Elektrikli otomobillere vergi düzenlemesi geldi. Yeni düzenlemeye göre Togg ne kadar olacak? – Teknoloji

Ülkemizde de belirli bir fiyat aralığındaki elektrikli araçlar, geleneksel modellere kıyasla avantajlı bir konuma sahip olmak için yüzde 10 ÖTV ile destekleniyor. Elektrikli araçlar da, çevre dostu özellikleriyle birçok ülkede teşvik edilmekte ve popülerlik kazanıyor.

Ancak, Togg C-SUV modeli 1 milyon 500 bin TL’nin üzerinde bir fiyata sahip olduğundan, vergi avantajından faydalanamııyor. Shiftdelete’nin haberine göre gücü 160 kW’nin altında olan ve net fiyatı 700 bin TL’yi geçmeyen araçlar için yüzde 10 oranında vergi uygulanırken, bu kararla birlikte matrah 1 milyon 250 bin TL’ye yükseltilmiştir. Gücü 160 kW’nın üzerinde olan ve net fiyatı 1 milyon 250 bin TL’yi geçen araçlar ise yüzde 40 ÖTV’ye tabi olacak.

Son yapılan düzenlemeyle birlikte, motor gücü 160 kW’ın üzerinde olan araçlar için uygulanan yüzde 50 ÖTV sınırı, 750 bin liradan 1 milyon 350 bin liraya çıkarıldı. Fiyatı 1 milyon 350 bin TL’yi aşan araçlar için ise ÖTV oranı yüzde 60 olarak belirlendi. Bu değişiklik, döviz kurlarındaki artışın etkisiyle matrah limitlerinin değiştiği otomobillerin fiyatlarında bir indirime neden olabilir.

—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com