Google’ın yapay zekâsına Türkçe dil desteği geliyor – Teknoloji

Google’ın yapay zekâsına Türkçe dil desteği geliyor – Teknoloji

Google, yapay zekâlı sohbet robotu Bard’a yeni özellikler eklediğini duyurdu. Bard, artık kullanıcıların görüntü içeren istemlere yanıt verebilmesi ve daha gelişmiş bir şekilde konuşabilmesi için güncellendi. Bu özellikler, AB dahil olmak üzere dünya genelinde kullanılabilir hale getirildi.

Kullanıcılar, bir istem girdikten sonra ses simgesini seçerek Bard’ın sözlü yanıtlarını duyabilecekler. Google, sözlü yanıtların 40’tan fazla dilde kullanılabileceğini ve şu anda mevcut olduğunu belirtti. 

Resim eklemenizi sağlayan özellik ise Google’ın Mayıs ayındaki I/O konferansında ilk kez gösterildi. Google, kullanıcıların bu özelliği örneğin iki köpeğin fotoğrafı hakkında komik bir başlık yazmak için kullanabileceklerini önerdi. Şirket, bu özelliğin şu anda yalnızca İngilizce olarak kullanılabildiğini ve yakın zamanda yeni dillere de açılacağını belirtti.

Google, ayrıca Bard’a sabitleme ve yeniden adlandırma, yanıtları paylaşma ve aldığınız yanıtların tonunu ve stilini değiştirme gibi birkaç yeni özellik daha ekledi.

Bu özelliklerin haricinde artık Bard, Türkçe’yi de destekliyor. 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Twitter’dan yeni özellik: Türkçe kullanan herkese açılıyor! – Teknoloji – Ulusal24.com

Twitter’dan yeni özellik: Türkçe kullanan herkese açılıyor! – Teknoloji – Ulusal24.com

Twitter, ‘Türkçe yanıt istemleri’ özelliğiyle ilgili resmi bir açıklama yaptı.Platform, deneme sürecinin ardından özelliğin 2 Ağustos’tan itibaren iOS, Android ve Web için globalde Twitter’ı Türkçe dilinde kullanan kullanıcıların tümüne sunulduğunu duyurdu.Twitter’dan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:“Geçen yıl, konuşmaları daha medeni hale getirmenin ve Twitter’daki genel konuşmanın sağlığını iyileştirmenin bir yolu olarak ABD ve Brezilya’daki insanlara yönelik Yanıt istemleri özelliğini başlattık. Bu test, ABD’deki kişilerin yüzde 30’unun ve Brezilya’daki kişilerin yüzde 47’sinin, sorulduktan sonra yanıtlarını değiştirmesi veya silmesiyle sonuçlandı. Bu özelliği Türkçe olarak test ettikten sonra, tüm dünyada Türkçe dil ayarlarına sahip olan herkese sunmaya hazırız. Bu başarıyı dünyanın her yerindeki insanların Twitter’daki deneyimlerine yansıtmak amacıyla bu özelliği farklı pazarlarda ve dillerde de test etmeye devam edeceğiz.””YANIT İSTEMLERİ” ÖZELLİĞİ NEDİR?Twitter, yanıt istemleri özelliğini 2022’nin başından bu yana, dünyanın çeşitli bölgelerinde test ediyordu. ‘Reply Prompts’ yani ‘yanıt istemleri’ özelliği, bir Tweet’e yanıt olarak zararlı olabilecek bir dil (hakaret, kaba dil veya nefret dolu sözler) algıladığımızda görünür. Bu özellik, insanlara yazdıklarını yeniden düşünme ve potansiyel olarak yanıtı silme veya değiştirme şansı veriyor. 

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Continue Reading

Haber Kaynağı www.ulusal24.com

NFT’nin Türkçesi nedir? NFT’nin Türkçe karşılığı belli oldu! – Teknoloji – Ulusal24.com

NFT’nin Türkçesi nedir? NFT’nin Türkçe karşılığı belli oldu! – Teknoloji – Ulusal24.com

Son zamanların en popüler kripto para fenomeni haline gelen NFT’ler Türkiye’de de giderek yaygınlaşıyor. Yüksek satış rakamlarıyla gündeme gelen NFT’nin Türkçesi belirlendi.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, NFT’nin Türkçe karşılığının ‘Nitelikli Fikri Tapu’ olarak belirlendiğini açıkladı.

NFT NEDİR?
En yalın anlatımla NFT’ler dijital sanat eserlerini ve koleksiyon ürünlerini tescil edilebilir ve satılabilir varlıklar haline getiren dijital sertifika anlamına geliyor.

İngilizce adıyla (N)on-(F)ungible (T)okens veya kısa adıyla NFT’ler “Takas Edilemez Jetonlar”

NFT’ler, bitcoin ve ethereum gibi kripto paraları destekleyen veritabanı olan blok zinciri (blockchain) teknolojisini kullanıyor.

Bitcoin veya ethereum gibi kripto paralar NFT’lerden farklı olarak tıpkı günlük hayatımızda kullandığımız banknotlar gibi birbirleri ile takas edilebiliyor.

Örneğin, 100TL değerinde bir banknotu iki adet 50TL’lik bir banknotla değiştirsek bile değerinde herhangi bir değişiklik olmaz. Bu yönüyle kripto paralar da tıpkı banknotlar gibi ekonomide “takas edilebilir” varlıklar olarak öne çıkıyor. 

Ancak bazı varlıklar sahip oldukları kendilerine özgü nitelikleri nedeniyle eşsiz ve bu özellikleri onları “takas edilemez” bir başka deyişle değiştirilemez varlıklar yapıyor. 

Haber Kaynağı www.ulusal24.com