WhatsApp kullanıcılarının merakla beklediği yeni özellik yolda – Teknoloji

WhatsApp kullanıcılarının merakla beklediği yeni özellik yolda – Teknoloji

WhatsApp için çoklu hesap desteği zaten geliştiriliyordu. Daha önce WABetaInfo tarafından bulunan ve duyurulan özellik, geliştirilme aşamasındaydı. Özellik sayesinde kullanıcılar, aynı telefonda hem kişisel hem de isterlerse iş WhatsApp hesabı oluşturabileceklerdi. 

Bu özelliğin ne zaman sunulacağı ise bilinmiyordu. Yeni bilgilere göre en son beta sürümünde özellikle ilgili yeni geliştirmeler var. 

Testlerin artık son aşamaya yaklaştığı tahmin ediliyor ve yakında tüm WhatsApp kullanıcılarına sunulması bekleniyor. 


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

WhatsApp Web için ekran kilidi özelliği yolda – Teknoloji

WhatsApp Web için ekran kilidi özelliği yolda – Teknoloji

Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulamalarından WhatsApp’ın Android ve iPhone akıllı telefonlardaki sürümlerinde bulunan ekran kilidi özelliğinin WhatsApp Web platformuna da geleceği ortaya çıktı.

WABetaInfo’nun haberine göre, test aşamasındaki yeni özellik sayesinde kullanıcılar, WhatsApp Web uygulamasının açılışına yazılı veya sayısal bir parola koyabilecekler. Bu sayede hem mesajlarınızın hem de sesli / görüntülü arama geçmişinizin başka kişilerce görülmesini engelleyebileceksiniz.

Ekran kilidi özelliği WhatsApp’ın mobil uygulamalarında da bulunuyor fakat, kullanıcılar tercihe bağlı olarak parmak izi veya yüz tanıma yöntemini de seçebiliyorlar. Mobil uygulamadan farklı olarak, WhatsApp Web sürümünde yalnızca ‘parola’ seçeneği bulunacak.

Apple MacBook Pro dahil olmak üzere bazı Windows ve Mac cihazlarda parmak izi özelliği mevcut. Yani bilgisayarların işletim sistemleri teorik olarak bu sisteme yönelik destek sunuyor, fakat buna rağmen WhatsApp Web’e giriş sırasında parmak izi özelliği aktif edilemiyor. En azından şu an için mümkün değil.

Bununla birlikte WhatsApp Web’e ekran kilidi koymak için, Ayarlar > Gizlilik > Ekran Kilidi (Screen Lock) seçeneğini açmanız yeterli. Bunu yaptıktan sonra WhatsApp, sizden unutmayacağınız bir şifre belirlemenizi isteyecek ve bu şifreyi, WhatsApp Web’i her açtığınızda girmek zorunda kalacaksınız.

Haber Kaynağı ulusal24.com

iPhone’lara ‘Oyun Modu’ özelliği yolda – Teknoloji

iPhone’lara ‘Oyun Modu’ özelliği yolda – Teknoloji

Apple, Nisan ayında MAC bilgisayarlar için yeni işletim sistemi macOS Sonoma’yı tanıtarak kullanıcıların beğenisini kazanmıştı. Bu işletim sisteminde öne çıkan ‘Oyun Modu’ özelliği, oyun oynarken performansı artırmak için sistem ayarlarını otomatik olarak düzenliyor.

Son gelen bilgilere göre, Apple’ın bu popüler özelliği iOS 17 ile birlikte iPhone cihazlara da getireceği belirtiliyor. 9to5Mac haberine göre, salı günü geliştiricilere sunulan iOS 17’nin dördüncü beta sürümünde, ‘Oyun Modu’ ile ilgili bazı gizlenmiş ayrıntılar keşfedildi. macOS Sonoma’da kullanılan çerçevelerin iOS 17 beta 4’e eklenmesi, mobil cihazlara da benzer bir modun gelebileceği iddialarını güçlendirdi.

‘Oyun Modu’, oyunlar için donanım kaynaklarına öncelik vererek oyunların daha sorunsuz çalışmasını sağlarken, Bluetooth gecikmesini de önemli ölçüde azaltıyor.Ancak, iOS’ta Oyun Modu’nun yalnızca iPad için mi yoksa hem iPhone hem de iPad için mi kullanılabileceği henüz belirsizliğini koruyor.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

WhatsApp için video tarafında yeni bir dönem yolda! – Teknoloji

WhatsApp için video tarafında yeni bir dönem yolda! – Teknoloji

WhatsApp, günlük olarak farklı özellikler sunma çalışmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde HD fotoğraf özelliğini tanıtan WhatsApp, şimdi de popüler platform için HD video gönderme seçeneğini getirmeye hazırlanıyor. WABetaInfo tarafından ortaya çıkarılan bilgilere göre, bu özellik fotoğraflar için 4096×2692 piksel çözünürlüğünü destekleyecek.

WhatsApp, yüksek kalitede fotoğraf göndermek için sıkıştırma işlemi uygulayarak HD özelliğini sunuyor. Aynı yaklaşımı video gönderme tarafında da kullanmaya hazırlanıyor. Beta sürümünde ortaya çıkan bilgilere göre, kullanıcılara SD ve HD seçenekleri sunulacak. SD seçeneği, 416×880 piksel çözünürlük sunarken, HD seçeneği ise 608×1296 piksel çözünürlük sunacak.

Bu özelliğin hem iOS hem de Android kullanıcıları için kullanıma sunulması planlanıyor. WhatsApp, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve iletişim kalitesini artırmak için bu tür özellikleri sürekli olarak güncellemeye devam ediyor. Kullanıcılar, yakın gelecekte HD video gönderme seçeneğini kullanarak daha yüksek kalitede videolar paylaşabilecekler.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

The Sims 5 yolda: İlk video yayınlandı – Teknoloji

The Sims 5 yolda: İlk video yayınlandı – Teknoloji

Simülasyon oyun serisi The Sims’in yeni oyunun çıkacağına dair bilgiler bulunuyordu. Serinin yeni oyunu The Sims 5’in tanıtım videosu yayınlandı. Henüz geliştirme aşamasında olan oyun Maxis tarafından geliştiriliyor.

Oyunun yayınlanan videosunda görüldüğü kadarıyla, aydınlatma, animasyonlar, mahalle simülasyonu ve Sims karakterlerinin ruh halleri gibi özellikler geliştirilmiş duruyor. ‘Project Rene’ kod adlı oyunun çıkış tarihi ise henüz bilinmiyor. Ancak bir önceki Sims oyunu 2014 tarihinde çıkış yapmıştı. Oyunun çıkışının ardından üzün süre geçtiği için The Sims 5’in önümüzdeki günlerde tanıtılması bekleniyor. 


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Spotify’a zamlı tarife geliyor: Yeni bir abonelik seçeneği yolda. – Teknoloji

Spotify’a zamlı tarife geliyor: Yeni bir abonelik seçeneği yolda. – Teknoloji

ABD medyası, müzik dinleme platformu Spotify’a yeni bir abonelik seçeneğinin geleceğini duyurdu. Henüz resmi olarak duyurulmasa da, bu yeni abonelik planının mevcut planlardan daha yüksek bir fiyatla sunulacağı bildirildi.

Şirket içinde “Supremium” olarak adlandırılan bu özel abonelik seçeneğinin, şirketin bugüne kadar sunduğu en pahalı plan olduğu ifade edildi.

Hİ-Fİ KALİTESİNDE MÜZİK DİNLEME DENEYİMİ SUNMAYI HEDEFLİYOR

İsveç merkezli Spotify, bu abonelik seçeneğiyle kullanıcılara yüksek kalitede, yani Hi-Fi kalitesinde müzik dinleme deneyimi sunmayı hedefliyor. Bloomberg’in haberine göre, şirket bir süredir ses kalitesini geliştirmek için çalışmalar yürütüyor ve ses kaybını en aza indirerek yüksek kaliteli ses deneyimi sağlamayı amaçlıyor. Bu en pahalı abonelik seçeneğinin ne kadar ücretlendirileceği henüz belirsizken, ilk olarak ABD dışındaki pazarlarda denenmesi planlanıyor.

DETAYLAR AÇIKLANMADI

Spotify’ın yüksek kaliteli sesin yanı sıra bazı ayrıcalıklar da sunacağı belirtiliyor, ancak detaylar henüz açıklanmadı.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Telefon, bilgisayar, televizyon ve beyaz eşya alacaklara kötü haber: Büyük zam yolda! – Teknoloji – Ulusal24.com

Telefon, bilgisayar, televizyon ve beyaz eşya alacaklara kötü haber: Büyük zam yolda! – Teknoloji – Ulusal24.com

Koronavirüs salgınıyla birlikte başlayan çip krizi, fiyat artışlarına neden olmuştu. Salgının etkisini yitirmesine rağmen süren krizle birlikte yeni zamlar yolda.

Sektörde halihazırda bir talep patlaması yaşanırken çip üreticileri yeni zam yapmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’in haberine göre, dünyanın en büyük çip üretici firmalarından biri olan Samsung’un çip fiyatlarına zam yapacağına yer verildi. Çip sattığı müşterileri ile bir görüşme yapan Güney Koreli teknoloji devi, çip fiyatlarına yüzde 20 oranında bir zam yapacağını söyledi. 

Tayvanlı çip üreticisi TSMC’den sonra Samsung, dünyanın en büyük ikinci çip üreticisi. TSCM tarafından yapılan açıklamada, 2022 yılının 2. çeyrek diliminde çip satışlarının yüzde 37 oranında artış göstereceği, bununla birlikte çip üretim kapasitesinin bunun gerisinde kalacağına yer verildi. 

NELERE ZAM GELECEK?
Günümüzde hayatımızın her alanında kullandığımız araç ve gereçlerin içerisinde bu mikroçiplerden bulunuyor. Bu nedenle beyaz eşya, akıllı telefon, bilgisayarlar, tabletler, televizyonlar, arabalar ile hali hazırda satılan tüm elektronik ürünlerde bu çipler bulunmakta. Olası bir çip fiyat artışı sonrası bu ürünlerin fiyatlarında da artış olacak. 

 

Haber Kaynağı www.ulusal24.com