Küçük ölçekli işletmeler için sosyal medya planlaması rehberi

Küçük ölçekli işletmelerin, sosyal medya yönetimi için uzman ekipler oluşturmaya yönelik yeterli bütçesi olmayabilir. Bu nedenle, bu işletmelerde sosyal medya genellikle ikinci plana atılır ya da başka bir görevdeki kişi tarafından yürütülmeye çalışılır. Bu da zamanı doğru yönetememe, sosyal medyaya gereken ilgiyi gösterememe gibi sonuçlar doğurur.

Oysa ki sosyal medya, firmaların pazarlama stratejilerinde son derece önemli bir noktaya gelerek, başlı başına bir sektör olarak algılanmaya başladı. Bu durum, sosyal medya pazarlamasının uzman kişiler tarafından ele alınması gereken bir konu olduğunu gösteriyor.

Küçük işletmeler için hem bütçe yetersizliği hem de sosyal medyanın önemi aynı anda düşünüldüğünde, sosyal medya için zaman yaratmak ve bunu tasarruflu bir yolla gerçekleştirmek için çeşitli yöntemler deneme gerekliliği ortaya çıktı.

Peki zamanı ve bütçeyi tasarruflu kullanarak, sosyal medya planlaması nasıl gerçekleştirilebilir?

Sosyal medya platformlarını yakından takip etmek

Sosyal ağlarda, her gün, hatta her an yeni gelişmeler ve trendler ortaya çıkıyor. Gündem hızla değişiyor. Kullanıcıların öncelikleri ve takip ettiği akımlar da buna paralel olarak farklılık gösteriyor. Durum böyle olunca, sosyal medya platformlarındaki paylaşımlarınız için de güncel ve farklı olma zorunluluğu ortaya çıkıyor. Siz de firma olarak sosyal ağlarda bir akımın takipçisi olmasanız bile, kendi akımınızı oluşturabilmek ve fikir edinmek adına gelişmeleri yakından takip edebilirsiniz.

Uzman desteği almak adına da sosyal ağları kullanabilirsiniz. LinkedIn’den firmanıza gelen geri dönüşleri değerlendirip, aranızda katılmasını düşündüğünüz ya da birlikte iş yapabileceğiniz kişileri değerlendirmek adına, kişilerin LinkedIn profillerini gözden geçirebilirsiniz.

Instagram’da ise, işletmenizin hesabına dair paylaşılabilecek hashtag’leri kontrol ederek işe başlayabilirsiniz. Sizinle ilgili paylaşımlar yapılmış mı? Promosyon çalışmalarınız ne kadar başarılı olmuş? Bu gibi analizlerle firmanızın etkinliğini ölçebilir, araştırmalarınız sırasında yapmanız gerekenlere ilişkin fikir edinebilirsiniz.

sosyal-medya-takip

Takipçileriniz neler paylaşıyor?

Size doğrudan ulaşan, firmanız hakkında yorum yapan, tweet’lerinizi retweet eden kişilerin, kimleri, hangi ürünleri, hangi akımları takip ettiğini gözden geçirebilirsiniz. Böylece sonraki adımlarınızda hedef kitlenizin taleplerini göz önünde bulundurabilir, onların beğenilerine göre kampanyalar oluşturabilirsiniz. Takipçilerinizi incelemeye aldığınız zamanlarda rastgele kişiler seçerek, hedef kitlenizle ilgili daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ayrıca, sosyal medya ağlarındaki takipçilerinizden size gelen bildirimleri değerlendirmeniz için bir de süre ayırmanız gerekiyor. En azından geri dönüşlerin durumuna, oranına ve çalışmalarınızın planladığınız gibi gidip gitmediğine bu bildirimler yoluyla karar verebilirsiniz.

Facebook’ta rakiplerinizin hesaplarını ve paylaşımlarını kontrol edebilir, onların stratejilerine, beğeni ve paylaşım oranlarına göz gezdirebilirsiniz. Siz de başarılı bulduğunuz kampanyaları kendinize göre değerlendirerek yeni kampanyalar için fikir üretebilirsiniz.

sosyal-medya-takipci

Düzenli paylaşım yapmak

Kendinize daha önceden haftalık bir paylaşım planı yaparsanız, bu paylaşımlarda bulunmak çok kısa bir sürenizi alacaktır. Haftalık olarak fotoğraf, video ve metinlerden oluşan paylaşım listelerinizi oluşturun. Bunları, gündemi takip ederek, duyarsız gibi görünmemek adına, mümkünse doğal afetlerin, savaş, felaket gibi durumların olduğu günlerde paylaşmamaya özen gösterin. Herhangi bir kötü durum yoksa, bayram ve özel günleri gözetmeniz yeterli olabilir.

Facebook’ta paylaşımlarınızda, web sitenizin bağlantısının yer almasına dikkat edin. Böylece hem söz konusu paylaşımınız hem de web siteniz dikkat çekebilir.

Instagram’da da her gün en azından bir fotoğraf paylaşarak, hesabınızı güncel tutmaya ve daha fazla takipçi kazanmaya çalışabilirsiniz.

Değerlendirme ve analiz

Sosyal medya hesaplarınızın durumuna baktığınız zaman, aksayan bir alan görüyorsanız bu noktaları not alın. Her sosyal medya platformunun kendine göre bu değerlendirmeleri yapabileceği araçları olduğunu da unutmayın. Bu araçlar sayesinde ne kadar geridönüş aldığınızı, diğer markaların hesaplarına göre ne durumda olduğunuzu ve ne kadar ziyaret edildiğinizi öğrenmeniz mümkün.

Facebook Insights, Twitter Analytics, Google Analytics gibi mecraların haricinde, Instagram ve LinkedIn için de kendi araçları içerisinde ve yardımcı araçlarla bu bilgileri elde edebilirsiniz.

sosyal-medya-analiz

Planlama

Her platformun kendine özgü; görsel, video veya metin ağırlıklı olmak üzere çeşitli paylaşım stratejileri var. Ancak bu, örneğin Facebook’ta sürekli fotoğraf ve albüm paylaşmak, Instagram’da sürekli video paylaşmak ya da Twitter’da sürekli metin içerikli tweet’ler girmek anlamına gelmiyor.

Haftalık görsel, video ve metin içerikli paylaşımlarınız için plan hazırlarken, mümkünse bu içerik türlerinin eşit dağılımını sağlayın. Eğer eksik içerikleriniz olduğunu düşünüyorsanız, o türdeki içerikleriniz için gerekli materyalleri toplayabilirsiniz.

Kaynak : SosyalMedya.co