ABD’de Apple saat kararı: Satışı yasaklandı! – Teknoloji

ABD’de Apple saat kararı: Satışı yasaklandı! – Teknoloji

ABD’li teknoloji devlerinden Apple’ın en yeni akıllı saat modelleri Apple Watch Ultra 2 ve Apple Watch Series 9’un ABD’de satışı yasaklandı.

ABD Uluslararası Ticaret Komisyonunun ekimde tıbbi izleme teknolojisi şirketi Masimo’nun şikayeti üzerine Apple’a söz konusu akıllı saatlerin ithalatını ve satışını durdurma talimatı vermesi kararı, ABD Başkanı Joe Biden yönetimi tarafından veto edilmedi.

25 Aralık’a kadar veto etme süresi olan Biden yönetiminin kararı veto etmemesiyle Apple’ın en yeni akıllı saat modelleri Apple Watch Ultra 2 ve Watch Series 9’un ülkede satışı yasaklandı.

ŞİRKET İKİ PATENTİ İHLAL ETTİ
ABD Ticaret Temsilciliğinden (USTR) yapılan açıklamada, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’nun Apple’ın, ABD merkezli Masimo ve Cercacor Laboratories’e ait iki patenti ihlal ettiğini tespit ettiği anımsatıldı.

Açıklamada, dikkatli istişarelerin ardından ABD Uluslararası Ticaret Komisyonunun kararının bozulmamasını kararlaştırıldığı ve söz konusu kararın bugün itibarıyla kesinleştiği bildirildi.

Apple ise ABD Federal Temyiz Mahkemesine başvurarak karara itiraz etti. Kararın durdurulması için talepte bulunan Apple, saatlerin yeniden tasarlanmış versiyonlarının Masimo’nun patentlerini ihlal edip etmediğine 12 Ocak’a kadar karar verecek ABD Gümrük ve Sınır Korumasının değerlendirmesinin beklenmesini istedi.

YASAKTAN TÜM MODELLER ETKİLENMEYECEK
Uluslararası ticaret anlaşmazlıklarına bakan ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu, ekimde, Apple Watch’un kandaki oksijen seviyelerini okuma özelliğinin Masimo’nun nabız oksimetresi patentlerini ihlal ettiği kararına varmıştı.

Apple, 18 Aralık’ta yaptığı açıklamada, patent anlaşmazlığı nedeniyle Apple Watch Ultra 2 ve Apple Watch Series 9’un satışlarını kendi mağazalarında durduracağını duyurmuştu.

Apple’ın daha düşük fiyatlı Apple Watch SE modeli gibi kandaki oksijen seviyelerini okuma özelliğini içermeyen akıllı saat modellerinin ise bu anlaşmazlıktan etkilenmeyeceği belirtilmişti.

Kaynak: cumhuriyetcomtr


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Dikkat çeken karar: iPhone’un bu modeli ülkede satışa sunulması yasaklandı! – Teknoloji

Dikkat çeken karar: iPhone’un bu modeli ülkede satışa sunulması yasaklandı! – Teknoloji

Fransa’da iPhone 12 ile ilgili dikkat çeken bir karar alındı. Dijitalleşme ve Telekomünikasyondan Sorumlu Bakanı Barrot, X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı açıklamada, ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın güncelleme getirene kadar iPhone 12 model telefonun Fransa’da satışının durdurulduğunu duyurdu.

Bakan Barrot, bu yasağın uygulanabilmesi için Ulusal Frekans Ajansı (ANFR) yetkililerini göreve çağırdı. 

ANFR’nin yaptığı açıklamaya göre, 141 farklı telefon modeli üzerinde yapılan kontrollerde iPhone 12’nin Avrupa’da izin verilen radyasyon miktarını aştığı belirlendi. Avrupa’da bir telefonun, cebinde veya elde tutulduğunda, 4W/kg radyasyon miktarına sahip olması gerekmektedir. ANFR, iPhone 12 model telefonun 5,74 W/kg radyasyon miktarına sahip olduğunu tespit etti.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Türkiye’de Twitter’a reklam vermek artık yasaklandı – Teknoloji

Türkiye’de Twitter’a reklam vermek artık yasaklandı – Teknoloji

Türkiye’de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan son açıklamaya göre, Twitter platformuna reklam verilmesi yasaklandı.

Alınan kararla birlikte, Türkiye’de yerleşik olan vergi mükellefi gerçek ve tüzel kişiler artık Twitter’a yeni reklam veremeyecekler.

BTK, Twitter’a reklam yasağı kararını, şirketin temsilci yükümlülüğünü yerine getirmediği gerekçesiyle aldı.

Bu gelişmeyle birlikte, Türkiye’de faaliyet gösteren işletmelerin ve şahısların Twitter üzerinden reklam yapma olanakları kısıtlanmış oldu.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com