()

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan koronavirüs salgını geçtiğimiz yılın heba olmasına neden olmuştu. Bilim insanları salgın için çalışmalarına hız vermiş gece gündüz demeden çalışmış ve sonunda aşıyı bulmayı başarmışlardı. Faz testleri tamamlanan ve etkinliği kanıtlanan koronavirüs aşısı çok kısa süre içerisinde Türkiye’de uygulanmaya başlanacak. Kademe kademe vurulacak olan bu aşı sayesinde hayat eskisi gibi normale dönecek. Peki, Koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır?

Koronavirüs aşısı kademe kademe vurulacak. Risk ve iş gruplarına göre ayrıştırılacak olan bu aşı, öncelikle sağlık çalışanlarına uygulanacak. Sonrasında ise daha fazla ölümün gerçekleştiği risk grubunun en başında gelen 65 yaş ve üzeri kişilere koronavirüs aşısı uygulanacak. Aşı vurulmak için ise randevu almanız gerekiyor.

Koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır?

Koronavirüs aşı randevusu; Merkezi Hekim Randevu Sistemi’nin (MHRS)  internet sitesi olan https://www.mhrs.gov.tr adresi üzerinden veya 182’den randevu alınarak başvuru yapılabiliyor. 

Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) üzerinden randevu almak

MHRS’den randevu almak için öncelikle web sitesini açın. Sitede yer alan Randevu Al butonuna tıklayın. Üyeliğiniz yoksa; Üye Ol seçeneği ile gerekli bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girerek sisteme üye olun. Üyeliğiniz varsa T.C. kimlik numaranız ile giriş yapın.

Randevu ekranı açıldığında; Hastane randevusu al seçeneğinden Genel Arama ardından da Covid-19 aşı seçeneğine tıklayın. Eğer aşı için öncelik grubundaysanız aşı için randevu oluşturabilirsiniz. Ancak 65 yaş ve üzeri veya sağlık çalışanı değilseniz “COVID-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli grupta değilsiniz. Yeni öncelikli gruplar eklendikçe durumunuz yeniden değerlendirilecektir.” uyarısını alacaksınız.

Ayrıca MHRS’nin sitesinden, iOS ve Android mobil uygulamasını indirerek aynı işlemleri mobil uygulama üzerinden de yapabilirsiniz. Ancak uygulama henüz App Store ve Play Store’da yer almadığı için uygulamayı yüklemek için iPhone’da profil kurmanız ve Android’de ise APK. kurmak için telefonun ayarlar bölümünden bilinmeyen kaynaklara izin vermeniz gerekiyor.

Koronavirüs aşı randevusu nasıl alınır?

Öncelik grubun büyük bir bölümü tamamlandığında tüm vatandaşlarımızın bu aşıdan ücretsiz olarak faydalanabileceğini belirtelim.

182 üzerinden randevu almak

Alo 182 Hastane Randevu sistemi üzerinden telefonunuzdan 182’yi arayarak operatör ile konuşabilir ve koronavirüs aşısı için randevu alabilirsiniz. Ancak hatlar yoğun olacağı için size tavsiyemiz internet sitesini kullanmanız yönünde olacak.


Haber Kaynağı www.teknolojioku.com

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: