()

2020’nin sonlarına doğru, bankalar arasında para transferi konusunda yeni bir dönemin başlayacağı duyurulmuştu. Bu duyuraya göre kullanıcılar 7 gün 24 saat boyunca bankalar arasında para transferi (EFT,Havale) gerçekleştirebilecekti. Bugün ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, FAST sisteminin yürürlüğe girdiği açıklandı. Peki, nedir bu FAST sistemi?

7/24 EFT ve Havale sunan FAST nedir?

Açılımı Fonların Anlık ve Sürekli Transferi olan FAST sistemi ile bankalar arasında artık işlem saatleri ortadan kaldırılacak. Dijitalleşmeye başladığımız bu dönemde, kullanıcıların 7 gün 24 saat boyunca para transferi yapmasının mümkün hale gelmesi oldukça isabetli bir atılım oldu diyebiliriz.

Fast

FAST sistemi geçtiğimiz aylarda 50 TL limitli olarak denenmeye başlanmıştı. Bu sistemin yürürlüğe girmesi ile limit 1.000 TL’ye kadar yükseltilecek.

FAST’tan önce farklı bankalar arasında yapılan EFT işlemi 17:00’da sonlanıyordu. 17:00’dan sonra yapılan EFT işlemleri bir sonraki iş günü içerisinde gerçekleşiyordu. FAST ile artık X bankasından Y bankasına 7 gün 24 saat boyunca para transferi yapabileceksiniz.

Bir çok bankanın mobil uygulamaları bu sistem için geçtiğimiz günlerde güncelleme almıştı. Mobil uygulamalardan da bu sistemi kullanabileceğinizi belirtelim. FAST sayesinde IBAN numarası olmadan da para transferi yapılabilecek. Yani para göndermek istediğiniz birinin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgileri yeterli olacak. Bu da para transferini hem kolaylaştıracak hem de hızlandıracak.


Haber Kaynağı www.teknolojioku.com

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: