Samsun Galaxy S24 titanyum çerçeveye sahip olacağı iddia edildi – Teknoloji

Samsun Galaxy S24 titanyum çerçeveye sahip olacağı iddia edildi – Teknoloji

Sızdırılan bilgilere göre Samsung Galaxy S24 serisinin tamamı titanyum çerçeve ile gelecek. Yani Apple gibi belirli modellere değil Samsung tüm Galaxy S24 modellerine titanyum çerçeve özelliğini sunacak. 

 

Titanyum çerçevenin sadece Glaxy S24 Ultra için olacağı ısrarla dile getiriliyor ancak kaynaklar Samsung’un standart Galaxy S24 için Vietnam’da titanyum çerçeve üretimi yapacağını, Galaxy S24 Plus ve Galaxy S24 Ultra için iki farklı tedarikçiden titanyum çerçeve tedarik edeceğini belirtiyor. Yani standart Galaxy S24 modelinde titanyum çerçeve diğerlerine göre biraz daha zayıf olabilir.

 

18 Ocak tarihinde tanıtılması beklenen Galaxy S24 serisinin Exynos 2400 yongası ile geleceği tahmin ediliyor.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Eski bir Microsoft Office güvenlik açığı 2. çeyrekte altı kat daha fazla istismar edildi

Eski bir Microsoft Office güvenlik açığı 2. çeyrekte altı kat daha fazla istismar edildi

Kaspersky, Microsoft Office’teki eski bir güvenlik açığının kullanıcıları ve şirketleri hedef alan saldırganlar arasında giderek popülerlik kazandığını tespit etti. Bu yılın başından bu yana CVE-2017-11882’nin istismarı yaklaşık yüzde 500 artarak binlerce kişiyi etkiledi. Bir başka eski güvenlik açığı olan CVE-2018-0802 de siber suçluların en yaygın “silahı” olarak ortaya çıktı ve 130 binden fazla kullanıcıyı hedef aldı. Microsoft yazılımlarının eski sürümleri popülerliğini sürdürdüğünden saldırganlar için hala oldukça cazip bir hedef olmaya devam ediyor. Bu nedenle güvenilir bir güvenlik çözümü yüklemek ve yazılımınızı düzenli olarak güncellemek oldukça önemli.

Kaspersky araştırmacıları, 2023’ün ikinci çeyreği boyunca 11 binden fazla kullanıcının Microsoft Office yazılımında CVE-2017-11882 olarak bilinen eski bir güvenlik açığını istismar eden saldırılarla karşılaştığını tespit etti. Bu güvenlik açığı, saldırganların Microsoft Office belgelerindeki denklem düzenleyicisinden yararlanarak hedeflenen cihazda kötü amaçlı kodlar çalıştırmasına olanak tanıyor. Sonuç olarak kullanıcının bilgisi olmadan kötü amaçlı yazılım istenmeyen yazılımlar sisteme yüklenebiliyor. Güvenlik açığından faydalanmak için saldırganların potansiyel kurbana ya kötü amaçlı bir dosya göndermesi, ya da aynı türde dosya içeren bir web sitesi oluşturması ve ardından sosyal mühendislik tekniklerini kullanarak insanları bu dosyayı açmaya ikna etme yönünde kandırması gerekiyor.

Söz konusu güvenlik açığı uzun zaman önce tespit edilmiş ve yamanmış olmasına rağmen, bu yılın ilk çeyreğine kıyasla ikinci çeyrekte bu açığın istismarında yüzde 483’lük bir artış yaşandı. Bu endişe verici eğilim, eski güvenlik açıklarının bile hem tüketici cihazlarına hem de kuruluşların altyapılarına saldırmak için etkili bir yöntem olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Kaspersky Kötü Amaçlı Yazılım Analisti Ekip Lideri Alexander Kolesnikov, şunları söylüyor: “Saldırganlar son zamanlarda bu açığı tekrar kullanmaya başladılar. Bunu yaparken tespit edilmekten kaçınmak için yeni gizleme teknikleri uygulamaya çalışıyor olmaları kuvvetle muhtemel. Örneğin Microsoft Office belgelerine yeni kötü amaçlı veri türleri eklemeye çalışabilirler. Ancak evrensel tespit için tasarlanmış kanıtlanmış güvenlik çözümleri bu gibi saldırıları önleyecek ve kullanıcıları koruyacaktır. Yazılım güncellemelerini ve yamaları zamanında yüklemek de aynı derecede önemlidir.” 

Exploits for vulnerabilities

The number of attacked users

CVE-2018-0802

130126

CVE-2010-2568

31091

CVE-2017-0199

13537

CVE-2017-11882

11394

CVE-2011-0105

10646

Saldırıya uğrayan kullanıcı sayısına göre belirli güvenlik açıklarına yönelik istismar tespitleri, 2023 ikinci çeyrek verileri

Saldırganlar birincil araç olarak Microsoft yazılımındaki eski güvenlik açıklarını kullanmaya devam ederken, bu yerleşik eğilimi içinde bulunduğumuz dönemde de sürdürdüler. Bunu yaparken de en fazla CVE-2018-0802 açığından yararlandılar ve 130 binden fazla kişi bununla ilgili saldırılarla karşılaştı. Bu güvenlik açığının istismarı tipik olarak, bir saldırganın özel olarak hazırlanmış bir dosya kullanarak sistemin kontrolünü ele geçirebileceği bellek bozulmasını içeren ve yukarıda bahsedilen CVE-2017-11882 ile aynı modeli takip ediyor.

CVE-2010-2568, CVE-2017-0199 ve CVE-2011-0105 de ikinci çeyrekte en sık tespit edilen açıklar listesine girdi. Bunlardan ilki özel olarak hazırlanmış bir LNK dosyası aracılığıyla kod çalıştırmayı içerirken, son ikisi Microsoft Office paketiyle ilgili.

Kaspersky uzmanları, çeşitli güvenlik açıklarının istismarıyla ilgili tehditlerden korunmak için şunları öneriyor:

Yeni güvenlik açıklarından etkilenmemek için yamaları mümkün olan en kısa sürede yükleyin. İndirildikten sonra, tehdit aktörleri artık güvenlik açığını kötüye kullanamaz. 
Tıklamadan önce bağlantıları kontrol edin. URL’yi ön izlemek için üzerine gelin ve yazım hataları veya diğer düzensizlikler olup olmadığına bakın. Bazen sahte e-postalar ve web siteleri gerçek gibi görünebilir. Bu, suçluların işlerini ne kadar iyi yaptıklarına bağlıdır. Ancak bağlantılar büyük olasılıkla yanlış olacaktır. Yazım hataları içerebilir veya sizi farklı bir yere yönlendirebilir.
Kimlik avı e-postası yoluyla bulaşma olasılığını azaltmak için uç nokta ve e-posta sunucuları için kimlik avı önleme özelliklerine sahip bir koruma çözümü kullanın. 
Şirketler için, kapsamlı bir güvenlik görünümü sunmanın yanı sıra mevcut tehditleri anında tespit etmek ve otomatik olarak yanıtlamak için uç nokta, ağ ve bulut verileri dahil olmak üzere çeşitli veri kaynaklarından telemetri toplayan Genişletilmiş Tespit ve Yanıt çözümlerini uygulayarak siber güvenlik araçlarının kullanımını optimize edin.
Kaspersky Incident Response, Kaspersky Endpoint Detection and Response Expert ve Kaspersky Managed Detection and Response gibi hizmet ve çözümleri kullanarak siber suçlular nihai hedeflerine ulaşmadan önce saldırıyı erken aşamalarda tespit edip durdurun.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

En hızlı elektrikli otomobil ABD’de teslim edildi: Fiyatı dudak uçuklattı. – Teknoloji

En hızlı elektrikli otomobil ABD’de teslim edildi: Fiyatı dudak uçuklattı. – Teknoloji

Rimac Automobili, Nevera adlı ilk elektrikli hiper otomobilini bir müşteriye ABD’de teslim ettiğini duyurdu. Nevera, dünyanın en hızlı otomobillerinden biri olup, şu anda üretim aşamasında bulunan en hızlı elektrikli otomobil klasmanında yer aldı. Otomobil, Rimac’ın New York’taki bayisi tarafından sahibine teslim edildi.

Birkaç yıl süren test ve konsept geliştirme çalışmalarının ardından Rimac, 2021 yılında sınırlı sayıda (150 adet) üretim versiyonuyla performans meraklılarını etkilemeyi başardı.

FİYATI 2 MİLYON EURO OLARAK AÇIKLANDI

Geçtiğimiz ay içinde, sadece bir günde 23 hız rekorunu kırarak en hızlı üretim elektrikli otomobil unvanını elde eden Nevera’nın fiyatı 2 milyon Euro olarak açıklandı.

Rimac Nevera, hızlanma, aerodinamik, azami hız ve durma gücünün test edildiği 29.93 saniyelik bir 0-249-0 rekoru kırdı. Almanya’daki bir test pistinde, Nevera bağımsız olarak doğrulanmış 23 hız rekorunun yanı sıra üretim aşamasındaki bir elektrikli otomobilin en yüksek hızı unvanını da elde etti.

TEKNİK ÖZELLİKLER

O gün kırılan diğer rekorlar arasında 0-60 mph (1.74 saniye), 0-100 mph (3.23 saniye), 0-120 mph (4.19 saniye), 1/4 mil (8.26 saniye), 0-200 mph (10.86 saniye) gibi zamanlarda rekorlar bulunuyor.

Teknik özellikleri arasında dört bağımsız, karbon kovanlı, sabit mıknatıslı elektrik motoru, dört bağımsız invertör ve vites kutusu, yazılım kontrollü tork vektörlemeli önden çekiş yer alır. Ön taraftaki iki motor 307 beygir gücü ve 270 Nm maksimum tork üretirken, arka taraftaki motorlar 612 beygir gücü ve 900 Nm maksimum tork üretmektedir. Rimac Nevera, 120 kWh batarya paketi sayesinde 300 mil (480 km) menzil sunmaktadır.

Rimac, elektrikli hiper otomobilin ilk modelini ABD’deki sahibine teslim ettiğini duyurdu. İlk model, sedefli Barut Grisi rengiyle geldi ve Genmetal Infinitus jantlar ve parlak siyah kaliperlerle şık tasarımını tamamladı.

Rimac Automobili’nin satış müdürü Ronmi Kert, aracı sahibine bizzat teslim etmekten gurur duyduğunu ifade etti. Kert ayrıca, elektrikli araçlarla ilgilenen erken benimseyenlerin sayısının arttığını ve bu alanda pazarı belirleyen bir trend olduğunu gözlemlediğini belirtti.

TESLA ROADSTER RAKİBİ

Bu arada Tesla’dan Elon Musk, yeni nesil Roadster’ın Rimac Nevera’nın yakın zamanda kırdığı performans rekorlarını geçeceğini zaman zaman ima etmekten kaçınmıyor. Ancak henüz Tesla Roadster yola çıkmadı.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Apple’ın daha uygun fiyatlı artırılmış gerçeklik cihazı geliştirdiği iddia edildi – Teknoloji

Apple’ın daha uygun fiyatlı artırılmış gerçeklik cihazı geliştirdiği iddia edildi – Teknoloji

Apple, uzun süredir beklenen sanal gerçeklik başlığını tanıttıktan sonra eleştirilerin hedefi olmuştu, çünkü başlangıç fiyatı oldukça yüksekti. Ancak şimdiye kadar yayılan bir iddiaya göre Apple, daha uygun fiyatlı bir alternatif üzerinde çalışıyor. Bu haber, dikkat çeken teknoloji editörü ve Apple haberleriyle bilinen Mark Gurman tarafından duyuruldu.

Gurman’a göre, Apple daha uygun fiyatlı bir cihaz üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Genel olarak, cihazın yüksek fiyatını belirleyen unsurların kameralar ve sensörler olduğu biliniyor. Daha düşük bir fiyat etiketine ulaşmak için bu alanlarda bazı kısıtlamaların yapılması gerekeceği ifade ediliyor.

Apple Vision Pro, 12 kameraya ve 4K mikroLED AR ekrana sahip. Ancak eğer bu özellikler azaltılırsa, yani kamera sayısı düşürülür ve ekran farklı bir teknolojiyle değiştirilirse, cihazın fiyatının düşebileceği konuşuluyor.

Henüz bu tür bir cihazın geliştirilip geliştirilmediği bilinmiyor, ancak Gurman, en az 3 yıl içinde böyle bir başlığın piyasada olmayacağını belirtiyor. 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Google Play kullanıcıları dikkat: Android telefonlara bulaşan Truva atı tespit edildi – Teknoloji

Google Play kullanıcıları dikkat: Android telefonlara bulaşan Truva atı tespit edildi – Teknoloji

Son zamanlarda Kaspersky’nin yaptığı bir keşif, zararlı yazılımların Android uygulamalarına yönelik resmi pazarda kendine yer bulduğunu bir kez daha ortaya koydu. Bu kez, “Fleckpe” adı verilen yeni bir Truva atı ailesi, fotoğraf düzenleyiciler, duvar kağıdı paketleri ve benzeri uygulamaları taklit ederek Google Play üzerinden yayılmaya başladı. Bu Truva atı, kullanıcıları farkında olmadan ücretli hizmetlere abone ediyor.

Kaspersky’nin verilerine göre, “Fleckpe” Truva atının 2022’den beri aktif olduğu tespit edildi ve en az 11 farklı uygulama aracılığıyla 620 binden fazla cihaza bulaştığı belirlendi. Bu uygulamalar Kaspersky raporu yayınlandığında Google Play’den kaldırılmış olabilir, ancak siber suçluların bu zararlı yazılımı başka kaynaklardan dağıtmaya devam etmesi muhtemel. Dolayısıyla, gerçek etkilenen cihaz sayısının daha yüksek olabileceği unutulmamalıdır.

“Fleckpe” virüsü bulaşmış bir uygulama, cihaza zararlı yükleri çözme ve çalıştırma yeteneğine sahip gizlenmiş bir yerel kütüphane yerleştirerek işe başlar. Bu zararlı yük, saldırganların komuta kontrol sunucusuna bağlanır ve virüs bulaşmış cihazla ilgili bilgileri, ülke ve operatör ayrıntıları dahil olmak üzere ileterek ücretli abonelik sayfasını cihaza iletmektedir.

Truva atı, gizlice bir web tarayıcısı oturumu başlatır ve kullanıcı adına ücretli hizmetlere abone olmaya çalışır. Eğer abonelik için onay kodu gerekiyorsa, yazılım cihazın bildirimlerine erişerek gönderilen onay kodunu ele geçirir. Böylece kullanıcılar, istekleri dışında ücretli bir hizmete abone yapılır ve para kaybetmelerine sebep olurlar.

Bu durum, uygulamanın işlevselliğini etkilemez ve kullanıcılar, farkına varmadan fotoğraflarını düzenlemeye veya duvar kağıtlarını ayarlamaya devam edebilirler.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Android kullanıcıları tehlikede: Kötü amaçlı yazılım tespit edildi – Teknoloji

Android kullanıcıları tehlikede: Kötü amaçlı yazılım tespit edildi – Teknoloji

Google’a ait olan Android işletim sisteminde bulunan Play Store adlı mağaza uygulamasında kötü niyetli yazılımların tespit edildiği ortaya çıktı.

Donanım Haber’in haberine göre, güvenlik şirketi McAfee tarafından keşfedilen verilere göre, 60 uygulamada kötü amaçlı yazılımlar bulunuyor. Bu uygulamaların toplam indirilme sayısı ise 100 milyonu aşmış durumda. Bu durum, 100 milyondan fazla Android kullanıcısının büyük bir tehditle karşı karşıya olduğunu gösteriyor.

Kötü niyetli yazılımlar, GOM Player, Live Score, GOM Audio, Brick Breaker, Money Manager Expense & Budget gibi popüler uygulamalara yerleştirilmiş durumda ve kullanıcıların GPS konum bilgilerini, WiFi ve Bluetooth bağlantı geçmişlerini topluyor.

McAfee tarafından paylaşılan bilgilere göre, Android 11 ve daha yeni bir sürüme sahip kullanıcılar bu güvenlik açığından etkilenmiyorlar.

Google da konuyla ilgili bir açıklama yaparak, “Geliştiricilerle iletişim kurulduğu ve sorunların düzeltildiği” ifadesini kullandı ve sorunu düzeltmeyen geliştiricilerin uygulamalarının da kaldırıldığını belirtti.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Vodaofnbe Her Şey Yanımda 2022’de 120 Milyon Kaz Ziyaret Edildi

Vodaofnbe Her Şey Yanımda 2022’de 120 Milyon Kaz Ziyaret Edildi

Dijital pazaryeri Vodafone Her Şey Yanımda, 2022’de de müşterilerine benzersiz fırsatlar sunmaya devam etti. Modadan elektroniğe, kozmetikten ev dekorasyon ürünlerine 14 kategoride 3 milyondan fazla ürünün satıldığı Her Şey Yanımda ve Market Yanımda’da toplam sipariş adedi 3 milyonu geçti, toplam ziyaret sayısı da 120 milyon oldu.

Vodafone’un online alışveriş platformu Her Şey Yanımda, 2022 yılında da müşterilerine en iyi dijital alışveriş deneyimini sunmaya devam etti. Cep Telefonları, Elektronik, Dijital Servisler ve Oyun, Moda, Hobi-Ofis-Kırtasiye, Kozmetik ve Kişisel Bakım, Ayakkabı-Çanta-Aksesuar, Spor ve Outdoor, Anne-Bebek, Ev-Yaşam, Süpermarket, Pet Shop, Medikal Ürünler, Oto Aksesuar olmak üzere 14 kategoride 3 milyondan fazla ürünün satıldığı ve ülke genelinde bini aşkın aktif mağazanın faaliyet gösterdiği Her Şey Yanımda ve Market Yanımda’da toplam sipariş adedi 3 milyonu geçti, iki platform toplam 120 milyon kez ziyaret edildi.

 

Vodafone Her Şey Yanımda Genel Müdürü Yusuf Aysal, şunları söyledi:

“Türkiye’nin en hızlı büyüyen yeni nesil bağlantı ve dijital servisler şirketi olma hedefiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlayışla hayata geçirdiğimiz Her Şey Yanımda servisimizle müşterilerimize online alışverişlerini uygun fiyatlarla, rahat, hızlı ve kolay bir şekilde yapma imkânı sunuyoruz. Türkiye telekomünikasyon sektöründe ilk defa tüm kategorilerde hizmet veren dijital pazaryeri Her Şey Yanımda, 2022’de de Vodafone’lu olsun olmasın, Vodafone Yanımda uygulamasını indiren tüm kullanıcılara avantajlı fiyatları, birbirinden farklı kampanyaları ve kullanım kolaylığı ile yepyeni bir deneyim yaşattı. Her gün yenilenen kampanyalarımızla müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmaya ve en trend ürünlerde Vodafone güvencesiyle alışveriş yapma ayrıcalığı sunmaya devam ettik. Tüm kullanıcıları herkes için geçerli fırsatlarla alışveriş yapmak üzere Her Şey Yanımda’ya davet ediyoruz.”  

 

2,5 milyon eşya piyangosu bileti satıldı

Vodafone Her Şey Yanımda, 2022’de de avantajlı kampanyalar düzenlemeye devam etti. Ekim ayında satışa sunulmaya başlanan, Milli Piyango onaylı eşya piyangosu biletleriyle iki müşteri iPhone 14 akıllı telefon ve MacBook Pro dizüstü bilgisayar kazandı. Toplam bilet satışının 2,5 milyon adede ulaştığı eşya piyangosu hediyeleri arasında araba, robot süpürge, airfryer, beyaz eşya ve akaryakıt çeki gibi ürünler yer aldı.

 

150 farklı “ikincisi 1 TL” kampanyası düzenlendi 

2022 yılında ev ihtiyaçlarından cep telefonu aksesuarlarına, ayakkabıdan kırtasiyeye çeşitli ürünlerde 150 farklı “ikincisi 1 TL” kampanyası düzenlendi. Bu kampanyalar arasında en çok ilgi göreni parfüm kampanyası oldu. Diğer yandan, 2022’de Her Şey Yanımda’dan 150 TL üzeri alışveriş yapan Vodafone’lular alışverişlerinin %10’u kadar mobil tarifelerinde indirim kazandı. Kasım ayının en çok satan ürünleri toz çamaşır deterjanı, erkek çorabı, çay, yürüyüş ayakkabısı ve bebek şampuanı oldu. Aralık ayında indirimler hız kesmeden devam ediyor.

 

İlk alışverişe 15 GB hediye 

Her Şey Yanımda alışverişlerini faturasına veya TL bakiyesine yansıtan Vodafone’lular harcadıkça kazanıyor. Her Şey Yanımda’da 250 TL ve üzeri alışverişlerde 50 TL iade edilirken, ilk alışverişe 15 GB, her alışverişe ise 5 GB hediye ediliyor. Ayrıca tüm alışverişlerde kargo bedava fırsatına ek tüm kategorilerde geçerli kaçırılmaz indirimler de sunuluyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Türkiye’deki kullanıcıları hedef alan kötü amaçlı yazılım tespit edildi – Teknoloji

Türkiye’deki kullanıcıları hedef alan kötü amaçlı yazılım tespit edildi – Teknoloji

Güvenlik şirketi Group-IB’deki bir takım tarafından keşfedilen kötü amaçlı yazılım, Türkiye’nin da aralarında bulunduğu toplamda 111 ülkede fark edildi.Kullanıcıların şifrelerini ele geçirmek üzerine odaklanılan kötü amaçlı yazılımın arsanıda Rusya merkezli 34 farklı grup yer alıyor. 50 MİLYONDAN FAZLA ŞİFRE HALİHAZIRDA ELE GEÇİRİLMİŞKötü amaçlı yazılımlara daha çok sahte mobil uygulamalarda rastlıyoruz. Kullanıcıların şifrelerini ele geçirmeyi amaç edinen bu yazılımların büyük çapta olanlarının önüne geçmek de zor oluyor.Group-IB tarafından fark edilen yeni kötü amaçlı yazılımın ‘şifreler’ özelinde Steam ve Roblox kullanıcılarını hedefe aldığı, bu sebeple de Amazon ve PayPal gibi hesap bilgilerinin de alındığı aktarıldı.Açıklamanın devamında ise 2022 yılı boyunca 890 binden fazla kullanıcının cihazında bu virüs yazılımı bulunuyor ve bu kapsamda da 50 milyonun üzerinde şifre ele geçirilmiş. Türkiye’de ise 28 binden fazla cihaz üzerinden 2 buçuk milyon parolanın çalındığı düşünülüyor. Bu tarz siber saldırılardan korunmak için yapılması gerekenler arasında şifrelerin sürekli değiştirilmesi, güvenli ve zor tahmin edilecek şifrelerin tercih edilmesi ve bir şifrenin farklı hesaplarda kullanılmaması gibi öneriler sayılıyor. 

—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Kullanıcılar dikkat: Banka hesap bilgilerini çalan 5 uygulama tespit edildi – Teknoloji

Kullanıcılar dikkat: Banka hesap bilgilerini çalan 5 uygulama tespit edildi – Teknoloji

Akıllı telefonların uygulama mağazaları kullanıcıların bilgilerini ele geçirmeyi bekleyen uygulamalarla dolu. Özellikle Google Play Store kullanıcılarının indirdikleri uygulamalara çok dikkat etmesi gerekiyor. Yeni tespit edilen Android uygulamaları arasından 5 tanesi kullanıcıların banka hesap bilgilerini ele geçiriyordu.TELEFONDAN SİLİNMESİ GEREKEN UYGULAMALAR TEKRAR GÜNDEMDEBazı uygulamalar kullanıcının direkt telefonundaki verileri ele geçiriyorken, bazıları kullanıcılardan habersiz ücretli abonelikler yapıyor. Öte yandan bazıları ise banka bilgileri gibi hassas bilgileri ele geçiriyor.Cumhuriyet’te yer alan habere göre Threat Fabric tarafından tespit edilen uygulamalar taşıdıkları Trojan Sharkbot üzerinden kişilerin telefonlarından banka bilgilerini ele geçirebiliyor. Bu uygulamaların Google tarafından Play Store’dan silindiği aktarılmış olsa da telefonlarda yer alıyorsa mutlaka  silinmesi tavsiye ediliyor.Silinmesi gereken uygulamaların tamamı:-Recover Audio, Images & Videos-Codice Fiscale 2022-Zetter Authentication-File Manager Small, Lite-My Finances Tracker

—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Türkiye’de kurumsal hesap bilgilerini çalmayı amaçlayan kötü niyetli spam operasyonu tespit edildi

Türkiye’de kurumsal hesap bilgilerini çalmayı amaçlayan kötü niyetli spam operasyonu tespit edildi

Kaspersky uzmanları, Türkiye’deki kuruluşları hedef alan yeni bir kötü niyetli spam e-posta operasyonu tespit etti. İstenmeyen e-posta mesajlarını gönderenler, fatura kisvesi altında iş iletişimini taklit etmeye çalışıyor ve (.r00) uzantılı sıkıştırılmış WinRAR arşiv ekleri gönderiyorlar. E-postaların amacı tarayıcılarda depolanan, FTP istemcilerinde ve kurbanın bilgisayarındaki e-posta programlarında yer alan kişisel bilgileri ve giriş bilgilerini çalabilen farklı türde kötü amaçlı yazılımları yaymak şeklinde ortaya çıkıyor. Bu spam e-postalar, saldırganların virüslü bilgisayarları uzaktan kontrol etmesine izin veren arka kapılar da içerebiliyor. Bu tür programların yardımıyla siber suçlular, kullanıcıların bilgisi olmadan kötü amaçlarla kullanabilecekleri büyük zombi bilgisayar grupları, yani botnetler oluşturabiliyor.

 

Kaspersky’nin Türkiye’de tespit ettiği bu tür spam e-postaların sayısı Mart ayından bu yana 20 bine ulaştı.

 

Söz konusu spam e-posta saldırısında yayılan kötü amaçlı yazılım Kaspersky tarafından HEUR:Trojan-PSW.MSIL.Stealer.gen, HEUR:Backdoor.MSIL.NanoBot.gen ve HEUR:Backdoor.Win32.Remcos.gen olarak algılanıyor.

 

Saldırı operasyonu hakkında yorum yapan Kaspersky E-posta Tehditlerinden Korunma Grup Müdürü Andrey Kovtun şunları söyledi: “İş yazışmalarını taklit etmek siber suçlular tarafından yaygın olarak kullanılan bir taktiktir. İstenmeyen e-posta gönderenlerin neden sıkıştırılmış WinRAR arşiv dosyası olan (.r00) biçiminde kötü amaçlı yazılımı yaydıklarını bilmiyoruz. Ancak bu teknikle belirli dosya uzantıları için yapılandırılmış otomatik koruma sistemlerini atlamayı umduklarını varsayıyoruz.”

 

Spam saldırılarından korunmak için Kaspersky şunları öneriyor:

 

Gönderenin adresi kontrol edilmelidir. Çoğu spam mesajı anlamsız veya anlamsız görünen e-posta adreslerinden gelir. Örneğin, [email protected] gibi. Fareyle gönderenin adının üzerine gelinerek tam e-posta adresi görülebilir. Bir e-posta adresinin yasal olup olmadığından emin olunamıyorsa, kontrol etmek için bir arama motorunda bakılabilir.
 
Aciliyet duygusu yaratan mesajlara karşı dikkatli olunmalıdır. Spam gönderenler genellikle sosyal mühendislik hileleri kullanır ve aciliyet duygusu yaratarak baskı uygulamaya çalışır. Örneğin konu satırı, harekete geçmeye zorlamak için “acil” veya “acil işlem gerekli” gibi kelimeler içerebilir.
 
Personele temel siber güvenlik hijyeni eğitimi verilmelidir. Ayrıca kimlik avı e-postalarını gerçek olanlardan nasıl ayırt edeceklerini bildiklerinden emin olmak için simüle edilmiş bir kimlik avı saldırısı uygulanmalıdır.
 
Kimlik avı e-postası yoluyla bulaşma olasılığını azaltmak için Kaspersky Endpoint Security for Business gibi kimlik avına karşı koruma özelliklerine sahip, uç noktaları posta sunucularını koruyan bir koruma çözümü kullanılmalıdır.
 
İstenmeyen mesajları otomatik olarak filtreleyen Kaspersky Secure Mail Gateway gibi güvenilir bir güvenlik çözümüne başvurulmalıdır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com