LinkedIn tasarımını değiştiriyor

LinkedIn, 2014’ün sonunda nihayet ana sayfasında içerik vurgusunu artıran bir değişikliğe gidiyor.

Henüz bütün kullanıcılar için bu değişiklik görünür olmasa da, bazılarımız ana sayfalarında bu değişiklikleri görmüş olabilir. Yeni tasarımda çok radikal değişiklikler olduğunu söylemek güç, ancak artık paylaşılan içeriklerin daha görünür olduğunu söylemek mümkün.

yeni-anasayfa-linkedin

Bu hafta bütün kullanıcılara yeni ana sayfanın açılacağını duyuran LinkedIn, ‘Her şey sizinle ilgili’ sloganıyla yeni tasarımını tanıttı. LinkedIn’in mobilden sorumlu VP’si ve aynı zamanda yeni tasarımın mimarlarından Joff Redfern, yeni ana sayfanın üç ana ekrana bölündüğünü ve kullanıcı deneyimini artırmak istediklerini söylüyor.

Bu üç alanın ilki kullanıcıların markalarla olan ilişkilerini yönetebileceği alan, ikincisi network’lerini daha iyi kontrol edebilecekleri alan ve üçüncüsü ise network’ündeki kullanıcıların ve grupların içeriklerini görüntülediği akış alanı olacak.

Yeni ana sayfanın üst bölümünde profil görüntülenme sayısı ve gönderilerinizle etkileşime geçen kullanıcıları gösteren bir mini istatistik alanı var. Bu alanın hemen sağında yeni bir fonksiyon olan ‘Keep in Touch’ kutucuğu bizi karşılıyor.

Bu bölümde ise son zamanlarda etkileşimde bulunmadığınız bağlantılarınızla nasıl etkileşime geçebileceğinize dair öneriler yer alıyor. Örneğin LinkedIn, size önerdiği bağlantının son gönderisini beğenerek onunla etkileşime geçebileceğinizi öneriyor.

istatistik-linkedin

Ana sayfanızdaki akışta da değişikliğe giden LinkedIn, artık daha akıllı bir algoritmayla içerik akışınızı düzenleyecek. Böylece sizin için daha önemli kişiler ve daha önemli içerikler önceliklenerek ana sayfanızda görünür hale gelecek.

Yazının başında çok da radikal değişiklikler olmadığını belirtmiştik, ancak bu değişiklikler arasında en radikal olanı akıştaki bu değişimin olduğunu söyleyebiliriz. LinkedIn’in bu hafta içinde bütün kullanıcılar için yayına almayı planladığı bu yeni ana sayfa tasarımı, git gide büyüyen bu profesyonel sosyal ağı daha da güçlendireceğe benziyor.