2023’te elektrikli araçların payı yüzde 6,8’e ulaştı – Teknoloji

2023’te elektrikli araçların payı yüzde 6,8’e ulaştı – Teknoloji

Elektrikli araç satışları, 2023 yılında kazandığı ivme ile otomobil pazarının yüzde 6,8’ini oluşturarak ilk defa pazarın önemli bir kesimine ulaştı.

Saf elektrikli araç satışları bu yıl pazara giren Tesla ve TOGG başta olmak üzere yeni markaların etkisiyle ilk defa ölçek kazandı. Elektrikli araçlar Nisan itibarıyla aylık bazda otomobil satışlarının yüzde 2’sini oluştururken, bu oran Ağustos ile birlikte yüzde 10’un üzerine çıktı.

Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) tarafından yayımlanan verilere göre elektrikli araç satışları Aralık ayında geçen yıla göre yüzde 643 artarak 11,289 adet oldu. Aralık’ta otomobil satışlarının yüzde 9’u elektrikli araçlardan oluştu.

Yılın tamamına bakıldığında 65,562 adet elektrikli araç satıldı. Sadece elektrikli araç üretenler arasında TOGG 19,583 adet ile en çok satış yapan marka olurken, Nisan ayında pazara giren Tesla’nın satışları yaklaşık 12,150 adet oldu. Pazara Kasım ayında giren Çinli BYD’nin satışları ise 839 adet oldu.

EKSİKLİKLER BÜYÜMEYİ YAVAŞLATABİLİR
Elektrikli araçlar her ne kadar yüzde 10 ile yüzde 60 arasında değişen oranlarda özel tüketim vergisine (ÖTV) tabi olsalar da benzeri donanımdaki akaryakıt motorlu araçlardan yüzde 70 ila yüzde 220 ÖTV alındığı için “vergi avantajı” taşıyorlar. Fark özellikle orta ve üst segmentteki araçlarda kendisini gösteriyor.

Elektrikli araçlar ayrıca bakım maliyetleri ve sübvansiyonlu elektrik sayesinde oluşan düşük giderler nedeniyle tüketicilerin ilgisini çekiyor.

Ancak uzmanlar Türkiye’de nüfusun şarj etmeyi zorlaştıran çok katlı yapılarda yaşaması, şarj ağının yeni kurulması ve araçların düzenli bakımları için tesislerin yetersizliği konusundaki endişeler nedeniyle satışlarda büyümenin yavaşlayabileceğine dikkat çekiyorlar.

Alımlar daha çok teknolojik ürünleri seven üst gelirli veya ikinci otomobilini alan tüketicilerden geliyor.

Kaynak: reuters.com sozcu.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Markası duyulmamış elektrikli Çin araçları şaşırtmaya devam ediyor! – Teknoloji

Markası duyulmamış elektrikli Çin araçları şaşırtmaya devam ediyor! – Teknoloji

Changan Automobile, CATL ve Huawei iş birliğiyle geliştirilen Avatr 11 crossover model Çin’de satışa sunuldu. Fiyatlar 349.900 Yuan (930.000 TL) seviyesinden başlıyor ve geçtiğimiz Mayıs ayında tanıtılan Avatr 11 MMV versiyonuyla birlikte 600.000 Yuan’a (1.6 milyon TL) kadar çıkıyor.

AVATR 11 ÖZELLİKLERİYLE NELER SUNUYOR?
EP1 platformunu kullanan Avatr 11’in 4880 mm uzunluğa, 1970 mm genişliğe, 1601 mm yüksekliğe ve 2975 mm aks mesafesine sahip olduğu açıklandı. Araçta toplam 578 hp güç ve 650 Nm tork üreten iki elektrik motoru bulunuyor. Huawei tarafından geliştirilen motorlardan öndeki tek başına 265 hp, arkadaki ise 313 hp güç üretiyor.

Açıklanan verilere göre Avatr 11 bu motorlarla 0-100 km/s hızlanmasını 3.98 saniyede tamamlıyor. Aracın son hızı ise 200 km/s ile sınırlandırılmış. 90.38 kWsa batarya ile donatılan modeller Çin’deki normlara göre 555 kilometre menzil sunarken üst versiyonlarda 680 kilometre sürüş menzili sağlayan 116.79 kWsa’lik batarya bulunuyor.

240 kW DC hızlı şarj desteğine sahip olan elektrikli SUV bu sayede 10 dakika gibi kısa bir sürede menziline 200 km ekleyebiliyor. Bunun dışında Avatr 11’de 3 tane Lidar’ın da dahil olduğu 34 farklı sensörden oluşan ‘ akıllı sürüş sistemi’ kapsamında trafik ışığı algılama, şerit değiştirme asistanı ve yaya algılama gibi önemli teknolojiler sunuluyor. Bu özelliklerin bazılarının aylık abonelik gerektirdiği de verilen bilgiler arasında. Üstelik Avatrans adı verilen bu sistemin işlem gücünün saniyede 400 trilyona (TOPS) ulaştığı da verilen bilgiler arasında.

Yaşam alanında dört veya beş kişilik koltuk düzeniyle tercih edilebilen elektrikli SUV’da 10.25 inç dijital gösterge paneli ve 15.6 inç multimedya ekranı görev yapıyor. Ayrıca yandaki yolcunun önünde de 10.25 inç ekran mevcut. Tüm ekranlar Huawei’nin yazılımını kullanıyor. Bunlara ek olarak iki tane kablosuz cep telefonu şarj ünitesi, 14 hoparlörlü ses sistemi de özellikler arasında. Ses sisteminde yol gürültüsü engelleme özelliği de mevcut.

Avatr 11’in beş koltuklu versiyonunda arkadaki yolcular için havalandırma menfezlerinden başka bir özellik sunulmuyor. Kaptan koltukların geniş bir orta konsolla ayrıldığı dört koltuklu lüks versiyonda ise buna ek olarak kablosuz cep telefonu şarj ünitesi, küçük bir dokunmatik panel ve küçük bir soğutucu bulunuyor.

DİKKAT ÇEKEN PARK ASİSTANI ÖZELLİĞİ

Markası duyulmamış elektrikli Çin araçları şaşırtmaya devam ediyor. Park asistanını böyle anlattı.


— Aykırı (@aykiricomtr) December 17, 2023

Haber Kaynağı ulusal24.com

LPG’li araç mı daha uygun elektrikli mi? – Teknoloji

LPG’li araç mı daha uygun elektrikli mi? – Teknoloji

Araçlarıyla uzun yola çıkan iki arkadaş, LPG’li bir Honda ve elektrikli araç Tesla’yı kıyasladı. Hangi aracın daha çok yakıt tüketeceğini hesaplayan arkadaşlar, aynı anda yakıt alarak bu durumu test etti.

Ankara’ya giden arkadaşlar uzun yol performansında depo ve şarj doldurma ücretlerini ölçtü. Aynı mesafeyi giden Tesla 338.1 TL, Honda ise 347.2 TL yaktı.

İki aracın da benzer ücretler harcadığı görülürken, gençler bunu “Başa baş gidiyor” şeklinde açıkladı.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Elektrikli otomobil bomba gibi patladı – Teknoloji

Elektrikli otomobil bomba gibi patladı – Teknoloji

Elektrikli otomobil piyasası her geçen gün büyüyor. Bilhassa yapay teknolojileriyle ön plana çıkan elektrikli otomobiller, geleneksel içten yanmalı motorlu araçlara göre bilhassa güvenli ve rahat sürüş sunmalarıyla ön plana çıkıyorlar.

Renault’un elektrikli otomobil piyasasında satış rekorları kıran Zoe modeli ise pazarda büyük pay sahibi araçlar arasında yer alıyor.

Bir kişi Zoe’den dumanların çıkmasını kamera ile kayda alırken aracın patlayıp alevler içinde kaldığı anı da kaydetti.

İşte sosyal medyanın gündemine oturan o patlama:

Renault’un elektrikli otomobili Zoe bomba gibi patladı.


— Aykırı (@aykiricomtr) November 9, 2023

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

VW Golf’ün tamamen elektrikli olarak üretileceği tarih belli oldu: Yola çıkacağı tarih resmen duyuruldu! – Teknoloji

VW Golf’ün tamamen elektrikli olarak üretileceği tarih belli oldu: Yola çıkacağı tarih resmen duyuruldu! – Teknoloji

Alman otomobil devi Volkswagen, popüler Golf modelinde önemli değişikliklere gideceğini duyurdu. Şirket, sekizinci nesil Golf modellerinin içten yanmalı motorlarıyla veda edeceğini açıkladı.

Volkswagen’in binek otomobil departmanının başkanı Thomas Schafer, dokuzuncu nesil Volkswagen Golf’ün tamamen elektrikli olacağını ve bu sayede bir dönüm noktası yaşanacağını belirtti.

TAMAMEN ELEKTRİKLİ GOLF, 2028’DE GELECEK

Şirket, dokuzuncu nesil Golf’ün 2028 yılında yollara çıkmasını planlıyor ve bu yeni nesilde içten yanmalı motorların tamamen sona ereceğini vurguladı. Ayrıca, tamamen elektrikli Golf modelleri arasında GTI ve R versiyonlarının da bulunacağı bilgisini verdi.

Tamamen elektrikli Golf, Volkswagen’in yeni SSP platformu üzerine inşa edilecek ve bu, otomobilin 800 volt elektrik mimarisi ve hızlı şarj gibi gelişmiş özelliklere sahip olmasını sağlayacak bir ilke imza atılacak. Ayrıca, otonom sürüş gibi ileri sürüş yardım sistemlerinin de bu araçta sunulabileceği ifade edildi. Elektrikli Golf, mevcut ID.3 ve yakın gelecekte tanıtılacak ID.2 modellerinin yanında Volkswagen’in elektrikli ürün yelpazesine katılacak.

Bu arada, mevcut Golf 8’in Avrupa Birliği’nin emisyon düzenlemelerine uyum sağlayacak şekilde güncelleneceği ve 2028’e kadar içten yanmalı motorla çalışan yeni bir Golf modelinin piyasada olacağı da belirtiliyor.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Elektrikli Performans Ustası Hyundai IONIQ 5 N Gün Sayıyor.

Elektrikli Performans Ustası Hyundai IONIQ 5 N Gün Sayıyor.

• Hyundai, yüksek performanslı ilk EV modeli olan IONIQ 5 N’i 13 Temmuz’da tanıtacak.

• Goodwood Hız Festivali’nde görücüye çıkacak olan otomobil, yeni bir dönemi temsil ediyor. 

Hyundai Motor Company, otomobil tutkunlarının merakla beklediği IONIQ 5 N modelinin dünya prömiyerini 13 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirecek. İlk elektrikli yüksek performanslı N modeli olan IONIQ 5, İngiltere’deki Goodwood Hız Festivali’nde ziyaretçilerle bir araya gelecek ve markanın Hyundai N sergi standında yeni bir dönemin başladığını temsil edecek. 

Uzun süredir kamuflajlı olarak gösterilen IONIQ 5 N, bu festivalde tamamen örtüsüz olarak izleyenlerle bir araya gelecek. Performanslı otomobil tanıtıldıktan sonra seri üretime başlayacak ve tamamen elektrikli ilk Hyundai N modeli olarak markanın elektrifikasyon stratejisini daha da hızlandıracak.

Lansmanın ardından, festivalin ikonik 1,87 kilometrelik Hill Climb etkinliğinde de IONIQ 5 N’in bir gösteri sürüşüne yer verilecek. Kısacası, IONIQ 5 N ile birlikte diğer Hyundai N modellerinin de katılacağı bir ‘N Moment’ şovu yapılacak. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Elektrikli Araçlara Geçiş İçin Tüm İhtiyaçlarınıza Yanıt TEB Arvalde

Elektrikli Araçlara Geçiş İçin Tüm İhtiyaçlarınıza Yanıt TEB Arvalde

Operasyonel araç kiralama ve filo yönetiminde özel ürün ve hizmetleri ile öne çıkan TEB Arval, yeni geliştirdiği “Elektrikli Kolay Paket” ile firmaların filolarındaki enerji transformasyonunu kolaylaştıracak.

Kurumlara operasyonel araç kiralama ve filo yönetimi çözümleri sunan TEB Arval, sürdürülebilir mobilite çözümlerine bir yenisini daha ekledi. Hızla birçok filonun enerji transformasyonunun önemli parçası haline gelen elektrikli araçlara sorunsuz geçiş sağlamak için “Elektrikli Kolay Paketi” hazırladı. TEB Arval yeni ürünü ile müşterilerine elektrikli araç, şarj istasyonu, yedek benzinli araç ve şarj dolum kartlarından oluşan özel bir paket sunacak. Bu paket ile firmalar TEB Arval’in sağlamış olduğu özel indirimlerden faydalanarak sürdürülebilirlik ve enerji dönüşümü hedeflerine kolaylıkla ulaşacaklar.   

TEB Arval’in elektrikli araç kiralayan müşterilerine sunduğu yeni paket, bir şirketin ihtiyaç duyabileceği tüm hizmetler düşünülerek hazırlandı. Filolardaki enerji dönüşümüne rehberlik etmek amacıyla özel müşteri temsilcilerince verilen SMaRT (Sürdürülebilir Mobilite ve Sorumluluk Hedefleri) danışmanlık hizmeti ile ihtiyaçlar belirleniyor. İhtiyaca uygun şarj çözümleri için satın alma ya da kiralama seçenekleri sunuluyor. Şarj çözümleri için keşif, kurulum ve bakım işlemleri TEB Arval’in anlaşmalı tedarikçileri tarafından yapılırken, isteyen firmalara ise yine özel indirim sağlanmış halka açık şarj istasyonlarında kullanabilecekleri şarj dolum kartları verilebiliyor. Uzun mesafeli yolculukları için ise, yılda 14 güne kadar aynı segmentte benzinli yedek araç temini sağlanabiliyor. TEB Arval, sürdürülebilir mobilite ve sorumluluk hedefleri doğrultusunda hazırlamış olduğu özel “Elektrikli Kolay Paket” ile elektrikli araç geçişinde firmaların ve sürücülerin yolculuklarını kolaylaştırmayı hedefliyor.    

 

Neden elektrikli araç?

Elektrikli araçlar karbon emisyonu daha düşük olması ve çevreye duyarlı olmalarının yanı sıra daha düşük yakıt maliyeti ve daha az bakım masrafı çıkarıyor. Halka açık şarj altyapısı hızla gelişiyor. Gün geçtikçe çeşitlenen elektrikli araç modelleri sayesinde sessiz ve yüksek sürüş konforu sunuyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Tamamen elektrikli Dacia Spring’in Türkiye’de satışa çıkacağı tarih açıklandı! – Teknoloji

Tamamen elektrikli Dacia Spring’in Türkiye’de satışa çıkacağı tarih açıklandı! – Teknoloji

Dacia, yeni elektrikli modeli Dacia Spring’in Türkiye’de piyasaya sürülme tarihini duyurdu.

Dünya çapında büyük bir ilgi gören Dacia Spring, ulaşılabilir elektrikli deneyimini Türk tüketicilerle buluşturacak. Yeni aracın fiyatı hakkında yapılan açıklama ise oldukça iddialı olması bekleniyor.

Dacia Spring, Türkiye’de 7 Temmuz Cuma günü resmi olarak tanıtılacak ve satışa sunulacak. Özellikle Extreme donanım seviyesiyle dikkat çekecek olan Dacia Spring, ELECTRIC 65 motoruyla güçlendirilmiş olacak. Ayrıca, lansman özelinde “Arduvaz mavi” renk seçeneği ve donanıma özel tasarım ögeleri sunacak.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Türkiye ve Avrupa’da elektrikli otomobil satışları açıklandı – Teknoloji

Türkiye ve Avrupa’da elektrikli otomobil satışları açıklandı – Teknoloji

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) yakıt tiplerine göre sıfır araç satışlarını inceledi.  EBS Danışmanlığın bu bilgiler ışığında yaptığı çalışma ile ortaya çıkan oranlara göre Türkiye’deki kullanıcıların Avrupa’daki kullanıcılara göre elektrikli otomobilleri daha az tercih ettiğini ortaya koydu.

2023 yılının ocak-mayıs döneminde Avrupa’da tam elektrikli araçlar (BEV) %13.02 satış payına sahipken, prizle şarj edilebilir hibritler (PHEV) %6.73 ve hibritler (HEV) %25 satış payı elde etmiş ve toplamda %44.75’lik bir orana ulaştı.

Türkiye’de ise aynı dönemde tam elektrikli araçlar (BEV) %2.21 satış payına sahip olurken, prizle şarj edilebilir hibritler (PHEV) ve hibritler (HEV) toplamda %11.17 satış payını elde etti. Böylece elektrikli araçların toplam satışlardaki payı %13.38 olarak kaldı.

2022 yılında ise bu oran %13.38 olarak kaydedilmişken, bir önceki yıl olan 2021’de ise %11.16 düzeyindeydi.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Toyota, manuel vitesli elektrikli otomobilini satışa sunacak! – Teknoloji

Toyota, manuel vitesli elektrikli otomobilini satışa sunacak! – Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, ilk kez bir elektrikli otomobilde manuel şanzıman kullanmak için çalışmalara başladı.

Toyota’nın Başkanı Akio Toyoda, 2021 yılında markanın elektrikli spor otomobili Toyota GR modeli hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Toyoda, “Benzin kokusunu alamasanız bile” ve “Motor sesine sahip olacak” ifadelerini kullanarak elektrikli otomobil deneyiminde sürücülerin duyusal tatminini önemseyen bir yaklaşım benimsediklerini belirtmişti.

Elektrikli otomobiller içten yanmalı motorlulara kıyasla motor gücünün tamamını çok kısa sürede tekerleklere iletebilirken içten yanmalı motorlar ise tüm gücünü ancak maksimum devire ulaştıklarında verebiliyorlar. Bu da elektrikli otomobilleri özellikle anlık hızlanmalarda çok daha sportif hale getiriyor.

Ancak henüz çoklu dişli sistemine ya da sürekli değişken oranlı bir şanzımana sahip olmayan elektrikli otomobillerin bu nedenle son hızları motor güçlerine oranla düşük kalıyor ve motor sesi olmaması nedeniyle bu araçların tepkilerini anlamada sürücüler zorluk yaşıyordu.

Toyoda bu açıklaması ile elektrikli otomobillerde yeni sayfanın açılacağının sinyalini vermişti.

MANUEL VİTESLİ SÜPERSPOR

Toyota’nın lüks bölümü olarak bilinen Lexus da kendi sıfır emisyonlu spor araç konseptini geçtiğimiz aylarda tanıttı. Electrified Sport Concept adı verilen bu aracın ise V10 motorlu LFA’nın elektrikli yeni bir versiyonu olduğu ifade ediliyor.

Lexus’un Electrified Sport Concept’inin, üçüncü bir pedal ve bir devir saatiyle donatılmış manuel bir şanzımana sahip olacağı kesinleşti. Bu özellik, sürücülere daha fazla kontrol ve bağlantı hissi sağlayarak geleneksel sürüş deneyimini yansıtmayı hedeflemektedir.

Lexus, bu yeni konseptin 0-100 km/sa hıza 2 saniyenin altında bir sürede ulaşabileceğini ve 700 kilometre üzerinde bir menzile sahip olabileceğini iddia etti. Toyota ve Lexus’un açıkladığı bu yeni teknolojiler ile elektrikli araçlar kısa süre içinde yeni bir boyuta ulaşacak.

Haber Kaynağı ulusal24.com