Cortana

Microsoft’un Siri’ye karşı geliştirdiği rakip teknoloji Cortana hakkında bilmeniz gereken her şey!

Halo oyunlarını oynamış olan biri için Cortana‘yı tanıtmaya gerek yok: o çok gelişmiş bir yapay zeka ve Master Chief’in tek gerçek arkadaşı. Ve şimdi de gerçek dünyaya geliyor: Microsoft, Siri ve Google Now‘a rakip olarak Cortana üzerinde çalışıyor.

Microsoft Cortana nedir?

Cortana, Windows Phone‘u ve daha sonraları belki de Windows’u da kontrol etmenin yepyeni bir yolunun kod adı. Sesinizi algılayacak, sorularınıza cevap verecek, cihazınızı kontrol edecek ve belli zamanlardaki ihtiyaçlarınızı tahmin edecek.

Cortana gerçek bir ürün mü, yoksa bir türlü gerçekleşmeyen hayallerden biri mi?

Gerçek bir ürün. Stave Ballmer cihazlarının, dünyanın farklı bölgelerindeki insanlardan öğrenen bulut sistemi ile derinlemesine kişiselleştirilebilir hale getirilmesini istiyor. Keşfedilmemiş bir alanda olduklarını söyleyen Ballmer, bu yeni tecrübeyi benzetmelerle açıklamanın zor olduğunu belirtti. Cortana’nın yapmayı vaadettiği şeyler, şu an Google, Facebook ve Siri’nin sunduklarının ötesinde.

Nasıl çalışıyor? Türkçe’yi destekleyecek mi?

Microsoft Cortana nasıl çalışıyor?

Contana üç öğenin birleşiminden oluşuyor: Tellme doğal dil işleme motoru (Microsoft tarafından 2007 satın alınmıştı), Microsoft’un devasa bulut işleme gücü, ve Satori (Bing’in bir parçası).

Satori’nin bilgi deposu bildiğimiz aramadan daha akıllı olacak şekilde tasarlanmış. Size sadece içinde linkler olan bir sayfa sunmak yerine, ihtiyaçlarınızı tahmin edip sorularınıza cevap verecek.

Cortana Türkiye’de çıkacak mı?

Şu an için programcılar yalnızca Amerikalı kullanıcılar ve Amerikan İngilizcesi üzerinde çalışıyorlar. Bu hizmet söz verdiklerini yerine getirebilir ve gerekli ilgiyi görürse, ileride Türkçe’yi de desteklemesi ihtimal dışı değil.

Microsoft Cortana ile Siri ve Google Now’u karşılaştırırsak?

Microsoft, tahmin edebileceğiniz gibi Cortana’nın rakiplerinden daha iyi olacağını söylüyor: Google Now’un analizini ve Siri’nin kullanıcı dostu yapısını bir araya getirip, sonra da her şeyi bir adım daha öteye götürecek. Cortana, yalnızca sizi dinlemekle kalmayacak, sizi anlayacak ve yaşadığınız yerden kişisel tercihlerinize kadar her şeyden haberi olacak.

Microsoft Bob’un dönüşü mü?

Mesela bir otel odası tutmak istediğinizde, zevkinize uygun bir yerde, ücreti de size uygun bir otel tutacak. Gerektiğinde bir şarap uzmanı, gerektiğinde seyahat acentası, asistan ve hayatınızı kolaylaştırmak için gereken her şey olabilecek. Cortana’nın vizyonu zeki ve bilgili bir yardımcı veya arkadaş olmak.

Cortana ne kadar güçlü olacak?

Microsoft’un CNET’e söylediğine göre Satori geçtiğimiz ger gün 28,000 DVD’lik içerik ekliyor.

Cortana yalnızca Microsoft Bob’un tekrarı değil mi?

Öyle denebilir, ama Bob zamanının çok ötesindeydi: yapıldığı 1996’da ne cep telefonları yeterince gelişmişti, ne de bir bulut hizmeti vardı. Tabii Satori’nin işleyebileceği dev miktarlardaki veri de yoktu.

Microsoft Cortana ne zaman çıkacak?

Bu güzel bir soru. Microsoft, evrimsel değil de devrimsel bir yenilik çıkarmaya hazır olana kadar, Siri ve Google Now’a bir rakip çıkarmayacağını söylüyor.

Microsoft Cortana hangi işletim sistemlerini destekleyecek?

Şimdilik Cortana sadece Windows Phone 8.1’le sınırlı olacak gibi; ancak henüz yeterince geliştirilmediği düşünülürse çıkışı gecikebilir. Microsoft’un yayınladığı Entity API ile yapımcılar Satori’ye giriş yapabiliyorlar.

Çıktığında adı Cortana mı olacak?

27,226 Halo hayranı öyle düşünüyor: çevrimiçi bir dilekçede bu kod adının aynen tutulması konusunda Halo’cular ısrarcı. Ama Microsoft’un bunu neden istemeyeceğini anlıyoruz: Halo 4’te ana hikaye Cortana’nın gitgide daha güvenilmez hale gelmesi ve eskimesi üzerine kuruluydu.

Sanal Asistan Cortana Masaüstünde Nasıl Çalışıyor?

Apple’ın sanal asistan sistemi Siri’ye rakip gelen Microsoft’un kendi asistani Cortana, Windows 10 Beta içinde nasıl çalışacak?

Microsoft akıllı sanal asistanı Cortana’yı Fransa, İtalya, Almanya ve İspanya’daki kullanıcılara da sunduğunu daha yeni açıklamıştı. Henüz Windows 10 işletim sisteminin Beta sürümünde geliştirilmesi devam eden Cortana için, masaüstü bilgisayarlarda nasıl çalışacağını gösteren bir video da yayınlandı.

Henüz Cortana’nın arayüz ve kullanım özellikleri tamamlanmamış ama Microsoft epey yol almış denilebilir. Ünlü Halovideo oyun serisinde yer alan bir yapay zeka karakterden yola çıkılarak tasarlanmış Cortana, size mobilde olduğu gibi masaüstünde de yardımcı olmak istiyor.

Sanal asistan Cortana ile çeşitli aramalar yapılabiliyor, e-posta ve mesajlar dikte ettirilebiliyor; ayrıca takvime ekleme yapma, uygulama çalıştırma gibi özelliklere sahip. Videoda görüldüğü kadarı ile Cortana’nın çalışması hala mükemmel değil. Ama Microsoft’un yeni Windows 10 işletim sistemi piyasaya çıkmaya hazır olduğunda, Cortana da hazır olacaktır, ona eminiz.