Spotify’ın yeni özelliği “Jam” tanıtıldı! – Teknoloji

Spotify’ın yeni özelliği “Jam” tanıtıldı! – Teknoloji

Spotify, “Jam” olarak adlandırdığı yeni özelliğiyle kullanıcılarına aynı şarkıları eş zamanlı dinleme imkanı sunacağını duyurdu.

Spotify Jam özelliği, 32 Spotify kullanıcısının aynı anda şarkı dinleme oturumlarına katılmasına, paylaşılan çalma listesi kuyruğuna şarkı eklemelerine ve grup üyelerinin müzik zevklerini dolduran öneriler alabilmelerine imkan tanıyor.

Bu özellik hem ücretsiz hem de Premium Spotify hesaplarıyla kullanılabilecek, ancak Jam oturumları yalnızca Spotify Premium aboneleri tarafından başlatılabilir ve diğer kullanıcıları davet edebilirler.

Jam katılımcıları, uzaktan dinlemeyi tercih ederlerse müziği çalmak istedikleri cihazı seçebilecekler ve hangi parçaların kim tarafından eklenmiş olduğunu görebilecekler.

Spotify Premium üyeleri, bu özelliği kullanmak için çalma listeleri içindeki hoparlör simgesine veya üç noktalı menüye tıklayarak “Bir Jam Başlat” seçeneğini kullanabilirler.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

WhatsApp’ta yeni dönem: Alışveriş özelliği geliyor – Teknoloji

WhatsApp’ta yeni dönem: Alışveriş özelliği geliyor – Teknoloji

Meta’nın dünyada en çok kullanılan anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, ‘Flows’ isimli yeni özelliğini test etmeye başladı. TechCrunch’ta yer alan habere göre, hem satıcılar hem de kullanıcılar Flows ile birçok alışveriş işlemini Whatsapp’tan çıkmadan gerçekleştirebilecek.

WhatsApp’ın Flows özelliği için oluşturduğu destek sayfasında yer alan bilgilere göre kullanıcılar bu işlemleri yapabilecek:

Randevu alma

Hesaplarına giriş yapma

İlgilendikleri bir ürünü özelleştirme

Form doldurma ve gönderme

Etkinliklere ve promosyonlara kaydolma

HARİCİ SİTELERE DUYULAN İHTİYAÇ ORTADAN KALKACAK

Paylaşılan fotoğrafta Zoomture isimli firma ile yapılan görüşmede, kullanıcının şirket üzerinden seyahat randevusu oluşturduğu görülüyor. Randevuda kullanacağı ulaşım aracındaki koltuk seçiminin bile WhatsApp’tan ayrılmadan yapılabildiği öne çıkıyor. Bir süredir alışveriş sektörü üzerine önemli çalışmalar yapan WhatsApp, Flows özelliği için kullanıcıların harici internet sitelerine duyduğu ihtiyacı ortadan kaldıracak gibi görünüyor.

Meta tarafından yapılan açıklamada, Brezilya’da banka Banco Pan, perakendeci MagaLu, Lenovo, Hindistan’da seyahat şirketi Redbus, banka SBI ve araba satış platformu Spinny gibi işletmelerle Flows’un test edildiği söylendi.

‘SOHBET İÇİNDE ZENGİN DENEYİMLER OLUŞTURMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Meta’nın kurumsal mesajlaşmadan sorumlu başkan yardımcısı Nikila Srinivasan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘Alışveriş ve e-ticaret odaklanmak istediğimiz en büyük sektörlerden biri. Amaç, işletmelerin ve kişilerin sohbet başlığında çok daha fazlasını yapabilecekleri şekilde ticari mesajlaşmayı mümkün kılmaktır. Sohbet içinde zengin deneyimler oluşturmaya çalışıyoruz ve Flows’un devreye girdiği yer burası’ ifadelerine yer verdi.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Apple, merakla beklenen Watch 9 akıllı saat serisini tanıttı: “Double Tab” özelliği dikkat çekti! – Teknoloji

Apple, merakla beklenen Watch 9 akıllı saat serisini tanıttı: “Double Tab” özelliği dikkat çekti! – Teknoloji

Apple, Wonderlust etkinliğinde yeni iPhone 15 serisi, Apple Watch Series 9 ve diğer üst düzey ürünlerini tanıtmaya başladı. İlk olarak duyurulan ürün, Apple Watch Series 9 akıllı saat serisi oldu.

Bu yeni akıllı saat, önceki seriye göre yüzde 60 daha hızlı işlemciye sahip ve yüzde 30 daha güçlü bir GPU ile geliştirildi.

Ayrıca, önceki modellere göre daha büyük ve ince çerçevelere sahip olan Apple Watch Series 9, Apple’ın en geniş ekranlı akıllı saati olarak tanımlandı.

Apple Watch Series 9, 18 saatlik tam gün pil ömrü sunarak kullanıcıların tüm gün boyunca sorunsuz bir şekilde kullanmasına imkan veriyor. Artık Siri komutları da daha hızlı bir şekilde işlenebilecek, bu da kullanıcıların daha hızlı ve güvenli bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmelerine olanak tanıyacak

DİKKAT ÇEKEN “DOUBLE TAB” ÖZELLİĞİ

Aynı zamanda 9. seriye özel olarak geliştirilen Double Tab özelliği ise dikkat çekti. Bu özellik sayesinde kullanıcılar baş ve işaret parmağıyla çeşitli komutlar verebilir.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

WhatsApp’a e-posta ile doğrulama özelliği geliyor – Teknoloji

WhatsApp’a e-posta ile doğrulama özelliği geliyor – Teknoloji

WhatsApp’ın yeni bir özelliği, Android’in beta sürümünde ortaya çıkmış durumda. Bu yeni özellik, WhatsApp’a giriş yaparken ekstra bir güvenlik önlemi sunuyor.

Normalde WhatsApp’a giriş yaparken kullanıcılar telefon numaralarını kullanırlar. Ancak bu yeni özellikle birlikte e-posta adresi de bir giriş seçeneği olarak sunulacak. Bu özellik, yeni bir cihazda WhatsApp hesabınıza oturum açarken devreye girecek.

Kullanıcılar, SMS veya arama yoluyla alınan kodları beklemek yerine, e-posta adreslerine gönderilecek özel bir kod ile giriş yapabilecekler. Bu, WhatsApp kullanıcılarına ek bir güvenlik seçeneği sunarak hesaplarını daha fazla koruma altına almalarına yardımcı olabilir.

Henüz geliştirilme aşamasında olan bu özelliğin tam olarak nasıl çalışacağı ve ne zaman genel kullanıma sunulacağı konusunda resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak WhatsApp, kullanıcıların hesaplarını daha güvenli hale getirmek için bu tür yeni özellikleri test etmeye devam ediyor gibi görünüyor.

 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

YouTube Music’in canlı şarkı sözleri özelliği kullanıma açıldı – Teknoloji

YouTube Music’in canlı şarkı sözleri özelliği kullanıma açıldı – Teknoloji

YouTube Music için Spotify ve Apple Music taraflarında yer alan ve şarkı sözlerinin canlı bir şekilde aktığı özellik, kullanıma nihayet açıldı. Bu sayede kullanıcılar artık şarkı dinlerken sözlerini de takip edebilecek.

Tasarım tarafında da değişikliği getiren özellikle artık kullanıcılar, dinlenilen şarkı açıldığında ‘şarkı sözleri sekmesi’yle karşılaşıyor. 

Android ve iOS sürümleri için gelen özellik, Türkiye’de de aktif bir şekilde kullanılabilecek.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

WhatsApp yıllardır beklenen özelliği getirdi – Teknoloji

WhatsApp yıllardır beklenen özelliği getirdi – Teknoloji

Geçtiğimiz hafta HD fotoğraf desteği ekleyeceği duyurulan WhatsApp, bugün yaptığı açıklama ile HD video desteğini de kullanıma sunduğunu doğruladı. Hem iOS hem de Android kullanıcılarına sunulan bu yeni özellik, yüksek çözünürlüklü videoların paylaşımını kolaylaştırıyor.

Kullanıcılar artık HD video özelliği sayesinde daha önce 480p olarak sıkıştırılan yüksek çözünürlüklü videolarını 720p’ye kadar HD olarak paylaşabilecekler.

HD video gönderimi için kullanıcılar, paylaşmak istedikleri videoları seçtikten sonra, yeni eklenen HD düğmesine dokunarak standart veya HD kalitesinde paylaşım yapmayı tercih edebilecekler. Bu aşamada ilgili dosyanın boyutu ve kalite seçenekleri ile ilgili bilgiler içeren bir iletişim kutusu kullanıcılara sunulacak. Gönder düğmesine tıklayarak video paylaşımı gerçekleştirilebilecek.

Uçtan uca şifreleme özelliği sayesinde, WhatsApp üzerinden paylaşılan görüntüler ve videolar güvende olacak. Alıcılar, HD olarak paylaşılan videoları belirten bir rozet görecekler ve bu sayede videoların kalitesini görebilecekler. Aynı zamanda depolama alanı ve bant genişliği durumlarına göre karar verebilecekler.

Bu yeni HD video özelliği, şu anda kullanıma sunulmaya başlamış durumda. Kullanıcılar, güncellemeleri kontrol ederek veya otomatik güncelleme ayarlarını kullanarak HD video desteğine kolayca erişebilecekler.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Twitch uzun zamandır beklenen özelliği getirdi: Yasaklanan kullanıcılar yayıncıları artık izleyemeyecek – Teknoloji

Twitch uzun zamandır beklenen özelliği getirdi: Yasaklanan kullanıcılar yayıncıları artık izleyemeyecek – Teknoloji

Dünyanın en popüler canlı yayın platformlarından biri olan Twitch, güncellenmiş yasaklama araçlarına bir yenisini ekleyerek yayıncılara daha fazla kontrol sağlama imkanı sunuyor. Twitch, son güncelleme ile yayıncılara yasaklanmış kullanıcıların canlı yayınlarını izlemesini engelleme seçeneğini getireceğini duyurdu.

Twitch’in aylık ürün güncelleme programı “Patch Notes”un en son bölümünde yer alan açıklamaya göre, yakın gelecekte yayıncılar artık yasaklı kullanıcıların canlı yayınlarını izlemelerini engelleyebilecekler. Bu yeni özellik moderatörler veya yayıncılar tarafından etkinleştirilebilecek ve yasaklı kullanıcılar sadece sohbet değil, canlı yayının kendisinden de gerçek zamanlı olarak uzaklaştırılabilecek.

Twitch Kıdemli Ürün Müdürü Trevor Fisher, yeni güncelleme ile ilgili yaptığı açıklamada, bu özelliğin platformun daha sağlam bir çözüm yolu benimseme sürecinin ilk adımı olduğunu vurguladı. Fisher, “Açıkçası, yıllar boyunca insanların kanal yasaklarının daha geniş kapsamlı olmasını istedikleri yönünde birçok geri bildirim aldık” ifadelerini kullandı.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

GTA 6’nın bir özelliği daha sızdı: RDR2’den ilham alacak! – Teknoloji

GTA 6’nın bir özelliği daha sızdı: RDR2’den ilham alacak! – Teknoloji

GTA 5 tam 10 yıl önce piyasaya sürüldü ve tüm zamanların en popüler açık dünya oyunlarından biri haline geldi. 

Serinin sıkı hayranları tarafından uzun zamandır yeni versiyon olacak GTA 6 merakla bekleniyor.

Bugün ise GTA 6 ile ilgili yeni bir bilgi sızdırıldı.

Rockstar Games, oyunlarını daha gerçekçi hale getirmek için büyük bir özen gösteriyor ve son yakın tarihli bir rapora göre, oyunun Red Dead Redemption 2’deki gibi dinamik bir saç uzatma sistemiyle donatılacağına dair iddialar var.

Yakın bir zaman önce GTA 6 NEWS tarafından paylaşılan bir tweet’e göre, GTA 6’nın, Rockstar’ın popüler oyunu Red Dead Redemption 2’de bulunan dinamik saç uzatma sistemini benimseyeceği belirtildi. Bu sistem, karakterinizin saç ve sakalının zaman içinde uzamasını sağlıyor.

Bu özellik aynı zamanda oyuncuların karakterlerinin saç ve sakallarını boyut ve stile göre daha özelleştirilebilir hale getirmelerine olanak tanıyor.

Henüz Rockstar Games, bu özelliğin GTA 6’da kesin olarak yer alıp almayacağı konusunda resmi bir açıklama yapmış değil.

DİNAMİK SAÇ UZATMA SİSTEMİ NEDİR?

NTV’nin haberine göre, Red Dead Redemption 2’yi henüz bilmeyenler veya oynama şansı bulamayanlar için dinamik saç uzatma, karakterinizin saç ve sakalının zamanla uzamasını sağlayan bir sistemdir.

Bu aynı zamanda oyuncuların karakterlerinin saç ve sakallarını boyuta göre daha özelleştirilebilir hale getirmelerine olanak tanır.

Rockstar bu özelliğin gerçekten oyunda olup olmadığı konusunda henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Haber Kaynağı ulusal24.com

WhatsApp Web için ekran kilidi özelliği yolda – Teknoloji

WhatsApp Web için ekran kilidi özelliği yolda – Teknoloji

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp’ın Android ve iPhone akıllı telefonlardaki sürümlerinde bulunan ekran kilidi özelliğinin WhatsApp Web platformuna da geleceği ortaya çıktı.

WABetaInfo’nun haberine göre, test aşamasındaki yeni özellik sayesinde kullanıcılar, WhatsApp Web uygulamasının açılışına yazılı veya sayısal bir parola koyabilecekler. Bu sayede hem mesajlarınızın hem de sesli / görüntülü arama geçmişinizin başka kişilerce görülmesini engelleyebileceksiniz.

Ekran kilidi özelliği WhatsApp’ın mobil uygulamalarında da bulunuyor fakat, kullanıcılar tercihe bağlı olarak parmak izi veya yüz tanıma yöntemini de seçebiliyorlar. Mobil uygulamadan farklı olarak, WhatsApp Web sürümünde yalnızca ‘parola’ seçeneği bulunacak.

Apple MacBook Pro dahil olmak üzere bazı Windows ve Mac cihazlarda parmak izi özelliği mevcut. Yani bilgisayarların işletim sistemleri teorik olarak bu sisteme yönelik destek sunuyor, fakat buna rağmen WhatsApp Web’e giriş sırasında parmak izi özelliği aktif edilemiyor. En azından şu an için mümkün değil.

Bununla birlikte WhatsApp Web’e ekran kilidi koymak için, Ayarlar > Gizlilik > Ekran Kilidi (Screen Lock) seçeneğini açmanız yeterli. Bunu yaptıktan sonra WhatsApp, sizden unutmayacağınız bir şifre belirlemenizi isteyecek ve bu şifreyi, WhatsApp Web’i her açtığınızda girmek zorunda kalacaksınız.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Twitter’a görüntülü arama özelliği geliyor – Teknoloji

Twitter’a görüntülü arama özelliği geliyor – Teknoloji

 

Elon Musk’ın geçen yıl satın almasından sonra pek çok değişiklik yaşayan Twitter yani yeni adıyla X, bir süredir kullanıcıların görüntülü arama yapmasını sağlayacak yeni bir özellikle gündemdeydi. Musk’ın şirketin başına geçmesinden sonra ortaya çıkan haberler bu defa X’in CEO’su Linda Yaccarino tarafından da onaylandı.

Yaccarino, görüntülü sohbetlerin; sosyal medyada kullanıcıların birçoğunun paylaşmaktan çekinebileceği düşünülerek telefon numaraları kullanılmadan çalışacağını açıkladı.

Bu özellik, Yaccarino ve Elon Musk’ın X’i uzun biçimli video içeriği, ödeme sistemleri ve içerik oluşturucu abonelikleri gibi “her şey uygulamasına” dönüştürme amaçlarını açıkladıktan sonra onaylanıyor.

CEO’nun sözleri, arayüzün nasıl görüneceğine dair bir ekran görüntüsü paylaşan X tasarımcısı Andrea Conway’in geçen ay yaptığı bir tweet’i de destekliyor.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com