Bu telefonları kullananlar dikkat: Dünyanın ‘en tehlikeli’ akıllı telefonları – Teknoloji – Ulusal24.com

Bu telefonları kullananlar dikkat: Dünyanın ‘en tehlikeli’ akıllı telefonları – Teknoloji – Ulusal24.com

Telefon alırken tasarım, özellik ve fiyata bakılırken insan sağlığına zararı önemsenmiyor. Ancak bazı cihazlar oldukça tehlikeli.

Apple, Samsung ve Xiaomi gibi bilinen şirketlerin akıllı telefonları satışa çıkmadan önce sağlık standartları açısından belirli denetimlerden geçiyor. Fakat bu her telefon için geçerli değil. Akıllı telefonlarda yüksek olması durumunda insan sağlığına zarar veren etkenlerden biri de SAR değeri.

SAR DEĞERİNDEKİ BÜYÜK TEHLİKE
ShiftDelete’ten Tunahan Karakış’ın derlemesine göre; Specific Absorption Rate – Özgül Soğurma Oranı olarak da adlandırılan SAR değeri, akıllı telefonların insan vücuduna yaydığı radyasyon miktarı anlamına geliyor. Bu radyasyon, belirli bir zaman sonra insan vücuduna zarar vermeye başlıyor.

SAR değeri 1 gramlık doku başına düşen değerlerle ölçülüyor. W / Kg ölçü birimiyle ifade edilen bu ölçü oldukça dikkat edilmesi gereken bir nokta. Bu nedenle bir cihaz satın alırken her zaman bilinen teknoloji şirketlerini tercih etmenizi öneririz. Ancak bazen bilinen üreticilerin cihazları da yüksek SAR değerlerine sahip olabiliyor.

BanklessTimes, son raporunda SAR değeri en yüksek akıllı telefonları derledi. Listede FCC’nin maksimum 1.6W / Kg sınırını aşan sadece bir model bulunuyor. Bu cihaz da 1,79W / Kg radyasyon oranıyla 2020’de kullanıcıların beğenisine sunulan Motorola Edge. Listedeki diğer modellerin radyasyon miktarı belirlenen sınırın altında kaldı.

Örneğin 2019’da tanıtılan Galaxy Note 10+ gibi modellerin 0,19W / Kg seviyelerinde olan SAR değerlerini göz önüne alındığında listedeki rakamların yine de yüksek olduğu söylenebilir.

SAR değeri en yüksek akıllı telefonlar:

Motorola Edge – 1,79W / KgZTE Axon 11 5G – 1,59W / KgOnePlus 6T – 1,55W / KgSony Xperia XA2 Plus – 1,41W / KgGoogle Pixel 3 XL – 1,39W / KgGoogle Pixel 4a – 1,37W / KgOPPO Reno5 5G – 1, 37W / KgSony Xperia XZ1 Compact – 1,36W / KgGoogle Pixel 3 – 1,33W / KgOnePlus 6 – 1,33W / kG

Yüksek radyasyonun vücuda verdiği zararlar:

Görüş alanında daralmaKalp rahatsızlıkları v kalp pilinin bozulma riskiHafıza zayıflaması ve beyin tümörü riskiYoğun stres ve yorgunluk hissiKalıcı işitme bozukluklarıKonsantrasyon ve dikkat bozulması.Embriyo gelişiminin zarar görmesiKulak çınlaması ve kulaklarda ısınmaKadınlarda düşük riskinin artmasıİşitmede geçici aksaklıklar oluşmasıKan hücrelerinin bozulmasıBas ağrıları ve sersemlemeBağışıklık sisteminin bozulması

Haber Kaynağı www.ulusal24.com

Bir Cevap Yazın