()

“1CONN’a başlamadan çok önce aklımda bir gönül projem vardı. Projemin içeriği; başarılarını takdir ettiğim, yeteneklerine hayran kaldığım girişimci ruha sahip ya da girişimci kadınlarla ister evlerinde ister iş yerlerinde bu işe nasıl başladıklarını , zorluklarını, keyifli yanlarını ve başarı öykülerini çekimlerle röportajlarla destekleyip yayınlayarak sosyal medyada seslerini duyurmaktı.  Yapmak istediğim bir nevi işin cilasını atmak ve bu kişileri daha çok kitlelere tanıştırmaktı.  Bunu yaparken amacım eğlenmek mutlu etmek ve çıkacak sonuçtan kişinin de yaptığı işin keyfine varmasıydı. İşte sonunda 1CONN’ da projeme sahip çıkacak ve beni destekleyecek bir platform oluştu. Sahne bizim Kadınlar! Çevrenizde bu projede O’ da olmalı ya da Ben’ de varım diyenler lütfen bana ulaşın. [email protected] Sizin de aynanız olalım..”

 

İşte bu Girişimci Ruhlardan biri de Hülya Serbest.. Hülya benim, bankada çalıştığım dönemden çok sevdiğim bir arkadaşım . Aklı başında, hesabını kitabını bilen, başarılı, ayakları yere sağlam basan güçlü bir profil. Gözleriyle gülen simasının aklıma kazındığı, sohbetinden keyif aldığım, her daim bakımlı, enerjik, pozitif  biri. Hülya bir işe soyunmuş .  Aradım projeme sıcak baktı ve buluştuk. Tüm gün birlikte keyifli bir iş çıkardığımızı düşündüğüm güzel bir çalışma oldu.  Sorularıma hazırlıksız olmasına rağmen kendinden emin ve hazır cevaplarıyla beni oldukça şaşırttı. Bir kez daha takdirimi kazandı ve arkadaşımla gurur duydum . Yeni işinde ona daimi mutluluk başarı ve hayırlı kazançlar diliyorum..

Şimdi sizleri bu eğlenceli güne tanıklığa davet ediyorum ..

 

Eğitim hayatından başlayalım Hülyacım ..

Marmara Üniversitesi Büro Yönetimi ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum.

Bizlere geçmiş iş tecrübelerinden biraz bahseder misin?

İlk olarak Sabancı Şirketler Grubunda Mali İşler Planlama bölümünde başladım.  Sonrasında 8 yıl özel bir bankada Bireysel Pazarlama bölümünde devam ettim. Ardından Doğan Şirketler Grubunda Planlama bölümü ve Müşteri İlişkileri Yetkilisi olarak çalıştıktan sonra Girişimcilik ruhuma yenik düşerek kurumsal iş hayatıma son verdim.

 

İş tecrübelerin arasında en uzun soluklu olanı bankacılık anladığım kadarıyla. Günümüzde bankacılık, çalışanlar açısından eskisi gibi altın çağını yaşamasa da sana kattığı artı eksi yanları nelerdi ?

Kurumsal ve büyük ölçekli  bir şirket.. tıkır tıkır saat gibi işleyen muazzam bir çalışma sistemi ve düzenine, kimlik bazında da itibarlı ve konforlu bir çalışma alanına sahip oluyorsunuz. İnsan ilişkileri , çalışma hayatı ve kariyer bakımından gerçekten profesyonel  bir ortamda bulunduğunuzu hissediyorsunuz. Bankada ki son 3 yılımda görevde bulunduğum Bireysel Pazarlama;  temelinde satış, stres yönetimi, kişi ve olayları idare edebilmeye dayalı bir bölümdü. Takdir edersiniz ki bankacılığın uzmanlığı gereği parayı satıyorsunuz, bu anlamda işiniz çok da kolay değil. Zor bir ürün sattığınız için de bunu başarabilmenin hazzını yaşadım. Bunun dışında sayılarla aram hep çok iyiydi, rakamsal olarak daha da pratikleşiyorsunuz. Özellikle alışverişlerde çok kısa süre de hesap yapmayı öğreniyorsunuz.

Madalyonun diğer tarafında ise sektörün genelinde var olan ağır hedef baskılarının yaşandığı bir atmosferde nefes almaya çalışıyorsunuz. Stresi kontrol etmeyi öğreniyorsunuz ama çok aşırı stres altında çalışıyorsunuz. Konu bir başkasının parasını yönetmek olduğunda çok hassas davranmanız ve dikkatli olmanız gerekiyor. Yapılan küçücük bir hata çok büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Rakamlarla uğraştığınız için yorucu ve stresli tarafları da yıpratıcıydı diyebiliriz.

 

Hülya geçmiş kariyerinde seni gururlandıran bir başarın var mı?

Doğan Grubunda Planlama elemanı olarak işe başladıktan 6 ay sonra direkt Genel Müdür tarafından şirketin farklı biri grubu olan Yaysat’ a Müşteri İlişkileri Yetkilisi olarak terfi aldım. Bu benim için oldukça onore edici bir başarıydı.  Çünkü burada uzman olabilmeniz için bile en az 4 ya da 5 yıl kadar bekleme süreciniz var.

 

Gelelim benim de hikayesini merakla dinlemek istediğim Yırtmaç’ a .. Yırtmaç ismini çok sevdim, çok yakıştırdım .. Kulağa oldukça seksi geliyor 🙂 hadi anlat ..

IMG_20141008_141514_1Eveettt gelelim Yırtmaç’ a .. (Yırtmaç ismini söylerken enerjisi yükseliyor, sesi neşeleniyor).
Öncelikle kendi işimi kurma hayalimden başlayayım , nasıl oldu kim gaza getirdi 🙂 Şimdi ki iş ortağım Tuba, giyinmeyi alışverişi seven çok eski bir arkadaşım. Tuba ile yıllardır kafamızda kurduğumuz Butik&Cafe işletmeciliği hayalimiz vardı. İç tarafında alışverişinizi yapabileceğiniz ön tarafında oturup kahvenizi içebileceğiniz Çeşme-Alaçatı’ da ki butik kafeler tarzında.. maalesef finansal açıdan pek parlak olmadığımız için sadece butiğe çevirebildik.

Tuba’ nın istikrarlı bir şekilde “yapalım yapalım” ısrarlarına rağmen maddi durumumuzu toparlamamız, şartları oturtmamız biraz zaman aldı. Sonunda açtık! Eee bu seferde Tuba yok! Onun hali hazırda zaten bir işi var, bir Cast Ajansında Reklam Sorumlusu olarak çalışıyor. Bu yüzden haftanın 6 günü ben buradayım, Pazarları onun 🙂

IMG_20140925_153906Yırtmaç isminin aslında özel bir nedeni ya da hikayesi yok. Haftalarca isim arayışına girdik. Bir gün beni aradı Tuba “buldum” diye.  Kendince kamuoyu araştırmasına girmiş çok kişiye sormuş ve çok beğenilmiş…. sonuçta kadınlara hitap ediyoruz doğru orantılı bir isim olmuştu gerçekten de .. ben de beğendim çevremdekilere sordum, özellikle nedense erkek arkadaşlara bu isim çok hoş geliyor .. kulağa kadınsı geldiğini söylüyorlar 🙂 İçimize sinince Yırtmaç, isim annesi Tuba ile doğmuş oldu 🙂

 

 

 

 

 

Butikçilik özel bir yetenek gerektiriyor mu? Zorlukları neler ?

Biraz ticari zekanızın olması gerekiyor. Girdiler çıktılar, para dengeleri, ürün alımları, kazancınızı nereye yatırmanız gerektiği, butiğinizi nerede işleteceğiniz, ürün fiyatlandırmanız , doğru ürünü almanız vs. ticari yönden kafa yormanız gereken ayrıntılar.

Butik konseptiniz, vitrin ve reyon düzeniniz de ince işçilik ve görsel zeka istiyor ..  Ürünleri kombinlemek çok önemli.. genelde  alt ve üst grubu kombin şeklinde almaya çalışıyorsunuz ama her zaman bu olmuyor, çok beğendiğiniz bir ürün diğer hiç bir ürüne uymuyor butiğin içinde . Bir de kendi beğendiğin ürünleri alamıyorsun, çünkü kendin gibi olanlara satmıyorsun sadece.  Zevkine uymayan bir ürünü de almak zorunda kalabiliyorsunuz. Ama hayal ederken hep kendi zevkime göre kıyafetleri yığıcam doldurucam diye hevesleniyorsun 🙂 O öyle değil işte 🙂

IMG_20141008_132428_2Yırtmaç’ ın tarzı ve hitap ettiği yaş aralığı nedir ?

Bulunduğumuz yer “Butik Pasajı” olarak geçtiği için müşteri profili belli, genelde aynı tip ürünler satılıyor ve daha çok genç kesime hitap ediyor. Ama Yırtmaç ürünleri belli bir yaş ile sınırlı değil. Çünkü bizim için Kadının yaşı yok, kendini nasıl hissettiği önemli..

Tarz olarak da mümkün olduğu kadar pasaj içi diğer butiklerden farklı ürünler ve tasarımları tercih ediyoruz. Çok dekolte ve miniler değil de daha gündelik giyilebilir kıyafetler .. çok uçuk ya da vamp ürünler getirmemeye çalışsak da bazen bu tarz kıyafetleri kombinlediğimizde oluyor. Aralara serpiştirdiğimiz abiye ve takı grubumuz da mevcut. Bunların yanında ayakkabı ve orijinal iç çamaşırı ürün grupları da üzerinde çalıştığımız projeler arasında.

Temennimiz ilerleyen zamanlarda kendi çizimlerimizle kendi tasarımlarımızın satışını yapmak.

  

IMG_20141008_133244_1_1Sence Kadınları Yırtmaç’ a çeken nedir ?

Yırtmaç’ ın daha çok Alaçatı’ nın masalsı ve büyüleyen esintileriyle dolu havası ile dikkat çektiğini düşünüyorum.  Bir de “ben” faktörü var 🙂 güler yüzlüyüm, içeri giren müşteriyle direkt göz teması kurarım, pozitif enerjimi karşı tarafa da hissettirir ve müşterilerimizin rahat etmelerini sağlarım..

 

Yırtmaç Butiğin sosyal medyaya bakışı nedir ? Size hangi mecralardan ulaşabiliriz ?

Sosyal medya kullanıcısıyım ama yeteri kadar aktif değilim maalesef. Tuba bu konuda çok daha başarılı, ben de sosyal medya işini onun uzman ellerine teslim ettim 🙂

Bize instagram ve facebook hesaplarımızdan ulaşabilirler. Şu an kurumsal bir web sitesi çalışmamız yok ama ilerleyen zamanda e-ticaret ile ürünlerimizi daha çok kitlelere ulaştırmayı planlıyoruz. (işte tam da burada 1CONN ile çalışacaklarına dair sözümü alıyorum 🙂 )

Sosyal medya varlığıyla bizler için büyük bir nimet ve olmazsa olmazlardan artık. Henüz yeni doğan grubunda olduğumuz için, işin farklı mecralarının koşuşturmacası içindeyiz , daha farklı konulara kanalize olmuş durumdayız. Açıkçası daha fazla kişiye ulaşmak, biz de varız demek, insanlara ” aaa bak burda böyle bir yer varmış “ dedirtmek için de kesinlikle sosyal medyaya ihtiyacımız var.

Yeni Girişimci olarak bizlere neler söylemek istersin ?

Aslında çok rahat cesaret edebildiğimiz bir girişim olmadı bizim açımızdan. Ben çok gözü kara biri değilimdir ama; bunuda yapmam gerekiyor dedim ve girdim. Siz yapabilirim umuduyla giriyorsunuz bir işe ama şartlar buna izin vermeyebilir.  Bu işin kısmet tarafı.

Çevrenizde çok kulak asmamanız gereken “doğru zaman değil,  kriz var, şöyle böyle” gibi çok şey söyleyecekler olacaktır. Mutlaka içinden almanız gerekenleri alın ama çok da aşırı kulak asmayın, kendi iç sesinizi dinleyin, kendinize inanın ve girişin 😉

Girişimcilik öncesi hayal ederken ki aldığın keyfi alıyor musun şu an?

İnsanın hayalini o ya da bu şekilde gerçekleştirmesi bile büyük bir haz, bunun keyfi var üzerimde . Hiç tanımadığım insanlarla diyalog içinde olmak, üzerlerinde benim seçtiğim ürünleri görmek, onların beğenisini almak çok keyifli . Sabahları ayaklarımın geri geri gittiği bir iş yok!  kendi zevkimle döşediğim ve kendi başarımla kazandığım para ile ayakta kalmanın keyfi var. .

 

1CONN’ un kadın girişimcileri destekleyen bu gönül projesiyle ilgili neler düşünüyorsun,  teklif sana geldiğinde neler hissettin?

Bir kere teklifi yapan kişi çok önemli 🙂 Begüm zaten hep yaratıcı bir kişilikti, proje üretir, çok iyi yazar, yazı dili iyidir. Çok şaşırmadım açıkçası teklif senden geldiğinde. Çok mutlu oldum, gelmeni dört gözle bekledim diyebilirim 🙂

Çok başarılı, keyifli ve çok doğru bir proje olduğunu düşünüyorum. Bugün bütün gün çekim yaptık,  başka bir iş olsa bu kadar zaman sıkılmadan oflamadan biterebileceğimi düşünmüyorum. Proje tamamlansın diye hiç bölünmesini istemediğim keyifli bir çalışma oldu. Başka projelerinde de seve seve tekrar birlikte çalışmak isterim. Sana ve 1CONN ekibine desteğiniz için tekrar çok teşekkür ederim.

 

Biz de Hülya’ ya projemize duyarsız kalmadığı, bizi kabul edip ağırladığı ve keyifle katıldığı için çok teşekkür ediyoruz.

 

YIRTMAÇ Butik Fotoğraf Galerisi

 YIRTMAÇ Butik Video

İnstagram Paylaşımları


Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: