Scroll to top
© 2019, 1CONN Creative 1CONN, Tüm hakları saklıdır.
Share

1 milyondan fazla kişi Facebook karşıtı sosyal ağ Ello’ya üye olmak için sırada bekliyor

Sosyal ağlarda beklediğiniz bir devrim varsa, vakit yaklaşıyor olabilir. Son günlerin belki en çok konuşulan sosyal ağı Ello, “internetin ilk günahı“ndan arınmış bir sosyal ağ ve reklamsız. “Siz ürün değilsiniz” diyen manifestosuyla bu konudaki duruşunu net bir şekilde ortaya koyan Ello, yalnızca davetle üye kabul ediyor. Bugün bir milyonun üzerinde kişi, Ello’ya üye olmak için sırada bekliyor.

ello-manifesto-700x315

Ello, yazar, artist ve aynı zamanda çocuklar ve yetişkinler için sanat-oyuncakları geliştiren Kidrobot‘un kurucusu Paul Budnitz‘e ait bir ürün. Reklamlı sosyal ağlardan sıkılan belki milyonlarca kullanıcıdan biri olan Budnitz, yalnızca davetle tanıdık kişileri kabul eden, samimi bir sosyal ağ kurma fikriyle yola çıkmış. Ocak ayında 435 bin dolarlık tohum yatırım alan Ello, Ağustos ayında üyelere kapılarını açmış.

Ello’nun dürüst ve şeffaf olarak algılanmasını sağlayan belki en önemli faktör “acı gerçekler”den konuşmaktan çekinmemesi. Aldığı yatırımla ilgili de bir açıklama yayınlayan Ello, bu yatırımın şirket üzerinde karlılık ve büyüme gibi baskıları arttırdığının kabul ediyor. Ancak bunun manifestosunda belirttiği reklam satmamak ilkesinin çiğnenmesine neden olmayacağına söz veriyor. Bu durumda Ello’nun nasıl para kazanacağı akla gelen ilk soru oluyor. Ello, şimdilik, kullanıcılarına bazı premium özellikler, örneğin arka plan rengi değiştirmek için 1 dolar gibi, satarak gelir yaratmayı planlıyor.

ello-main-671x385

Üyelerin gerçek adlarını kullanmak zorunda olduğu Facebook ve Twitter’dan farklı olarak Ello’da böyle bir şart sözkonusu değil. Hal böyle olunca Ello oldukça yoğun bir ilgi görüyor. Geçtiğimiz Perşembe gününden itibaren Ello’nun bir saatte ortalama 45 bin davetiye talebi aldığı da notlar arasında.

Facebook’un kirli görülen taraflarını eleştirse de Ello’nun da sütten çıkmış ak kaşık olduğunu düşünmek çok da sağlıklı olmayabilir. Zira bu yeni harbi sosyal ağın gizlilikle ilgili önemli sıkıntıları olduğu çokça konuşuluyor.  Performans sanatçısı Tiara Shafiq, Facebook’tan kaçıp Ello’ya sığınanlardan biri ancak sanatçı kısa süre içinde Ello’yu bırakmak zorunda kalmış. Shafiq, kendi blogunda Ello’nun özel mesajlarınız dışındaki bütün paylaşımlarınızın herkese görünür ve Google’da aranabilir olduğu belirtiyor. Hatta Facebook ve Twitter’ın daha güvenli olduğunu bile söylüyor.

ello-takım-700x385

Ello ise gizlilik ayarlarının geliştirilmesi konusunun üzerinde çalışıyor. Halihazırda Shafiq de yazısını, Ello’nun bu konuda kullanıcılara bilgilendirici bir e-posta göndermesinden bir gece önce yazdığını söylüyor.

Ello’yu incelemek isterseniz burada. Üyelik için e-posta adresinizi bırakmanız yeterli ancak uzun listede sıranın size gelmesi için sabırlı olmanız gerektiğini hatırlatalım.(www.webrazzi.com)

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir