Google’dan öğrencilere limitsiz bulut alanı

Drive‘da sunduğu ofis uygulamalarına ek olarak Gmail hizmetiyle ofislerimizi çoktan işgal etmiş olan Google, şimdi dikkatini okullara yoğunlaştırmış görünüyor. Ağustos ayında öğretmenlere ödev dağıtımında ve takibinde yardımcı olan “Classroom” uygulamasını duyuran firma, şimdi de üniversite öğrencilerine limitsiz bulut alanı sağlayacağınımüjdeledi.

Drive for Education adı verilen Google Drive sürümü, sınırsız depolama alanı sağlamakla kalmayıp 5 TB’a varan dosyaları bulut alanında saklama imkanı veriyor. Şu anda eğitim kurumlarındaki kullanıcılara 30 GB alan sağlayan Google, bu hamlesiyle öğrencileri ve akademisyenleri kuşkusuz mutlu edecek. Ancak bu imkandan faydalanmak için eğitim veya araştırmanızı sürdürdüğünüz eğitim kurumunun Google Apps for Education kullanıcısı olması gerekiyor. İlgili kurum size Gmail üzerinden e-posta uygulaması sunuyorsa ve buna bağlı Drive’da şu anda 30 GB depolama limitiniz varsa, büyük olasılıkla siz de bu uygulamadan faydalanıyorsunuz.

Limitsiz alan uygulamasını birkaç hafta içinde kullanıma sunacağını açıklayan Google’ın, eğitime yönelik başka yenilik ve kolaylıklar da getirmesi bekleniyor.(www.log.com.tr)