Tek teker üzerinde gitmek isteyen motorcular için yeni çözüm! – Teknoloji

Tek teker üzerinde gitmek isteyen motorcular için yeni çözüm! – Teknoloji

İzmir’de bir girişimci, arka teker üzerinde gitmek isteyen motor sevdalılarını bu isteklerini minimum riskle yapabilecekleri bir sistem kurdu.

Hazırladığı bir standın üzerine motosiklet yerleştiren adam, standa arka tekerin olduğu yerde dönmesini sağlayacak bir parça yerleştirdi.

Dinamometre testlerinde kullanılan cihazlara benzer bir sistem kuran adam, motorcuların aracın arka tekerinin gücünden faydalanarak önünü kaldırabilmelerine olanak tanıyan sistemi ticarete döktü.

Instagram’da “tekteker_35” kullanıcı adıyla müşterilerinin görüntülerini paylaşan girişimcinin kurduğu sistemi 3 dakika kullanmak için 250 lira ödemek gerekiyor.

İşte o görüntüler:

Mantıklı çözüm!

Tek teker motora binmek isteyenlere özel sistem kurdu, 3 dakikasını 250 TL’den kiralıyor.


— Aykırı (@aykiricomtr) January 28, 2024

Kaynak: aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Mükemmel dijital temizlik için Kaspersky den 5 ipucu

Mükemmel dijital temizlik için Kaspersky den 5 ipucu

Yeni bir yıla hazırlanırken dijital izlerinizi temizlemenin tam zamanı geldi. Bu temizlik size sadece yeni bir yıl için “taze” bir başlangıç sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda daha verimli olmanıza da olanak tanıyacak. İşte Kaspersky uzmanlarından dijital hijyeninizi artırmak için ipuçları:

Gereksiz dosyaları silin

Oldukça basit adım. Ancak, artık ihtiyacınız olmayan dosyaları silmek şaşırtıcı derecede uzun zaman alabilir. Özellikle binlerce dosyanız varsa ve göz korkutucu olsa da, günde 20 ila 50 dosya silerek başlamak iyi bir fikir olabilir. Masaüstünüzü artık ihtiyaç duymadığınız tüm kısayollardan ve klasörlerden temizleyin. Bunu bilgisayarınızın performansını artıracak ve size daha düzenli hale getirecek bir taktik olarak görün. İnternet’te gezinirken maalesef birçok gereksiz dosya biriktiği için bir sonraki adım, bu dosyaları indirme klasöründen kaldırmak olabilir. Bir İnternet güvenlik uygulamasının performans sekmesi (örneğin, Kaspersky tarafından sunulan bir uygulama gibi) sayesinde işletim sisteminizin daha derin katmanlarında depolanan büyük dosyaları, yinelenen dosyaları ve geçici dosyaları kontrol etmenize yardımcı olabilir. Gereksiz dosyaları kaldırmayı bitirdikten sonra “geri dönüşüm kutusunu” boşaltmayı unutmayın.

2. E-posta ve mesajlaşma uygulamalarınızı temizleyin

Günümüz dünyasında hemen hemen herkes e-postalara boğuluyor. İlk adım olarak, hiçbir zaman okuma fırsatı bulamadığınız tüm bülten aboneliklerinden çıkma gibi temel şeylere odaklanabilirsiniz. Bir diğer ‘kolay’ görev de aylar veya yıllar öncesine ait okunmamış mesajlardan kurtulmak olacaktır. Eğer henüz bu mailleri okumadıysanız, muhtemelen hiçbir zaman okumayacaksınız demek oluyor. Sürücünüzü düzenlemenin harika bir yolu da eski mesaj sohbetlerini silmek. Eğer işinizle ilgili değillerse veya kişisel yaşamınızda önemli değillerse, onlardan kurtulun. Tabii ki spam klasörünü temizlemeyi unutmayın. Çoğu e-posta programı bunu otomatik olarak yapar, ancak belirli bir süre veya boyut eşiği aşıldıktan sonra bu mümkün oluyor. Haftada bir kez burayı kontrol edin ve spam mesajlarını silin. Bu aynı zamanda spam klasörüne yanlışlıkla girmiş herhangi önemli mesaj olup olmadığını kontrol etmek için de harika bir yol olabilir. Ayrıca, e-posta mesajlarından abonelikten çıkarken, giriş bilgilerinizi girmek gerekiyorsa, tarayıcınızdaki URL’nin isteğinizle örtüştüğünden emin olun. Bu, olası bir phishing saldırısının bilgilerinizi çalmasını önlemek için de yardımcı olabilir.

3. Kullanılmayan uygulamaları kaldırın

Akıllı telefonunuzda veya dizüstü bilgisayarınızda, muhtemelen uzun süredir kullanmadığınız uygulamalar bulunuyor. Özellikle akıllı telefon tarafında, cihazınızı aldığınızdan beri belki hiç açmadığınız uygulamalar olabilir. Bu uygulamalar depolama alanını ve belleği işgal ederek güncellenmemiş olduklarında güvenlik riski oluşturabiliyor. Her gün bir kullanılmayan uygulamayı silerek işe başlayın. Kısa sürede cihazınız, boşa çıkan depolama alanı sayesinde daha “taze” bir hale gelecek. Ayrıca, bazı uygulamaların dosyalarınıza ve/veya cihaz konumunuza sahip oldukları izin seviyesine şaşıracaksınız.

4. Gereksiz bildirimleri kapatın

Günümüz dünyasında karşı karşıya kaldığımız bir diğer zorluk ise aldığımız dijital bildirim sayısı denilebilir. Bir fitness uygulamasından veya doğum günü hatırlatıcısından gelen bildirimlerle işler hızla kontrolden çıkabilir. Tüm bildirimleri devre dışı bırakmaya da karar verebilirsiniz, ancak bu, en başta onları alma amacını ortadan kaldırabilir. Bunun yerine, bildirimleri kötüye kullanan uygulamaları belirleyin ve bunları devre dışı bırakın. Unutmayın birçok cihaz, bir toplantıya katılırken veya belirli bir göreve odaklanmanız gerektiğinde geçici olarak bildirimleri devre dışı bırakmanıza izin veren bir odak modu sunuyor. 

5. Şifrelerinizi kontrol edin

Bu muhtemelen insanların en çok korktuğu şeylerden biri. Çok az kişi iyi parola yönetimi uygulamalarına uyuyor ve genellikle tüm dijital hesapları için aynı parolayı kullanmayı seçiyor. Ancak şimdi bu kötü alışkanlığı bırakma ve Kaspersky Password Manager gibi bir araç kullanmaya başlama zamanı geldi. Bu uygulama hangi parolalarınızın güvenli olmayabileceğini gösterir ve rastgele karakterler kullanarak güvenli ve benzersiz parolalar oluşturmanıza yardımcı oluyor. Parolaları şifrelenmiş biçimde saklayarak tüm cihazlarınızda otomatik olarak senkronize ediyor.

Kaspersky Global Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT) Güvenlik Araştırmacısı Mert Değirmenci ‘Dijitalleşmiş ve bağlantılı bir dünyada, dijital cihazların düzenli kullanıcıları çevrimiçi güvenliklerini artırmak ve sistem sağlıklarını korumak için her zaman siber hijyenlerini özen göstermelidir. Siber hijyenin temel prensibi, günlük rutinin bir parçası haline gelmesidir. Kaspersky Premium gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanmak ve bilgi teknolojileri etrafında iyi alışkanlıklar edinmeye çalışmak, sizi korunmuş ve üretken tutmaya yardımcı olacaktır’” diyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Vergisiz cep telefonu ve bilgisayar için başvuru şartları açıklandı – Teknoloji

Vergisiz cep telefonu ve bilgisayar için başvuru şartları açıklandı – Teknoloji

‘Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz Ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ’, Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğin, satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olan, açık öğretim öğrencileri hariç, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yükseköğretim öğrencilerine verilecek teknolojik cihaz desteği ile bir yıllık internet desteğine ilişkin usul ve esasları kapsadığı belirtildi.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, teknolojik cihaz desteğine başvuru şartları şu şekilde:

“MADDE 5- (1) Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Karar kapsamında teknolojik cihaz desteğinden faydalanmak isteyenlerin;

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

– Açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı öğrenci olması,

– Satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olması,

– Teknolojik cihaz desteği başvurusunda bulunulan bilgisayar cihazı ile mobil telefon cihazının vergiler dahil nihai satış bedelinin 9.500,00 Türk lirasından az olması,

– Satın alınan teknolojik cihazın ikinci el olmaması,

– Satın alınan teknolojik cihaza ilişkin elektronik ortamda düzenlenen fatura olması ve faturanın desteği alacak öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasını da içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması,

– Satın alınan teknolojik cihaz için bildirilen IBAN numarasının satın alan öğrenciye ait olması,

– Satın alınan mobil telefon cihazı için kullanılacak telefon hattının satın alan öğrenciye ait olması,

– Elektronik ortamda düzenlenen faturanın ilgili bölümlerine satın alınan cihazın Bakanlık tarafından talep edilen bilgilerinin yazılmış olması,

– Elektronik ortamda düzenlenen faturada desteğe konu teknolojik cihaz dışında ürün olmaması şartlarını birlikte sağlaması gerekir.”

KİMLER BAŞVURABİLİR?

Tebliğde başvuru şartları da yer aldı. Satın alma tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olmak gerekiyor.

Ayrıca teknolojik cihaz desteği başvurusu için bilgisayar ya da cep telefonu cihazının vergiler dahil nihai satış bedelinin 9 bin 500 liradan az olması,

koşullar arasında yer aldı.

Cihaz faturasının öğrencinin TC Kimlik numarasınıda içerecek şekilde adına düzenlenmiş olması, banka İBAN numarası ile telefon hattının öğrenciye ait olması gibi şartlar da bulunuyor.

İNTERNET DESTEĞİ

Resmi Gazete’de, internet desteğine başvuru şartları ve değerlendirme sürecine dair ise şu bilgiler yer aldı:

“MADDE 8- (1) Yükseköğretim Öğrencilerine Teknolojik Cihaz ve İnternet Desteği Verilmesine İlişkin Karar kapsamında internet desteğinden faydalanmak isteyenlerin;

– Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,

– Açık öğretim programları hariç bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı öğrenci olması,

– Başvuru tarihi itibarıyla 26 yaşından gün almamış olması,

– Daha önce bu destekten yararlanmamış olması,

– İnternet desteğinden faydalanılacak telefon hattının öğrenciye ait olması,

– Bakanlık tarafından belirlenen tarihler arasında başvuruda bulunulması şartlarını birlikte sağlaması gerekir.

MADDE 9- (1) İnternet desteğinden faydalanmak isteyen öğrencilerin kimlik doğrulaması yapılmak suretiyle Bakanlık bilişim sistemi üzerinden başvuru yapması gerekir. İnternet desteği, öğrenim süresi boyunca bir defaya mahsus olmak üzere on iki ay boyunca kesintisiz sağlanır.

– Bakanlık bilişim sistemi üzerinden yapılan başvuruda;

– Kimlik bilgilerinin,

– Kendi adına kayıtlı telefon numarasının sisteme girilmesi zorunludur. Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarasına kayıtlı telefon numaraları Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu sistemleri vasıtası ile ilgili mobil şebeke işletmecilerinden temin edilebilir. Verilecek desteğe ilişkin ihtiyaç duyulan diğer bilgiler ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının sistemleri üzerinden elde edilir.

– Başvurular sistem üzerinden değerlendirilir. Öğrenci tarafından girilen bilgilerin internet desteği şartlarını sağlamaması halinde, başvuru sistem üzerinden reddedilir ve bilgilendirme sistem üzerinden sağlanır.

– Başvurunun kabulü halinde, öğrencinin bilgileri ilgili mobil şebeke işletmecilerine bildirilir ve bilgilendirme sistem üzerinden sağlanır. Destek bedeli Bakanlık tarafından mobil şebeke işletmecilerine ödenir.

– Sağlanacak internet desteği, bir hatla sınırlı olmak üzere on iki ay boyunca ücretsiz ve aylık 10 cigabayt olacak şekilde yıllık 120 cigabayttır. Kullanılmayan internet desteği bir sonraki aya devredilmez. Bu destek, öğrenci adına kayıtlı kullanıma açık bir hatla kullanılır. İnternet desteği sağlandığı süre boyunca öğrenciye ait numaranın başka bir mobil şebeke işletmecisine taşınması halinde söz konusu destek sonlandırılır.

– İnternet desteği sağlanan öğrenci, destekten yararlandığı sırada yükseköğretim kurumundan mezun olması veya 26 yaşından gün alması halinde de internet desteğinden beşinci fıkrada belirtilen süre boyunca yararlanmaya devam eder.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Samsung’un yeni telefonunun lansmanı için tarih verildi – Teknoloji

Samsung’un yeni telefonunun lansmanı için tarih verildi – Teknoloji

Samsung Galaxy S24 için geri sayım başladı. Akıllı telefonların üretim aşamasına geçtiği ve lansman tarihinin yakın olduğu ilan edilmişti ancak tarihi belirsizliğini korumaktaydı.

Güney Kore’li yayın kuruluşu SBS Biz, lansman tarihini açıkladı. SBS Biz’in verdiği tarih ile daha önce Ice Universe’in tahmin ettiği tarih uyuşuyor.

LANSMAN NE ZAMAN?

Galaxy S23, S23 Plus ve S23 Ultra’dan oluşan Galaxy S23 serisi 17 Şubat 2023 tarihinde tanıtılmıştı. Yeni gelen veriler ise S23’ün halefi olan Galaxy S24 serisinin daha erken bir tarihte tanıtılacağını belirtiyor.

SBS Biz’in raporuna göre S24 serisinin tanıtılacağı “Galaxy Unpacked 2024” etkinliği 17 Ocak tarihinde düzenlenecek. Sektöre yakınlığı ile tanınan Ice Universe ise bu etkinlik için 18 Ocak tarihini öngördü ancak ABD ile Kore arasındaki saat farkı göz önüne alındığında her iki tarih de tutarlı olabilir.

İŞLEMCİLER PAZARA GÖRE BELİRLENECEK

Qualcomm’dan yapılan açıklamaya göre Galaxy S24 serisi telefonlar gönderildiği pazarlara göre Qualcomm ve Exynos işlemcili olarak satılacak.

Galaxy S24 ve S24 Plus’ta Exynos 2400 ve Snapdragon 8 Gen 3 model işlemci çipler ile karşılaşmamız mümkünken S24 Ultra yalnızca Snapdragon 8 Gen 3 model işlemciyle kullanıcılara sunulacak.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bıtdefender mobile securıty androıd için en iyi güvenlik yazılımı seçildi

Bıtdefender mobile securıty androıd için en iyi güvenlik yazılımı seçildi

BITDEFENDER MOBILE SECURITY

ANDROID İÇİN EN İYİ GÜVENLİK YAZILIMI SEÇİLDİ 

 

2023’ÜN EN İYİ ANDROİD ANTİVİRÜS UYGULAMASI 

BITDEFENDER MOBILE SECURITY OLDU

 

Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi Android, bankacılık işlemlerinden eğlenceli oyunlar oynamaya kadar hayatın her alanında yer ediniyor. 2023’ün sonunda 3,6 milyar insanın Android işletim sistemi kullanması beklenirken, bu durumdan faydalanmak isteyen birçok kötü amaçlı kişiler bulunuyor. Birleşik Krallık’ın en çok ziyaret edilen teknoloji sitesi Techradar uzmanlarının incelemeri sonucu 2023’ün en iyi mobil antivirüs çözümü seçilen Bitdefender Mobile Security, üstün korumasıyla rakiplerinden ayrılan çözümler sunuyor.

 

Günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olan akıllı telefon ve tabletler, kullanıcılara birçok alanda çeşitlilik ve erişilebilirlik sağlıyor. Kişisel bilgiler, kredi kartı ve bankacılık işlemleri gibi hassas verileri barındıran bu cihazlar, kötü amaçlı kişiler tarafından da çeşitli saldırılara maruz kalabiliyor. 2023’ün sonunda 3,6 milyar insanın Android tabanlı cihaz sahibi olacağı göz önünde bulundurulduğunda, dünya nüfusunun yaklaşık yarısı ciddi tehlikelere karşı hedef haline geliyor. Birleşik Krallık’ın en çok ziyaret edilen teknoloji sitesi Techradar uzmanları tarafından en iyi mobil antivirüs çözümü seçilen Bitdefender Mobile Security, cihaz performansını etkilemeden siber tehditlere karşı otomatik koruma sağlıyor. Kötü amaçlı yazılımları algılama, kötü amaçları yazılımlara karşı koruma, performans ve bataryayı verimli kullanma gibi kategorilerdeki tüm testleri başarıyla geçen Bitdefender Mobile Security, tüm bu işlemleri kullanıcıyı rahatsız etmeden gerçekleştirerek rakiplerinin önüne geçiyor.

 

Sessiz Koruma, Üstün Performans

 

Bireysel ve kurumsal kullanıcılar için ödüllü antivirüs ve siber güvenlik çözümleri sunan Bitdefender Mobile Security, Birleşik Krallık’ın en çok ziyaret edilen teknoloji sitesi Techradar uzmanları tarafından en iyi mobil antivirüs çözümü seçildi. Android tabanlı akıllı telefonları ve tabletleri kötü amaçlı saldırılardan, virüslerden ve yazılımlardan koruyan Bitdefender Mobile Security, kullanıcı dostu ara yüzüyle kullanıcılarına pratik kullanım ve etkin koruma sağlıyor. Zararlı yazılım ve saldırılara karşı arka planda sessizce çalışan Bitdefender Mobile Security, kullanıcıyı rahatsız etmeden bilgilendiriyor. Bu sayede kullanıcılar, günlük işlerine ara vermeden dijital dünyada güvenli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

 

“Tehditleri Otomatik Olarak Önleyen, Etkili Bir Güç”

 

Mobil antivirüs programlarının kişileri kötü amaçlı yazımlardan koruduğunu ve cihaz performansını artırdığını belirten Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, “Dijital çağın en çok kullanılan cihazları olan akıllı telefon ve tabletler, artık sadece bir iletişim aracı değil, kişisel ve bankacılık gibi hassas bilgileri barındıran özel cihazlardır. Bu bilgilere erişmek için yöntem ve taktiklerini sürekli olarak geliştiren siber saldırganlar, çevrimiçi ortamlar yoluyla ya da zararlı uygulamalarla android kullanıcılarını tehdit etmeye devam ediyor. Bu tür tehlikelere karşı cihaz performansını etkilemeden tam koruma sağlayan Bitdefender Mobile Security, kullanıcı dostu arayüzüyle etkili bir güvenlik sunuyor. Verimli batarya kullanım özelliğine sahip Bitdefender Mobile Security, cihaz kullanımına olumsuz bir etkisi bulunmadan arka planda sessiz bir şekilde çalışarak tehditleri otomatik bir şekilde önlüyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Canon;dan tam kare fotoğraf makineleri için şimdiye kadar üretilmiş en geniş açılı otomatik odaklı zum lens

Canon;dan tam kare fotoğraf makineleri için şimdiye kadar üretilmiş en geniş açılı otomatik odaklı zum lens

Görüntüleme teknolojileri lideri Canon, fotoğraf ve video profesyonellerine yönelik L serisi ürün ailesinin yeni üyesi RF 10-20mm F4L IS STM modelini kullanıcılarının beğenisine sundu. RF 10-20mm F4L IS STM, kompakt boyutta ekstrem ultra geniş açılı çekim olanağı sağlayarak kullanıcılara sınırsız olanaklar sunuyor.

 

Mükemmel ultra geniş çekim

RF 10-20mm F4L IS STM, 130°’ye varan görüş açısıyla tam kare fotoğraf makinelerii için şimdiye kadar üretilmiş en geniş AF zumu özelliğiyle öne çıkıyor. Hem sahip olduğu 20 mm geniş açı ile hem de ultra genişlikte 10 mm odak uzaklığı arasında değişen bir zum aralığı ile olağanüstü ve benzerlik çekimleri mümkün kılıyor. 

Bununla birlikte kareye daha fazlasını sığdırmak, dramatik panoramalar yakalamak açısından kullanıcılara yeni perspektifler sağlıyor. Fotoğrafçılar, ön planı daha da ilgi çekici hale getirebiliyor, dar iç mekanları ve mimari özellikleri etkili biçimde yakalayabiliyor ve manzaralara derinlik katabiliyor. Film yapımcılarının daha yaratıcı çalışmasına olanak tanıyan RF 10-20mm F4L IS STM, hayranlık uyandıran temel çekimler yapabilmelerine yardımcı oluyor.

Her detay tam olması gerektiği gibi 

En yüksek standartlarda tasarlanan RF 10-20mm F4L IS STM, zorlu çekim koşullarında veya tripod kullanımı mümkün olmadığında bile kusursuz netlikte, sarsıntısız görüntüler üreten en yeni Periferi Kontrolü Görüntü Sabitleme (IS) teknolojisine sahip olmasıyla fark yaratıyor. Yeni IS sarsıntısız görüntüler üretiyor ve 5 stop’lu optik sabitleme veya gövde içi sabitlemeli bir makineyle 6 stop’lu sabitleme sunuyor. Geliştirilmiş doğrusal optik tasarımı, net ve doğru sonuçların ortaya çıkmasını sağlıyor. Böylece düz çizgiler, karenin kenarlarında dahi düz kalıyor.

Ayrıca Sabit f/4 maksimum diyafram açıklığı, tüm zum ayarlarında tutarlı pozlama sağlıyor ve son teknolojili optik kaplamalar, ultra geniş çekimlerde oluşma olasılığı yüksek olan ışık lekelerini ve mercek parlamalarını en aza indirgiyor.

Ultra kompakt, ultra taşınabilir

Kullanıcılar, kullanım kolaylığından ödün vermeden geliştirilmiş teknolojinin tüm avantajlarından kolayca faydalanabiliyor. RF yuvası, fotoğraf makinesi ve lens arasında son derece yüksek iletişim hızı ve bant genişliği sağlayarak kompakt bir tasarımdan olağanüstü görüntü kalitesi elde edilmesine olanak tanıyor.

Sadece 570 g ağırlığındaki RF 10-20mm F4L IS STM, fotoğrafçıların çekim takımı çantasında kalıcı bir yer edinmeyi hak ediyor. EF 11-24mm f/4L USM’den yüzde elliden yüksek oranda daha hafif (610 g daha hafif) ve uzunluk olarak 2 cm daha kısa yapısıyla öne çıkıyor. Hafifleyen yapısının ardında geniş bir görüş açısı ve ek olarak IS teknolojisini sunuyor. Böylece sınırlı alanda çekim yapmak kolaylaşmakla kalmıyor, çekim çantaları da hafifliyor.

 

Profesyoneller için üretildi

RF 10-20mm F4L IS STM, üstün görüntü kalitesi, geniş açılı fotoğraflar ve videolara uygun yüksek kapasitesi ve hafif tasarımı sayesinde, yeteneklerini bir üst seviyeye taşımak isteyen fotoğrafçılar ve videograflar için değerli bir yükseltme olarak öne çıkıyor. Manzara veya mimari fotoğrafçılık için ideal olan bu lens, spor veya belgesellerde de farklı bir bakış açısı yakalanabilmesine yardımcı oluyor.

RF 10-20mm F4L IS STM, profesyonel kullanıma uygun toz girişi ve nemlenmeye karşı dayanıklılığı ile en zorlu hava koşullarına dahi sorunsuz kullanım sunuyor.

 

Temel özellikler ve nitelikler;

L serisi lense uygun yüksek görüntü kalitesi elde edilmesini sağlayan asferik, Süper UD ve UD lens elemanları (bir Asferik UD eleman dahil)
Profesyonel fotoğrafçıların karşılaştıkları en sert çekim koşullarına karşı dayanıklılık sağlayan en üst düzeyde sağlamlık, toz ve sudan koruma 
SWC (2 lens yüzeyinde) ve ASC (Hava Küre Kaplaması), geniş açılı lenslerde sıklıkla görülen bir durum olan görüntü içindeki ışık kaynaklarının neden olduğu ışık lekelerini azaltıyor.
Kompakt ve hafif odak grubu sayesinde STM motor ve tam zamanlı manuel odaklama özelliğine sahip ilk L serisi lens

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Elon Musk, X (Twitter) için yıllık ücret geleceğini duyurdu! – Teknoloji

Elon Musk, X (Twitter) için yıllık ücret geleceğini duyurdu! – Teknoloji

X (Twitter), Twitter Blue adlı yeni bir ödeme sistemi başlatacağını duyurdu. Bu ödeme sistemi kapsamında, kullanıcılar temel özelliklere erişmek için yıllık belirli bir ücret ödeyecekler. Elon Musk tarafından yapılan açıklamaya göre, Twitter kullanıcıları artık temel özelliklere erişebilmek için yılda 1 dolar ödeme yapacaklar.

BOTLARDAN KURTULMANIN TEK YOLU

Botlardan kurtulmak için Elon Musk, bu durumun “tek yol” olduğunu belirtti. Şu anda sadece Yeni Zelanda ve Filipinler’deki kullanıcılar için geçerli olan bu özellik, yakın gelecekte diğer ülkelere de yayılması planlanıyor. Ayrıca, Yeni Zelanda ve Filipinler’de de yeni kullanıcılar için 1 dolar ücret uygulanmaktadır.

 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Ericsson Orta Doğu ve Afrika için 5G Çekirdek Mükemmeliyet Merkezi Açıyor

Ericsson Orta Doğu ve Afrika için 5G Çekirdek Mükemmeliyet Merkezi Açıyor

Orta Doğu ve Afrika’da faaliyet gösteren iletişim servis sağlayıcılar için gelişme imkanı sağlayacak olan 5G Çekirdek Mükemmeliyet Merkezi, bölgede 5G hizmetlerinin yaygınlaşmasına ve geleceğe dönük kullanım senaryolarının uygulanmasına destek olacak. 

Mükemmeliyet Merkezi: İnovasyon, iş birliği ve 5G teknolojisinin gelişimine önemli katkılarda bulunacak. 

 

Ericsson, Orta Doğu ve Afrika bölgesinde hizmet verecek bir 5G Çekirdek (5GC) Mükemmeliyet Merkezi açacağını duyurdu. İleri teknolojiler barındıran Mükemmeliyet Merkezi, inovasyon, iş birliği ve 5G teknolojisinin gelişmesinde önemli bir rol oynayacak.

Ericsson, Mükemmeliyet Merkezi’nde 5G teknolojisinin potansiyelini ve gerçek dünya kullanımlarını gösteren interaktif sunumlar aracılığıyla, hem sabit kablosuz erişim ve bulut tabanlı oyunlar gibi hizmetler ile son tüketiciye ulaşacak, hem de medya, eğlence ve kamu güvenliği gibi endüstri çözümlerini sergileyecek.

5G Çekirdek Mükemmeliyet Merkezi, 5G teknolojisinin çok yönlülüğünü göstererek bu teknolojinin pratikte deneyimlenebilmesini sağlayacak. Öne çıkan en çarpıcı özellikleri ise:

Mimari Dehası: Bulut tabanlı şebeke mimarisine odaklanarak 5G şebekelerinin geleceği keşfedilecek. Bu mimari dönüşüme hangi ilkelerin yön verdiği incelenerek bu dönüşümün şebekelere kazandırdığı esneklik ve çeviklik  gözlemlenebilecek. 

5G Operasyonel Kabiliyetlerinin Güçlendirilmesi: Ericsson 5G ürünlerinin kusursuz otomasyon kabiliyeti keşfedilecek. Ericsson’un CaaS tabanlı düzenli güncellemeler ve diğer gelişmiş çözümleriyle iletişim servis sağlayıcılarının operasyonel verimliliğini nasıl artırdığı görülecek.

İşletmeler için Yeni Olanaklar Sunması: Şebeke dilimleme ve 5G şebeke programlama esnekliğinin, iletişim servis sağlayıcıları için yeni gelir kaynakları yaratmadaki rolüne tanıklık edilecek. 5G etkinleştiricilerinin nasıl dinamik hizmet özelleştirmeleri ve esneklik imkanı oluşturduğu gözlemlenebilecek.  

Ericsson Orta Doğu ve Afrika Başkan Yardımcısı ve Bulut Yazılım ve Hizmetleri Başkanı Lucky La Riccia, konuyla ilgili şunları söyledi: “Ericsson 5G Çekirdek Mükemmeliyet Merkezi iş birliği ve inovasyon için elverişli bir ortam sunmakla beraber, demolarla ve tüketici ve kurumlara yönelik pratik kullanım olanaklarıyla 5G’den kazanç elde etme yolunda müşterilerimize destek olacak. Yenilikçi ürün ve hizmetlerin geliştirilmesi ve ticarileştirilmesi için gereken kaynak ve desteği sağlamaya kararlıyız. Bu bağlamda önemli bir adım olan 5G Çekirdek Mükemmeliyet Merkezi Orta Doğu ve Afrika bölgesi için oldukça faydalı olacağına inanıyoruz.”

Mükemmeliyet Merkezi’nde bulunan 5G Laboratuvarı, gelişmiş bağımsız 5G altyapısı ve yüksek hızlı şebeke ekipmanları ile donatılmıştır. Bu platform, geliştiricileri, sistem entegratörlerini ve endüstri uzmanlarını bir araya getirerek yenilikçi 5G kullanım senaryoları oluştururken, 5G teknolojisinin potansiyelini birlikte keşfetmelerini sağlayacak bir çalışma alanı sunacak. Ayrıca, Ericsson’un fikirleri, piyasaya sürülebilecek ürün ve hizmetlere dönüştürme sözünden hareketle, ticarileştirme ve dağıtım için sıçrama tahtası olacak.

Ericsson Orta Doğu ve Afrika Operasyon Destek Sistemleri, Çekirdek Şebeke ve Bulut Çözümleri Başkanı Said Zantout, şunları söyledi: “Ericsson 5G Çekirdek Mükemmeliyet Merkezi, bu etkileşim çağında 5G uygulamalarını geliştirmek ve test etmek için iş ortaklarımız ve müşterilerimizle iş birliği yapmamızı sağlayacak.  5G Laboratuvarı’ndan çıkacak yenilikçi çözümleri sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu çözümlerin bölge genelinde inovasyonu teşvik edeceğine hiç kuşkumuz yok.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Kaspersky, Konteyner Ortamları için Özel Güvenlik Çözümü Sunuyor

Kaspersky, Konteyner Ortamları için Özel Güvenlik Çözümü Sunuyor

Kaspersky, konteyner ortamları için tam kapsamlı bir çözüm olan Kaspersky Container Security’i (KCS) pazara sundu. Ürün, konteyner uygulamalarını geliştirme sürecinden operasyona kadar her aşamada koruma altına alıyor. Kurulumun hemen ardından kullanıma hazır olan ürün düşük maliyetiyle, kolay yaygınlaştırma özelliğiyle ve şirketin BT altyapısına kolay entegre oluşuyla öne çıkıyor. Çözüm, KasperskyHybrid Cloud Security ile birlikte hibrit ve bulut altyapıları için kapsamlı bir güvenlik ekosistemi oluşturuyor.

Konteynerleştirme, geliştiricilerin yüksek profilli uygulamaları daha hızlı bir şekilde hazırlamasına ve yaygınlaştırmasına yardımcı olması sayesinde yazılım geliştirmede giderek popüler bir seçenek haline geldi. Bu teknolojinin en büyük avantajı, adından da anlaşılacağı üzere özerk bir yapıya sahip olmasıdır. Tıpkı denizdeki konteyner gemisine yüklenmiş kargolar gibi geminin kendisinden ayrı duran, ancak gemi içinde hareket edebilen konteynerler, mikro servis adı verilen uygulamaları geliştirmek, sunmak ve yaygınlaştırmak için gereken her şeyi (ikili kod, ilişkili yapılandırılmış dosyalar, kütüphaneler ve bağımlılıklar) bir arada tutar. Bu da konteynerleştirilmiş uygulamaları kolayca taşınabilir, son derece güvenilir ve dağıtık ekipler tarafından çalıştırılabilir hale getirir.

Siber olayların sayısı arttıkça konteyner ortamlarının korunmaya ihtiyacı artıyor. Kaspersky, bu sorunu çözmek için konteyner kullanan veya kullanmayı planlayan işletmeleri korumak üzere tasarladığı, konteynerli ortamlar için özel bir çözüm olan Kaspersky Container Security’i piyasaya sürdü. Ürün, konteynerli uygulama geliştirmenin tüm aşamaları için güvenlik sağlıyor. Çözüm, geliştirme sürecinin yanı sıra runtime koruması da sunuyor. Örneğin yalnızca güvenilir konteynerlerin başlatılmasını sağlıyor, konteynerlerin içindeki uygulama ve hizmetlerin çalışmasını kontrol ediyor ve trafiği izliyor.

Kaspersky Container Security’de üç ana bileşen yer alıyor: 

‘KCS tarayıcı’, ‘KCS aracısı’ ve ‘KCS sunucusu’ yönetimi:

KCS tarayıcısı, yapılandırma dosyalarını yanlış yapılandırmalara karşı kontrol ediyor, imajları güvenlik açıkları, kötü amaçlı yazılımlar, hassas veriler için tarıyor ve bunları imaj kayıt defteri ve CI / CD platformları içindeki güvence politikalarına uygunluk açısından kontrol ediyor. 
KCS ajanı, konteynerdeki uygulamaya yönelik çeşitli saldırılara karşı koruma sağlıyor, kümelerdeki konteyner ve ağ etkileşimlerini izliyor ve tüm sistemi güvenlik standartlarına uygunluk açısından kontrol ediyor. 
Yönetici KCS sunucusu, tarayıcıdan ve aracıdan alınan verileri topluyor, müşterilerin verileri görselleştirmesine ve raporlar oluşturmasına olanak tanıyor ve diğer güvenlik çözümleriyle (ör. Kaspersky’nin KUMA’sı gibi SIEM’ler) entegre oluyor.

Kaspersky Container Security, DevSecOps organizasyon çerçevesine, CI/CD pipeline süreçlerine ve altyapısına kolayca entegre oluyor. Ayrıca hem gelişmiş DevSecOps süreçlerine sahip, hem de bunları yeni uygulamaya başlayan şirketler için DevOps korumasını güçlendirebiliyor. Çözüm ayrıca tüm aşamalardaki güvenlik ve uyumluluk kontrollerinin otomasyonu sayesinde uygulamanın piyasaya sürülmesi için öngörülebilir teslim tarihlerinin belirlenmesine olanak tanır.

Kaspersky Bulut ve Ağ Güvenliği Ürün Grubu Başkanı Timofey Titkov, şunları söylüyor: “Konteynerleştirme yeni normale karışık geliyor. Ancak buna dair riskler geleneksel uç nokta veya sanal makine güvenlik çözümleri tarafından kapsanmıyor. Konteyner ortamları özel güvenlik çözümleri gerektiriyor. Bu nedenle, en savunmasız alan olan runtime dahil olmak üzere yaşam döngüsü boyunca konteyner uygulamalarını koruyan bir çözüm olan Kaspersky Container Security’i (KCS) piyasaya sürüyoruz. KCS, müşterilerimizin geliştirmenin her aşamasında güvenliğin sağlandığı DevSecOps sürecini oluşturmalarına yardımcı oluyor. Bu lansman, Kaspersky’nin temel hedeflerinden biri olan müşterilerimizin her tür dijital varlığına kapsamlı koruma sağlama yolunda önemli bir adım. Bu ürünü müşterilerimizle buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz.” 

Kaspersky Container Security hakkında daha fazla bilgiyi bu bağlantıda bulabilirsiniz.

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş küresel bir siber güvenlik ve dijital gizlilik şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelinde işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için sürekli olarak yenilikçi çözümlere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle mücadele etmek için önde gelen uç nokta koruması, özel güvenlik ürünleri ve hizmetleri ile Siber Bağışıklık çözümlerini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunmaktadır ve şirket 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en önemli olanı korumalarına yardımcı oluyoruz. kaspersky.com adresinden daha fazla bilgi edinin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Vergisiz telefon satışı için tarih belli oldu: Peki Türkiye’de üretilen telefonlar hangileri? – Teknoloji

Vergisiz telefon satışı için tarih belli oldu: Peki Türkiye’de üretilen telefonlar hangileri? – Teknoloji

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaadi olarak sunduğu, üniversite öğrencilerine bir kereye mahsus vergisiz telefon ve bilgisayar satışı imkanı, Türkiye’de heyecanla bekleniyor. Ekim ayında TBMM’nin açılmasıyla yürürlüğe girmesi planlanan bu düzenleme, öğrencilere teknolojik ekipmanları daha uygun fiyatlarla temin etme fırsatı sunacak. Ancak, vergisiz telefon kapsamının sadece Türkiye’de üretilen modellerle sınırlı olması, bazı öğrencileri hayal kırıklığına uğrattı.

BELİRLİ BİR FİYATI AŞMAMALARI GEREKECEK

Öğrencilere sunulacak vergisiz telefonlar, Türkiye’de üretilen akıllı telefon modellerini kapsayacak. Bu telefonlar, ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve KDV (Katma Değer Vergisi) gibi vergilerden muaf olacaklar. Ayrıca, belirli bir fiyat limitini aşmamaları gerekecek.

FİYATLAR YARI YARIYA İNECEK

Eylül 2023 itibarıyla Türkiye’de üretilen akıllı telefonların fiyatları ortalama 5 bin TL ile 12 bin TL arasında değişiyor. Vergisiz düzenlemeyle birlikte, bu fiyatların önemli ölçüde düşmesi bekleniyor. Vergi uzmanları, vergisiz telefonların fiyatlarının yarı yarıya düşeceğini öngörüyorlar.

Vergisiz telefon ve bilgisayar satışı uygulamasında yaş sınırlaması bulunmuyor. Lisans, açıköğretim ve yüksek lisans öğrencileri, bu fırsattan faydalanabilecekler.  Bu uygulama büyük ihtimalle yerli bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerine uygulanacaktır. Çünkü yabancı akıllı telefon ve bilgisayar üreticilerine uygulanması durumunda cari açığı arttırma durumu söz konusu olacaktır. Bu nedenle yerli firmaların cihazları öğrencilere vergisiz bir şekilde sunulacaktır.” 

“YIL SONUNA KADAR UYGULAMAYA GEÇİRİLECEK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yakın zamanda tamamlanacak olan vergisiz telefon ve bilgisayar düzenlemesinin yıl sonuna kadar uygulamaya geçirileceğini belirtti.

Vergisiz düzenlemenin büyük ihtimalle yerli bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerine uygulanacağı öne sürülüyor. Bu adımın, yerli üretim teşvik edilerek cari açığın azaltılması amacıyla atıldığı ifade ediliyor.

YAŞ SINIRI VAR MI?

Son açıklanan bilgilere göre vergisiz verilecek olan telefon ve bilgisayar uygulaması kapsamında herhangi bir yaş sınırlaması bulunmuyor. Lisans, açıköğretim ve yüksek lisans öğrencilerinin hepsi bu uygulamadan faydalanabilecek. 

VERGİSİZ OLARAK SATILACAK TELEFON MODELLERİ

Xiaomi: Redmi 9C, Redmi 9T, Redmi Note 10S, Redmi 10 2022,

OPPO: A15, Reno 5 Lite,

Vivo: Y11s, Y21s, Y53s

Samsung: Galaxy A01, Galaxy A21s, Galaxy A30, Galaxy A52, Galaxy,

TCL: 20 SE, 20 E, L7,

Reeder: S19 Max Pro S, S23 Pro Max, S19 Max Pro, S19 Max

Realme: C21, C21Y, C25 Omix: X300, X500,

Tecno Mobile: Camon 16,

General Mobile: 21, Poco C40, Phoenix 5G, 24 Pro

Casper: VIA X30 Plus, VIA M30 Plus

OMIX: X5

TELEFONLARDAN VERGİ NE KADAR ALINIYOR?

Kültür Bakanlığı Payı (%1)

TRT Bandrolü (%12)

Özel Tüketim Vergisi (%25 – %50)

Katma Değer Vergisi (%20)

Bir akıllı telefon satın almak istediğinizde Kültür Bakanlığı Payı, TRT Bandrolü, Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi olmak üzere dört farklı vergi ödeniyor. 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com