Türkiye otomobil pazarında en çok tercih edilen modeller belli oldu! – Teknoloji

Türkiye otomobil pazarında en çok tercih edilen modeller belli oldu! – Teknoloji

Türkiye’de otomobil pazarında SUV’lar, 2022’nin ilk sekiz ayındaki yüzde 49,3’lük satış payıyla sedan ve hatchback otomobilleri geride bırakarak pazarın lideri oldu.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) tarafından sağlanan verilere göre, Türkiye otomobil pazarında ocak-ağustos döneminde en fazla tercih edilen gövde tipi, yüzde 49,3 pazar payı ve 287 bin 343 satışla SUV gövde tipine ait otomobiller oldu.

2022’nin aynı dönemiyle kıyaslandığında, SUV otomobil satışları yüzde 97,85 artış göstererek pazarın büyük bir kısmını oluşturdu. Bu dönemde SUV otomobillerin toplam satışlardaki payı yüzde 49,3’e ulaştı.

EN ÇOK TERCİH EDİLEN OTOMOBİLLER

2022’nin ilk sekiz ayında Türkiye’de toplam 755 bin 282 adet otomobil ve hafif ticari araç satışı gerçekleşti. Bu dönemde sedan otomobiller 159 bin 105 adet satış yaparken, hatchback otomobiller ise 123 bin 34 adet sattı.

Diğer gövde tipleri, yüzde 2,3’lük bir payla, “MPV, CDV, spor ve station wagon” gövde tiplerinden oluştu.

SEDAN PAYI GERİLEDİ

Sedan otomobillerin payı, 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 36,9’dan 27,3’e gerilerken, SUV otomobillerin payı yüzde 40,2’den yüzde 49,3’e ve hatchback otomobillerin payı ise yüzde 20,8’den yüzde 21,1’e çıktı.

Bu dönemde SUV otomobil satışları yüzde 97,85, sedan otomobil satışları yüzde 21 ve hatchback otomobil satışları da yüzde 72,87 artış gösterdi.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Apple Vision Pro’nun tahmin edilen Türkiye fiyatı belli oldu – Teknoloji

Apple Vision Pro’nun tahmin edilen Türkiye fiyatı belli oldu – Teknoloji

ABD’li teknoloji şirketi Apple, WWDC 2023 (Worldwide Developers Conference) adlı geliştirici etkinliğinde iOS 17 güncellemesi, 15-inç MacBook Air, M2 Ultra çipi gibi ürün ve güncellemelerin arasında bulunduğu yeni teknolojilerini paylaştı.

Şirket bu etkinlikte uzunca bir süredir beklenen karma gerçeklik gözlüğünü tanıttı. 

Vision Pro, Apple’ın ilk karma gerçeklik cihazı olma özelliğini taşırken şirketin ‘ilk uzamsal bilgisayarı’ oldu. Vision Pro aynı zamanda Apple’ın 2014’ten bu yana ilk yeni ana ürün serisi unvanını kazandı.

Şirketin CEO’su Tim Cook, yıllardır geliştirdikleri Vision Pro’yla ilgili, “Doğru kullanımda iletişim ve çalışma şeklini tamamen değiştirecek bir yenilik” ifadelerini kullandı.

SADECE ‘BAKMANIZ’ YETERLİ

Vision Pro, yeni visionOS adlı işletim sistemine sahip ve Spatial Audio gibi özelliklerle birlikte geliyor.

Vision Pro öncelikle bir artırılmış gerçekçilik cihazı olarak konumlandırılsa da bundan çok daha fazlasını vadediyor. Kumandasız cihazda, uygulamaları açmak için kullanıcının onlara bakması yeterli.

Bunun yanında seçmek ve kaydırmak için hafif dokunuşlar yapılabiliyor. Vision Pro’da sesli komut opsiyonu da var.

TAHMİNİ TÜRKİYE FİYATI CEP YAKACAK

Apple’ın yeni oyuncağının kendisi kadar fiyatı da merak konusu oldu. Apple, Vision Pro fiyatını 3.499 dolar olarak açıkladı. 2024’ün başlarında piyasaya girecek olan ürün ilk etapta sadece ABD özelinde satışa sunulacak. Bu nedenle Vision Pro bir süre “niş” ürün olarak hayatını sürdürecek.

Ürünün 2024 yılı içinde Türkiye dahil diğer ülkelerde de satışa sunulması bekleniyor. Bu bağlamda Vision Pro Türkiye fiyatı için hesaplanması gereken bazı vergi oranları bulunuyor.

Türk vergi sisteminde sanal gerçeklik gözlükleri ve artırılmış gerçeklik gözlükleri birden fazla mevzuata ve dilimlere girebiliyor. Bunun için bazı emsallere bakmak gerekiyor.

Donanım Haber’e göre; Vision Pro’dan gümrük vergisi, ÖTV ve KDV vergileri alınacak. Bunlar göz önüne alındığında Apple Vision Türkiye fiyatı 142.921 TL yapıyor.

Ancak Apple Türkiye’ye özgü bir fiyatlamaya da gidebilir veya Türkiye’ye gelene kadar farklı bir vergilendirme sürecine tabi olabilir.

Apple Vision Pro: 3499 dolar 

Gümrük fiyatı: 75.100 TL

Gümrük vergisi (%20): 15.020 TL

TRT Bandrolü (%12): 10.814 TL

ÖTV (%20): 20.816 TL

KDV (%18): 21.801 TL

Apple Vision Pro Türkiye satış fiyatı: 142.921 TL

Yukarıdaki bilgiler geçmiş vergi hesaplamalarına göre hesaplanmış olsa da Vision Pro’nun Türkiye’ye gelişine kadar mevzuat değişiklikleri ve oran değişiklikleri olabilir. Aynı zamanda Apple’ın Vision Pro’yu tam olarak hangi tarihte Türkiye’ye getireceği de belli değil.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com