16nm işlemciler önümüzdeki sene batarya dostu telefon vaadi veriyor

Taiwan Yarıiletken Üretim firması (TSMC) mevcut 20nm işlemci tasarımlarından %40 daha hızlı olan 16nmişlemcileri duyurdu. Apple’ın A8 işlemcisi ve Samsung’un Exynos 7 işlemcisiye aynı tasarıma sahip olan bu yeni işlemci bu ikiliden %50 daha az güç tüketimi gerçekleşiyor. Bu da önümüzdeki sene için daha hızlı ve daha tutumlu mobil işlemcilerle karşılaşacağımızı gössteriyor.

Bu ay kalite ve güvenilirlik testine girecek olan 16FF+ üretim metodu önümüzdeki yıl üretime hazır olacak. TSMC’ye göre şimdiden 60 tasarım üretilmeyi bekliyormuş. Yeni 16nm işlemci yongaları 2.3GHz ARM Cortex-A57 çekirdek hızları ile çalışacak. Tutumlu Cortex-A53’ün yanında bulunacağı işlemci sıradan görevlerde sadece 75mW enerji harcayacak.

16nm işlemci yongalarının çıkışı bizlere daha hızlı ve daha batarya dostu akıllı telefonları ve tabletleri müjdeliyor. 2015 yılında Qualcomm, Apple, Samsung ve diğer firmaların mevcut mimari ile neler yapacağını şimdiden merak ediyoruz. Kaldı ki Huawei TSMC’nin 16nm işlemci yongasındaki ilk müşterilerinden bir tanesi.

Kaynak : hwp.com.tr