Instagram’da iyi bir insan olmanın 10 kuralı

Instagram gençler arasında yaygınlaştıkça kullanımına yönelik tavsiyeler de artmaya devam ediyor. Bu tavsiyelere “Lider Kızlar Enstitüsü” kurucusu Rachel Simmons‘un “Instagram’ın 10 kuralı” diyerek paylaştığı maddeleri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu maddelerin Simmsons’ın bir gurup çocuk, gençler, çocuklu aileler ve eğitimciler ile beraber oluşturulduğunu belirtmekte fayda var.

1- Gerçek hayatta nasıl bir insansanız, online dünyada da aynı şekilde davranmalısınız. (Başkası olma, kendin ol diyor.)

2- Hiç bir zaman, hiç kimseye görünüşüyle ilgili kötü bir yorum yapmamalısınız, şaka ile karışık bile olsa yapmamalısınız.

3- Herhangi bir arkadaşınız veya yakınınızın daha doğrusu kim olursa olsun kimsenin bir fotoğrafının (özellikle utandırıcı pozlar) izinsiz paylaşmamalısınız. Komik olsa bile!

4- “Böylesi de çok sıkıcı” diyebilirsiniz ama arkadaşlarınıza “takıldığınız” zaman internet dünyasında daha dikkatli olmalısınız. Gerçek hayatta ses tonu ve yüz ifadeleriniz çok şey anlattığı için internet dünyasında daha kırıcı olabilirsiniz.

5- Fotoğraf paylaşırken bunun bir şekilde “herkes” tarafından görülebileceğini unutmayın. Bu nedenle paylaşımlarınızı süzgeçten geçirmeniz gerektiğini unutmayın. Siz olmasanız bile onu gören bir başkası da yayabilir.

6- Herkesin beğeni almak gibi derdi olduğunu biliyoruz. Siz beğeni sayısını çok fazla dert etmemeye çalışın.

7- Başkaları ile çektiğiniz fotoğrafları keserek sadece kendinizi paylaşmamalısınız. (Tahmin ettiğinizden çok dikkat çekiyor.)

8- Fotoğraflarda tanımadığınız kişileri eklememeye ve anlamsız etiketler kullanmamaya özen gösterin. Tabi sizi saçma, gereksiz fotoğraflarda etiketleyenleri de kaldırmayı unutmayın. Onların da başkaları tarafından görüntülenebildiğini unutmayın.

9- Yaşınız küçük ise (ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin telefonları olması ayrı bir konu) instagram’da sadece tanıdığınız kişilerin sizin fotoğraflarınızı görmesine izin verin.

10- Vucudunuzda paylaşmamanız gereken yerleri paylaşmamalısınız. Paylaştığınız fotoğraflarınıza gelen övgülere aynı şıklıkta karşılık vermeli tabi bunu abartmadan (çok da havaya girmeden) yapmalısınız. Paylaştığınız ve paylaşılan kişi sizsiniz, kendiniz olmaktan zevk alın.