Scroll to top
© 2019, 1CONN Creative 1CONN, Tüm hakları saklıdır.
Share

Facebook Neden Bir Gecede 100 Milyar Dolar Kaybetti?

Facebook hisseleri, Amerikan borsasında %19.3’lük düşüş yaşadı ve şirket hisselerinin toplam piyasa değeri yalnızca 1 günde 100 milyar dolar zarara uğradı.

2018, Facebook için oldukça zorlu geçiyor. Şirketin hisse senetleri %19.3’lük bir düşüş yaşadı ve Facebook, yalnızca 1 günde 100 milyar dolar zarar etti. Yaşanan skandalların bedelini ödeyen şirket, daha önce böylesine büyük bir kayıp yaşamamıştı.

Kaybın ne kadar devasa boyutta olduğunu daha net görebilmek adına Facebook’un; 32 milyar dolarlık Twitter’ın 3 katı, 52 milyar dolarlık General Motors’un ise 2 katı kayıp yaşadığını söyleyebiliriz.

Yaşanan kayıp elbette sürpriz değildi. Kişisel gizlilik ve güvenlikle ilgili skandallar, halkla ilişkiler problemleri, kongre oturumları… Mark Zuckerberg’ün yüzünü sık sık her yerde görür olduk. Şirketin zor bir yıl geçirdiği aşikar. Ancak, bunlara ek olarak şirketin 2. çeyrekte yaşadığı performans düşüşü de 100 milyar dolarlık kayıpta etkili oldu. Yavaşlayan gelir ve kullanıcı artışı, yatırımcıları korkuttu.

Facebook, her şeye rağmen değişmeye çalışıyor, Zuckerberg’ün şirketle ilgili vizyonu değişiyor. Platform, daha anlamlı konuşmalar, daha az spam içerik ve reklam için yenileniyor. Eğer platformunuz reklamlardan gelir elde ediyor ve platformda daha az reklama yer vereceğiz derseniz, yatırımcılarında kaçmasına sebep olursunuz, sebebi aslında bu kadar basit.

Fakat her şey o kadar da karanlık görünmüyor. Facebook ekosistemindeki en az 1 uygulama 2,5 milyar kişi tarafından kullanılıyor. Platformun 1,47 milyar günlük aktif kullanıcısı var. Kullanıcı sayısı her çeyrekte %1.4 artıyor ve şirket hâlâ tonlarca para kazanıyor.

Facebook ilk çeyrekte 13.2 milyar dolar kazandı. Bu da %42’lik artış anlamına geliyor. Wall Street’in beklentilerini karşılayamayan şirket, 100 milyar dolar zararla 2. çeyreği kapattı ve acı bir deneyim yaşamış oldu.


Source link

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir