Scroll to top
© 2019, 1CONN Creative 1CONN, Tüm hakları saklıdır.
Share

Bilgisayarlar bizi herkesten iyi tanıyor

Cambridge ve Stanford Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü bir çalışma, bilgisayarların bizleri ailemizden daha çok tanıyabileceğini gösteriyor.

Stanford Üniversitesi ile Cambridge Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği detaylı bir araştırma programı, bıraktığımız sanal ayak izleri sayesinde, bilgisayarların bizleri ailelerimizden daha iyi tanıyabileceğini gösteriyor. Facebook‘taki “Like” kayıtları gibi içerikler sayesinde, bilgisayarların psikolojimize bakarak karakter özelliklerimizi tanımlamasını olası kılıyor.

Araştırmacılar akıllı bilgisayarların tam anlamıyla gerçek olması durumunda, geliştirilen teknolojilerin kişisel veriler konusunda güvenlik sorunları yaratabileceğine dikkat çekiyor. Araştırmada, bilgisayarlar kişinin karakteri hakkındaki detayları, Like’lar sayesinde yakınları ya da iş arkadaşlarından daha iyi tahmin edebilmiş.

2013 yılındaki araştırmanın ardından başlatılan yeni safhada ise 86 bin 220 Facebook kullanıcısıgönüllü olarak myPersonality uygulaması üzerinden 100 puanlık karakter tespit sorularına dolaylı olarak yanıt vermiş. Like’lar sayesinde uygulama çok daha geçerli karakter testi sonuçları ortaya koymuş. Araştırmacılar 17 bin 622 katılımcının bir arkadaş ya da aile üyesi, 14 bin 410’unun ise iki ayrı kişi tarafından değerlendirilmesine (bilgi vermesine) izin vermiş.

Araştırmayı yürüten biliminsanlarına göre halihazırda veri taraması yapan kurumlar ve hizmet sağlayıcılar şimdiden geleceğe yönelik “alışkanlıkları tespit edebilen” makinelerin temelini atıyor.

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir