Türkiye’nin sosyal medya kullanım süresi belli oldu – Teknoloji

Türkiye’nin sosyal medya kullanım süresi belli oldu – Teknoloji

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sosyal medya kullanım süresi dünyada 2 saat 23 dakika iken, Türkiye’de 2 saat 44 dakika olduğunu açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Sosyal medya kullanım süresi dünyada 2 saat 23 dakika iken, Türkiye’de 2 saat 44 dakika” dedi.

Bilgiye erişim konusunda sıkıntı çekilmeyen bir çağda yaşandığını vurgulayan Uraloğlu, insanlığın hiç olmadığı kadar manipülasyona ve dezenformasyona açık hale geldiğini dile getirdi.

“HAYATIMIZIN BAŞROLÜNDE İNTERNET BAĞLANTISI BULUNAN MOBİL CİHAZLAR VAR”

İnternetin, özellikle son 25 yılda alışkanlıkları, zorunlulukları değiştirip dönüştürdüğünü belirten Uraloğlu, “Hayatımızın baş rolünde internet bağlantısı bulunan mobil cihazlar var. Bireysel kullanıcılar açısından riskleri ve tehditleri bünyesinde barındıran bu yeni dönem, kamunun 7 gün 24 saat kesintisiz internet verebildiği sistemlerle hayatımıza değer kattı” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARIMIZI, GENÇLERİMİZİ İNTERNET DÜNYASINDA YALNIZ BIRAKMAYIN”

Son birkaç yıldır internetin, ihtiyaç doğduğunda kullanılan bir yol, bir araç olmaktan çıktığına dikkati çeken Uraloğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnternetin yeni bir kültürel mekan, gerçeklik, özgürlük alanı ve ekonomik bir pazar olarak ortaya çıkması, küresel değerlerin, alışkanlıkların değişmesini de sağladı. Zamanının büyük kısmını internette geçiren gençlerimizin ‘değerlerini’ artık sadece ailesi ya da çevresindeki insanlar belirlemiyor maalesef sosyal medya ağları aracılığıyla internet, kültürü belirliyor. Bu nedenle bir ebeveynin, kendi çocuğunun evin dışında, nerede, kiminle olduğunu bilmesi gerekiyorsa, dijital dünyada da çocukların kontrolsüz bırakılması, tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Tüm anne babalara sesleniyorum, çocuklarımızı, gençlerimizi başıboş ve uçsuz bucaksız bir ortam olan internet dünyasında yalnız bırakmayın. Farklı koruma ve güvenlik yöntemleriyle onları dijital alemin kötülüklerinden uzak tutun. İnterneti güvenli şekilde kullanmanın yollarını öğrenmek ve uygulamak hepimizin sorumluluğunda.”

GÜNLÜK İNTERNET KULLANIM SÜRESİ 6 SAAT 57 DAKİKA

Uraloğlu, günlük internet kullanım süresinin, dünyada 6 saat 40 dakika iken Türkiye’de bu rakamın 6 saat 57 dakika, yani yaklaşık 7 saat olduğunu söyledi.

“VATANDAŞLARIMIZI DİJİTAL DÜNYADA GÜVENDE TUTMANIN YOLLARI HAKKINDA BİLİNÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”

Sosyal medya kullanım süresinin ise dünyada 2 saat 23 dakika iken, Türkiye’de 2 saat 44 dakika olduğuna, yani yaklaşık 3 saati bulduğuna işaret eden Uraloğlu, “Dolayısıyla bu alan asla boş bırakılmaması ve ciddiyetle ele alınması gereken bir konu. Bakanlık olarak Güvenli İnternet Günü vesilesiyle vatandaşlarımızı dijital dünyada güvende tutmanın yolları konusunda bilinçlendirmek istiyoruz” dedi.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

2023’te en çok satılan otomotiv markaları belli oldu – Teknoloji

2023’te en çok satılan otomotiv markaları belli oldu – Teknoloji

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarında geçen yıl en fazla satış gerçekleştiren marka Fiat olurken, bunu sırasıyla Renault ve Ford izledi. 

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) verilerine göre, Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2023 yılında yıllık bazda yüzde 57,4 büyüdü. Böylece sektörde ilk kez 1 milyon rakamı aşılarak 1 milyon 232 bin 635 satışa imza atıldı. Daha önce en yüksek satış 983 bin 720 adetle 2016’da yapılmıştı.

Otomobil satışları, 2023 yılı ocak-aralık döneminde, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 63,2 artarak 967 bin 341 adet, hafif ticari araç satışları da yüzde 39,2 artışla 265 bin 294 adet oldu. 
Geçen yıl binek ve hafif ticari olmak üzere toplam satışlarda 193 bin 622 adetle Fiat ilk sırayı aldı. Fiat’ı, 135 bin 645 adetle Renault ve 102 bin 380 satışla Ford takip etti.

Volkswagen 88 bin 776 satışla dördüncü ve Peugeot 78 bin 632 satışla beşinci sırada yer aldı.

OTOMOBİL SATIŞLARINDA İLK 5
Otomobil satışları ele alındığında geçen yıl en fazla satış gerçekleştiren marka 125 bin 348 ile yine Fiat oldu. Fiat’ı 117 bin 491 satışla Renault ve 71 bin 93 satışla Volkswagen izledi. 


Opel, 61 bin 57 satışla dördüncü sırada konumlanırken, Peugeot da 58 bin 549 satışla beşinci sırada yer aldı.

Kaynak: sozcu.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

En popüler bilgisayar oyunları belli oldu – Teknoloji

En popüler bilgisayar oyunları belli oldu – Teknoloji

Oyun pazarındaki hareketlilik hızla devam ederken, oyuncular arasında büyük bir seçenek yelpazesi bulunuyor, bu da bazen seçim yapmayı karmaşık hale getirebiliyor. Bu tür durumlarda, SteamDB gibi platformlar tarafından belirli aralıklarla paylaşılan listeler büyük bir öneme sahiptir. Şu anda, oyun pazarının en popüler yapımları şunlardır:

Counter-Strike 2: Ücretsiz bir oyun olması nedeniyle, birinci sırayı almış durumda.
Call of Duty: İkinci sırada, bu popüler seri bulunuyor.

SteamDB’nin bu liste ile sunduğu bilgiler, oyuncuların hangi oyunlara ilgi gösterdiği konusunda önemli bir gösterge sunuyor. Ancak unutmayın ki bu liste sürekli değişebilir, bu nedenle düzenli olarak güncellemelere göz atmak, en popüler oyunları takip etmek için faydalı olabilir.

Listenin üçüncüsü Lords of the Fallen oluyor. Bunun hemen ardından dördüncü sırada geçtiğimiz ay çıkış yapan EA SPORTS FC 24 karşımıza çıkıyor. Beşinci sırada Baldur’s Gate 3 ve son olarak altıncı sırada Battlefield 2042 bulunuyor.

GEÇTİĞİMİZ HAFTA EN ÇOK SATAN OYUNLAR

Counter-Strike 2
Call of Duty
Lords of the Fallen
EA SPORTS FC 24
Baldur’s Gate 3
Battlefield 2042
PUBG: BATTLEGROUNDS
Cyberpunk 2077
Dota 2 Free
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege

Haber Kaynağı ulusal24.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Vergisiz telefonun ayrıntıları belli oldu! İşte 9 bin 500 lirayı aşmayan telefon modelleri – Teknoloji

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı: Vergisiz telefonun ayrıntıları belli oldu! İşte 9 bin 500 lirayı aşmayan telefon modelleri – Teknoloji

Gençlerin büyük bir merakla beklediği, vergisiz cep telefonu ve bilgisayar satışına ilişkin detaylar netleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “9 bin 500 lirayı aşmayan cep telefonu ve bilgisayar için toplamda 5 bin 500 lirayı geçmeyen şekilde destek vereceğiz.” açıklamasını yaptı. Bu açıklamanın ardından gözler telefon piyasasına çevrildi. İşte 9 bin 500 lirayı aşmayan cep telefonları:

Yapılan düzenlemeye ilişkin detaylar da netlik kazandı. AK Parti’nin seçim vaatlerinden biri olan bu destek, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından detaylarıyla açıklandı.

DÜZENLEMENİN DETAYLARI BELLİ OLDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, örgün eğitimde öğrenim gören gençlere yönelik, “9 bin 500 lirayı aşmayan cep telefonu ve bilgisayar için toplamda 5 bin 500 lirayı geçmeyen şekilde destek vereceğiz.” müjdesini verdi. Ayrıca, “Cep telefonları için piyasa fiyatının yüzde 44,4’üne, bilgisayarlar için ise yüzde 16,7’si kadar destek sağlayacağız.” ifadelerine de yer verdi.

CEP TELEFONU MODELLERİ MERAK KONUSU OLDU

Erdoğan’ın açıklamaları sonrası 9 bin 500 lirayı aşmayan cep telefonları merak konusu oldu. İnternet satış sitelerinde satışa sunulan bazı cep telefonlarını sizler için araştırdık. Söz konusu cihazların farklı satış platformlarında az farklarla ortalama fiyatını çıkardık.

İşte 9 bin 500 lira ve altındaki cep telefonu modelleri:

CASPER

REALME

Realme 6 Pro
Realme XT
Realme 9 Pro
Realme C55
GENERAL MOBILE

Gm 24 Pro
Gm 21 Pro
Gm 22 Pro
HUAWEI

Nova 9 SE
Nova Y90
Nova 8i
P30 Lite 64 GB
XIAOMI

Redmi Note 12S
Redmi Note 11S
Redmi Note 10S
Redmi Note 10 5G
Redmi Note 11S
Redmi Note 12
Redmi Note 10S
Redmi Note 11
Redmi 10 2022
Redmi Note 11
Redmi Note 10S
VIVO

HONOR

OPPO

POCO

ONEPLUS

Oneplus Nord N10 5G 128 GB
INFINIX

Infinix Note 12
Infinix Note 30
SAMSUNG

Galaxy A31
Galaxy A32
Galaxy M33 5G
Galaxy M20 32 GB
Galaxy M22
Galaxy A22
Galaxy M14 5G
Galaxy M14 5G
Galaxy A24
Galaxy A12
Galaxy M23 5G

Haber Kaynağı ulusal24.com

Vergisiz telefon satışı için tarih belli oldu: Peki Türkiye’de üretilen telefonlar hangileri? – Teknoloji

Vergisiz telefon satışı için tarih belli oldu: Peki Türkiye’de üretilen telefonlar hangileri? – Teknoloji

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaadi olarak sunduğu, üniversite öğrencilerine bir kereye mahsus vergisiz telefon ve bilgisayar satışı imkanı, Türkiye’de heyecanla bekleniyor. Ekim ayında TBMM’nin açılmasıyla yürürlüğe girmesi planlanan bu düzenleme, öğrencilere teknolojik ekipmanları daha uygun fiyatlarla temin etme fırsatı sunacak. Ancak, vergisiz telefon kapsamının sadece Türkiye’de üretilen modellerle sınırlı olması, bazı öğrencileri hayal kırıklığına uğrattı.

BELİRLİ BİR FİYATI AŞMAMALARI GEREKECEK

Öğrencilere sunulacak vergisiz telefonlar, Türkiye’de üretilen akıllı telefon modellerini kapsayacak. Bu telefonlar, ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve KDV (Katma Değer Vergisi) gibi vergilerden muaf olacaklar. Ayrıca, belirli bir fiyat limitini aşmamaları gerekecek.

FİYATLAR YARI YARIYA İNECEK

Eylül 2023 itibarıyla Türkiye’de üretilen akıllı telefonların fiyatları ortalama 5 bin TL ile 12 bin TL arasında değişiyor. Vergisiz düzenlemeyle birlikte, bu fiyatların önemli ölçüde düşmesi bekleniyor. Vergi uzmanları, vergisiz telefonların fiyatlarının yarı yarıya düşeceğini öngörüyorlar.

Vergisiz telefon ve bilgisayar satışı uygulamasında yaş sınırlaması bulunmuyor. Lisans, açıköğretim ve yüksek lisans öğrencileri, bu fırsattan faydalanabilecekler.  Bu uygulama büyük ihtimalle yerli bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerine uygulanacaktır. Çünkü yabancı akıllı telefon ve bilgisayar üreticilerine uygulanması durumunda cari açığı arttırma durumu söz konusu olacaktır. Bu nedenle yerli firmaların cihazları öğrencilere vergisiz bir şekilde sunulacaktır.” 

“YIL SONUNA KADAR UYGULAMAYA GEÇİRİLECEK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yakın zamanda tamamlanacak olan vergisiz telefon ve bilgisayar düzenlemesinin yıl sonuna kadar uygulamaya geçirileceğini belirtti.

Vergisiz düzenlemenin büyük ihtimalle yerli bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerine uygulanacağı öne sürülüyor. Bu adımın, yerli üretim teşvik edilerek cari açığın azaltılması amacıyla atıldığı ifade ediliyor.

YAŞ SINIRI VAR MI?

Son açıklanan bilgilere göre vergisiz verilecek olan telefon ve bilgisayar uygulaması kapsamında herhangi bir yaş sınırlaması bulunmuyor. Lisans, açıköğretim ve yüksek lisans öğrencilerinin hepsi bu uygulamadan faydalanabilecek. 

VERGİSİZ OLARAK SATILACAK TELEFON MODELLERİ

Xiaomi: Redmi 9C, Redmi 9T, Redmi Note 10S, Redmi 10 2022,

OPPO: A15, Reno 5 Lite,

Vivo: Y11s, Y21s, Y53s

Samsung: Galaxy A01, Galaxy A21s, Galaxy A30, Galaxy A52, Galaxy,

TCL: 20 SE, 20 E, L7,

Reeder: S19 Max Pro S, S23 Pro Max, S19 Max Pro, S19 Max

Realme: C21, C21Y, C25 Omix: X300, X500,

Tecno Mobile: Camon 16,

General Mobile: 21, Poco C40, Phoenix 5G, 24 Pro

Casper: VIA X30 Plus, VIA M30 Plus

OMIX: X5

TELEFONLARDAN VERGİ NE KADAR ALINIYOR?

Kültür Bakanlığı Payı (%1)

TRT Bandrolü (%12)

Özel Tüketim Vergisi (%25 – %50)

Katma Değer Vergisi (%20)

Bir akıllı telefon satın almak istediğinizde Kültür Bakanlığı Payı, TRT Bandrolü, Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi olmak üzere dört farklı vergi ödeniyor. 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

iPhone 15 serisinin Türkiye tamir ücretleri belli oldu – Teknoloji

iPhone 15 serisinin Türkiye tamir ücretleri belli oldu – Teknoloji

Teknoloji devi Apple, geçen salı günü gerçekleştirdiği ‘Wonderlust’ etkinliğinde iPhone 15 ailesini bizlerle buluşturdu. Dört modelle gelen seri, hem yeni özellikleri hem de ilk USB-C’li iPhone’lar olmalarıyla büyük dikkat çekti.

WebTekno’nun haberine göre; bugün ise şirketin resmi destek sayfası güncellendi ve iPhone 15 serisinin Türkiye’deki onarım ve servis ücretleri belli oldu. Bu fiyatlar Apple tarafından “tahmini” olarak nitelendiriliyor; bu yüzden değişebilir. İşte, iPhone 15 servis ücretleri:

ÇATLAK EKRAN (YALNIZCA ÖN) iPhone 15: 10.168 TL iPhone 15 Plus: 11.907 TL iPhone 15 Pro: 11.907 TL iPhone 15 Pro Max: 14.592 TL

ARKA CAM iPhone 15: 5.816 TL iPhone 15 Plus: 6.731 TL iPhone 15 Pro: 5.816 TL iPhone 15 Pro Max: 6.731 TL

ÇATLAK EKRAN VE ARKA CAM HASARI iPhone 15: 14.449 TL iPhone 15 Plus: 16.499 TL iPhone 15 Pro: 15.499 TL iPhone 15 Pro Max: 17.999 TL

BATARYA iPhone 15: 3.152 TL iPhone 15 Plus: 3.152 TL iPhone 15 Pro: 3.152 TL iPhone 15 Pro Max: 3.152 TL

ARKA KAMERA iPhone 15: 5.877 TL iPhone 15 Plus: 5.877 TL iPhone 15 Pro: 8.399 TL iPhone 15 Pro Max: 9.375 TL

DİĞER HASAR iPhone 15: 29.704 TL iPhone 15 Plus: 32.084 TL iPhone 15 Pro: 37.219 TL iPhone 15 Pro Max: 39.396 TL


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Steam’deki en kötü oyun belli oldu – Teknoloji

Steam’deki en kötü oyun belli oldu – Teknoloji

Dünyanın en popüler oyun mağazalarından biri olan Steam, 20. yaşını kutlarken, bir yandan da oyuncular arasında en düşük puan alan oyunlar konuşuluyor. Geçtiğimiz günlerde platforma eklenen Overwatch 2, beklentileri karşılayamayarak Steam’in en düşük puan alan oyunları arasına girmişti. Şimdi ise sıradaki aday, NBA 2K24.

NBA 2K24, oyuncular arasında optimizasyon sorunları, düşük kalitede grafikler, aşırı sistem gereksinimleri ve önceki sürüme göre yetersiz yenilikler gibi eleştirilere maruz kaldı. Bu olumsuz yorumlar sonucunda oyun, Steam platformunda en düşük puan alan oyunlar arasında zirveye oturdu.

Resmi olarak Steam tarafından açıklanmasa da Hall of Shame sitesi, utanç kaynağı olan oyunları listeliyor. NBA 2K24 de bu listeye eklenmiş durumda ve oyuna yönelik olumsuz yorumlar giderek artıyor.

NBA 2K24’ün PC sürümü, 4 bin 516 inceleme ile ‘son derece olumsuz’ olarak listeleniyor. Oyun, Steam’e 8 Eylül 2023 tarihinde eklenmişti.

NBA 2K24’ün Steam platformundaki fiyatı ise 1.150 TL olarak belirlenmiş durumda.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Apple bu sefer zam değil indirim yaptı: Diğer iPhone modellerinin yeni fiyatları belli oldu! – Teknoloji

Apple bu sefer zam değil indirim yaptı: Diğer iPhone modellerinin yeni fiyatları belli oldu! – Teknoloji

Apple, bugün gerçekleştirdiği Wonderlust etkinliği sırasında yeni iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerini, ayrıca akıllı saat modelleri Apple Watch 9 ve Watch Ultra’yı tanıttı. Sonrasında ise cihazların Türkiye fiyatlarını açıkladı. Burada önceden satışta olan modellerin fiyatlarında indirime gidildiği görüldü.

BU SEFER ZAM DEĞİL İNDİRİM YAPILDI

Apple, geçtiğimiz yaz aylarında tam 5 kere fiyat listesini güncelleyerek zam yapmıştı. Fakat bu kez beklenmedik şekilde satışta olan tüm iPhone modellerine indirim yaptı. Diğer ürünlerin fiyatlarında ise bir değişiklik bulunmuyor.

İndirim sonrası iPhone fiyat listesi ise şu şekilde:

Cihaz
12 Eylül fiyatı
10 Temmuz fiyatı
1 Temmuz fiyatı
8 Haziran fiyatı
5 Haziran fiyatı
18 Mayıs fiyatı
iPhone SE 64 GB 24 bin 999 TL 24.914 TL 24.999 TL 21,999 TL 19,499 TL 18,499 TL
iPhone SE 128 GB 26 bin 999 TL 26.948 TL 26.499 TL 23,699 TL 20,999 TL 19,899 TL
iPhone SE 256 GB 30 bin 999 TL 31.016 TL 30.499 TL 27,199 TL 24,999 TL 22,699 TL
iPhone 13 128 GB 36 bin 999 TL 40.677 TL 39.999 TL 35,999 TL 32,999 TL 29,999 TL
iPhone 13 256 GB 40 bin 999 TL 44.745 TL 43.999 TL 39,499 TL 34,999 TL 32,799 TL
iPhone 13 512 GB 48 bin 999 TL 52.880 TL 51.999 TL 46,499 TL 41,999 TL 38,399 TL
iPhone 14 128 GB 43 bin 999 TL 48.304 TL 47.499 TL 42,499 TL 37,999 TL 35,999 TL
iPhone 14 256 GB 47 bin 999 TL 52.372 TL 51,499 TL      
iPhone 14 512 GB 55 bin 999 TL 60.507 TL 59.499 TL 52,999 TL 46,999 TL 44,399 TL
iPhone 14 Plus 128 GB 49 bin 999 TL 53.389 TL 52.499 TL 46,999 TL 41,999 TL 39,999 TL
iPhone 14 Plus 256 GB 53 bin 999 TL 57.457 TL 56,499 TL      
iPhone 14 Plus 512 GB 61 bin 999 TL 65.592 TL 64.499 TL 57,499 TL 51,999 TL 48,399 TL
iPhone 15 128GB 49.999 TL          
iPhone 15 256GB 53.999 TL          
iPhone 15 512GB  61.999 TL          
iPhone 15 Plus 128GB 56.999 TL          
iPhone 15 Plus 256GB 60.999 TL          
iPhone 15 Plus 512GB 68.999 TL          
iPhone 15 Pro 128GB 64.999 TL          
iPhone 15 Pro 256GB 68.999 TL          
iPhone 15 Pro 512GB 76.999 TL          
iPhone 15 Pro 1TB 84.999 TL          
iPhone 15 Pro Max 256GB 76.999 TL          
iPhone 15 Pro Max 512GB 84.999 TL          
iPhone 15 Pro Max 1TB 92.999 TL

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Apple, yeni modellerini tanıttı: iPhone 15 serisinin Türkiye fiyatları belli oldu! – Teknoloji

Apple, yeni modellerini tanıttı: iPhone 15 serisinin Türkiye fiyatları belli oldu! – Teknoloji

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenen etkinlikte ilk olarak Apple Watch Series 9 ve Apple Watch Ultra 2 tanıtıldı.

APPLE WATCH FİYATLARI

Apple Watch Series 9, 399 dolara satılacak.

Apple Watch Ultra 2 da 799 dolardan raflarda yerini bulacak.

iPHONE 15 FİYATLARI

iPhone 15: 799 dolar

iPhone 15 Plus: 899 dolar

iPhone 15 Pro: 999 dolar

iPhone 15 Pro Max: 1119 dolar

iPHONE 15 TÜRKİYE FİYATLARI

Ürünlerin Türkiye fiyatları şu şekilde:

iPhone 15: 49 bin 999 TL

iPhone 15 Plus: 61 bin TL

iPhone 15 Pro: 64 bin 999 TL

iPhone 15 Pro Max: 85 bin TL

LIGHTNING’E VEDA

iPhone 15 cihazlarında artık USB-C bağlantı portu kullanılacak. 2. nesil AirPods ve EarPods da USB-C bağlantısına sahip olacak.

iPHONE 15 İLE GELEN ÖZELLİKLER

iPhone 15 ile gelen yeni özelliklerden en dikkati çeken Dynamic Island kesiminde oldu. Dynamic Island artık uçuş bilgilerinden maç sonuçlarına kadar birçok şey takip edilebilecek.

“EN GÜÇLÜ ÇİP”

iPhone 15 modelleri çıkan A16 Bionic çipini kullanacak. Bugüne kadar görülen en güçlü iPhone çipi olduğu belirtilen A16 Bionic, daha iyi bir oyun performansı sağlayacak. Üst seviye oyunların da iPhone 15’lerde yer alacağı belirtildi.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Apple, iPhone 15 serisini ilk kez görücüye çıkardı: Özellikleri belli oldu! – Teknoloji

Apple, iPhone 15 serisini ilk kez görücüye çıkardı: Özellikleri belli oldu! – Teknoloji

Apple, “Wonderlust” lansmanıyla yeni iPhone modellerini ve işletim sistemlerini tanıtmaya başladı. iPhone 15 serisinin yanı sıra Apple Watch Series 9 akıllı saat serisi de ilk kez görücüye çıktı.

ÇENTİĞE TAMAMEN VEDA EDİLDİ

Apple, iPhone 15’te, yeni renk seçeneklerini de duyurdu. Öte yandan iPhone 15 modellerinde tamamen çentiğe veda edildi.

USB-C’YE GEÇTİLER

Apple, tüm iPhone 15 modellerinde Lightning bağlantı noktasını bırakıp USB-C’ye geçti ve artık dinamik ada modellerde de bulunuyor.

48 MP ANA KAMERA

iPhone 15, 2000 nit ekran parlaklığına sahip olacak. Öte yandan telefonun ana kamerası ise 48 MP olacak.

İşte ilk görüntüler:

Son Dakika: Apple, iPhone 15'i ilk kez görücüye çıkardı! Yeni telefonlar 2000 nit ekran parlaklığına sahip olacakSon Dakika: Apple, iPhone 15'i ilk kez görücüye çıkardı! Yeni telefonlar 2000 nit ekran parlaklığına sahip olacak

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com