Casper;dan 2024 yılında damga vuracak 5 teknoloji trendi

Casper;dan 2024 yılında damga vuracak 5 teknoloji trendi

Yeni teknolojilere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Hem günlük hayatta hem de kurumsal dünyada hayatımızı derinden etkileyen bu teknolojiler, ezberleri bozuyor. Türkiye’nin teknoloji markası Casper, 2024 yılı ve sonrasında teknoloji dünyasını önemli ölçüde etkileyecek 5 trendi sıralıyor.

Yapay zeka teknolojisinin ilerlemesinden yüksek hızlı internetin kullanılmasına, çevre dostu teknolojilerden kuantum bilgisayarların geliştirilmesine kadar yaşanan birçok gelişme kullanıcıların teknoloji kullanım alışkanlıklarını değiştiriyor. Türkiye’nin teknoloji markası Casper, güçlü donanımların şık tasarımlarla buluştuğu Excalibur, Casper Nirvana ve Casper VIA alt markalarıyla, 2024 yılında da tüketicilerin teknoloji tercihlerinde yerini alıyor. Casper, 2024 yılı ve sonrasında teknoloji dünyasını bekleyen 5 trendi paylaştı.

1. Üretken yapay zeka daha önce görülmemiş çalışmalara imza atacak. Araştırmalar, yapay zekanın 2025 yılına kadar tüm verilerin yüzde 10’unu oluşturacağını ve bu alanda 2024’te büyük bir büyüme beklendiğini öngörüyor. Birçok sektör ve işletme de daha verimli, daha optimize çalışmak için yapay zeka uygulamalarını iş süreçlerine nasıl dahil edebilecekleri üzerine çalışıyor. Microsoft’un yeni yapay zeka (AI) platformu Windows Copilot, dünyanın dört bir yanındaki bilgileri tutarlı bir şekilde bir araya getirerek akıcı, samimi ve güçlü argümanlarla desteklenebilen bir çıktı haline dönüştürebiliyor. Casper da, Microsoft ile yaptığı iş birliği kapsamında tüm Windows 11 ön-yüklü bilgisayarlarında Windows Copilot uygulamasını kullanıcılarıyla buluşturuyor.

2. Yeni ekran teknolojileri bilinen tüm kuralları yıkacak. 1967 yılından itibaren her yıl Amerika’da düzenlenen, tüketici elektroniği üzerine en son teknolojik yeniliklerin yer aldığı Uluslararası Tüketici Elektroniği Fuarı (CES), bu yıl da büyük bir ilgi gördü. Geleceği şekillendiren ürünlerin tanıtıldığı fuarda, ekran kullanımını iyileştiren heyecan verici teknolojiler yer aldı. Görüntü kalitesini artıran ve dekorasyon alanında da kullanılabilen şeffaf televizyon, göz sağlığını olumsuz etkileyen mavi ışığı %61’e kadar filtreleyebilen ekran teknolojileri, taşınabilir ve katlanabilir monitor fuarda ön plana çıktı. Seyir zevkini doruklara taşıyacak olan yeni ekran teknolojileri, sürükleyici kullanıcı deneyimi yaşatmanın yanı sıra fütüristik bir tasarım sunuyor.

3. Güçlü performansa ve aynı zamanda şık tasarımlara sahip bilgisayarlar tercih edilecek. Günlük kullanım, uzaktan çalışma, online eğitimler ya da oyun oynamak için bilgisayarlara olan ihtiyaç artıyor. 2024 yılı ve sonrasında bu ihtiyacın daha yüksek bir performansa evrilmesi bekleniyor. Özellikle bir oyun bilgisayarının sağladığı performans kriterleri ve yoğun grafik özellikleri, donanım gerektiren iş alanlarında da profesyoneller tarafından tercih ediliyor. Kullanıcıların hem iş hem de eğlence için donanımsal açıdan güçlü masaüstü bilgisayarlara ya da mobilleşmenin verdiği konforla güçlü laptoplara olan ilgisi artacak. Gelecek yıllarda tüketici tercihlerini her ne kadar güçlü performansa sahip bilgisayarlar belirleyecek olsa da kullanıcılar, cihazlarında şık bir tasarım da talep edecek.

4. Çevre dostu teknolojilerin pazar payı artış göstercek. Ülkeler ve şirketler, net sıfır emisyon taahhütlerini yerine getirmek için çalışmalarına devam ederken çevre dostu teknolojiler, 2024 yılında da ilgi odağı olmaya devam edecek.  İnsanlar da bireysel olarak, çevre üzerindeki etkilerini en aza indirmek ve karbon emisyon oranlarını düşürmek için teknolojiden daha fazla yararlanacak. Fosil yakıt tüketimini azaltmak için üretilen elektrikli arabalar, bisikletler, scooterlar ve toplu taşıma araçları üzerine teknolojik geliştirmeler devam edecek ve pazar payları artacak. Teknoloji dünyası ise altyapı ve hizmetlerin, enerji tüketiminin ve karbon emisyonlarının azaltılmasına öncelik verdiği yeşil bulut bilişim ve sürdürülebilir uygulamalarını daha fazla benimseyecek.

5. Kuantum bilgisayarlar, yeni evrenlerin keşfedilmesinde önemli bir rol oynayacak. Kuantum bilgisayarlar, verileri depolamak ve hesaplamalar gerçekleştirmek için kuantum fiziğinin özelliklerini kullanan makinelerdir. Bilim adamları ve mühendisler, geleneksel klasik bilgisayarların çözmesinin imkansız olduğu bazı sorunların çözümlerinin, kuantum bilgisayarlar ile kolay olacağını öngörüyor. Enerjinin ve malzemenin atom ve atom altı seviyelerindeki davranışını açıklayabilen kuantum bilgisayarlar, bu sayede kuantum sistemlerin öğrenilmesine, modellenmesine ve şekillendirilmesine yardımcı olacak. Bu kabiliyet, fizik anlayışını geliştirerek bilgisayar çipleri, iletişim cihazları, enerji teknolojileri, bilimsel araçlar, sensörler, saatler ve materyaller gibi kuantum mekaniğinin rol oynadığı tüm cihazların tasarımlarını etkileyecek.

 

Casper Hakkında:

Türkiye’nin teknoloji alanında dünyadaki en önemli temsilcilerinden ve Türkiye’de dijital dönüşüme yön veren lider markalarından Casper, 1991 yılında faaliyetlerine başladı. 34.500 metrekare kapalı alan üzerine kurulu, Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük bilgisayar üretim tesislerinden birine sahip olan Casper, bilgisayar ve telefon başta olmak üzere tüm ürünlerinin tasarım ve ARGE süreçlerini kendi mühendisleri ile yürütüyor. Üretim tesisinde yıllık en az 1 milyon bilgisayar ve 500.000 telefon üretim kapasitesi mevcut. Uluslararası beğeni kazanan tasarım, malzeme ve renk seçimlerini tasarım ekibi ile yürüten Casper, Türkiye’de tüketiciye özel üretim yapma becerisi olan tek bilgisayar üreticisi olarak kullanıcılara yüzlerce çeşit konfigürasyon imkânı sunuyor. 

Global çapta kalite ve teknolojiye sahip ürünlerini, geniş hizmet ağı ve yerel üretim avantajlarıyla birleştiren Casper; VIA, Nirvana ve Excalibur markalarıyla akıllı telefondan tablete, dizüstü bilgisayardan mini PC’lere kadar uzanan geniş ürün gamı, yerli üretim ile Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük ediyor. Türkiye’nin tek teknoloji tabanlı ödülü olan Tech Brands Turkey’i üst üste 4 kez kazanan Casper, halk jürisi ile belirlenen Türkiye’nin bütünleşik pazarlama ödülü The ONE Awards’da da teknoloji üreticisi kategorisinde yılın en itibarlı markası ödülünün de sahibi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Türkiye de 2023 yılında 1 milyon siber saldırı gerçekleşti

Türkiye de 2023 yılında 1 milyon siber saldırı gerçekleşti

WatchGuard Tehdit Laboratuvarı’ndan elde edilen verilere göre, 2023 yılında Türkiye’de gerçekleşen kötü amaçlı yazılım saldırıları bir önceki yıla göre %1.32 oranında düşüş göstererek 1.002.331’e geriledi. Saatte 115 adet saldırının yaşandığını ve bu saldırıların birçoğunu “Gen. Variant” türünde kötü amaçlı yazılımlarının oluşturduğunu belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, siber saldırılarda ciddi bir artış olmasa da şirketleri ve bireysel kullanıcıları dikkatli olmaya çağırıyor.

 Bütünleşik siber güvenlik alanında küresel bir lider olan WatchGuard, 2023 yılında Türkiye’de meydana gelen siber saldırılarla ilgili önemli verileri açıkladı. WatchGuard Tehdit Laboratuvarı tarafından elde edilen veriler, 2023 yılında saldırıların bir önceki yıla göre %1.32 azalarak 1.002.331 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleştiğini raporluyor. WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, 2023’te Türkiye’ye yönelik siber saldırılarda ciddi bir artış olmasa da şirketlerin ve bireysel kullanıcıların saldırılara karşı dikkatli olması gerektiğini vurguluyor. 

Günde 2.754 Adet Kötü Amaçlı Yazılım Saldırısı Meydana Geliyor!

 WatchGuard Tehdit Merkezi’ne UTM cihazı Firebox’lardan gelen verilerle hazırlanan rapora göre, 2023 yılında Türkiye’de her gün 2.754, her saat 115 ve her dakika 2 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşti. Saldırıların birçoğunun Gen:Variant.Lazy.282231 ve Adware.Generic.3106131 kaynaklı kötü amaçlı yazılımlar olduğunu aktaran Yusuf Evmez’e göre, kötü amaçlı yazılım saldırıları bir yılda %1.32 oranında düşüşe geçse de gerekli önlemleri elden bırakmamak gerekiyor.

2023’ün Nisan Ayında Siber Saldırılar Rekor Kırdı

 2023 yılının Nisan ayında rekor sayıyla 203.583 adet kötü amaçlı yazılım saldırısı gerçekleşirken, bu saldırıların %6’sını sıfırıncı gün (zero-day) saldırıları oluşturdu. Günümüzde geleneksel koruma metotlarının, bilgi sistemlerine ve hassas verilere çok büyük zarar veren bu saldırılara karşı yeterli savunma sağlayamadığını aktaran Yusuf Evmez, şirketlerin makine öğrenmesi gibi yeni teknolojileri kullanabilen güvenlik cihazlarını ve yazılımları kullanmalarını öneriyor.

 Ağ Saldırıları %308 Arttı

Günümüzde birçok kurum verilerini ağlara taşırken, bu durumu fırsat bilen ve verileri elde etmek isteyen siber saldırganlar ağlara sızarak güçlü saldırılar düzenliyor. Ağ saldırılarının 2023 yılında %308 yükseliş göstererek 42.520 seviyesine yükseldiğine ve bu saldırıların çoğunluğunun “WEB Directory Traversal -2.u” olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Yusuf Evmez, ağlara girmeyi hedefleyen siber suçluların hedeflerine ulaşmak için her yöntemi denemeye devam ettiğini vurguluyor. 

 “Brute Force Saldırıları Hala En Yaygın 10 Saldırı Arasında Yer Alıyor”

WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Satış Mühendisi Alper Onarangil, “2023 yılında yaygın olarak kullanılan birçok üründe ortaya çıkan güvenlik zafiyetleri, güvenlik yamalarının eksikliğinden dolayı, servis ve uygulamalara yönelik yapılan ataklarda belirgin bir artışa neden oldu. Bu atakların detaylarına bakıldığında, eski bir saldırı olmasına rağmen brute force saldırılarının hala en yaygın 10 saldırı arasında yer aldığı görülüyor. Saldırıların etkilerini azaltmak için, atak yüzeyini daraltmak kritik bir öneme sahip. Bu nedenle, işletim sistemleri ve uygulamalardaki güvenlik zafiyetlerine karşı zamanında yamaların uygulandığından emin olmak için merkezi bir yama yönetim yazılımı kullanmak önem taşıyor. Bu yamaların kullanıcı inisiyatifine bırakılmadan otomatik olarak yüklenmesi gerekiyor. Güvenlik açısından, şifre ve kimlik bilgilerinin korunması da kritik bir konular arasında yer alıyor. Brute force saldırıları veya şifre hırsızlıklarının ardından oluşabilecek saldırılardan korunmak için en etkili yöntemlerden biri olan çok faktörlü kimlik doğrulama, güvenliği artırarak bilgi güvenliği risklerini azaltmada önemli bir rol oynuyor.” açıklamalarında bulunuyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Google 2023 yılında en çok arananları açıkladı! Türkiye’de arananlar dikkat çekti – Teknoloji

Google 2023 yılında en çok arananları açıkladı! Türkiye’de arananlar dikkat çekti – Teknoloji

Google her yıl yayımladığı gibi bu yıl da yılın en çok arananlarını açıkladı. Bu yıl firmanın 25’inci yılı olması sebebiyle, dünya çapında 25 yıl boyunca en fazla yapılan aramalar da açıklandı.

Buna göre Google’da 25 yıl boyunca en fazla aranan moda ikonu “Rihanna” olurken, sporcu olarak ise “Cristiano Ronaldo” arandı. En çok aranan performans olarak “Beyonce” yer alırken “Spider Man” ise en fazla aranan süper kahraman oldu. 1980’ler en fazla aranan 10 yıllık dönem, kalp emojisi ise en çok aranan emoji oldu.

TÜRKİYE’DE ARANILANLAR

Türkiye’de yapılan aramalarda ise genel seçimler ile 6 Şubat depremlerinin etkisi gözüküyor. Güncelliğini koruyan konulardan ise Gazze, Dilan Polat ve Icardi aramaları dikkat çekiyor.

Google, Türkiye’de yapılan aramaları 12 farklı kategori altında topladı.

İsimler

1) Sinan Oğan
2) Dilan Polat
3) Zaha
4) Kemal Kılıçdaroğlu
5) Muharrem İnce
6) Zaniolo
7) Icardi
8) Ali Yerlikaya
9) Hakan Fidan
10) Tete

Nerede

1) Deprem Nerede Oldu
2) Elbistan Nerede
3) Gazze Nerede
4) Fas Nerede
5) Nerede Oy Kullanacağım
6) Mescid-i Aksa Nerede
7) Teknofest Nerede
8) Kudüs Nerede
9) Akbelen Nerede
10) Gökçeada Nerede

Kaybettiklerimiz

1) Taha Duymaz
2) Metin Uca
3) Özkan Uğur
4) Seda Fettahoğlu
5) Deniz Baykal
6) Erkin Koray
7) Burhan Çaçan
8) Merve Kayaalp
9) Matthew Perry
10) Mehmet Barlas

Diziler

1) Yalı Çapkını
2) Wednesday
3) Kızılcık Şerbeti
4) Aile
5) Hudutsuz Sevda
6) Şahmaran
7) Yabani
8) The Last of Us
9) Kirli Sepeti
10) Ruhun Duymaz

Tarifler

1) Aşure Tarifi
2) Güllaç Tarifi
3) Acai bowl Tarifi
4) Krem Karamel Tarifi
5) Lalanga Tarifi
6) Topik Tarifi
7) Yağlama Tarifi
8) Kalpli Kurabiye Tarifi
9) Ev Baklavası Tarifi
10) Şiveydiz Tarifi

Şarkı Sözleri

1) Antidepresan Şarkı Sözleri
2) Enerji Şarkı Sözleri
3) Bi’ tek Ben Anlarım Şarkı Sözleri
4) Müphem Şarkı Sözleri
5) Ali Cabbar Şarkı Sözleri
6) Manolya Şarkı Sözleri
7) Aşkın Olayım Şarkı Sözleri
8) Mockingbird Şarkı Sözleri
9) Lento Şarkı Sözleri
10) Belki Şarkı Sözleri

Nasıl?

1) Teravih Namazı Nasıl Kılınır
2) Bayram Namazı Nasıl Kılınır
3) Deprem Nasıl Oluşur
4) Seçim İkinci Tura Nasıl Kalır
5) Basınç Ölçer Nasıl Yazılır
6) Oy Nasıl Kullanılır
7) Uyurgezer Nasıl Yazılır
8) Anadil Nasıl Yazılır
9) Sandık Görevlisi Nasıl Olunur
10) Vergisiz Telefon Nasıl Alınır

Ne Zaman

1) Meteor Yağmuru Ne Zaman
2) Seçim Ne Zaman
3) İkinci Tur Ne Zaman
4) Borsa Ne Zaman Açılacak
5) Üniversiteler Ne Zaman Açılacak
6) Seyyanen Zam Ne Zaman Yatacak
7) Seçim Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak
8) Diziler Ne Zaman Başlayacak
9) İstanbul Depremi Ne Zaman
10) Doğalgaz Ne Zaman Bedava

Hissediyorum…

1) Sürekli Başım Dönüyor Gibi Hissediyorum
2) Sürekli Yorgun Hissediyorum
3) Sürekli tuvaletim varmış gibi hissediyorum
4) Karında Kalp Atışı Hissediyorum
5) Sürekli Aç Hissediyorum
6) Neden Deprem Oluyor Gibi Hissediyorum
7) Kendimi Çok Yalnız Hissediyorum
8) Hasta Olacak Gibi Hissediyorum
9) Kendimi Halsiz Hissediyorum
10) Kendimi Değersiz Hissediyorum

Burçlar

1) En Sevilmeyen Burçlar
2) En Üzgün Burçlar
3) En Tatlı Burçlar
4) Toprak Grubu Burçları
5) Sabit Burçlar Hangileri
6) İnatçı Burçlar
7) Aurası Yüksek Burçlar
8) Dişil Burçlar
9) Hava Grubu Burçları
10) Ateş Grubu Burçları

Ne Giyilir?

1) İş Görüşmesinde Ne Giyilir
2) İlkbaharda Ne Giyilir
3) Umrede Ne Giyilir
4) Aile Tanışmasında Ne Giyilir
5) 16 Derecede Ne Giyilir
6) Konserde Ne Giyilir
7) İmam Nikahında Ne Giyilir
8) Solaryuma Girerken Ne Giyilir
9) Lisenin İlk Günü Ne Giyilir
10) Siyah Gömlek Altına Ne Giyilir

Plakalar

1) 88 Nerenin Plakası
2) 50 Plaka Nerenin Plakası
3) 23 Plaka Nerenin Plakası
4) 25 Plaka Nerenin Plakası
5) 21 Plaka Nerenin Plakası
6) 08 Plaka Nerenin Plakası
7) 17 Plaka Nerenin Plakası
8) 46 Nerenin Plakası
9) 31 Plaka Nerenin Plakası
10) 16 Plaka Nerenin Plakası


Haber Kaynağı ulusal24.com

Türkiyenin İlk Akü Markalarından EAS, 60. Yılında Yeni Nesil Araçlara Yönelik Ürün Serilerini Tanıttı

Türkiyenin İlk Akü Markalarından EAS, 60. Yılında Yeni Nesil Araçlara Yönelik Ürün Serilerini Tanıttı

İnci GS Yuasa çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye’nin ilk akü markalarından EAS, 60. yılında tüm yeni nesil araçlara hitap edecek şekilde yenilediği ürün portföyünü bayilerine tanıttı. 

Pazardaki ürün çeşitliliğine katkı sağlamaya devam eden İnci GS Yuasa, EAS markası altında otomobil ve hafif ticari araçlar için yeni AGM, EFB, Extr A, Activ A ve ağır vasıta araçlar için de EFB, Extr A, Activ A, Pride serisi aküler ile günümüz araçlarına en yenilikçi enerji depolama çözümlerini sunuyor.

 İnci Holding ve GS Yuasa iştiraki İnci GS Yuasa’nın markalarından EAS, 60. kuruluş yıl dönümünde yenilediği ürün serisiyle binek, hafif ticari ve ağır vasıta olmak üzere ürün portföyünü tüm yeni nesil araçlara hitap edecek şekilde yeniledi. “Yolların kralına akülerin kralı yakışır” sloganıyla 60 yıldır müşterilerine güvenilir bir hizmet sunan EAS’ın yeni ürün portföyünün yer aldığı web sitesi www.easaku.com da Haziran ayı itibariyle yenilendi. İnci GS Yuasa’nın Japon teknolojisiyle geliştirdiği ve Manisa’daki tesislerinde ürettiği yeni EAS Akü ürün ailesi her türlü aracın ihtiyacına uygun akü çözümünü sunuyor.  

Japon teknolojisiyle yenilenen EAS Akü ürün ailesi start-stop teknolojisine sahip yeni nesil üst segment araçlar için tüketicilerle buluşan EAS Start-Stop AGM serisi hem araç performansını artırıyor hem de kullanıcı memnuniyetini üst seviyeye taşıyor. Yenilenen ürün serisi, 3,5 kata kadar daha uzun çevrim ömrü*, minimum su kaybı, AGM teknolojisine özel basınç kontrollü valfli buşonlarıyla maksimum dayanıklılık ve sızdırmazlık özelliklerine sahip. 

EAS Start-Stop EFB serisi standart start-stop araçlar için özel olarak tasarlandı. Güçlendirilmiş yüksek kaliteli plakalara ek olarak özel geliştirilmiş pasta formülü ile yeni nesil, yüksek elektrik tüketimi olan araçlarda bile hiçbir bakım gerektirmeden, 2,5 kata kadar daha uzun ömür* ve ekstra performans sağlar. 

Yüksek enerji ihtiyacına sahip konvansiyonel yeni nesil araçlar için tasarlanan EAS Extr A ise özel ızgara dizaynı ve güçlü pozitif plakaları sayesinde 2 kata kadar daha uzun ömür* ve   % 15’e kadar daha fazla marş basma gücüne* sahip

 

Araç üreticilerinin güvenilir tercihi EAS Activ A serisi ise konvansiyonel araçların standart elektriksel gereksinimlerini karşılayacak nitelikte, bakım gerektirmeyen tam kapalı özel kapak sistemiyle dizayn edildi. Gelişmiş teknolojisi sayesinde bakım gerektirmeyen Activ A serisi ürün takibi sağlayan QR ve barkod teknolojisine sahip. 

*EAS Activ A serisine göre

Ağır vasıtaların gerçek performansı için doğru tercih “EAS Akü Ağır Vasıta Serisi”

EAS’ın ağır vasıtalara yönelik geliştirdiği büyük akülerinde ise dört yeni ürün serisi bulunmakta. Start-stop veya yüksek elektriksel donanıma sahip uzun yol araçları için özel olarak geliştirilen ve çekici arka şasi kullanımına uygun EFB Ağır Vasıta Serisi 2,5 kata kadar daha uzun ömrü** ve 60 kata kadar daha uzun süre titreşim direnci** ile üstün performans ve güç sağlar.  

Yoğun şehir trafiğinde dağıtım, taşıma ve ulaşım sağlayan araçlar için özel olarak geliştirilen EAS Extr A Ağır Vasıta Serisi, 2,5 kata kadar daha uzun ömrü** ve 30 kata kadar daha uzun süre titreşim direnci** ile maksimum güç ve performans sağlar.

Zorlu koşullarda çalışan inşaat araçları ve kamyonlar için geliştirilen EAS Activ A Ağır Vasıta Serisi 2 kata kadar daha uzun ömrü** ve 10 kata kadar daha uzun süre titreşim direnci** ile yüksek dayanıklılık sağlar. 

Yüksek elektriksel donanıma sahip olmayan ağır vasıtalar için geliştirilen EAS Pride Ağır Vasıta Serisi hibrit teknolojisi ve özel açılabilir labirentli buşonlarıyla standart araçların ihtiyaçlarını karşılar. 

*EAS Pride Ağır Vasıta serisine göre

Türkiye’den 6 kıtada 80’in üzerinde ülkeye ihracat 

İnci GS Yuasa’nın otomotiv dünyasındaki gelişmelere paralel en yenilikçi çözümleri müşterilerle buluşturduğunu vurgulayan İnci GS Yuasa İcra Direktörü Kadir Kaymakçı, “İnci GS Yuasa olarak, bugün ülkemizden, 6 kıtada 80’in üzerinde ülkeye ihracat gerçekleştirirken, satış gelirlerimizin yaklaşık yüzde 60’ını yurt dışı satışlarından elde ediyor, ülke ekonomisine ve sektörümüze katkı sunmaya devam ediyoruz. 2015 yılından itibaren son 7 yıllık performansımıza baktığımızda İnci GS Yuasa olarak 25 bin Mega Watt saatlik enerji depolayan akü çözümleri ürettik. 2022 yılında ihracat hacmimizi ve net satış gelirlerimizi bir önceki yılın 2 katına çıkarttık. İstikrarlı büyümemizi; ihracat gücümüz, yüksek teknolojili ürünlerimiz ve bölgesel avantajlarımız ile artırarak devam ettirmeyi hedefliyoruz. Japon akü devi GS Yuasa ortaklığından aldığımız güçle, 6 milyon euroluk yatırım ile otomotiv ve endüstriyel akü alanında teknoloji önderi olmayı sürdürüyoruz. Bu doğrultuda teknoloji girişimleri ve AR-GE yatırımlarına hız kesmeden devam etmeyi planlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

EAS markası ile yeni nesil araçların ihtiyaçlarını ve kullanıcıların gereksinimlerini karşılayacak müşteri odaklı ürünler geliştirdiklerini belirten İnci GS Yuasa Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Gökçe Yılancıoğlu Tellici ise “Türkiye’nin ilk akü markaları arasında yer alan, ‘Akülerin Kralı’ sloganıyla hafızalara kazınan EAS markamızın 60. yıl dönümünde her segmentteki araçların ihtiyaçlarını karşılayan ürünlerimizi bayilerimizin de katıldığı bir lansmanla tanıttık. En ileri teknolojilerle donattığımız ürün serilerimizle binek, hafif ticari ve ağır vasıta olmak üzere her segmentteki araca ve teknolojilere uygun enerji depolayan çözümler sunuyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Casper’dan 2023 Yılında Teknoloji Dünyasına Damga Vuracak 5 Trend!

Casper’dan 2023 Yılında Teknoloji Dünyasına Damga Vuracak 5 Trend!

21. yüzyıl özellikle teknoloji alanında son derece hızlı değişimlere ve gelişmelere sahne oldu. Neredeyse her gün yepyeni bir teknoloji ortaya çıkıyor ve bu durum daha güçlü teknolojik gelişmelerin önünü açıyor. Türkiye’nin teknoloji markası Casper, 2023 yılı ve sonrasında teknoloji dünyasını önemli ölçüde etkileyecek 5 trendi sıralıyor.

 

Sadece bir tuşa tıklayarak veya bir düğmeye basarak dünya çapında iletişim kurmak gelişen teknolojiyle birlikte mümkün hale geldi. Özellikle son 10 yıl içinde teknolojinin geldiği nokta birçok kullanıcıyı oldukça heyecanlandırırken teknolojideki gelişimin ivmesi de gün geçtikçe artıyor. Yapay zeka teknolojisinin ilerlemesinden yüksek hızlı internetin kullanılmasına, genişletilmiş gerçeklikten Metaverse’ün yaygınlaşmasına kadar birçok gelişme kullanıcıların alışkanlıklarını değiştirirken Türkiye’nin teknoloji markası Casper, 2023 yılı ve sonrasında teknoloji dünyasını bekleyen 5 trendi paylaşıyor.

 

1. Yapay zeka teknolojisi, 2025 yılına kadar 190 milyar dolarlık devasa bir sektöre dönüşecek. Yapay zeka, son 10 yılda inanılmaz bir gelişme gösterdi. Yapay zekayı hali hazırda akıllı telefonlarda bulunan kişisel asistanlardan, navigasyon uygulamaları ve diğer pek çok uygulamadan biliyoruz. Gelecek dönemde tüketici içgörülerini belirleme, etkileşimleri analiz etme, yetkililerin kaynak kullanımı hakkında daha iyi kararlar vermesini sağlayacak şekilde yapay zekanın kullanımı yaygınlaşacak. Yapılan bir pazar araştırmasına göre 2023 yılında bilişim ve yapay zeka sistemlerine yapılacak küresel harcamanın 57 milyar doları aşması beklenirken 2025 yılına kadar sektörün, 190 milyar dolarlık devasa bir potansiyele ulaşması bekleniyor. Yapay zekanın sektörel etkilerinin artmasıyla birlikte Ar-Ge çalışmalarında, programlama, test çalışmaları, destek ve bakım gibi alanlarda da yepyeni iş fırsatları yaratmasını bekliyoruz.

 

2. Metaverse tüm normlarımızı değiştirecek ve yepyeni fırsatlar yaratacak. Yepyeni bir çağın başlangıcındayız. İnternet teknolojisinin yarattığı etkinin benzerini yaratabilecek mega bir trend ortaya çıktı; Metaverse. Fiziksel ve sanal gerçekliğin ortak bir çevrimiçi alanda birbirine karıştığı bu dijital evrende çalışma, alışveriş yapma, iletişim kurma ve eğlence şeklimiz bile dönüşecek. Metaverse, şirketler için sosyal varlıklarını arttırmaktan ofis çalışmalarına, bireysel ödemelerden, sağlık hizmetlerine kadar uzanan çok geniş bir yelpazede yepyeni ve son derece büyük fırsatlar yaratacak. Yapılan pazar araştırmalarında Metaverse sektörünün gelecek birkaç yıl içinde 800 milyar dolara, 2030’da ise 2,5 trilyon dolara kadar ulaşması bekleniyor.

 

3. Güçlü performansa ve aynı zamanda şık tasarımlara sahip bilgisayarlar tercih edilecek. Uzaktan çalışma, online eğitimler ya da oyun oynamak için bir bilgisayara olan ihtiyaç arttı. Ancak 2023 ve sonrasında bu ihtiyacın daha yüksek performansa evrilmesi bekleniyor. Özellikle bir oyun bilgisayarının sağladığı performans kriterleri, yoğun grafik özellikleri ve donanım isteyen iş alanlarında da profesyoneller tarafından tercih ediliyor. Kullanıcılar hem iş hem de eğlence için donanımsal açıdan güçlü masaüstü bilgisayarlara ya da mobilleşmenin verdiği konforla güçlü laptoplara fazlasıyla ilgi gösterecek. Gelecek yıllarda tüketici tercihlerini her ne kadar güçlü performansa sahip bilgisayarlar belirleyecek olsa da kullanıcılar cihazlarında şık bir tasarım da isteyecekler. 2023 yılında güçlü donanımların şık tasarımlarla buluştuğu bilgisayarların tercih edilmesi bekleniyor.

 

4. Genişletilmiş gerçeklik her sektörde fark yaratacak. Reel ve sanal dünyayı birleştiren genişletilmiş gerçeklik (XR) teknolojisi, arttırılmış gerçeklik (AR), sanal gerçeklik (VR) ve karma gerçeklik (MR) gibi bugün sahip olduğumuz ve son derece yaygın bir şekilde kullanılmaya başlayan sürükleyici teknoloji deneyimlerinin tamamını kapsıyor. Herhangi bir somut varlığı olmadan sanal bir gerçeklik yaratan bu teknoloji, dünyanın sabit sınırlarından kurtulmak isteyen tüm kullanıcılar arasında son derece popüler durumda. İlerleyen dönemde bu alana yapılacak yatırımlarla birlikte genişletilmiş gerçeklik teknolojisi hayatımızın hemen hemen her alanında kendini hissettirecek.

 

5. 5G teknolojisinin 2023’te hayatlarımızda devrim yaratması bekleniyor. 5G teknolojisi, beşinci nesil hücresel ağ standartları olan mobil teknolojideki en son gelişmedir. Daha yüksek veri hızları, düşük gecikmeli iletişim ve daha yüksek mobil cihaz veri sınırları ile karakterize edilen mobil donanım için en son işletim standartını sunan 5G teknolojisiyle birlikte kullanıcılar, inanılmaz hızlara ulaşabiliyor. 3G ve 4G teknolojileri internette gezinmemizi, veri odaklı hizmetleri kullanmamızı, müzik ve video platformlarını rahatlıkla kullanmamızı sağlarken 5G teknolojisinin hayatlarımızda devrim yaratmasını bekliyoruz. Dünya çapında hemen hemen her telekomünikasyon şirketinin 5G uygulamaları oluşturmak için çalıştığını söyleyebiliriz. Yapılan bir pazar araştırmasına göre ise yeni gelişecek 5G teknolojileriyle birlikte 5G şebeke aboneliklerinin 2027 yılının sonuna doğru 4,4 milyar dolara ulaşacağının öngörülmesi bile 5G’yi çok önemli bir teknoloji trendi haline getiriyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com