Siber güvenlik uzmanları, bilgi eksikliğinin iş yerinde hatalara yol açtığını itiraf ediyor

Siber güvenlik uzmanları, bilgi eksikliğinin iş yerinde hatalara yol açtığını itiraf ediyor

Kaspersky tarafından yaptırılan yeni bir küresel araştırmaya göre, son iki yıldaki tüm siber olayların yaklaşık üçte ikisine insan hataları neden olurken, siber güvenlik uzmanlarının %50’sinden fazlası kariyerlerinin başlarında teorik veya pratik bilgi eksikliği nedeniyle hata yaptıklarını kabul ediyor. Bu tür hataları kabul eden katılımcıların oranı, bu alanda iki ila beş yıllık deneyime sahip olanlar arasında yaklaşık %60’a yükseliyor. Orta Doğu, Türkiye ve Afrika (META) bölgesinde tüm katılımcıların %43’ü bu tür hatalar yaptığını itiraf ediyor.

Kaspersky’nin yakın zamanda yaptığı bir araştırmaya göre, son iki yılda kuruluşlar nitelikli siber güvenlik personeli eksikliği nedeniyle en az bir siber olay yaşadı. Daha nitelikli siber güvenlik personeli tedarik etmek bu sorunun üstesinden gelmek için çözümlerden biri olsa da, dünya çapındaki işletmeler bilgi güvenliği (InfoSec) profesyonellerinin eksikliğiyle karşı karşıya. Mevcut tahminlere göre, siber işgücü açığı yaklaşık 4 milyonu buluyor.

Siber güvenlik becerilerindeki genel boşluk, endüstride yeni başlayan birçok kişinin pratik ve teorik bilgi eksiklikleriyle başa çıkması gerektiği gerçeğiyle birlikte geliyor. Bu da başlangıçta zorluklar yaşamalarına ve işlerinde hatalar yapmalarına neden oluyor. META bölgesindeki InfoSec profesyonellerinin kariyerlerinin başlarında yaptığı en yaygın hatalardan bazıları, zayıf veya tahmin edilebilir şifrelerin kullanılması (%52), kimlik korumasının uygulanmaması (%48), güncellenmemiş güvenlik önlemlerinin kullanılması (%35) olduğu görülüyor. Önemli verilerin yedeklerinin alınmaması (%34), siber güvenlik uzmanlarının kariyerlerinin başında yaptığı yaygın bir hata olarak ortaya çıkıyor.

Siber güvenlik uzmanları, sektöre giriş yaptıklarında gerekli beceri setine ve uygulamalı deneyime sahip olmadıklarını kabul ederken, bazıları kariyerlerine hız kazandırmak için ek zorluklara işaret etdiyor. Siber endüstrinin sürekli olarak işgücü açığı bildirmesine rağmen, katılımcıların %34’ü bir InfoSec rolü için seçilmeden önce üç veya daha fazla başarısız mülakat geçirdiklerini iddia ediyor. META bölgesinde, işlemler daha sorunsuz olup, sadece %21’i mülakatlardan birden fazla veya iki kez geçmek zorunda kaldıklarını belirtiyor. 

Kaspersky İnsan Kaynakları Müdürü Marina Alekseeva, “Resmi eğitim programlarının sektördeki gelişmelere ayak uydurmakta zorlandığı bir sır değil ve bu durum özellikle siber güvenlik alanı için geçerli” diyor ve ekliyor: ” Piyasadaki birçok çalışanın sınırlı pratik becerilere veya bilgi eksikliklerine sahip olabileceği gerçeği, akran öğrenimine odaklanan kapsamlı bir işe alım sürecinin önemini vurguluyor ve şirketlerin çalışanlarının becerilerini geliştirmeye daha fazla önem vermesi gerektiği anlamına geliyor. Kaspersky için çalışanlar en değerli varlıklardır, bu nedenle şirketin kurumsal personelinin eğitimine sürekli yatırım yapıyor, çalışanların yeteneklerini geliştiriyor ve bir öğrenme ve sürekli gelişim kültürünü teşvik ediyoruz. Ayrıca BT profesyonelleri için sektör lideri bireysel ve kurumsal eğitim kursları sağlayarak mevcut siber güvenlik yetenek açığının kapatılmasına katkıda bulunuyoruz.”

InfoSec profesyonelleri kendilerini rahat hissetmiyor

Siber güvenlik uzmanlarının sektöre katıldıklarında karşılaştıkları ilk zorluklar, dünya genelindeki InfoSec profesyonellerinin neredeyse yarısının (%46) ve META bölgesindeki her üç kişiden birinin (%32) ilk siber güvenlik rollerinde kendilerini rahat hissetmelerinin neden bir yıldan fazla sürdüğünü açıklayabiliyor. Katılımcıların %31’i işlerini bir ya da iki yıl içinde kavramayı başarırken, katılımcıların %9’u bu sürecin iki ila üç yıl, %6’sı ise üç yıldan fazla sürdüğünü belirtiliyor. META’da ilgili rakamlar %21, %7 ve %4.

Raporun tamamına ve siber güvenlik uzmanlarının eğitim geçmişlerine ve kariyerlerinde karşılaştıkları ilk zorluklara ilişkin daha fazla bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaspersky, bilgi açığının üstesinden gelmek ve siber güvenlik iş gücünün iş akışına daha sorunsuz bir şekilde entegre edilmesini sağlamak için hem önleyici hem de reaktif bir dizi önlem öneriyor:

1. Eğitim düzeyinde, eğitim programları güncellenmeli ve daha esnek ve çevik hale gelmelidir; bu da sektördeki oyuncular ve uzmanlarla işbirliği yapılarak sağlanabilir. Kaspersky, üniversiteler için siber güvenlik uzmanlığını entegre eden, program katılımcılarına derslere, eğitim oturumlarına ve en son teknolojilere erişim sunan özel bir program (Kaspersky Academy Alliance) yürüterek bu sürece katkıda bulunuyor.

2. Siber güvenlik alanına katılmayı planlayanlar, bir bilgi güvenliği veya araştırma ve geliştirme departmanında staj yaparak gerçek hayattaki siber güvenlik senaryolarının ele alınması konusunda deneyim kazanabilirler. Pratik becerileri artırmak için bir diğer fırsat da uluslararası yarışmalara veya Capture the Flag etkinliklerine katılmaktır. Kaspersky’nin LinkedIn sayfasındaki haberleri takip ederek şirketin staj programındaki açık pozisyonları ve Secur’IT Cup öğrencileri için düzenlenen küresel yarışmayla ilgili güncellemeleri ilk öğrenen siz olun.

3. İşletmeler, kurumsal personelleri için beceri geliştirme programlarına yatırım yaparak yeni bilgi ve beceriler edinmelerine ve rekabetçi kalmalarına yardımcı olabilir. Kaspersky, bilgi güvenliği profesyonelleri için hem bireyler için profesyonel eğitim hem de kurumsal eğitim sunan çok çeşitli özel eğitim programları sağlar

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Akıllı gözlükler yaygınlaşmaya devam ediyor: Ödül almaya Apple Vision Pro ile çıktı! – Teknoloji

Akıllı gözlükler yaygınlaşmaya devam ediyor: Ödül almaya Apple Vision Pro ile çıktı! – Teknoloji

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı DJ Ödülü”nü kazanan Doğuş Çabakçor, ödül törenine Apple Vision Pro ile çıkarak dikkatleri üzerine çekti.

Sahneye çıktığında ödüllerde yapacağı konuşma için akıllı gözlüğünde açtığı pencereden destek alan Çabakçor, DJ’liğin yanı sıra içerik üreticiliği de yaptığını ve işinin teknolojiyle iç içe olduğunu belirtti.

Ödülünü alan Çabakçor, “Bir ödülü ödül yapan şey ödülü alanlar değil, ödülü verenler” sözleriyle aldığı ödül için salondakilere teşekkür ettikten sonra sahneden indi.

İşte o görüntüler:

Doğuş Çabakçor, İTÜ Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı DJ Ödülü”nü almak için sahneye Apple’ın akıllı gözlüğü ile çıktı.


— Aykırı (@aykiricomtr) February 11, 2024

Kaynak: aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

EA FC 24 saç baş yoldurmaya devam ediyor – Teknoloji

EA FC 24 saç baş yoldurmaya devam ediyor – Teknoloji

Electronic Arts’ın (EA) Fifa serisinin devamı olarak geliştirdiği EA FC 24 oyununda oyuncuların başına gelen bazı hatalar saç baş yoldurmaya devam ediyor.

Oyunun online maçlarında bir oyuncunun çektiği sert şut kalecinin parmağının geriye katlanmasına sebep olurken, bir başka oyuncu ise pas verdiği futbolcuların belli bir animasyonda takılı kalmasıyla pası alamadığı bir hatayla karşılaştı.

Bunun yanında boş kaleye şut çeken oyuncunun topunu karşı takımın bir futbolcusu kaleci gibi uçarak elleriyle çıkardı fakat oyun bunun penaltı olduğunu algılayamadı.

Bu gibi birçok hata ile karşılaşan oyuncular, oyunu eleştirmeye devam ederken o anlar sosyal medyada gündem oldu.

EA FC 24 saç baş yoldurmaya devam ediyor. İşte online maçlarda yaşanan hatalar.


— Aykırı (@aykiricomtr) December 28, 2023

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Markası duyulmamış elektrikli Çin araçları şaşırtmaya devam ediyor! – Teknoloji

Markası duyulmamış elektrikli Çin araçları şaşırtmaya devam ediyor! – Teknoloji

Changan Automobile, CATL ve Huawei iş birliğiyle geliştirilen Avatr 11 crossover model Çin’de satışa sunuldu. Fiyatlar 349.900 Yuan (930.000 TL) seviyesinden başlıyor ve geçtiğimiz Mayıs ayında tanıtılan Avatr 11 MMV versiyonuyla birlikte 600.000 Yuan’a (1.6 milyon TL) kadar çıkıyor.

AVATR 11 ÖZELLİKLERİYLE NELER SUNUYOR?
EP1 platformunu kullanan Avatr 11’in 4880 mm uzunluğa, 1970 mm genişliğe, 1601 mm yüksekliğe ve 2975 mm aks mesafesine sahip olduğu açıklandı. Araçta toplam 578 hp güç ve 650 Nm tork üreten iki elektrik motoru bulunuyor. Huawei tarafından geliştirilen motorlardan öndeki tek başına 265 hp, arkadaki ise 313 hp güç üretiyor.

Açıklanan verilere göre Avatr 11 bu motorlarla 0-100 km/s hızlanmasını 3.98 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı ise 200 km/s ile sınırlandırılmış. 90.38 kWsa batarya ile donatılan modeller Çin’deki normlara göre 555 kilometre menzil sunarken üst versiyonlarda 680 kilometre sürüş menzili sağlayan 116.79 kWsa’lik batarya bulunuyor.

240 kW DC hızlı şarj desteğine sahip olan elektrikli SUV bu sayede 10 dakika gibi kısa bir sürede menziline 200 km ekleyebiliyor. Bunun dışında Avatr 11’de 3 tane Lidar’ın da dahil olduğu 34 farklı sensörden oluşan ‘ akıllı sürüş sistemi’ kapsamında trafik ışığı algılama, şerit değiştirme asistanı ve yaya algılama gibi önemli teknolojiler sunuluyor. Bu özelliklerin bazılarının aylık abonelik gerektirdiği de verilen bilgiler arasında. Üstelik Avatrans adı verilen bu sistemin işlem gücünün saniyede 400 trilyona (TOPS) ulaştığı da verilen bilgiler arasında.

Yaşam alanında dört veya beş kişilik koltuk düzeniyle tercih edilebilen elektrikli SUV’da 10.25 inç dijital gösterge paneli ve 15.6 inç multimedya ekranı görev yapıyor. Ayrıca yandaki yolcunun önünde de 10.25 inç ekran mevcut. Tüm ekranlar Huawei’nin yazılımını kullanıyor. Bunlara ek olarak iki tane kablosuz cep telefonu şarj ünitesi, 14 hoparlörlü ses sistemi de özellikler arasında. Ses sisteminde yol gürültüsü engelleme özelliği de mevcut.

Avatr 11’in beş koltuklu versiyonunda arkadaki yolcular için havalandırma menfezlerinden başka bir özellik sunulmuyor. Kaptan koltukların geniş bir orta konsolla ayrıldığı dört koltuklu lüks versiyonda ise buna ek olarak kablosuz cep telefonu şarj ünitesi, küçük bir dokunmatik panel ve küçük bir soğutucu bulunuyor.

DİKKAT ÇEKEN PARK ASİSTANI ÖZELLİĞİ

Markası duyulmamış elektrikli Çin araçları şaşırtmaya devam ediyor. Park asistanını böyle anlattı.


— Aykırı (@aykiricomtr) December 17, 2023

Haber Kaynağı ulusal24.com

FC 24 saç baş yoldurtmaya devam ediyor: Bu nasıl penaltı? – Teknoloji

FC 24 saç baş yoldurtmaya devam ediyor: Bu nasıl penaltı? – Teknoloji

FIFA oyunlarının tutkunları, FC24 takımının başına gelen olağanüstü durumlarla sarsılmaya devam ediyor. Futbol oyunlarının popülerliği FIFA’nın Ultimate Team modu ile birleştiğinde, beklenmedik hatalar ve tuhaf kararlar ortaya çıkabiliyor. FC24’nün sahibi olan bir spor yayıncısı, oynadığı bir maç sırasında alakasız bir şekilde kendisine verilen penaltı kararına tepki göstererek sosyal medyada geniş yankı bulan bir video paylaştı.

Yayıncının karşılaştığı durum, oyuncuların oyun içindeki hatalar ve çelişkili kararlar karşısında yaşadığı hayal kırıklığını bir kez daha ortaya koydu. Oyuncunun paylaştığı video, penaltı kararının açık bir hata olduğunu gösterirken, benzer sorunların sıklıkla yaşandığına dikkat çekti. FC24’nün bu tür olaylara maruz kalarak oyun deneyiminde sıkıntı yaşaması, futbolseverler arasında tartışmalara neden oldu.

EA Sports’un FIFA oyunlarındaki bu tür hatalara ne şekilde çözüm getireceği ve geliştirmeler yapacağı, oyunseverlerin ve FC24 takımının hayranlarının merakla beklediği bir konu haline geldi. FIFA tutkunları, oyunun daha adil ve eğlenceli bir deneyim sunması için yapılan güncelleme ve düzeltmelerin daha hızlı bir şekilde hayata geçirilmesini umut ediyor.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

FIFA’nın yeni adıyla FC24 saç baş yoldurmaya devam ediyor. Ultimate team oynayan bir kullanıcının başına gelenler – Teknoloji

FIFA’nın yeni adıyla FC24 saç baş yoldurmaya devam ediyor. Ultimate team oynayan bir kullanıcının başına gelenler – Teknoloji

EA Sports’un FIFA serisi uzun zamandır eğlenceli ancak sinir bozucu hatalarla boğuşuyor ve genellikle oyuncular arasında komik fizik aksiliklerine neden oluyor. Ancak, FC 24’te yayılan son aksaklık muhtemelen şimdiye kadarki en sorunlu olanı.

Hatanın kaynağı belli değil, ancak rekabetçi çok oyunculu oyunları etkileyecek kadar yaygın. 

Yayıncı, oyun sırasında forvet oyuncusunun görünmediğini ve bu durumun oyun akışını olumsuz etkilediğini belirtti. Bu tür hatalar, oyun geliştiricileri için beklenmeyen durumlar olsa da, FIFA hayranları arasında online modlarda rekabet eden oyuncular için hayal kırıklığı yaratıcı bir etki bıraktı.

FIFA oyunları, genellikle futbol gerçekliği ve çeşitli modlarıyla öne çıkarken, bu tür teknik hatalar oyunseverlerin memnuniyetsizliğine neden olabiliyor. EA Sports’un bu hata üzerine ne tür bir düzeltme ve güncelleme yapacağını beklemek, oyuncular arasında merak konusu haline geldi. FIFA severler, geliştirici ekibin bu tür sorunlara hızlı bir şekilde çözüm getirmesini umuyor.

FIFA’nın yeni adıyla FC24 saç baş yoldurmaya devam ediyor. Ultimate Team oynayan bir kullanıcının başına gelenler…


— Aykırı (@aykiricomtr) November 23, 2023

Haber Kaynağı ulusal24.com

X’in Rakibinden Yeni Özellik: Threads Gönderi Düzenleme Seçeneğini Test Ediyor! – Teknoloji

X’in Rakibinden Yeni Özellik: Threads Gönderi Düzenleme Seçeneğini Test Ediyor! – Teknoloji

Threads, kullanıcıların paylaştıkları gönderileri düzenleme özelliğini test ederek Twitter’a rakip oluyor. Geliştirici Alessandro Paluzzi’nin açıklamasına göre, Meta’nın Threads için geliştirdiği bu yeni özellik, gönderileri yayınladıktan sonraki beş dakika içinde düzenleme yapma imkanı sunacak.

Instagram başkanı Adam Mosseri, Temmuz ayındaki Threads lansmanının ardından düzenleme özelliğinin potansiyel bir özellik olduğunu doğruladı. Şu anda test aşamasında olan bu özellik, yakın gelecekte tüm kullanıcılar için erişilebilir olacak.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Twitter’dan yeni özellik: Video indirme özelliğini test ediyor! – Teknoloji

Twitter’dan yeni özellik: Video indirme özelliğini test ediyor! – Teknoloji

Elon Musk, geçtiğimiz günlerde Twitter’ın ismini ve logosunu X harfine çevirdiğini duyurmuştu.

FOTOĞRAF KAYDEDER GİBİ VİDEO KAYDETMEYİ SAĞLAYACAK

Şirket, yakın bir zamanda platform üzerinde kullanıcıların tıpkı bir fotoğrafı kaydeder gibi sadece basılı tutarak mobil cihazlarına video indirmelerine olanak tanıyacak.

Ayrıca, Twitter artık paylaşılan videoların diğer kullanıcılar tarafından indirilip indirilmeyeceğini seçmenize izin verecek. TikTok’ta bulunan bu özellikle benzer şekilde, hangi videonun indirilebilir olduğunu belirleyebileceksiniz.

SADECE XBLUE ABONELERİNE ÖZEL

Bu özelliğin yalnızca önceki adıyla Blue şimdiki adıyla XPro abonelerinin kullanabileceği kaydedildi.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

WhatsApp yeni özelliği test ediyor: Anonim olarak iletişim kurulabilecek. – Teknoloji

WhatsApp yeni özelliği test ediyor: Anonim olarak iletişim kurulabilecek. – Teknoloji

WhatsApp, yeni bir özellikle kullanıcıların topluluklarda ve duyuru gruplarında telefon numaralarını gizleyebilmesine olanak sağlıyor.

Bu özellik sayesinde, kullanıcıların telefon numaraları yalnızca topluluk yöneticileri tarafından görüntülenebilecek.

Bu durum, gruba katılan diğer üyelerin WhatsApp grubu içinde telefon numaralarınızı görmelerini engelleyecektir.

Bu özellik, kullanıcılara anonim olarak bir grup içinde iletişim kurma imkanı sunarak gizlilik açısından büyük avantajlar sağlayacaktır.

Ayrıca, telefon numarası gizli olan bir grup üyesiyle özel olarak iletişim kurmak isteyen kullanıcılar için, numarasını gizleyen kullanıcıya istek gönderme seçeneği de sunulacak.

Şu anda bu özellik beta test kullanıcıları tarafından denenebilmektedir, ancak yakın gelecekte herkesin erişimine açılması bekleniyor.

 

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Yüksek enflasyon oyun satışlarını etkilemeye devam ediyor – Teknoloji

Yüksek enflasyon oyun satışlarını etkilemeye devam ediyor – Teknoloji

Türkiye’de birçok oyun firmasının yetkili satıcısı olan oyunfor.com 2023 yılının enflasyon verilerini paylaştı.

Enflasyonun oyunlardaki etkilerini açıklayan firmanın paylaştığı bilgilere göre 2023 Mayıs ayında oyun alışverişlerindeki düşüş devam etti. 

2023 Nisan ayına göre yüzde 6’lık bir gerileme yaşanırken, 2022 yılı Mayıs ayına göre de yüzde 2’lik bir düşüş gözlemlendi. 2022 yılı ile beraber artışa geçen oyun alışverişleri 2023 Ocak ayında artış trendini korurken, 2023 Şubat ayında enflasyonla birlikte yaşanan negatif yöndeki ivme oyun alışverişlerini olumsuz yönde etkilemeye başlamıştı.

Mayıs ayında oyuncuların en çok ilgi gösterdiği oyun CS:GO oldu. Son iki yıldır, ilk defa en çok oynanan oyunlarda mobil oyunlardan sadece üç oyun yer alabildi ve mayıs ayı mobil oyunların en düşük satış yaptığı ay oldu.

EN ÇOK OYUN İÇİ SATIŞI YAPILAN OYUNLAR

1.      CS:GO

2.      Valorant

3.      Call of Duty: Warzone 2.0

4.      League of Legends

5.      Tom Clancy’s Rainbow Six: Siege

6.      PUBG Mobile

7.      Knight Online

8.      Metin 2

9.      Garena Free Fire

10.    Roblox


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com