Apple kurucularının 1970’lerde ürettiği bilgisayar, açık artırmayla satılacak – Teknoloji

Apple kurucularının 1970’lerde ürettiği bilgisayar, açık artırmayla satılacak – Teknoloji

ABD’nin Boston kentindeki RR Auction açık artırma evinin paylaştığı bilgiye göre, 1980’de yaklaşık 666 dolara satılan bilgisayarın yerleşik klavyesi ve özel üretim kasası bulunuyor.

Bu yılın başlarında, Apple uzmanı Corey Cohen tarafından işler hale getirilen bu tarihi bilgisayar, 24 Ağustos tarihinde düzenlenecek bir açık artırmada yeni sahibini bulacak. İlk teklifler şimdiden kabul edilmeye başlandı.

Açık artırmada, Apple’ın kurucularından Steve Wozniak tarafından imzalanan bir “Apple 1” bilgisayarının yaklaşık 200 bin dolara alıcı bulması bekleniyor.

Apple 1’in yanı sıra, Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından 19 Mart 1976 tarihinde imzalanan bir çek de satışa sunuldu. Bu çek, devre kartı üreticisi Ramlor firmasına yazılmış ve başlangıç tekliflerinin 50 bin doları aştığı bildirildi.

Apple, dünya çapında ün kazanmış bir şirket olarak bilinse de, Steve Wozniak, Steve Jobs ve Ronald Wayne tarafından 1 Nisan 1976 tarihinde Kaliforniya’da bir garajda kuruldu. Şirketin ilk yıllarında, Apple 1 bilgisayarının üretimini finanse etmek için Jobs ve Wozniak, kişisel eşyalarını satmak zorunda kalmışlardı.

1976-1977 yılları arasında Wozniak ve Jobs tarafından üretilen yaklaşık 200 Apple 1 bilgisayarının 175’i o dönemde satıldı. 2022 yılında, Steve Jobs’ın imzasını taşıyan bir Apple 1 prototipi yaklaşık 700 bin dolara satılmıştı.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın