Google, Türkiye’de en çok aratılanları derledi – Teknoloji

Google, Türkiye’de en çok aratılanları derledi – Teknoloji

Google, 2023’te dünya genelinde en çok aratılan kişileri, kelimeleri ve merak edilen konuları belirleyerek dikkat çekici bir rapor yayınladı. Bu rapora göre, Türkiye’den gelen aramalar da özel bir yer tuttu. Google’ın verilerine göre, Türkiye’de en yoğun arama yapılan günlerin başında 6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketi ve mayıs ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimleri yer aldı. Bu olaylar, Türk internet kullanıcılarının en fazla ilgi gösterdiği konular arasında öne çıktı. Türkiye’nin bu önemli olaylarla ilgili nabzını tutmak isteyenler, Google üzerinden geniş kapsamlı bilgilere ulaşma amacıyla yoğun aramalar gerçekleştirdi.

Toplam 12 kategoride yapılan listelemeye göre Türkiye’den 2023 yılında en çok merak edilenler şu şekilde sıralandı:

‘KİŞİLER’

10 kişilik listede Mayıs ayında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olan üç isim damgasını vurdu. Buna göre Ata İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan en çok aratılan isim oldu. 

Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski lideri ve Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu dördüncü, cumhurbaşkanlığı adaylığından oy pusulaları basıldıktan sonra çekilen Memleket Partisi Genel başkanı Muharrem İnce beşinci sırada yer aldı.

Kara para aklama ve yolsuzluk dahil birçok suçtan gözaltına alınan sosyal medya fenomeni Dilan Polat’ın ikinci olduğu listede Galatasaray futbol takımının forvet oyuncusu Dazet Wilfried Armel Zaha üçüncü sırada yer aldı. 

Listenin kalan beş ismi sırasıyla İtalyan futbolcu Zaniolo, Arjantinli futbolcu Icardi, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Brezilyalı futbolcu Tete oldu.

“NEREDE”

Türkiye’den 2023 yılında Google’da yapılan araştırmalarda “Nerede” soru sözcüğü en çok depremle ilgili arama yapılırken kullanıldı. “Deprem nerede oldu” sorusu listenin başını çekerken, “Elbistan nerede” sorusu ikinci sırada yer aldı. “Fas nerede” sorusu da Kuzey Afrika ülkesinde yaşanan deprem felaketinin ardından öne çıktı.

İsrail- Hamas savaşı, bölge coğrafyasını daha iyi anlama ihtiyacını ortaya çıkarırken, sonuçlar arama motoru kullanımına yansıdı.  Buna göre listede “Gazze nerede” üçüncü, “Mescid-i Aksa nerede” altıncı, “Kudüs nerede” sekizinci sırada yer aldı.

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için sandık başına giden Türkiye’de beşinci en çok aratılan soru “Nerede oy kullanacağım” oldu.

Türkiye ayrıca “Teknofest nerede”, “Akbelen nerede” ve “Gökçeada nerede” sorularıyla sıklıkla arama yaptı.

HAYATINI KAYBEDENLER

Türkiye’de 2023 yılında yaşamını yitiren ünlüler Google’da en çok aratılan isimler sıralamasında özel bir kategori olarak öne çıktı.

Çektiği yemek videolarıyla sosyal medyada tanınan bir isim haline gelen 20 yaşındaki Taha Duymaz, listenin ilk başında yer aldı. Duymaz, 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinde Hatay’da enkaz altında kalarak yaşamını yitirmişti.

İkinci sırayı geçtiğimiz haftalarda yaşamını yitiren televizyon programcısı ve tiyatro oyuncusu Metin Uca aldı.

Mahsar-Fuat-Özkan üçlüsünden sanatçı Özkan Uğur en çok aratılan üçüncü isim olurken, tiyatro oyuncusu Seda Fettahoğlu dördüncü, eski CHP lideri Deniz Baykal beşinci, Anadolu rock müziğinin öncü isimlerinden Erkin Koray altıncı, halk müziği sanatçısı Burhan Çaçan yedinci, oyuncu Merve Kayaalp sekizinci, Friends dizinin oyuncularından Amerikalı aktör Matthew Perry dokuzuncu ve gazeteci- yazar mehmet barlas onuncu sırada yer aldı.

“NASIL”

Nasıl sorusuna Google’da yanıt bulmak isteyenler en çok teravih ve bayram namazlarının nasıl kılındığını sorguladı. 

“Deprem nasıl oluşur” sorusu üçüncü sırada yer alırken, cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili olarak “Seçim nasıl ikinci tura kalır” , “Nasıl oy kullanılır” ve “Sandık görevlisi nasıl olunur” sorularına yanıt arandı.

Yazım kuralları için de Google’ın sıklıkla başvurulduğu görüldü. “Basınç ölçer”, “uyur gezer” ve “anadil” nasıl yazılığı en çok sorgulanan kelimeler oldu.

Bunların haricinde “Vergisiz telefon nasıl alınır” sorusu da en çok merak edilen sorular listesinde onuncu sıraya yerleşti.

“NE ZAMAN”

En çok sorgulanan bir diğer soru da “Ne zaman” oldu. Bu soru kategorisinde “Meteor yağmuru ne zaman” sorusu başı çekerken, bunu seçimle ilgili “Seçim ne zaman”, “İkinci tur ne zaman” ve “Seçim sonuçları ne zaman açıklanacak” soruları takip etti.

“Borsa ve üniversiteler ne zaman açılacak”, “Seyyanen zam ne zaman yatacak” “Diziler ne zaman başlayacak”, “İstanbul depremi ne zaman yaşanacak” ve “Doğal gaz ne zaman bedava olacak” soruları da listeye girecek kadar çok aratldı.

“DİZİLER”

Dizilerin ne zaman başlayacağını merak edenler kadar dizilerle ilgili bilgi almak isteyenler de Google’ı sıklıkla kullandı. 

Google’ın 2023’te Google’da en çok aratılan dizilerde başı Yalı Çapkını çekti, ikinci sırada ise Wednesday yer aldı.

Kızılcık Şerbeti, Aile, Hudutsuz Sevda, Şahmaran, Yabani, The Last of Us , Kirli Sepet, Ruhun Duymaz da sıklıkla aratılan diziler oldu.

“TARİFLER”

Tarifler kategorisinde sırayla iki geleneksel tatlı aşure, güllacı Akai Bowl tarifi takip etti. krem karamel, lalanga, topik, yağlama, kalpli kurabiye, ev baklavası ve şiveydiz tarifi de sıklıkla aratıldı.

“NE GİYİLİR”

Türkiye’den Google’ı kullananlar en çok iş görüşmesinde, ilkbaharda, umrede, aile tanışmasında, 16 derecede, konserde, imam nikahında, solaryuma girerken, lisenin ilk günü ve siyah gömlek altına ne giyilir sorularına yanıt bulmaya çalıştı.

“PLAKALAR”

Araç plakalarında en çok 88, 50, 23, 25, 21, 08, 17, 46, 31 ve 16 plakaları sorgulandı.

63 Nerenin Plakası? 63 Plaka Kodu Nerenin, Hangi Şehre Ait?

“BURÇLAR”

Türkiye’de aramalarda öne çıkan kategorilerden birinin burçlar olması göze çarptı. Buna göre “en sevilmeyen burçlar”, “en üzgün burçlar”, “en tatlı burçlar”, “toprak grubu burçları”, “sabit burçlar,” “inatçı burçlar”, aurası yüksek burçlar” ile “hava” ve “ateş” grubu burçları aratıldı.

“HİSSEDİYORUM”

Türkiye’den aratılan dikkat çekici bu son kategori de en çok sırasıyla “Sürekli başım dönüyor gibi hissediyorum”, “Sürekli yorgun hissediyorum”, “Sürekli tuvaletim varmış gibi hissediyorum”, “Karında kalp atışı hissediyorum”, “Sürekli aç hissediyorum”, “Neden deprem oluyor gibi hissediyorum”, “Kendimi çok yalnız hissediyorum”, “Hasta olacak gibi hissediyorum”, “Kendimi halsiz hissediyorum” ve “Kendimi değersiz hissediyorum” sorularına yanıt arandı.

Kaynaklar: DW Türkçe, Aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Google 2023 yılında en çok arananları açıkladı! Türkiye’de arananlar dikkat çekti – Teknoloji

Google 2023 yılında en çok arananları açıkladı! Türkiye’de arananlar dikkat çekti – Teknoloji

Google her yıl yayımladığı gibi bu yıl da yılın en çok arananlarını açıkladı. Bu yıl firmanın 25’inci yılı olması sebebiyle, dünya çapında 25 yıl boyunca en fazla yapılan aramalar da açıklandı.

Buna göre Google’da 25 yıl boyunca en fazla aranan moda ikonu “Rihanna” olurken, sporcu olarak ise “Cristiano Ronaldo” arandı. En çok aranan performans olarak “Beyonce” yer alırken “Spider Man” ise en fazla aranan süper kahraman oldu. 1980’ler en fazla aranan 10 yıllık dönem, kalp emojisi ise en çok aranan emoji oldu.

TÜRKİYE’DE ARANILANLAR

Türkiye’de yapılan aramalarda ise genel seçimler ile 6 Şubat depremlerinin etkisi gözüküyor. Güncelliğini koruyan konulardan ise Gazze, Dilan Polat ve Icardi aramaları dikkat çekiyor.

Google, Türkiye’de yapılan aramaları 12 farklı kategori altında topladı.

İsimler

1) Sinan Oğan
2) Dilan Polat
3) Zaha
4) Kemal Kılıçdaroğlu
5) Muharrem İnce
6) Zaniolo
7) Icardi
8) Ali Yerlikaya
9) Hakan Fidan
10) Tete

Nerede

1) Deprem Nerede Oldu
2) Elbistan Nerede
3) Gazze Nerede
4) Fas Nerede
5) Nerede Oy Kullanacağım
6) Mescid-i Aksa Nerede
7) Teknofest Nerede
8) Kudüs Nerede
9) Akbelen Nerede
10) Gökçeada Nerede

Kaybettiklerimiz

1) Taha Duymaz
2) Metin Uca
3) Özkan Uğur
4) Seda Fettahoğlu
5) Deniz Baykal
6) Erkin Koray
7) Burhan Çaçan
8) Merve Kayaalp
9) Matthew Perry
10) Mehmet Barlas

Diziler

1) Yalı Çapkını
2) Wednesday
3) Kızılcık Şerbeti
4) Aile
5) Hudutsuz Sevda
6) Şahmaran
7) Yabani
8) The Last of Us
9) Kirli Sepeti
10) Ruhun Duymaz

Tarifler

1) Aşure Tarifi
2) Güllaç Tarifi
3) Acai bowl Tarifi
4) Krem Karamel Tarifi
5) Lalanga Tarifi
6) Topik Tarifi
7) Yağlama Tarifi
8) Kalpli Kurabiye Tarifi
9) Ev Baklavası Tarifi
10) Şiveydiz Tarifi

Şarkı Sözleri

1) Antidepresan Şarkı Sözleri
2) Enerji Şarkı Sözleri
3) Bi’ tek Ben Anlarım Şarkı Sözleri
4) Müphem Şarkı Sözleri
5) Ali Cabbar Şarkı Sözleri
6) Manolya Şarkı Sözleri
7) Aşkın Olayım Şarkı Sözleri
8) Mockingbird Şarkı Sözleri
9) Lento Şarkı Sözleri
10) Belki Şarkı Sözleri

Nasıl?

1) Teravih Namazı Nasıl Kılınır
2) Bayram Namazı Nasıl Kılınır
3) Deprem Nasıl Oluşur
4) Seçim İkinci Tura Nasıl Kalır
5) Basınç Ölçer Nasıl Yazılır
6) Oy Nasıl Kullanılır
7) Uyurgezer Nasıl Yazılır
8) Anadil Nasıl Yazılır
9) Sandık Görevlisi Nasıl Olunur
10) Vergisiz Telefon Nasıl Alınır

Ne Zaman

1) Meteor Yağmuru Ne Zaman
2) Seçim Ne Zaman
3) İkinci Tur Ne Zaman
4) Borsa Ne Zaman Açılacak
5) Üniversiteler Ne Zaman Açılacak
6) Seyyanen Zam Ne Zaman Yatacak
7) Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak
8) Diziler Ne Zaman Başlayacak
9) İstanbul Depremi Ne Zaman
10) Doğalgaz Ne Zaman Bedava

Hissediyorum…

1) Sürekli Başım Dönüyor Gibi Hissediyorum
2) Sürekli Yorgun Hissediyorum
3) Sürekli tuvaletim varmış gibi hissediyorum
4) Karında Kalp Atışı Hissediyorum
5) Sürekli Aç Hissediyorum
6) Neden Deprem Oluyor Gibi Hissediyorum
7) Kendimi Çok Yalnız Hissediyorum
8) Hasta Olacak Gibi Hissediyorum
9) Kendimi Halsiz Hissediyorum
10) Kendimi Değersiz Hissediyorum

Burçlar

1) En Sevilmeyen Burçlar
2) En Üzgün Burçlar
3) En Tatlı Burçlar
4) Toprak Grubu Burçları
5) Sabit Burçlar Hangileri
6) İnatçı Burçlar
7) Aurası Yüksek Burçlar
8) Dişil Burçlar
9) Hava Grubu Burçları
10) Ateş Grubu Burçları

Ne Giyilir?

1) İş Görüşmesinde Ne Giyilir
2) İlkbaharda Ne Giyilir
3) Umrede Ne Giyilir
4) Aile Tanışmasında Ne Giyilir
5) 16 Derecede Ne Giyilir
6) Konserde Ne Giyilir
7) İmam Nikahında Ne Giyilir
8) Solaryuma Girerken Ne Giyilir
9) Lisenin İlk Günü Ne Giyilir
10) Siyah Gömlek Altına Ne Giyilir

Plakalar

1) 88 Nerenin Plakası
2) 50 Plaka Nerenin Plakası
3) 23 Plaka Nerenin Plakası
4) 25 Plaka Nerenin Plakası
5) 21 Plaka Nerenin Plakası
6) 08 Plaka Nerenin Plakası
7) 17 Plaka Nerenin Plakası
8) 46 Nerenin Plakası
9) 31 Plaka Nerenin Plakası
10) 16 Plaka Nerenin Plakası


Haber Kaynağı ulusal24.com

Vergisiz telefon satışı için tarih belli oldu: Peki Türkiye’de üretilen telefonlar hangileri? – Teknoloji

Vergisiz telefon satışı için tarih belli oldu: Peki Türkiye’de üretilen telefonlar hangileri? – Teknoloji

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim vaadi olarak sunduğu, üniversite öğrencilerine bir kereye mahsus vergisiz telefon ve bilgisayar satışı imkanı, Türkiye’de heyecanla bekleniyor. Ekim ayında TBMM’nin açılmasıyla yürürlüğe girmesi planlanan bu düzenleme, öğrencilere teknolojik ekipmanları daha uygun fiyatlarla temin etme fırsatı sunacak. Ancak, vergisiz telefon kapsamının sadece Türkiye’de üretilen modellerle sınırlı olması, bazı öğrencileri hayal kırıklığına uğrattı.

BELİRLİ BİR FİYATI AŞMAMALARI GEREKECEK

Öğrencilere sunulacak vergisiz telefonlar, Türkiye’de üretilen akıllı telefon modellerini kapsayacak. Bu telefonlar, ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ve KDV (Katma Değer Vergisi) gibi vergilerden muaf olacaklar. Ayrıca, belirli bir fiyat limitini aşmamaları gerekecek.

FİYATLAR YARI YARIYA İNECEK

Eylül 2023 itibarıyla Türkiye’de üretilen akıllı telefonların fiyatları ortalama 5 bin TL ile 12 bin TL arasında değişiyor. Vergisiz düzenlemeyle birlikte, bu fiyatların önemli ölçüde düşmesi bekleniyor. Vergi uzmanları, vergisiz telefonların fiyatlarının yarı yarıya düşeceğini öngörüyorlar.

Vergisiz telefon ve bilgisayar satışı uygulamasında yaş sınırlaması bulunmuyor. Lisans, açıköğretim ve yüksek lisans öğrencileri, bu fırsattan faydalanabilecekler.  Bu uygulama büyük ihtimalle yerli bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerine uygulanacaktır. Çünkü yabancı akıllı telefon ve bilgisayar üreticilerine uygulanması durumunda cari açığı arttırma durumu söz konusu olacaktır. Bu nedenle yerli firmaların cihazları öğrencilere vergisiz bir şekilde sunulacaktır.” 

“YIL SONUNA KADAR UYGULAMAYA GEÇİRİLECEK”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, yakın zamanda tamamlanacak olan vergisiz telefon ve bilgisayar düzenlemesinin yıl sonuna kadar uygulamaya geçirileceğini belirtti.

Vergisiz düzenlemenin büyük ihtimalle yerli bilgisayar ve akıllı telefon üreticilerine uygulanacağı öne sürülüyor. Bu adımın, yerli üretim teşvik edilerek cari açığın azaltılması amacıyla atıldığı ifade ediliyor.

YAŞ SINIRI VAR MI?

Son açıklanan bilgilere göre vergisiz verilecek olan telefon ve bilgisayar uygulaması kapsamında herhangi bir yaş sınırlaması bulunmuyor. Lisans, açıköğretim ve yüksek lisans öğrencilerinin hepsi bu uygulamadan faydalanabilecek. 

VERGİSİZ OLARAK SATILACAK TELEFON MODELLERİ

Xiaomi: Redmi 9C, Redmi 9T, Redmi Note 10S, Redmi 10 2022,

OPPO: A15, Reno 5 Lite,

Vivo: Y11s, Y21s, Y53s

Samsung: Galaxy A01, Galaxy A21s, Galaxy A30, Galaxy A52, Galaxy,

TCL: 20 SE, 20 E, L7,

Reeder: S19 Max Pro S, S23 Pro Max, S19 Max Pro, S19 Max

Realme: C21, C21Y, C25 Omix: X300, X500,

Tecno Mobile: Camon 16,

General Mobile: 21, Poco C40, Phoenix 5G, 24 Pro

Casper: VIA X30 Plus, VIA M30 Plus

OMIX: X5

TELEFONLARDAN VERGİ NE KADAR ALINIYOR?

Kültür Bakanlığı Payı (%1)

TRT Bandrolü (%12)

Özel Tüketim Vergisi (%25 – %50)

Katma Değer Vergisi (%20)

Bir akıllı telefon satın almak istediğinizde Kültür Bakanlığı Payı, TRT Bandrolü, Özel Tüketim Vergisi ve Katma Değer Vergisi olmak üzere dört farklı vergi ödeniyor. 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Tesla Türkiye’de rekora koşuyor: Teslim edilecek araç sayısında dev artış! – Teknoloji

Tesla Türkiye’de rekora koşuyor: Teslim edilecek araç sayısında dev artış! – Teknoloji

Gazeteci Emre Özpeynirci Tesla marka araçlar için dikkat çeken bir paylaşımda bulundu.

Ekim ayında Türkiye’ye 10 bin Y model Tesla aracın teslim edileceğini söyleyen Emre Özpeynirci, “Tesla Türkiye’de dünya rekoru mu kıracak? Tesla’nın şu ana kadar Türkiye’de 5.000 civarında Model Y teslimatı yaptığını öğrendim. Kısa süre önce İstanbul Park’a çekilen 3.000’in üzerinde araçla eylül sonuna kadar teslimat sayısının 8.000’i bulması bekleniyormuş. Ekim ayında da hedef 10.000 teslimatı geçmekmiş. 5 ayda bir modelden 10.000 adet teslimat Tesla için bir dünya rekoru olabilir…” ifadelerini kullandı.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Türkiye’de en çok satan oyunların listesi belli oldu – Teknoloji

Türkiye’de en çok satan oyunların listesi belli oldu – Teknoloji

SteamDB her hafta en çok satılan oyunlar listesini yeniliyor. Bu hafta en çok satın alınan oyunlar arasında uzun bir süredir zirvede yer alan Counter-Strike: Global Offensive, yerini koruyor ve ikinci sırada Baldur’s Gate 3 yer alıyor. 

Baldur’s Gate 3 bir süredir çok konuşuluyor ve sevilen oyunlar arasında bulunuyor. Üçüncü sırada Forza Horizon 5 onu sırasıyla FIFA 23, EA Sports FC 24, Call of Duty: Modern Warfare II, Starfield, Cyberpunk 2077 takip ediyor. 

İlk 10 oyunun yer aldığı listede son ikide ise Apex Legends ve Wayfinder yer alıyor.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Türkiye’de internet hızı yavaşlıyor; Dünya sıralamasında 72. sıraya geriledi – Teknoloji

Türkiye’de internet hızı yavaşlıyor; Dünya sıralamasında 72. sıraya geriledi – Teknoloji

Dünyanın en hızlı internetini mobil hatlarda 200.24 Mbps ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), sabitte ise 247.29 Mbps ile Singapur kullanıyor. Türkiye ise 32.52 Mbps ile 140 ülke arasında 72. sırada bulunuyor.

Cumhuriyet gazetesinden Şehriban Kıraç’ın haberine göre her gün 10 milyondan fazla kullanıcının internet hızını test etmek için ziyaret ettiği Speedtest tarafından yayımlanan Haziran 2023 internet hızı verilerine göre Türkiye genişbant internette Haziran 2023’te 33.99 megabit hızıyla dünya sıralamasında 180 ülke arasında 110. sırada yer aldı. Türkiye Mayıs 2023’e göre iki basamak geriledi. Mobil indirme hızında ise Türkiye 140 ülke arasında 72. sıraya geriledi. Türkiye bu alanda da iki ayda iki basamak gerilerken son bir ayda ise 6 basamak geriye düştü.

Türkiye’de sadece indirme hızında değil, yükleme hızında da ciddi bir artış yaşanmadı, hatta düşüş oldu. Türkiye’de mobil veri üzerinden internete bağlanan bir kullanıcının yükleme hızı, ortalama 12.94 Mbps oldu. Bu sayı, 2023’ün ilk çeyreğinde 13.23 Mbps idi. Özellikle de oyunlarda kritik önem arz eden gecikme ise 25 ms olarak kayıtlara geçti.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Akıllı saat ile temassız ödeme kolaylığı Akbank ve HUAWEI iş birliğiyle Türkiye;de

Akıllı saat ile temassız ödeme kolaylığı Akbank ve HUAWEI iş birliğiyle Türkiye;de

Geleceğin bankacılığı anlayışıyla, birçok inovatif ve teknolojik projeye imza atan Akbank ve HUAWEI, mobil ödeme kategorisinde bir ilke imza atıyor. İki şirketin inovasyon odaklı çalışmasıyla Akbank, HUAWEI akıllı saatler ile ödeme dönemini başlatıyor.

75 yıldır dijital bankacılık teknolojileri alanındaki öncü çalışmalarıyla birçok yeniliği hayata geçiren Akbank, HUAWEI iş birliği ile bir ilke daha imza atıyor. Akbank ve HUAWEI yaygınlaşan temassız ödeme yöntemleri özelinde eşsiz bir alternatif sunuyor. Akbank müşterileri artık, temassız ödemelerini HUAWEI Watch 3 akıllı saatleriyle hızlı ve pratik bir şekilde yapabiliyorlar.

Bu uygulamanın Akbank’ın dijital teknolojilerle hayata değer katma hedefinin bir yansıması olduğunu belirten Akbank Bireysel Bankacılık ve Dijital Çözümler Genel Müdür Yardımcısı Burcu Civelek Yüce, “HUAWEI iş birliğinde giyilebilir teknolojiler ile bankacılık hizmetlerini buluşturuyor ve böylece Türkiye’de yeni bir ilke imza atıyoruz. Artık Akbank Mobil kullanıcıları, HUAWEI akıllı saatlerini POS cihazına dokundurarak ödemelerini gerçekleştirebilecekler. Ayrıca geliştirdiğimiz bu uygulama navigasyon hizmeti, Akbank lokasyonları için rehber gibi farklı özellikleri de beraberinde getiriyor. Böylece kart veya telefon ile temassız ödeme yapmanın yeni ve çok kolay bir alternatifini sunmuş oluyoruz. Hayata hız, verimlilik ve keyif katan yeni bir inovasyonu Akbanklılarla buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki dönemde de teknoloji kabiliyetimiz, yetkin ekiplerimiz ve güçlü iş birliklerimizle Geleceğin Bankacılığını inşa etmeye devam edeceğiz” dedi.

HUAWEI Türkiye Tüketici Elektroniği Grubu Ülke Müdürü Allen Yao, Akbank ile yaptıkları iş birliğini değerlendirirken, “Akbank ile çalışmaktan ve bu yeni teknolojiyi Akbank kullanıcılarına sunmaktan çok memnunum, akıllı saat ile temassız ödemenin yeni trend olacağına inanıyorum, gelecekte giderek daha fazla akıllı saat bu işlevi destekleyecek. HUAWEI, pazara sürekli olarak daha fazla inovasyon teknolojisi sunmak için ortaklarımızla birlikte çalışacaktır” dedi.

HUAWEI Watch 3 akıllı saatlere yüklenebilen Akbank uygulaması, birden fazla özelliği de beraberinde getiriyor. Watch 3 kullanıcıları ödeme işlevinin yanı sıra, uygulama üzerinden en yakın Akbank ATM ve şubelerini görebiliyor, yol tarifi alabiliyor ve güncel kurları akıllı saatleri üzerinden tek dokunuşla görüntüleyebiliyor. Sektörde eşi olmayan bu özelliklerle akıllı saat ile ödeme devrini başlatan Akbank, müşterilerine kolaylık ve verimlilik sunuyor.

HUAWEI akıllı saat kullanıcısı olmayan Akbank müşterileri ise HUAWEI Online Mağaza’da yeni nesil ödeme platformu Juzdan’ı kullanarak alışverişlerini tek tıkla tamamlayabiliyor. Akbanklılar alışverişlerini tamamlarken, “Juzdan ile Öde” hizmetini kullanarak dilerlerse hesaplarındaki para ile dilerlerse de kredi kullanarak ödemelerini tamamlayabiliyorlar.

Akbank uygulamasının HUAWEI’nin diğer akıllı saatlerine de entegre edilmesi için çalışmalar sürüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Türkiye’de Temmuz ayının en çok satan otomobilleri belli oldu – Teknoloji

Türkiye’de Temmuz ayının en çok satan otomobilleri belli oldu – Teknoloji

Temmuz ayının otomobil pazarı verileri Türkiye Distribütörleri ve Mobilite Derneği tarafından paylaşıldı. Bu verilere göre, Türkiye’de otomobil satışları geçen yılın Temmuz ayına göre etkileyici bir yüzde 109 artış gösterdi.

Geçmiş 10 yıla bakıldığında ise, Temmuz ayındaki otomobil satışlarının yüzde 79,5 oranında yükseldiği görülüyor.

Temmuz ayı itibarıyla en popüler otomobil markası 11 bin 615 adet satışla Fiat oldu.

Listenin tam hali ise şöyle:

  MARKA ADET
1 Fiat 11 bin 615
2 Volkswagen 10 bin 500
3 Peugeot 6 bin 659
4 Opel 6 bin 256
5 Dacia 6 bin 235
6 Renault 5 bin 186
7 Chery 5 bin 30
8 Hyundai 4 bin 516
9 Citroen 3 bin 207
10 Toyota 3 bin 157

Temmuz ayının en çok satan otomobil modelleri ve adetleri ise şöyle:

  MODEL ADET
1 Fiat Egea Sedan 6 bin 595
2 Fiat Egea Cross 4 bin 517
3 Opel Mokka 3 bin 449
4 Peugeot 3008 2 bin 838
5 Dacia Sandero Stepway 2 bin 775
6 Volkswagen T-Roc 2 bin 754
7 Volkswagen Polo 2 bin 364
8 Dacia Duster 2 bin 302
9 Peugeot 408 2 bin 288
10 Renault Megane Sedan 2 bin 283

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

ChatGPT’nin Android uygulaması Türkiye’de kullanıma başladı – Teknoloji

ChatGPT’nin Android uygulaması Türkiye’de kullanıma başladı – Teknoloji

OpenAI tarafından geliştirilen üretken yapay zeka ChatGPT’nin Android uygulaması Türkiye’deki kullanıcıların erişimine açıldı. Daha önce iOS işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılabilen uygulama, artık Android kullanıcıları tarafından da kullanılabilecek.

Ancak, Android uygulaması sadece belirli ülkelerde bulunuyor. ABD, Hindistan, Bangladeş, Brezilya ve Türkiye gibi ülkelerde Android kullanıcıları uygulamayı kullanabilirler. Bunun nedeni, ülkelerin yasal düzenlemeleri ve teknik altyapılarına bağlı olarak uygulamanın dağıtımının belirli bölgelerle sınırlı olması.

OpenAI, ilerleyen süreçlerde Android uygulamasını diğer ülkelerdeki kullanıcılara da sunma planları olduğunu belirtiyor. Bu sayede daha fazla Android kullanıcısının ChatGPT’nin özelliklerinden yararlanması hedefleniyor.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Samsung’un Game Portal’ı Türkiye’de kullanıma sunuldu – Teknoloji

Samsung’un Game Portal’ı Türkiye’de kullanıma sunuldu – Teknoloji

Samsung’un oyunculara odaklanan yeni satış platformu “Game Portal” kullanıma sunuldu. Güney Kore ve Birleşik Krallık gibi bazı ülkelerde önceden tanıtılan platform, şimdi 30’dan fazla ülkede hizmet vermeye başladı.

Game Portal, oyuncuların ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli ürün ve hizmetleri bir araya getiriyor. Oyuncular, platform üzerinden oyun ekipmanlarına, telefonlara ve diğer ürünlere kolayca erişebiliyor. Özellikle oyun televizyonları, monitörler ve depolama alanları gibi ürünler, oyuncular için önemli ihtiyaçları karşılıyor.

Samsung, oyun odaklı telefonlarıyla da dikkat çekiyor ve bu telefon modellerine de Game Portal üzerinden erişim sağlanıyor.

Platform ayrıca oyun dünyasındaki güncel bilgileri ve hizmetleri de sunuyor. Oyuncular, yeni çıkan oyunlar, indirimler, güncellemeler ve turnuvalar hakkında buradan bilgi alabiliyorlar.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com