Scroll to top
© 2019, 1CONN Creative 1CONN, Tüm hakları saklıdır.
Share

Evden ürettiklerini online olarak satanlara vergi muafiyeti geliyor

Dün TBMM’ye sunulan İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Teklifinin Kanunu 10. maddesi ile evden üretimi dijital olarak satışa satan kişilere satan kişilere vergi muafiyeti gelecek. Kanuna göre, ayrı bir işyeri açmaksızın oturdukları evde imal ettikleri malları imal eden ve bu malları internet veya benzeri elektronik ortamlar üzerinden satanlar gelir vergisinden muaf olacak.

Bahsi geçen geliri 220 bin TL’yi geçtiğinde ise muafiyet kapsamından çıkacağını belirtelim. Aynı zamanda herhangi bir üretim yapmadan önce internetten satanların bu muafiyetten yararlanamayacağını söylemekte fayda var. Evde üretim yapanların geliri 220 bin TL’yi geçtiğinde ise% 4 gelir vergisi ödenmesi gerekecek.

Vergi İndirimleri

Buna rağmen mal ihracatından elde edilen kazançların yüzde 50’si gelir vergisi beyannamesinde bildirilerek gelirlerden düşebilecek. Bu indirimden yararlanabilecek işletmelerin istihdamlarına da bakılacak. Hızlı olarak Covid-19’da istihdam sorunlarına çözüm üretmek için odaklanan kanun teklifi, işin tanıdığı vergi muafiyetleriyle istihdamın artırılması sağlamaya çalışıyor.

Kanun teklifi yüzde 20’den halka arz edilecek şirketlere 5 yıl boyunca kurumlar vergisinden 2 puan indirim yapılabileceğini de ekleyelim. Son olarak kurumlar vergisini 5 puan indirme yetkisi de Cumhurbaşkanına verilecek.

Esnaf ahilik sandığının ise 2021 yılında uygulanmaya başlanması planlanıyordu. Ancak bu yeni düzenlemeyle, 2024 esnaftan bu kapsamda bir kesinti yapılmayacak.

Ülkeye altın ve döviz girişinde giriş barışı dönemi başlıyor

Bunlara ek olarak, Yurtdışında bulunan parasını, altın ve döviz gibi Yatırımlarını 30 Haziran 2021’e kadar Türkiye’ye getirenler, hayır barışı ile değerlendirilerek onu hangi bir vergi incelesine tabi tutulmayacak. Buda kapsam menkul kıymet ve diğer piyasası araçlarını da yurt dışından geitirlebileceğini de eklyelim.

Diğer araçları ile taşınmazların gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince sahip olunan ve Türkiye’de bulunan ancak işletmelerin kayıtlarında yer almayan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer araçları ile taşınmazların kanuni defterlere kaydedilmesi durumunda getirilecek.


Haber Kaynağı webrazzi.com

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir