()

Çin’in en büyük alışveriş zincirlerinden olan Alibaba, bugün ilginç bir haber ile gündeme geldi. Alibaba’nın kurucusu olan Jack Ma yaklaşık 2 aydır ortalıklarda görünmüyor. Sert çıkışları ile bilinen Jack Ma’dan geçtiğimiz yılın Ekim ayından beri haber alınamıyor.

Jack Ma son olarak Çin hükümetine karşı sert bir çıkış yapmıştı. Çin’i bilirsiniz. İşler oralarda farklı işliyor. Jack Ma’nın hükümete karşı olan sert çıkışından sonra kaybolması pek hayra alamet değil.

Son olarak 24 Ekim 2020 tarihinde ortaya çıkan Jack Ma, o günden bugüne tam 12 milyar dolar kaybetti. Gelirinden bu denli kayıp yaşayan Jack Ma’nın bu tutara rağmen konuşmaması veya hamle yapmaması, Alibaba’nın kurucusunun ölmüş olabileceği iddialarının ortaya çıkmasına neden oldu.

Jack Ma olayında ne yaşandı?

Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın 24 Ekim’deki yaptığı açıklamada Ant Group’ın halka arz olacağı dile getirilmişti. Ant Group, 37 milyar dolarlık değeri ile Şanghay Borsası’na giriş yapacaktı. Ancak Jack Ma’nın Çin hükümetini bu konuşmada eleştirmesinin ardından, yetkililer hareket geçmiş ve halka arz işlemi için verdikleri tüm yetkileri geri çekmişti.

Jack Ma

Ek bilgi olarak; Çin hükümeti ilginç bir şekilde kendi firmaları olan, JD.com, Xiaomi, Alibaba, Tencent ve Meituan’a geçtiğimiz ay savaş açtığını resmen açıklamıştı. Bu firmaları denetlemek isteyen ve rekabeti sağlamak isteyen Çin hükümeti, kendi firmalarının maalesef ki değer kaybetmesine neden olmuştu. Henüz 22 sayfalık taslak halinde olan bu yasanın onaylanmadığını belirtelim.

Jack Ma’ya dönecek olursak, Alibaba’nın kurucusundan hala ses soluk çıkmıyor. Muhtemelen bu haberlerin ortaya çıkmasının ardından kısa süre içerisinde Alibaba cephesinden bir açıklama gelecektir.


Haber Kaynağı www.teknolojioku.com

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: