Sosyal Medya Sayfalarının Görsel Boyutları

Sosyal medyanın son zamanların en önemli iletişim araçlarından biri haline gelmesiyle beraber markların bu platformlara olan ilgisi de artıyor. Pazarlama aracı olarak da kullanılan sosyal ağ profillerinde paylaşın bir fotoğraf, uzun uzun yazılan bir blog yazısından daha etkili olabiliyor.

HubSpot’un yaptığı bir araştırmaya göre bir fotoğraf ile paylaşılan içerikler, normal bir içeriğe kıyasla %53 daha fazla beğeni, %103 daha fazla yorum alıyor. Bu da sosyal medya kanallarında paylaşılan görsellerinin önemini oldukça ortaya koyuyor.

Facebook kapak fotoğrafı kullanımı, Twitter ve Google+ sayfalarındaki kapak fotoğrafları markaların kendi kimliklerini yansıtmaları için oldukça önemli alanlar olarak öne çıkıyor. Markalar bu sayfalardaki alanları iyi kullanarak hem kendi reklamlarını yapabilir hem de ürünlerini tanıtabilirler.

Her sosyal ağın görsel alan boyutlarının farklı olması da şirketlerin aynı görselleri farklı boyutlarda hazırlamasına neden oluyor. Struto’nun hazırladığı infografik Google+, Facebook, Twitter, LinkedIn Pinterest ve YouTube sayfalarının görsel boyutlarını detaylı bir şekilde ortaya koyuyor.

Markalar buradaki görsel boyutlarını dikkate alarak kendi görsellerini hazırlarken, hangi platform için nasıl bir görsel hazırlamaları gerektiğini göz önünde bulundurabilirler.

1