()

Huawei’nin şirket içi HiSilicon birimi, şirketin en iyi amiral gemisi telefonuna (Mate 40 serisi) ve 5G ağ donanımı için kullanılan 5G baz istasyonuna güç veren güçlü 5nm Kirin 9000 yonga setini tasarladı. Ne yazık ki ABD Ticaret Bakanlığı, herhangi bir dökümhanenin ABD kaynaklı teknoloji kullanılarak yapılan herhangi bir yongayı Huawei’ye göndermesini engelleyen bir ihracat kuralını değiştirdi. Sonuç olarak, Huawei yeterince son teknoloji bileşenleri elde edemedi. Örneğin, 5nm Kirin 9000 SoC’lerinden 15 milyon adet sipariş etmişti, ancak bunların yalnızca 8.8 milyonu Huawei’ye teslim edildi.

Huawei için kötü haber! 

Huawei, Çin’in en büyük dökümhanesi SMIC’e döndü, ancak son teknolojisi TSMC tarafından kullanılan 5nm işlemine kıyasla 14 nm’de takılı kaldı, bu uygulanabilir bir plan değildi. Daha da kötüsü, Çin dökümhanesi geçen hafta ABD Ticaret Bakanlığı’nın Varlık Listesine eklendi. Bu, SMIC’in lisans almadan ABD tedarik zincirinden parça alamayacağı anlamına geliyor. İki ABD’li milletvekili, SMIC’in gelişmiş ABD teknolojisine el koymasını engellemek için SMIC’e karşı yeni kuralların daha da sıkılaştırılması gerektiğini söylüyor. Huawei’nin Mayıs 2019’daki Varlık Listesi’ne yerleştirilmesi, Çinli üreticinin Google dahil ABD tedarik zincirinden bileşen almasını engelliyor.

Foundries using American tech cannot ship Huawei's own cutting edge Kirin chips to the Chinese manufacturer

Bir mektupta Senatör Rubio ve Kongre Üyesi McCaul, SMIC’e neredeyse tüm satışların kısıtlama olmaksızın devam etmesine izin verecek tehlikeli boşlukları kapatmak için Varlık Listesinin daha katı olması ve yeniden yazılması gerektiğini yazdı. Milletvekilleri mektuplarında, Varlık Listesi kurallarının değişiklik yapılmaması halinde bu artan ulusal güvenlik tehdidini ele almada tamamen etkisiz olacağından endişe duyduklarını söylediler. 

SMIC, belirli tedarikçilerden ekipman satın almasını engelleyen bir kara listeye yerleştirilirse, 10 nm işlemci ve hatta daha gelişmiş düğümleri kullanarak üretim tesisleri geliştirmeyi planladığı için Ar-Ge’sini çok olumsuz etkileyeceğini söyledi. SMIC geçen hafta, Varlık Listesine yerleştirilmenin operasyonları ve kısa vadede finansman üzerinde büyük bir olumsuz etkiye sahip olacağına inanmadığını da söyledi.

SMIC, daha modern işlem düğümleri kullanarak üretebilirse, küresel çip pazarında büyük bir değişime yol açabilir. Aynı zamanda, ABD’nin Huawei’yi dünyanın en iyi akıllı telefon üreticisi olarak Samsung’a meydan okumasını engellemekten alıkoyabilir.


Haber Kaynağı www.teknolojioku.com

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: