Scroll to top
© 2019, 1CONN Creative 1CONN, Tüm hakları saklıdır.
Share

Daha iyi bir görsel için ücretsiz 19 tasarım aracı

Bir kitabın kapağına bakıp da içeriği hakkında yorum yapmak pek mümkün değil. Ama işin pazarlama tarafında kapağın çekiciliğinin rolünü unutmamak gerekiyor. Bu yüzden yeni müşteriler kazanma tarafında içerikler, sosyal medya gönderileri, call-to-action’lar, videolar veya infografikler hazırlarız.

İşin can sıkıcı tarafı ise iyi bir tasarım için kullanılan programların pahalı lisans ücretleri, kullanmayı öğrenmek için ayrı bir eğitim süreci ve saire zorluklar. Biz de sizin için tasarımlarınızı güçlendirecek 19 ücretsiz aracı listeliyoruz. Böylece güçlü tasarımlar yapmanızı kolaylaştırmayı umuyoruz.

1. Adobe Color CC

adobe_kuler_color

Eski adı ile Adobe Kuler, bir renk şeması aracı. Burada oluşturduğunuz renkleri Creative Suite’teki herhangi bir programa aktarmanız mümkün. Tüm bunların dışında ‘Explore’ sekmesi ile bir fotoğraf yükleyip oradaki benzer renkleri keşfetmeniz mümkün. Böylece görsel üzerinde yaptığınız çalışmalarda uyumlu renkler kullanabilirsiniz.

2. Design-Seeds

design-seeds

Öncelikle bir uyarı yapalım, bu sitede pek çok yemek, kedi ve köpek yavrusu fotoğrafları olduğundan siteyi gezerken saatler harcayabilirsiniz. Burada görselleri ve görsell içinde ağır basan renkleri HEX kodları ile birlikte görüntülemeniz mümkün. Ayrıca palet üzerindeki renklere tıklayarak o renge sahip diğer görselleri de aratmanız mümkün. Özellikle doğa fotoğraflarındaki renk paletlerini yapacağınız tasarımlarda uyguladığınızda, müthiş uyumu siz de fark edeceksiniz.

3. Image Color Picker

Image Color Picker oldukça basit bir renk seçme aracı. Sayfaya girdiğinizde dilediğiniz görseli yükleyin ya da URL’ni girin, daha sonra üzerinde renk almak istediğiniz noktaya tıklayın ve renk kodunu kopyalayın. Basit ve hızlı.

4. Paletton

Paletton, bir renk paleti oluşturma aracı olarak adlandırılabilir. Basitçe bir renk seçin ve o rengin varyasyonlarını önizlemede görün.

5. COLOURLovers

Eğer Design-Seeds ve Paletton ile yeterince vakit geçirdiyseniz işin sonu COLOURLovers’a gelebilir. HEX kodları ile birlikte hazırlanmış renk paletleri, binlerce pattern bu sayfada yer alıyor. İyi fikirler elde etmeniz mümkün.

6. Oto255

oto255

Oto255, aynı rengin pek çok varyasyonunu görmek için en ideal çözüm. Özellikle kenar çizgileri ve renk geçişleri için hangi renkleri kullanacağınızdan emin değilseniz Oto255’i kullanabilirsiniz.

7. Google Fonts

Google_web_fonts

Google fonts, 600’den fazla kullanıma hazır font bulunduran bir font servisi. Çok basit bir şekilde kullanmak istediğiniz fontun kodunu alıp, HTML ve CSS’te gerekli değişiklikleri yapın ve kullanmaya başlayın. Türkçe karakter sorunu yaşayanların font ayarlarında ‘latin-ext’ (Latin Extended) destekleyen fontlar kullanmaları gerektiğini de hatırlatalım. Bütün fontlarda da Türkçe karakter desteği maalesef bulunmuyor.

8. WhatTheFont

İşte hayat kurtaran, font dünyasının Shazam’ı: WhatTheFont. Beğendiğiniz bir logodaki veya herhangi bir görseldeki fontu bulmak istiyorsanız hemen WhatTheFont’a girin ve fontu öğrenin. İnanılmaz bir araç.

9, 10, 11. 1001 Fonts, Font Space ve Font Squirrel

İnternette ücretsiz font sağlayan pek çok web sitesi var. Ancak bunların pek çoğu kötü niyetli içerikler taşıyabiliyor, karşınızda sürekli popup’lar beliriveriyor veya tam indirecekken lisans ücreti ekrana çıkabiliyor. Biz de bu binlerce site arasından hiç sorun yaşamadığımız 1001 Fonts, Font Space ve Font Squirrel’i sizlere öneriyoruz.

12. IcoMoon

icomoon_001

İkon kullanımının ne kadar popüler olduğu aşikar. Kullanıcı deneyimi tarafında da ikonla ifade edilen içeriklerle inanılmaz iyileştirmeler sağlayabiliyorsunuz. IcoMoon, içinde yüksek kaliteli ve ücretsiz ikonlar sağlayan bir servis.

13. IconFinder

Eğer hem flat hem de üç boyutlu vektör ikonlar arıyorsanız IconFinder aradığınız yer.

14. Vecteezy

Vecteezy, içinde binlerce duvar kağıdı, ikon ve vektör grafik bulunduran bir tasarım cenneti.

15. Skitch

Evernote’un yaratıcılarının geliştirdiği Skitch, basit bir ekran görüntüsü alma aracı. Kolayca ekran görüntüleri alıp üzerinde değişiklik yapmanız mümkün. Değişiklik yaptığınız görüntüleri masaüstüne kaydedebileceğiniz gibi direkt olarka Evernote hesabınıza da aktarabilirsiniz.

16. Pixlr

pixlr_001

Ücretisz ve web tabanlı bir yazılım olan Pixlr’la Photoshop’un en temel özelliklerini kullanmanız mümkün hale geliyor. Pixlr, standart bir çizgi çekme ve kesme aracı değil. Aynı zamanda bir fotoğraf düzenleme uygulaması.

17. Pixabay

Pixabay, içinde 290 binden fazla fotoğraf, ilüstrasyon ve vektör bulunduran bir web sayfası. Gezin, bulun, basitçe indirin.

18. Death to Stock Photo

Death to Stock Photo, oldukça ilginç bir sistem. Sayfaya girip e-posta adresinizi bırakıyorsunuz ve size her ay belirli bir konu ile ilgili yüksek çözünürlükte stok fotoğraflar e-posta kutunuza geliyor. Ve tamamen ticari kullanım için ücretsiz.

19. Canva

canva-13

Canva, grafik tasarımı sürükle ve bırak rahatlığına dönüştüren web tabanlı bir uygulama. Faebook kapak fotoğrafları, e-posta içerikleri, posterler, etkinlik biletleri ve aklınıza gelebilecek pek çok tasarım tipi ile ilgili hazır şablonları kullanabilir ya da iyi bir Canva kullanıcısına dönüşerek ciddi anlamda güçlü tasarımlar çıkartabilirsiniz.

Kaynak : SosyalMedya.co

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir