Turkcell ve Ericsson 5G şebeke dilimleme otomasyonunu başarılı bir şekilde test etti

Turkcell ve Ericsson 5G şebeke dilimleme otomasyonunu başarılı bir şekilde test etti

Şebeke dilimleme çözümünün başarıyla test edilmesi, Türkiye’deki kurumsal ve bireysel kullanıcıların ihtiyaçlarına yönelik 5G Bağımsız iletişim hizmetleri için Ericsson ve Turkcell iş birliğinde önemli bir kilometre taşıdır.

 Bu başarı ile tek bir cihaz üzerinde birden fazla kullanıcı profili ve uygulamaya hizmet veren şebeke dilimlerinin desteği ticari bir 5G cihazında test edilmiş oldu.  

Ericsson (NASDAQ: ERIC) ve Turkcell (NYSE: TKC; BIST: TCELL), başarılı bir 5G Bağımsız (SA- Standalone)  şebekesi testi (PoC) gerçekleştirerek şebeke dilimleme çözümü oluşturmaya yönelik ortak çalışmalarında önemli bir dönüm noktasına imza attılar. Şirketler birlikte, müşterilerin iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için isteğe göre uyarlanmış 5G şebeke dilimlerinin nasıl oluşturulabileceğini, birden fazla dilimin hem kurumsal hem de bireysel kullanıcı profilleriyle tek bir 5G cihazına nasıl hizmet verebileceğini ve  ücretlendirmelerin farklı şebeke dilimleri arasında nasıl farklılaştırılabileceğini gösterdi.

Bu test kapsamında, 5G cihazındaki (cep telefonu gibi) ‘iş’ ve ‘kişisel’ uygulamaların, her biri özel şebeke dilimlerine bağlanan farklı profillerle nasıl ilişkilendirilebileceği gösterildi. Bu yetenek, Turkcell’in uygulama geliştiricileri ile kurumsal ve bireysel  müşterilerinin, 5G ile mümkün olacak farklı kullanım senaryoları için çok daha fazla esnekliğe ve performansa sahip olabileceklerini ve 5G bağımsız şebekesine (5G SA- Standalone) sahip olmanın değerini güçlü bir şekilde kanıtlıyor.

Bu testler, Turkcell’in laboratuvar ortamında konuşlandırılan Turkcell’e ait Merkezi Bulut Altyapısı üzerinde çalışan 5G Çekirdek Şebeke test ortamında  gerçekleştirildi. Bu çalışma kapsamında, Ericsson’un Çift Modlu 5G Çekirdek şebekesi, Dinamik radyo kaynakları bölümleme ve 5G Radio erişim şebekesi dilimleme yetenekleri bulunan Ericsson Radyo Sistemi ürünleri kullanıldı. Şebeke dilimleme Otomasyonu ise Ericsson Orchestrator aracılığıyla sağlandı. Ek olarak dilim özelliklerine göre farklılaştırılmış ücretlendirme modelleri için ise Ericsson 5G Ücretlendirme ürün ve çözümleri kullanıldı. 

Bu konsept ayrıca, tek bir cihazın aynı anda birden fazla şebeke dilimine bağlanmasını sağlayan ve hizmetlerin esnek bir şekilde ayrılmasını ve deneyim kalitesini en üst düzeye çıkarmak için gelişmiş trafik yönlendirmesini sağlayan bir özellik olan Kullanıcı Ekipmanı Rota Seçim Politikası (URSP-UE Route Selecetion Policy) fonksiyonalitesini uygulayan Ericsson Dinamik Şebeke Dilim Seçimi çözümüne de  dayanıyor. Bu demoda piyasada bulunabilen 5G özellikli mobil telefonlar kullanıldı.

Ericsson Orchestrator, Sanal Makine veya Konteyner bazlı şebeke fonksiyonları (VNF’ler ve CNF’ler) dahil olmak üzere hibrit altyapının otomasyonunu sağlayarak, hem telekom sektörü  hem de kurumsal ortamlar için şebeke kaynaklarının yönetimi, konteyner ve sanal şebeke fonksiyonlarının yaşam döngüsü yönetimi ve servis orkestrasyonu yoluyla gelişmiş 5G SA kullanım senaryolarını desteklemektedir.

Ericsson ile yapılan bu test, Turkcell’in Türkiye’deki kurumsal ve bireysel kullanıcıların gelişen iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için ülke çapında güçlü bir 5G  bağımsız (5G SA) şebekesi hazırlama yolculuğundaki bir başka önemli adımdır.

Turkcell Şebeke Teknolojilerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Vehbi Çağrı Güngör: “En ileri teknolojilerin uygulanmasında ortaklarımızla iş birliği yapmanın heyecanı ve kararlılığı içindeyiz. Bu test ile sergilenen şebeke dilimleme fonksiyonu, gelecekte yeni 5G hizmet tekliflerine öncülük etmek için potansiyel olarak temel yapı taşı olmaya hazırlanıyor. Ericsson ile gerçekleştirdiğimiz  başarılı 5G şebeke dilimleme testimiz, özelleştirilmiş servis kalitesi ve özel bağlantı gereksinimi duyan kurumların ve bireysel kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya bizi bir adım daha yaklaştırdı. 5G şebekelerinde dilimleme fonksiyonlarınınkullanılması , inovasyonu teşvik etme, yeni iş modellerini mümkün kılma ve gelecekteki servis tekliflerinin genel yeteneklerini geliştirme potansiyeline sahiptir.”

Şebeke dilimleme, özellikle kurumsal segmentte birçok fırsat ve olası pazara giriş yolları sunduğundan, iletişim servis sağlayıcıları (CSP-Communication Service Provider) için muazzam bir iş potansiyeline sahiptir. Ericsson, iletişim servis sağlayıcıları için dilimleme etkin gelir değerinin 2025 yılına kadar 45 milyar dolara ulaşacağını tahmin ediyor.

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın: “Ericsson olarak şebeke dilimlemenin, İletişim Servis Sağlayıcısının geniş bir kullanıcı yelpazesinden gelen talepleri aşan bir şebeke oluşturma ve yönetme konusunda en iyi yanıtı olduğuna inanıyoruz. Bu nedenle, şebeke dilimleme otomasyonu testini gerçekleştirmek, Turkcell ile uzun süredir devam eden işbirliğimizin doğal bir adımıydı. Şirketin 5G hedeflerini gerçeğe dönüştürmesine ve hem bireyler hem de kurumlar için değer yaratmasına destek olmaya kararlıyız.”

İki şirket birlikte 5G  bağımsız (5G SA) teknolojisini ve 5G bağlantılı otonom mobil robotlar, sensör ağı, özel 5G ağı, gelişmiş mobil geniş bant (eMBB-enhanced Mobile Broadband) ve sabit kablosuz erişim (FWA-Fixed wireless Access) için şebeke dilimleme gibi bireysel ve kurumsal kullanıcılar için birçok önemli kilometre taşının elde edildiği yenilikçi 5G kullanım senaryolarını denemektedir. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Tek bir lensle üç mesafede net görüş imkanı!

Tek bir lensle üç mesafede net görüş imkanı!

Bulanık ve sisli görüyorsanız, renkler parlaklığını kaybediyor ve sararıyorsa, okurken daha fazla ışığa ihtiyaç duyuyorsanız, gözünüzün önüne perde inmiş gibi hissediyorsanız, dikkat… Tüm bu belirtiler katarakt hastalığına işaret edebiliyor. Kataraktın tedavi edilebilir körlük sebeplerinin en başında geldiğine dikkat çeken Acıbadem International Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir, “Katarakt ameliyatında tercih ettiğimiz üç odaklı akıllı lensler gözlük ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Bu üç odaklı akıllı lensler sayesinde hasta aynı mercek ile yakını, orta mesafeyi ve uzağı gözlüksüz olarak görebiliyor. Ameliyat sonrasında; bilgisayar kullanımı, televizyon izleme mesafesi, araç içinde uzak ve yakın görüntü, mutfakta görüş mesafesi gibi orta mesafelerde de çok başarılı sonuçlar alıyoruz. Akıllı lensler ile hastalar ömür boyu gözlükten kurtuluyorlar” diyor. 

Görme kaybına yol açabiliyor! 

Halk arasında “göze perde inmesi” olarak da bilinen katarakt, gözümüzdeki saydam merceğin bulanıklaşması ve içinde oluşan çeşitli lekelenmelerle birlikte saydamlığını yitirmesiyle oluşan bir göz hastalığı olarak tanımlanıyor. Tedavi edilmezse görme kaybına yol açan katarakt hastalığı, ilk sinyalleri yakın görmede bulanıklaşma, renklerde solukluk ve sisli görme gibi sorunlarla veriyor. Dr. Nezih Özdemir, katarakt belirtilerini “Hasta bulanık ve sisli gördüğünü, net seçemediğini belirtir. İleri dönemde göz bebeğindeki bulanıklık belirginleşir. Muayenede miyop gelişmesi, derece değişiklikleri görülür. Renkler parlaklığını kaybeder ve sarı renk tonları oluşur. Çarpık ya da çift görme başlar. Okurken daha fazla ışığa ihtiyaç artar. Göz tansiyonu artar. Işık hassasiyeti doğar. Gece araç kullanma güçlüğü, güneş ışığından, araç farlarından rahatsız olmak, ışık kaynaklarının etrafında haleler görme şikayetleri artar” diyerek anlatıyor. 

40 yaşından sonra düzenli muayene şart! 

Yaşla birlikte rastlanma sıklığı artan ve 55-60 yaş civarındaki kişilerde gözün merceğinde başlayan hafif bir matlaşma ve sertleşme ile kendini gösteren katarakt, 60 yaşlarında yüzde 15-20; 65 yaşından sonra yüzde 30-40; 75 yaş üstünde ise yüzde 50 oranında görülüyor. Kataraktın dünyada tedavi edilebilir körlük sebeplerinin en başında geldiğine hatta tüm sebeplerin yaklaşık yarısını oluşturduğuna değinen Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir, hastalığı erken fark etmek için 40 yaşından sonra düzenli olarak göz doktoruna giderek muayene olmayı tavsiye ediyor. 

Operasyon 15-20 dakika sürüyor

Son yıllarda büyük ilerleme kaydeden katarakt cerrahisi, günümüzde tüm tıbbi işlemler içinde en başarılı ve hasta memnuniyeti açısından en yüz güldürücü girişimler arasında yer alıyor. Katarakt ameliyatında genellikle anestezi verilmiyor, bunun yerine gözler damla ile hafif şekilde uyuşturuluyor. İşlem her göz için yaklaşık 15-20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanıyor.  Göze korneadan 2-3 mm çapında bir kanal yoluyla eriştiklerini belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir, “Fakoemülsifikasyon tekniği ile bulanıklaşan mercek, ultrasonik titreşimler ile parçalanarak, göz içinde eritilerek yok edilir. Katarakt alındıktan sonra monofokal yani tek odaklı mercekler veya akıllı mercekler göz içine yerleştirilir. İki göze farklı günlerde operasyon yapılır. Son yıllarda fakoemülsifikasyon tekniği katarakt ameliyatlarında kullanılmaktadır” diyor. 

Akıllı lensler orta mesafede net görüş sağlıyor

Uzun zamandan beri katarakt ameliyatlarında “Akıllı Lens” olarak da adlandırılan trifokal, yani üç odaklı ve EDOF 2 (uzak ve ara mesafe) lensler kullanılabiliyor. EDOF lensler uzak ve ara yakın görmeyi sağlıyor. Hem kataraktı olan hem de yakını görme sorunu yaşayan kişilere uygulanan bu yeni nesil trifokal, yani üç odaklı akıllı lensler sayesinde hasta tek bir mercekle yakını, ara mesafeyi ve uzağı gözlüksüz olarak görebiliyor.  Akıllı lenslerin en önemli özelliğinin ara mesafede sağladığı netlik olduğunu vurgulayan Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Nezih Özdemir, “Kişiye özel bu lenslerin seçimi önceden yapılan detaylı ölçüm ve tetkiklere göre yapılır. Akıllı lens uygulanan katarakt ameliyatı sonrası bilgisayar kullanımı, televizyon izleme mesafesi, araç içinde uzak ve yakın görüntü, mutfakta görüş mesafesi gibi görme kalitesinin en önemli olduğu orta mesafelerde de net görüş elde edilir” diyor.  Akıllı lens teknolojisi, katarakt hastalığının yanı sıra aynı anda tek mercek ile yakın ve uzağı gözlüksüz olarak görmek isteyen 40 yaş üstü hastalar ile göz numarası lazerle düzeltilemeyecek kadar çok yüksek olan genç hastalarda da tercih ediliyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Sınırlarını zorluyorlar! Tesla’yla römork çekti, gören bir daha baktı. – Teknoloji

Sınırlarını zorluyorlar! Tesla’yla römork çekti, gören bir daha baktı. – Teknoloji

Tesla’nın elektrikli araçları, sadece çevre dostu olmalarıyla değil, aynı zamanda güçlü performanslarıyla da dikkat çekmeye devam ediyor.

Amerika’da bir Tesla sahibi, aracını 25 metre uzunluğundaki bir römorku zorlanmadan çekerken görüntülendi. Bu olağanüstü performans, Tesla’nın elektrikli motor teknolojisinin ne kadar güçlü olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Görenler, Tesla’nın etkileyici çekme yeteneği karşısında şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Elektrikli araç endüstrisinde çığır açan Tesla, sadece çevre dostu bir alternatif sunmakla kalmıyor, aynı zamanda güçlü motorlarıyla da sürücülerine etkileyici bir performans deneyimi sunuyor.

İşte o görüntüler:


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

FIFA’nın yeni adıyla FC24 saç baş yoldurmaya devam ediyor. Ultimate team oynayan bir kullanıcının başına gelenler – Teknoloji

FIFA’nın yeni adıyla FC24 saç baş yoldurmaya devam ediyor. Ultimate team oynayan bir kullanıcının başına gelenler – Teknoloji

EA Sports’un FIFA serisi uzun zamandır eğlenceli ancak sinir bozucu hatalarla boğuşuyor ve genellikle oyuncular arasında komik fizik aksiliklerine neden oluyor. Ancak, FC 24’te yayılan son aksaklık muhtemelen şimdiye kadarki en sorunlu olanı.

Hatanın kaynağı belli değil, ancak rekabetçi çok oyunculu oyunları etkileyecek kadar yaygın. 

Yayıncı, oyun sırasında forvet oyuncusunun görünmediğini ve bu durumun oyun akışını olumsuz etkilediğini belirtti. Bu tür hatalar, oyun geliştiricileri için beklenmeyen durumlar olsa da, FIFA hayranları arasında online modlarda rekabet eden oyuncular için hayal kırıklığı yaratıcı bir etki bıraktı.

FIFA oyunları, genellikle futbol gerçekliği ve çeşitli modlarıyla öne çıkarken, bu tür teknik hatalar oyunseverlerin memnuniyetsizliğine neden olabiliyor. EA Sports’un bu hata üzerine ne tür bir düzeltme ve güncelleme yapacağını beklemek, oyuncular arasında merak konusu haline geldi. FIFA severler, geliştirici ekibin bu tür sorunlara hızlı bir şekilde çözüm getirmesini umuyor.

FIFA’nın yeni adıyla FC24 saç baş yoldurmaya devam ediyor. Ultimate Team oynayan bir kullanıcının başına gelenler…


— Aykırı (@aykiricomtr) November 23, 2023

Haber Kaynağı ulusal24.com

Akıllı robotlar yaşamın her noktasında öne çıkmaya başladı: Görüntüler bir otelden – Teknoloji

Akıllı robotlar yaşamın her noktasında öne çıkmaya başladı: Görüntüler bir otelden – Teknoloji

Teknolojinin hayatımıza girmesinden bu yana her geçen gün yeni bir iş kolunda robotları görmeye başladık. 

Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde bir otelde oda temiziliği için personel olarak robotların kullandığı görüntüler paylaşıldı. Robot’un girdiği tuvaletleri ayrıntılı olarak kusursuz bir şekilde temizlemesi dikkat çekerken birçok sosyal medya kullanıcısı bu durumunun insanlığı kötü etkileyeceğini düşünüyor.

Robotların hayatımızın birçok noktasında işlerimizi kolaylaştırıdığı doğru ancak gelecek yıllarda işsizliği nasıl etkileyeceği ise halen merak konusu.

İşte o görüntüler:

Akıllı robotlar yaşamın her noktasında öne çıkmaya başladı. Bir otelde odaları kusursuz bir şekilde temizleyen temizlik robotu…


— Aykırı (@aykiricomtr) November 19, 2023

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

En son 1954’te görüldü: Everest Dağı’nın üç katı bir kuyruklu yıldız geliyor! Bilim insanları uyardı. – Teknoloji

En son 1954’te görüldü: Everest Dağı’nın üç katı bir kuyruklu yıldız geliyor! Bilim insanları uyardı. – Teknoloji

12P/Pons-Brooks olarak adlandırılan uzay taşı, kriyovolkanik ya da soğuk yanardağ olarak bilinen bir kuyruklu yıldızdır. Tahmini çapı 30 km olan katı bir çekirdeğe sahiptir ve içeriği buz, toz ve gazdan oluşur, bu madde gazlı bir içecek şişesindeki karbonat gibi hareket eder.

Pons-Brooks’un başına dört ay içinde ikinci kez gelen bu olay, teleskopla bakıldığında devasa bir çift boynuz gibi görünen bir görüntü oluşturuyor. Gökbilimciler, bu devasa kuyruklu yıldızın Everest Dağı’nın üç katı büyüklüğünde olduğunu ve uzayda patladığını belirtiyorlar. Şu an, bu yıldızın kalıntıları Dünya’ya doğru ilerliyor.

Dünyayı teğet geçeceği tahmin edilen bu yıldızın, 21 Nisan 2024 tarihinde gezegenimizin en yakın noktasına ulaşması bekleniyor. Bu nedenle, bu olayın çıplak gözle görülebileceği belirtiliyor. Bu tür bir olay, son olarak 1954 yılında Dünya’dan çıplak gözle görülebilmişti ve bu kuyruklu yıldız, ünlü Halley kuyruklu yıldızı büyüklüğündedir.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Turkcell üst yönetimi değişti, bir AK Partili isim daha yönetimde yer aldı! – Teknoloji

Turkcell üst yönetimi değişti, bir AK Partili isim daha yönetimde yer aldı! – Teknoloji

Hisselerinin bir bölümü halka açık olan 2.2 milyar TL sermaeyeli Turkcell A.Ş’nin üst yönetimi değişti.

Turkcell’den Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, Nisan 2021’den bu yana Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Şenol Kazancı, Yönetim Kurulu Başkanı olarak atandı.

Mart 2020’den bugüne Turkcell Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı üstlenen Bülent Aksu ise Turkcell’in yeni Genel Müdürü oldu.

Şenol Kazancı kimdir?

Yeni Yönetim Kurulu Başkanı Şenol Kazancı, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Kazancı, 2007-2011 yılları arasında TVNET Genel Müdürlüğü, 2011-2014 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevlerini yürüttü.

Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü olarak 2014-2021 yılları arasında görev yapan Kazancı, Nisan 2021’de Turkcell Yönetim Kurulu Üyeliği’ne seçildi.

Turkcell Genel Müdürü olarak atanan Bülent Aksu, telekom, enerji, petrokimya, tekstil ve denetim gibi sektörlerde finans, vergi, yönetim alanlarında 30 yıla yakın profesyonel yöneticilik tecrübesine sahip. Bülent Aksu, iş hayatına Kuveyt Türk AŞ Teftiş Kurulu’nda müfettiş olarak başladı.

Çalık Holding ve Akfel Grup’ta görev aldıktan sonra Azerbaycan Milli Petrol ve Gaz Şirketi (SOCAR) iştiraki olan Petkim ve STAR Rafineri’de CFO’luğu üstlenen Bülent Aksu, farklı sektörlerde birçok birleşme ve satın alma işlemi gerçekleştirdi. Aksu, uluslararası ve yerel piyasalarda proje finansmanı, bono ihracı gibi birçok finansal işlemleri başarıyla yürüttü.

Turkcell’de Temmuz 2016-Temmuz 2018 yılları arasında CFO olarak görev yapan Bülent Aksu, yenilikçi finansal çözümlerle Turkcell’e önemli katkılarda bulundu.

Bülent Aksu, Ağustos 2018-Ocak 2021 arasında Hazine ve Maliye Bakanlığında Bakan Yardımcısı, Kasım 2018-Mart 2019 arasında Türk Telekomünikasyon AŞ’de Yönetim Kurulu Üyesi, Mart 2019-Mart 2020 arasında Turkcell Yönetim Kurulu Üyesi, Mayıs 2019-Şubat 2021 arasında Türk Eximbank Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı, Mart 2020’de Turkcell Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi.

Aksu, Türkiye’yi 2018 yılında G20’de Şerpa olarak, Ağustos 2018-Ocak 2021 arasında Asya Kalkınma Bankası (ADB) ve Afrika Kalkınma Bankası (AfDB) nezdinde Guvernör olarak, Dünya Bankası (WB), Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) nezdinde Guvernör Vekili olarak, İslam Kalkınma Bankası (IsDB) nezdinde İcra Direktörleri Kurulu Üyesi olarak temsil etti.

Bülent Aksu, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü mezunu.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Tanıtılmasına günler kala iPhone 15’in tasarımı bir kez daha sızdırıldı! – Teknoloji

Tanıtılmasına günler kala iPhone 15’in tasarımı bir kez daha sızdırıldı! – Teknoloji

Teknoloji sızıntılarıyla tanınan Sonny Dickson, bugün paylaştığı görsellerde iPhone 15 ve iPhone 15 Pro’nun kukla modellerini sergileyerek, beklenen cihazların tasarımına daha yakından bakma fırsatı sundu.

Sızdırılan görseller, iPhone 15’in tasarımını beş farklı renk seçeneğiyle sunuyor ve daha önceki raporları doğrular nitelikte. Cihazın alüminyum çerçevesi daha yumuşak hatlara sahip ve USB-C portu net bir şekilde görülebiliyor.

Apple’ın bu yıl iPhone 15 serisi için daha sade ve az doygun renk seçenekleri sunduğu gözlemleniyor. Siyah, pembe, sarı, mavi ve yeşil renk seçeneklerine sahip olacağı belirtilen cihaz için bazı yeni renk seçeneklerinin de söylendiği ancak son haftalarda netleşmediği ifade ediliyor.

pic.twitter.com/EJc91RfWha


— Sonny Dickson (@SonnyDickson) August 30, 2023

Cumhuriyet’in haberine göre diğer taraftan iPhone 15 Pro modellerinin gümüş, gri, siyah ve mavi renk seçenekleriyle geleceği tahmin ediliyor. Altın renk seçeneği iPhone X’ten bu yana ilk defa sunulmayacak. Tasarımda temeldeki değişiklikler, biraz daha yuvarlak hatlar ve paslanmaz çelikten titanyuma geçiş ile sınırlı görünüyor. 

pic.twitter.com/2Dpqr4nAQT


— Sonny Dickson (@SonnyDickson) August 30, 2023

iPhone 15 serisinin tamamının 12 Eylül Salı günü Apple’ın “Wonderlust” etkinliğinde duyurulması bekleniyor ve lansmanın muhtemelen bir sonraki hafta içinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. iPhone 15 Pro’nun özellikleri arasında Action Button ve A17 Bionic çip yer alırken, standart iPhone 15 modellerinin 48 megapiksel kamerası ve Dynamic Island özelliğine sahip olması bekleniyor.

Tüm bu sızıntılara rağmen, Apple’ın resmi duyurusu ve tanıtımıyla daha fazla detayın netleşmesi bekleniyor.

Haber Kaynağı ulusal24.com

GTA 6’nın bir özelliği daha sızdı: RDR2’den ilham alacak! – Teknoloji

GTA 6’nın bir özelliği daha sızdı: RDR2’den ilham alacak! – Teknoloji

GTA 5 tam 10 yıl önce piyasaya sürüldü ve tüm zamanların en popüler açık dünya oyunlarından biri haline geldi. 

Serinin sıkı hayranları tarafından uzun zamandır yeni versiyon olacak GTA 6 merakla bekleniyor.

Bugün ise GTA 6 ile ilgili yeni bir bilgi sızdırıldı.

Rockstar Games, oyunlarını daha gerçekçi hale getirmek için büyük bir özen gösteriyor ve son yakın tarihli bir rapora göre, oyunun Red Dead Redemption 2’deki gibi dinamik bir saç uzatma sistemiyle donatılacağına dair iddialar var.

Yakın bir zaman önce GTA 6 NEWS tarafından paylaşılan bir tweet’e göre, GTA 6’nın, Rockstar’ın popüler oyunu Red Dead Redemption 2’de bulunan dinamik saç uzatma sistemini benimseyeceği belirtildi. Bu sistem, karakterinizin saç ve sakalının zaman içinde uzamasını sağlıyor.

Bu özellik aynı zamanda oyuncuların karakterlerinin saç ve sakallarını boyut ve stile göre daha özelleştirilebilir hale getirmelerine olanak tanıyor.

Henüz Rockstar Games, bu özelliğin GTA 6’da kesin olarak yer alıp almayacağı konusunda resmi bir açıklama yapmış değil.

DİNAMİK SAÇ UZATMA SİSTEMİ NEDİR?

NTV’nin haberine göre, Red Dead Redemption 2’yi henüz bilmeyenler veya oynama şansı bulamayanlar için dinamik saç uzatma, karakterinizin saç ve sakalının zamanla uzamasını sağlayan bir sistemdir.

Bu aynı zamanda oyuncuların karakterlerinin saç ve sakallarını boyuta göre daha özelleştirilebilir hale getirmelerine olanak tanır.

Rockstar bu özelliğin gerçekten oyunda olup olmadığı konusunda henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Assassin’s Creed Valhalla kısa bir süre için ücretsiz hale geldi – Teknoloji

Assassin’s Creed Valhalla kısa bir süre için ücretsiz hale geldi – Teknoloji

 

Ubisoft’un sevilen oyun serisi Assassin’s Creed’in son halkası olan Assassin’s Creed Valhalla için heyecan verici bir haber var. Oyunseverler, 14 Ağustos tarihine kadar bu oyunu tüm platformlarda ücretsiz bir şekilde oynama şansına sahip olacaklar.

OYUN KISA SÜRELİĞİNE ÜCRETSİZ OYNANABİLECEK

Açıklanan tarihlerde ise 10 Ağustos 19.00’da başlayacak ücretsiz oynama imkanı 14 Ağustos saat 15.00’e kadar sürecek.

Oyunu ücretsiz olarak oynamak isteyenlerin adım adım yapması gerekenler:

Öncelikle bu bağlantıya tıklayarak kampanya sayfasına girin. Oyunu oynamak istediğiniz platformu seçin, PC, Xbox ya da PS5 olarak, sonra yoksa Ubisoft hesabı oluşturun varsa hesabınıza giriş yapın. 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com