Tek teker üzerinde gitmek isteyen motorcular için yeni çözüm! – Teknoloji

Tek teker üzerinde gitmek isteyen motorcular için yeni çözüm! – Teknoloji

İzmir’de bir girişimci, arka teker üzerinde gitmek isteyen motor sevdalılarını bu isteklerini minimum riskle yapabilecekleri bir sistem kurdu.

Hazırladığı bir standın üzerine motosiklet yerleştiren adam, standa arka tekerin olduğu yerde dönmesini sağlayacak bir parça yerleştirdi.

Dinamometre testlerinde kullanılan cihazlara benzer bir sistem kuran adam, motorcuların aracın arka tekerinin gücünden faydalanarak önünü kaldırabilmelerine olanak tanıyan sistemi ticarete döktü.

Instagram’da “tekteker_35” kullanıcı adıyla müşterilerinin görüntülerini paylaşan girişimcinin kurduğu sistemi 3 dakika kullanmak için 250 lira ödemek gerekiyor.

İşte o görüntüler:

Mantıklı çözüm!

Tek teker motora binmek isteyenlere özel sistem kurdu, 3 dakikasını 250 TL’den kiralıyor.


— Aykırı (@aykiricomtr) January 28, 2024

Kaynak: aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Göz Sağlığınızı Önceliklendiren Yeni Beş Yıldız Sertifikalı Monitörlerle Tanışın!

Göz Sağlığınızı Önceliklendiren Yeni Beş Yıldız Sertifikalı Monitörlerle Tanışın!

Çıtayı daima yükseltmeye odaklanan ve CES 2024 İnovasyon Ödülü’ne layık görülen Dell Technologies, dünyanın beş yıldızlı göz konforu sertifikasına sahip ilk 40 inç 5K monitörü olan Dell UltraSharp 40 Kavisli ThunderboltTM Hub Monitörünü (U4025QW) piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Üstün görsel kalitesiyle bilinen U4025QW, netlik ve etkileyici renkler arayan profesyoneller için geliyor. VESA DisplayHDR 600 sertifikalı bu ultra geniş kavisli monitör, 5K çözünürlükte (5120×2160) yüksek renk kontrastı ve ayrıntılar sağlayan IPS Black Panel teknolojisine sahip.

 

Göz Sağlığınızı Önemseyen Yeni UltraSharp Monitörler

Göz sağlığını önceliklendiren Dell, TUV Rheinland® ile iş birliği yapıyor. Dell’in UltraSharp monitörleri, göz yorgunluğu belirtilerini azaltmaya yardımcı olmak için göz konforuna yönelik yeni bir endüstri standardı olan TUV Rheinland® beş yıldızlı göz konforu sertifikasına sahip ilk monitörler olarak pazarda yerini alıyor. Böylece Dell, üç önemli başarıyla bu yeni endüstri standardını karşılayan ilk şirket olarak öne çıkıyor. Bu kapsamda Dell, 

 

Daha akıcı ve keskin hareketli görseller sunmak üzere yenileme hızını iki katına çıkararak 60Hz’den 120Hz’e yükseltti. 

 

Ekran parlaklığının ve renk sıcaklığının ortam ışığının durumuna göre otomatik olarak ayarlanması için bir ortam ışığı sensörü entegre etti. Yapılan son araştırmalar, bu yeni özelliğin sabit parlaklığa sahip ekranlara kıyasla göz yorgunluğu belirtilerinin sıklığını yüzde 7 ile yüzde 17 oranında azaltabileceğini gösteriyor. 

 

Daha gelişmiş bir LED arka ışık aracılığıyla zararlı mavi ışık maruziyetini önemli ölçüde azaltarak Dell ComfortView Plus’ı geliştirdi ve maruziyeti yüzde 50’den yüzde 35’in altına düşürdü. Araştırmalar, bu özelliğin 50 dakikalık bir arama görevi sonrasında göz yorgunluğu belirtilerini yüzde 8 oranında azaltabileceğini gösteriyor. 

 

Keskinlik, Üretkenlik ve Kolaylık Bir Arada

Bu monitör, renk açısından kritik görevler için ideal olan yüzde 99 DCI-P3 / Display P3 renk alanına sahip. Kullanıcılar ayrıca Dell Renk Yönetimi yazılımıyla ekranlarındaki renkleri kolayca kalibre edebiliyor.Bağlantı seçenekleri bu monitörü diğerlerinden farklı kılıyor ve 140 W’a kadar güç dağıtımıyla tek kablo kullanımı için Thunderbolt 4 özelliğine sahip. Aynı zamanda RJ45 aracılığıyla 2,5 Gbps’de yüksek hızlı kablolu Ethernet bağlantısını, HDMI 2.1 FRL (Sabit Hız Bağlantısı) ve DisplayPort 1.4’ü destekleyerek görsel kaliteyi korurken kusursuz görüntü aktarımı sağlıyor. UltraSharp monitör, yalın bir estetik için yüksek kaliteli platin gümüş kaplamaya sahip olup öne bakan hızlı erişim bağlantı noktaları, haricî cihaz bağlantısını kolaylaştırıyor. Yeni Dell UltraSharp 34 Kavisli ThunderboltTM Hub Monitör (U3425WE), WQHD çözünürlük (3440×1440) ile satışa sunulacak ve TUV Rheinland® beş yıldızlı göz konforu sertifikası, IPS Black teknolojisi ve Thunderbolt 4 bağlantısı (90 W’a kadar güç dağıtımını destekler) gibi özelliklere sahip olacak.

 

Sürdürülebilirlikten Ödün Yok

Dell, daha sürdürülebilir malzemeleri hem üretim hem de paketleme yöntemlerine dâhil etme konusundaki kararlılığını önemli ölçüde artırdı. UltraSharp monitörlerini korumak için kullanılan ambalaj, yüzde 100 geri dönüştürülmüş ve/veya yenilenebilir içerikten üretiliyor, bu da 2030 Hedeflerine ulaşma yolunda atılmış önemli bir adıma işaret ediyor. Hem U4025QW hem de U3425WE monitörler, yüzde 85 tüketici sonrası geri dönüştürülmüş (PCR) plastik8 ve yüzde 100 geri dönüştürülmüş alüminyumdan üretiliyor. Bu monitörler, EPEAT® Gold9 tescilli olmasının yanı sıra EnergyStar® ve TCO Certified Edge gibi en son çevre standartlarıyla da uyumlu. Dell, EPEAT Climate+ şampiyonu olup EPEAT Climate+ unvanını alan sektörün en geniş monitör portföyüne sahip.Bu ünvan, söz konusu ürünlerin sürdürülebilirlik ve emisyon azaltımı açısından sektörün en iyi uygulamalarını karşıladığı anlamına geliyor.

 

Fiyatlar ve Satış Tarihi

Dell UltraSharp 40 Kavisli ThunderboltTM Hub Monitör (U4025QW), 2.399,99 USD’den ve 3.289,99 CAD’den başlayan fiyatlarla 27 Şubat 2024 tarihinden itibaren dünya genelinde satışa sunulacak.
Dell Ultrasharp 34 Kavisli ThunderboltTM Hub Monitör (U3425WE), 1.019,99 USD’den ve 1.399,99 CAD’den başlayan fiyatlarla 27 Şubat 2024 tarihinden itibaren dünya çapında satışa sunulacak.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Kaspersky, yeni çapraz platform tehditlerini ortaya çıkardı

Kaspersky, yeni çapraz platform tehditlerini ortaya çıkardı

Kaspersky Global Araştırma ve Analiz Ekibi (GReAT), son raporunda FakeSG kampanyası, Akira fidye yazılımı ve AMOS macOS hırsızı kullanan siber suçlular tarafından kullanılan üç yeni stratejiyi ortaya çıkararak üç çapraz platform tehdidinin ortaya çıktığını belirledi.

Siber suçlular kurbanları istismar etmek için çeşitli platformlarda sofistike taktikler kullandığından, günümüzde suç odaklı yazılım ortamı sürekli bir evrim geçiriyor. Kaspersky uzmanları, platformlar arası fidye yazılımları, macOS hırsızları ve kötü amaçlı yazılım dağıtım kampanyaları gibi çeşitli tehditleri sürekli analiz ediyor.

GReaT tarafından ortaya çıkarılan en son siber tehdit, yasal web sitelerinin gerçek olmayan tarayıcı güncelleme bildirimleri görüntülemek üzere ele geçirildiği FakeSG oldu. Bu bildirimlere tıklamak zararlı bir dosyanın indirilmesini tetikliyor ve değişen URL’lere rağmen izlenen yol (/cdn/wds.min.php) sabit kalıyor. İndirilen dosya, gizli komut dosyalarını çalıştırarak kullanıcılardan tarayıcılarını güncellemelerini istiyor ve zamanlanmış görevler aracılığıyla kalıcılığını sağlıyor. Arşivin içindeki kötü niyetli yapılandırma dosyası Komuta ve Kontrol (C2) adresini açığa çıkararak bu kampanyanın karmaşıklığını vurguluyor.

  Hem Windows hem de Linux sistemlerini etkileyen yeni bir fidye yazılımı varyantı Akira, perakende, tüketim malları ve eğitim kurumlarını hedef alarak dünya çapında 60’tan fazla kuruluşa hızla bulaşmayı başardı. Platformlar arasında çalışabilme özelliği, farklı sektörler üzerindeki geniş etkisini vurguluyor. Conti ile aynı klasör dışlama listesi gibi özellikleri paylaşan Akira, analiz girişimlerine karşı güçlendiren eski tarz minimalist tasarıma ve ayırt edici bir Komuta ve Kontrol (C2) paneline sahip. Bu, siber tehditlerin gelişen karmaşıklığını vurguluyor.

Yeni tehditlerin ardında yatan kötü amaçlı yazılımlar yükseliyor

Nisan 2023’te ortaya çıkan ve başlangıçta Telegram’da aylık 1.000 ABD dolarına satılan AMOS macOS hırsızı, Go’dan C’ye evrilerek klonlanmış yazılım sitelerinde kötü amaçlı reklamlar dağıtıyor. Ayrıca kötü amaçlı reklamcılık gibi aldatıcı yöntemler kullanarak macOS sistemlerine sızıyor, kullanıcı verilerini Komuta ve Kontrol sunucusuna iletilmek üzere alıp sıkıştırıyor ve tanımlama için benzersiz bir UUID kullanıyor. Bu, Windows platformlarıyla olan geleneksel ilişkilerinden saparak potansiyel güvenlik açıklarından yararlanan, macOS’a özgü hırsızlığa dair artan eğilimi yansıtıyor.

GReAT kıdemli güvenlik araştırmacısı Jornt van der Wiel, şunları söylüyor: “Siber tehditlerin dinamik ortamına uyum sağlamak, dijital ortamlarımızı korumak için çok önemlidir. Bu yeni suç yazılımlarının ortaya çıkışı ve siber suçluların farklı işletim sistemleri için kullandıkları standart dışı yöntemler, tespit konusunda tetikte olmanın ve inovasyonun aciliyetinin altını çiziyor. Suçlulardan bir adım önde olmak kolektif bir çaba gerektiriyor ve gelişen siber tehditlere karşı savunmamızı güçlendirmek için sürekli araştırma ve işbirliğinin önemli rolünü vurguluyor.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Yeni araçların multimedya ekranları neden ön panele gömülmüyor? – Teknoloji

Yeni araçların multimedya ekranları neden ön panele gömülmüyor? – Teknoloji


Teknoloji


14 Aralık 2023 – 23:25


Güncelleme: 14 Aralık 2023 – 23:42


Teknoloji


14 Aralık 2023 – 23:25


Güncelleme: 14 Aralık 2023 – 23:42

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Yeni araçların multimedya ekranları neden ön panele gömülmüyor? – Teknoloji yazısı ilk önce Ulusal24 Haber Merkezi üzerinde ortaya çıktı.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Tesla’nın yeni modeli Cybertruck satışa çıkıyor – Teknoloji

Tesla’nın yeni modeli Cybertruck satışa çıkıyor – Teknoloji

Dört yıl önce tanıtımı yapılan Tesla’nın ilk elektrikli pick-up modeli olan Cybertruck satışa sunuluyor. Cybertruck, paslanmaz çelik gövdesi ve keskin tasarımıyla dikkat çekiyor. Perşembe günü satışa sunulacak olan Cybertruck’ın fiyatının 60 bin 990 dolar civarında olması planlanıyor.

Önümüzdeki yıl satışa sunulacak olan ve Cybertruck’ın daha performanslı versiyonu olan “Cyberbeast”ın ise 80 ila 100 bin dolar bandında olması bekleniyor.

Cybertruck 6 kişilik kabine, 2,8 metreküp bagaj hacmine, 17 inçlik dokunmatik bir ekrana, otonom sürüş sistemine, aracın kendisini şarj etmesine yarayan güneş paneline, hava süspansiyonuna, zırhlı camlara ve Tesla’nın diğer modellerinde de bulunan birçok özelliğe de sahip.

3 VERSİYONU BULUNUYOR

Cybertruck, üç farklı versiyona sahip: Tek motorlu arkadan çekişli, çift motorlu dört çekerli ve üç motorlu dört çekerli. Tek motorlu versiyonun 0’dan – saatte 100 kilometre hıza 6,5 saniyede ulaştığı, 400 km menzile ve 3,4 ton çekme kapasitesine sahip olduğu belirtiliyor.

Çift motorlu versiyonun ise 0’dan – saatte 100 kilometre hıza 4,5 saniyede ulaştığı, 480 km menzile ve 4,5 ton çekme kapasitesine sahip olduğu söyleniyor.

Üç motorlu versiyonun ise 2,9 saniyede 0-100 km/s hız yaptığı, 800 km menzile ve 6,3 ton çekme kapasitesine sahip olduğu iddia ediliyor.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Youtube’un reklamlarına yeni çözüm bulundu – Teknoloji

Youtube’un reklamlarına yeni çözüm bulundu – Teknoloji

YouTube, kullanıcıların tarayıcıya indirerek kullandıkları reklam engelleyicileri yasaklamaya çalışıyor. Premium almak istemeyen kullanıcılar ise bu duruma alternatif yollar arıyor. Geçtiğimiz günlerde Youtube’ın reklam engelleyici yasağını aşan engelleyiciler çıksa da YouTube bunları kullanan kullanan kişilerin videolara erişmesini engelleyerek buna çare buldu.

Firma, premium aldırmak için çabalasa da kullanıcıların bazıları hâlâ bu kısıtlamaya karşı başka seçenekler arıyor. Son olarak reklamları engellemek yerine reklamları hızlıca geçecek bir yol bulundu. Bir eklentiyle reklamlar hızlıca geçilebiliyor.

16 KAT HIZLANDIRIYOR

Ad Speedup adındaki eklenti, YouTube reklamlarını engellemek yerine 16 kat hızlandırıyor. Reklamlar hızlı bir şekilde oynatılsa da reklamları kullanıcıların manuel olarak kapatması gerekiyor.

YouTube’un reklamların hangi hızla oynatılacağına ilişkin herhangi bir kuralı bulunmadığı için bu eklentinin YouTube’da şu an için herhangi bir sorun yaşaması beklenmiyor. 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

FIFA’nın yeni adıyla FC24 saç baş yoldurmaya devam ediyor. Ultimate team oynayan bir kullanıcının başına gelenler – Teknoloji

FIFA’nın yeni adıyla FC24 saç baş yoldurmaya devam ediyor. Ultimate team oynayan bir kullanıcının başına gelenler – Teknoloji

EA Sports’un FIFA serisi uzun zamandır eğlenceli ancak sinir bozucu hatalarla boğuşuyor ve genellikle oyuncular arasında komik fizik aksiliklerine neden oluyor. Ancak, FC 24’te yayılan son aksaklık muhtemelen şimdiye kadarki en sorunlu olanı.

Hatanın kaynağı belli değil, ancak rekabetçi çok oyunculu oyunları etkileyecek kadar yaygın. 

Yayıncı, oyun sırasında forvet oyuncusunun görünmediğini ve bu durumun oyun akışını olumsuz etkilediğini belirtti. Bu tür hatalar, oyun geliştiricileri için beklenmeyen durumlar olsa da, FIFA hayranları arasında online modlarda rekabet eden oyuncular için hayal kırıklığı yaratıcı bir etki bıraktı.

FIFA oyunları, genellikle futbol gerçekliği ve çeşitli modlarıyla öne çıkarken, bu tür teknik hatalar oyunseverlerin memnuniyetsizliğine neden olabiliyor. EA Sports’un bu hata üzerine ne tür bir düzeltme ve güncelleme yapacağını beklemek, oyuncular arasında merak konusu haline geldi. FIFA severler, geliştirici ekibin bu tür sorunlara hızlı bir şekilde çözüm getirmesini umuyor.

FIFA’nın yeni adıyla FC24 saç baş yoldurmaya devam ediyor. Ultimate Team oynayan bir kullanıcının başına gelenler…


— Aykırı (@aykiricomtr) November 23, 2023

Haber Kaynağı ulusal24.com

Samsung’un yeni telefonunun lansmanı için tarih verildi – Teknoloji

Samsung’un yeni telefonunun lansmanı için tarih verildi – Teknoloji

Samsung Galaxy S24 için geri sayım başladı. Akıllı telefonların üretim aşamasına geçtiği ve lansman tarihinin yakın olduğu ilan edilmişti ancak tarihi belirsizliğini korumaktaydı.

Güney Kore’li yayın kuruluşu SBS Biz, lansman tarihini açıkladı. SBS Biz’in verdiği tarih ile daha önce Ice Universe’in tahmin ettiği tarih uyuşuyor.

LANSMAN NE ZAMAN?

Galaxy S23, S23 Plus ve S23 Ultra’dan oluşan Galaxy S23 serisi 17 Şubat 2023 tarihinde tanıtılmıştı. Yeni gelen veriler ise S23’ün halefi olan Galaxy S24 serisinin daha erken bir tarihte tanıtılacağını belirtiyor.

SBS Biz’in raporuna göre S24 serisinin tanıtılacağı “Galaxy Unpacked 2024” etkinliği 17 Ocak tarihinde düzenlenecek. Sektöre yakınlığı ile tanınan Ice Universe ise bu etkinlik için 18 Ocak tarihini öngördü ancak ABD ile Kore arasındaki saat farkı göz önüne alındığında her iki tarih de tutarlı olabilir.

İŞLEMCİLER PAZARA GÖRE BELİRLENECEK

Qualcomm’dan yapılan açıklamaya göre Galaxy S24 serisi telefonlar gönderildiği pazarlara göre Qualcomm ve Exynos işlemcili olarak satılacak.

Galaxy S24 ve S24 Plus’ta Exynos 2400 ve Snapdragon 8 Gen 3 model işlemci çipler ile karşılaşmamız mümkünken S24 Ultra yalnızca Snapdragon 8 Gen 3 model işlemciyle kullanıcılara sunulacak.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Google, öğrenci ve öğretmenlere kolaylık sağlayacak yeni özelliğini açıkladı – Teknoloji

Google, öğrenci ve öğretmenlere kolaylık sağlayacak yeni özelliğini açıkladı – Teknoloji

Dünyanın dört bir yanında öğrencilerin en çok zorlandıkları dersler arasında yer alan matematik ve fen bilimleri Google’ın gözünden kaçmadı. Şirketin yaptığı açıklamaya göre yeni gelecek güncellemelerle Google kullanıcıları, Google Arama ve Lens üzerinden fizik ve matematik sorularını çözebilecekler.

Google’ın bu yeni özelliği bir hesap makinesinin yaptığı gibi sadece sonucu vermek yerine sonuca giden yolu da gösteriyor. Bu sayede kullanıcı yapamadığı bir sorunun cevabını öğrenmekle kalmıyor, cevabın nasıl bulunacağını da öğreniyor. Bu bağlamda Google’ın bir bakıma öğrencilere öğretmenlik yapma görevini de üstlendiği söylenebilir.

Matematik, fizik ve geometri gibi alanların yanı sıra Google yeni özelliği ile kimya, biyoloji ve astronomi gibi alanlarda da öğrencilere yardımcı olmayı planlıyor. Konuları ve soruları görselleştirerek kullanıcıya aktaran yeni özellik, öğretmenlerin de ders materyali hazırlamasında kolaylık sağlayacak.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

X’ten yeni özellik: Bildirim kutusu yeniden dizayn ediliyor! – Teknoloji

X’ten yeni özellik: Bildirim kutusu yeniden dizayn ediliyor! – Teknoloji

Sosyal medya platformu X, kullanıcı deneyimini geliştirmek için yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Bu gelişmeyi platformun tasarımcısı Andrea Conway resmi hesabından paylaştı ve detayları takipçileriyle paylaştı.

Yeni özellik, bildirim kutusunu yeniden tasarlayarak kullanıcıların bildirimlerini daha iyi yönetmelerini sağlayacak. Yenilenen bildirim kutusu, kullanıcıların yanıtlar, alıntılar, yeniden gönderiler ve beğeniler gibi farklı sekmeler arasında hızlıca geçiş yapmalarına imkan tanıyacak.

Bu sayede kullanıcılar, bildirimlerini daha iyi sınıflandırabilecek ve önemli bildirimlere daha hızlı erişebilecekler. Ancak, bu yeni işlemin sadece Premium kullanıcılara mı özel olup olmadığı hala net değil.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com