Düşüncelerimiz Yapay Zeka Destekli İmplantlar İle Artık Okunabiliyor – Teknoloji

Düşüncelerimiz Yapay Zeka Destekli İmplantlar İle Artık Okunabiliyor – Teknoloji

Wall Street Journal’ın (WSJ) tarafından yayımlanan habere göre, 71 yaşındaki Parkinson hastası Keefer’in izin vermesi sonucu implantın elektrotları Keefer’in beynine takıldı. Hastadan rastgele el kol hareketleri yapması ardından yaptığı aynı hareketleri sadece zihninde canlandırması istendi. İmplant sayesinde toplanan sinyaller yapay zeka destekli programa iletilerek 25 dakika boyunca toplanan düşünce sinyallerinin önceden yaptığı hareketler ile birebir uyumlu olduğu ortaya çıktı.

Precision Neuroscience’ın kurucularından Benjamin Rapoport, “Aradığımız buydu. Harekete dönüşemeyen bir düşünce olduğunda beynin ne söylemeye çalıştığını bilebileceğimizi teyit ettik” dedi.

Daha önce Elon Musk Neuralink projesi kapsamında, kendi geliştirdiği “Telepati” adlı beyin implantını omzundan aşağısı felçli olan 29 yaşındaki Noland Arbaugh takmış, hasta elde edilen sinyaller ile satranç oynayabilmişti.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

MNG Kargo, teknoloji sınıflarıyla eğitime destek oluyor

MNG Kargo, teknoloji sınıflarıyla eğitime destek oluyor

MNG Kargo, Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği ile beraber oluşturduğu teknoloji sınıflarıyla eğitime destek oluyor. Proje kapsamında bugüne kadar İstanbul, Kocaeli, Manisa, Şanlıurfa, Diyarbakır, Nevşehir ve Zonguldak’ta toplam 8 teknoloji sınıfı açarak 1.500’den fazla öğrenciyi teknolojiyle buluşturan şirket, yakın zamanda 5 okulda daha yeni sınıflarını kuracak.

Türkiye’nin lider kargo şirketlerinden MNG Kargo, sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği iş birliğiyle okullarda teknoloji sınıfları kurulmasına destek oluyor. Elektronik atıkları değerlendirme ve yeniden kullanılabilir hale getirme hedefiyle gerçekleştirilen projede; kullanılmayan, bozuk veya eski elektronik eşyalar onarılarak ihtiyaç sahibi okullara bağışlanıyor. 

Projeyle ilgili açıklamalarda bulunan MNG Kargo Ticari Faaliyetlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Veysi Armağan Kesen, “İstanbul’dan Zonguldak’a, Kars’tan Nevşehir’e kadar uzanan bu projeyle ulaştığımız her okulda, öğrencilerin teknolojiye erişimini kolaylaştırmak ve eğitimde fırsat eşitliği sağlanmasına destek olmak için çabalıyoruz. Elektronik Atıkların Geri Dönüşümünü Destekleme Derneği ile gerçekleştirdiğimiz bu proje kapsamında bugüne kadar 8 ayrı okulda teknoloji sınıfları kurarak 1.500’den fazla öğrencinin bilgisayara ulaşmasını sağladık. Önümüzdeki dönemde 5 farklı okulda daha açacağımız teknoloji sınıflarıyla çocuklarımızın daha iyi bir eğitim almaları adına çalışmalarımıza devam edeceğiz.” dedi.

Toplumsal sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ediyoruz

MNG Kargo olarak gerçekleştirdikleri projelerle toplumsal sorumluluklarının bilincinde çalışmalar hayata geçirdiklerini dile getiren Kesen, “Şirketimizin gelecek vizyonuna uygun olarak hayata geçirdiğimiz projelerle Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarını odak noktamıza alıyoruz. Sürdürülebilirlik çalışmalarımızı bir bütün olarak görüyor, bu kapsamda nitelikli eğitimin sağlanmasına katkı sunmayı hedefliyoruz. MNG Kargo Teknoloji Sınıflarının bir diğer önemi ise eğitimde fırsat eşitsizliğinin azaltılmasına destek olması. Bu kapsamda ilerleyen dönemde de toplumumuza katkı sağlayacak projeler üretmeye ve var olan projelere destek olmaya devam edeceğiz.”    

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Mercedes 250 bin aracını geri çağırma kararı aldı – Teknoloji

Mercedes 250 bin aracını geri çağırma kararı aldı – Teknoloji

Alman otomobil devi Mercedes-Benz’in, potansiyel yangın riski sebebiyle dünya genelinde yaklaşık 250 bin aracını geri çağıracağı açıkladı.

Almanya Federal Motorlu Taşıtlar Dairesine göre, Mercedes-Benz, potansiyel yangın riskine karşı ihtiyati tedbir olarak 37 bini Almanya’da olmak üzere dünya çapında yaklaşık 250 bin aracını geri çağırma kararı aldı.

GERİ ÇAĞRILACAK MODELLER AÇIKLANDI
Geri çağırmadan, Mercedes’in 2023 yılı üretimi AMG GT, C-Serisi, CLE, E-Serisi, EQE, EQS, GLC, S-Serisi ve SL modelleri etkilenecek.

Alman haber ajansı DPA’nın haberine göre ise Mercedes-Benz, ihtiyati tedbir olarak söz konusu yangın riskinden etkilenen araçların belirli parçalarını ücretsiz değiştirecek.

Planlanan değişim, ekipmana bağlı olarak 2 ila 5,5 saat sürecek.

Kaynak: sozcu.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Yayıncı Metehan Meşe’nin, araç markaları hakkında yaptığı yorum – Teknoloji

Yayıncı Metehan Meşe’nin, araç markaları hakkında yaptığı yorum – Teknoloji

Sosyal medyada “6ilerimetehan” ismiyle otomobil al-sat içerikleri üreten Metehan Meşe, çektiği araç markaları hakkında yaptığı yorum videosu dikkat çekti.

Kayda aldığı videoda araç markalarını tek kelimeyle anlat konseptini uygulayan Meşe, alt segmnetten üst segmnete kadar birçok otomobil hakkında yorumda bulundu.

Fiat otomobillerin ucuz olduğunu söyleyen yayıncı, Renaultların plastik olduğunu söylerken Mercedes ve Pourche işin kaliteli ve lüks ifadelerini kullandı.

Meşe yorumlarına devam ederken BMW sahiplerine “Sanayi” derken Wolswagen kullanıcılarına ise “Aşiret” diyerek göndermede bulunmayı ihmal etmedi.

Yayıncı ayrıca ülkemizde birçok siyasi tarafından da büyük ilgi gören lüks otomobillerden olan Audi için “Makam” ifadesini kullandı.

İşte o görüntüler:

Metehan Meşe’nin, araç markaları hakkında yaptığı yorum:

Honda dandik,

Renault plastik,

Cherry teneke,

Volkswagen aşiret…


— Aykırı (@aykiricomtr) February 16, 2024

Kaynak: aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Türkiye’nin sosyal medya kullanım süresi belli oldu – Teknoloji

Türkiye’nin sosyal medya kullanım süresi belli oldu – Teknoloji

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, sosyal medya kullanım süresi dünyada 2 saat 23 dakika iken, Türkiye’de 2 saat 44 dakika olduğunu açıkladı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Sosyal medya kullanım süresi dünyada 2 saat 23 dakika iken, Türkiye’de 2 saat 44 dakika” dedi.

Bilgiye erişim konusunda sıkıntı çekilmeyen bir çağda yaşandığını vurgulayan Uraloğlu, insanlığın hiç olmadığı kadar manipülasyona ve dezenformasyona açık hale geldiğini dile getirdi.

“HAYATIMIZIN BAŞROLÜNDE İNTERNET BAĞLANTISI BULUNAN MOBİL CİHAZLAR VAR”

İnternetin, özellikle son 25 yılda alışkanlıkları, zorunlulukları değiştirip dönüştürdüğünü belirten Uraloğlu, “Hayatımızın baş rolünde internet bağlantısı bulunan mobil cihazlar var. Bireysel kullanıcılar açısından riskleri ve tehditleri bünyesinde barındıran bu yeni dönem, kamunun 7 gün 24 saat kesintisiz internet verebildiği sistemlerle hayatımıza değer kattı” ifadelerini kullandı.

“ÇOCUKLARIMIZI, GENÇLERİMİZİ İNTERNET DÜNYASINDA YALNIZ BIRAKMAYIN”

Son birkaç yıldır internetin, ihtiyaç doğduğunda kullanılan bir yol, bir araç olmaktan çıktığına dikkati çeken Uraloğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“İnternetin yeni bir kültürel mekan, gerçeklik, özgürlük alanı ve ekonomik bir pazar olarak ortaya çıkması, küresel değerlerin, alışkanlıkların değişmesini de sağladı. Zamanının büyük kısmını internette geçiren gençlerimizin ‘değerlerini’ artık sadece ailesi ya da çevresindeki insanlar belirlemiyor maalesef sosyal medya ağları aracılığıyla internet, kültürü belirliyor. Bu nedenle bir ebeveynin, kendi çocuğunun evin dışında, nerede, kiminle olduğunu bilmesi gerekiyorsa, dijital dünyada da çocukların kontrolsüz bırakılması, tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Tüm anne babalara sesleniyorum, çocuklarımızı, gençlerimizi başıboş ve uçsuz bucaksız bir ortam olan internet dünyasında yalnız bırakmayın. Farklı koruma ve güvenlik yöntemleriyle onları dijital alemin kötülüklerinden uzak tutun. İnterneti güvenli şekilde kullanmanın yollarını öğrenmek ve uygulamak hepimizin sorumluluğunda.”

GÜNLÜK İNTERNET KULLANIM SÜRESİ 6 SAAT 57 DAKİKA

Uraloğlu, günlük internet kullanım süresinin, dünyada 6 saat 40 dakika iken Türkiye’de bu rakamın 6 saat 57 dakika, yani yaklaşık 7 saat olduğunu söyledi.

“VATANDAŞLARIMIZI DİJİTAL DÜNYADA GÜVENDE TUTMANIN YOLLARI HAKKINDA BİLİNÇLENDİRMEK İSTİYORUZ”

Sosyal medya kullanım süresinin ise dünyada 2 saat 23 dakika iken, Türkiye’de 2 saat 44 dakika olduğuna, yani yaklaşık 3 saati bulduğuna işaret eden Uraloğlu, “Dolayısıyla bu alan asla boş bırakılmaması ve ciddiyetle ele alınması gereken bir konu. Bakanlık olarak Güvenli İnternet Günü vesilesiyle vatandaşlarımızı dijital dünyada güvende tutmanın yolları konusunda bilinçlendirmek istiyoruz” dedi.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

İş makinesi ile ağaç kesmek için kullanılan yöntem dikkat çekti – Teknoloji

İş makinesi ile ağaç kesmek için kullanılan yöntem dikkat çekti – Teknoloji

İrlanda’da ağaç kesmek için kullanılan yöntem izleyenlerin ilgisini çekti.

İş makinesine hidrolik sistemle bağlı bir şekilde bulunan elektrikli testere ile ağacı dibine yakın bir yerden kesen operatör, özel olarak tasarlanan testere ile ağacı düşmeden tuttu.

Devamında ağacın yapraklarını basit hareketlerle gövdesinden ayırarak işleme devam etti.

Ağacı göz kararı eşit parçalara ayıran iş makinesi operatörü, sadece 35 saniye içerisinde ağacın kesimini tamamlayarak keseceği diğer ağaçlara doğru ilerledi.

İşte o görüntüler:

İrlanda’da ağaç kesme yöntemi…


— Aykırı (@aykiricomtr) February 12, 2024

Kaynak: aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Akıllı gözlükler yaygınlaşmaya devam ediyor: Ödül almaya Apple Vision Pro ile çıktı! – Teknoloji

Akıllı gözlükler yaygınlaşmaya devam ediyor: Ödül almaya Apple Vision Pro ile çıktı! – Teknoloji

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı DJ Ödülü”nü kazanan Doğuş Çabakçor, ödül törenine Apple Vision Pro ile çıkarak dikkatleri üzerine çekti.

Sahneye çıktığında ödüllerde yapacağı konuşma için akıllı gözlüğünde açtığı pencereden destek alan Çabakçor, DJ’liğin yanı sıra içerik üreticiliği de yaptığını ve işinin teknolojiyle iç içe olduğunu belirtti.

Ödülünü alan Çabakçor, “Bir ödülü ödül yapan şey ödülü alanlar değil, ödülü verenler” sözleriyle aldığı ödül için salondakilere teşekkür ettikten sonra sahneden indi.

İşte o görüntüler:

Doğuş Çabakçor, İTÜ Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı DJ Ödülü”nü almak için sahneye Apple’ın akıllı gözlüğü ile çıktı.


— Aykırı (@aykiricomtr) February 11, 2024

Kaynak: aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Tesla, 2.2 milyon aracını geri çağıracak! – Teknoloji

Tesla, 2.2 milyon aracını geri çağıracak! – Teknoloji

Elon Musk’ın otomobil firması Tesla, 22 aralıkta Tesla’nın çarpışma sırasında kapı kilitlerinin açılma riski nedeniyle ABD’deki 120,423 aracı geri çağırdığını açıklamıştı.

Tesla, bu sefer bazı otomobillerin ikaz lambalarındaki hatadan dolayı araçlarını geri çağırmaya başladı. 

HANGİ ARAÇLAR GERİ ÇAĞIRILACAK?

ABD Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın ikaz lambalarındaki yanlış yazı tipi boyutu nedeniyle ABD’deki yaklaşık 2,2 milyon aracı geri çağıracağını açıkladı.

Geri çağrılacak araçların arasında Tesla’nın Model S, Model X, 2017-2023 Model 3, Model Y ve 2024 Cybertruck modellerinden otomobiller bulunuyor.

Kaynak: aykiri.com.tr


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Elon Musk açıkladı: Neuralink insan beynine ilk çipi bu yıl takacak – Teknoloji

Elon Musk açıkladı: Neuralink insan beynine ilk çipi bu yıl takacak – Teknoloji

Elon Musk’ın çılgın projesi Neuralink, bu yıl insanlarla denenmeye başlanacak. Süreci bilmeyenler için bu implant özellikle belden aşağısı felçli ya da bazı uzuvlarının fonksiyonlarını kaybetmiş ancak beyin fonksiyonları yerinde olan insanlara çözüm sunmayı vadediyordu.

Geçtiğimiz yıllarda hayvanlar üzerinde yapılan deneylerle test edilen ve söylenene göre ‘olumlu bir ilerleme’ kaydeden implant, bu yıl insanlar üzerinde denenecek. Elbette belden aşağısı felçli ya da tetraplejisi olan bir hastaya bu implant yerleştirilecek.

Mayıs ayında insanlar üzerinde klinik testler yapmak için onay alan şirket, ilk gönüllü hastasına bu yıl sonuna kadar çip takmayı hedefliyor.

Şirketin kurucusu Elon Musk ise projenin detayları hakkında bir etkinlikte konuştu. Çipin takılacağı kişideki gerekli kriterleri belirlediklerinden bahseden Musk, tetraplejik hastaların dışında birkaç kritere sahip olunması gerektiğini söylüyor. Tetraplajik, tıbbi olarak her iki kol ve bacakta güçsüzlük ve duyu kaybının meydana geldiği tablo olarak tanımlanıyor. Bir diğer kıstas ise belden aşağısı felçli ya da belden aşağısı tutmayan hastaya bu mikroçiplerin takılması hedefleniyor.

Hareket kabiliyetini bir şekilde kaybetmiş insanlara umut olmayı vadeden proje, hayvanlar üzerinde yapılan testlerin olumlu sonuçlanmasıyla insanlı klinik deneylere geçme onayı almıştı.

Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Avrupa Birliği, otomobillere ‘kara kutu’ zorunluluğu getirdi – Teknoloji

Avrupa Birliği, otomobillere ‘kara kutu’ zorunluluğu getirdi – Teknoloji

Uçaklarda, aslında kolay bulunsun diye turuncu olan bir kara kutu bulunur, bu kutu yolculuk boyu kayıt yapar. Şimdi de bu türden bir sistem, Avrupa’da satılacak olan araçlara gelecek. Temmuz 2024’ten itibaren bu sistemin Avrupa Birliği ülkelerde satılacak tüm otomobillerde zorunlu olacağı belirtildi. Sisteme de Olay Veri Kaydedici (EDR) adı verilecek. 

EDR sistemi ile birlikte sekiz koltukluya kadar olan otomobillerin yer aldığı M1 kategorisindeki araçlar, pickup kamyonetler ve vanların da dahil olduğu 3500 kilogramın altındaki ağırlığa sahip olan N1 sınıfı araçlar da EDR sistemine sahip olacak. Avrupa Birliği düzenlemesinin geçerli olduğu 27 ülke ise Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti / Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya , Slovenya, İspanya ve İsveç olacak. 

EDR sistemi, araçların hava yastığı sitemine gömülü olacak ve isteğe bağlı olarak kapatılamayacak. Hava yastığı ve emniyet kemeri sensörleri tetiklendiği anda EDR devreye girecekti. Ayrıca aracın kaputu açıldığında, yatayda ya da dikeyde hızı 0,15 saniyede saatte 8 kilometreden fazla arttığında sistem devreye girecek. 

Avrupa Komisyonu tarafından paylaşılan dökümanlara göre kara kutular hız, fren, pozisyon, aracın titreşimi, gömülü güvenlik sistemleri verilerini toplayacak. Acil bir durum tespit ettiğinde araç, zorunlu eCall sistemiyle yardım çağıracak. EDR, araç verilerini yüksek isabetlilikle ve verinin korunacağı şekilde kaydedecek. Bu verilerin hakları araç sürücüsüne ait olacak. Sadece acil durumlarda yetkililer bu verilere erişebilecek. 

Kaynak: webtekno.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com