Engelli Sitelere Ulaşmanın En Kolay Yolu: Tor!

Youtube gibi ülkemizde çok popüler olan sitelerin engellenmesi ve tekrar başımıza gelme ihtimalinden dolayı çoğu internet kullanıcısı Dns,Vpn gibi çeşitli yöntemlere başvurdular. Ancak Dns’nin kolay engellenebilmesi ve Vpn servisininde paralı oluşu biraz can sıkıcı. Geriye başvurabileceğimiz tek yöntem kalıyor, Tor ağı.

Dilerseniz Tor konusunda detaylara inelim. Açılımı, The Onion Router. Türkçeye çevirmeye kalkışırsak soğan yönlendirici gibi bir anlam çıkıyor ortaya. İsme çok takılmayalım. Tor, vpn sistemine biraz benziyor. Başka ülkedeki bir sağlayıcı üzerinden hedefe ulaşmanıza yarıyor. Ancak aradaki temel fark, her sağlayıcının aslında bir kullanıcı olması. Bir diğer kullanıcı üzerinden bağlanmış gibi gözükerek her türlü engeli kolayca aşabiliyorsunuz. Peki nasıl kullanıyoruz bu tor ağını?

O kadar basit ki… Firefox tabanlı Tor Browser’a bu adresten ulaşabilirsiniz. Sayfayı aşağıya kaydırdığınızda orada türkçe dil seçeneğini göreceksiniz zaten. Kullandığınız işletim sistemiyle uyumlu linkten tarayıcıyı indirin. Firefox tabanlı olmasının güzelliği burada işte. Hem her dil var, hemde her sistemle uyumlu.

Klasik yükleme işlemini yapmamız gerekiyor
Dil olarak türkçeyi seçip devam ediyoruz
Programı masaüstüne yüklüyor
Bitir deyip programın açılmasını bekliyoruz
Bağlan butonuna basıyoruz
30 saniye kadar bağlantıyı bekledikten sonra işimiz tamamlanıyor.

tor-ağı

Şimdi istediğiniz adrese adres çubuğuna yazarak girebilirsiniz. Ne Vpn’lerdeki gıcık hız düşmesi sorunu ne de başka bir derdiniz olmuyor. Değinmemiz gereken bir kaç nokta daha var. Birincisi tarayıcıda flash desteği yok. Herhangi bir video sitesinde HTML5 desteği sayesinde video izleme konusunda sıkıntı yaşamasanızda, flash tabanlı içerikler pek tabi oynatılamayacaktır. Bir diğer nokta ise otomatik bağlantı kurulamaması. %99 ihtimalle çalışsada, otomatik bağlantıda bir sorun olması halinde iş profesyonellik istiyor. Oda sıradan kullanıcıyı aşıyor.