Scroll to top
© 2019, 1CONN Creative 1CONN, Tüm hakları saklıdır.
Share

Spotify, 72 saatlik sürenin dolmasına 4 saat kala lisans için RTÜK’e başvuru yaptı

Son dönem dönüm, dijital müzik alanında ülkemiz çalkantılı bir dönemden dönemden. Geçtiğimiz yıl dijital yayıncılığa getirilen RTÜK denetiminden, kısacası RTÜK yasasından son olarak globalde ciddi bir kullanıcı olan Spotify etkilenmişti. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Spotify72 saat içinde lisans başvurusunda bulunmazsa kapatılabileceğini gündeme getirmişti.

RTÜK, aşağıdaki ifadeleri kullandığını duyuruda kullandı:

Başvuru talebini içeren dilekçesiyle birlikte taahhütnameyi sunmaz ve 3 aya tekabül eden yayın lisans ücretini peşin olarak ödemez veya hizmetlerine bu duyuruyu müteakiben 72 saat ‘son vermez ise Üst Kurul tarafından 6112 sayılı Kanunun 29 / A maddesinin ikinci fıkrası sulh ceza hâkiminden söz konusu yayınla ilgili olarak erişimin engellenmesi talebinde bulunulacağı ve aynı kanunun 33 üncü maddesinin birinci fıkrası birinci ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacağı ihtar olunur.

Durum böyle olunca ücretli ve ücretsiz tüm Spotify kullanıcıları gözünü Spotify’a dikti. Fakat RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, Spotify ile bir temas kurulamadığını ve bir muhatap bulunamadığını söylemişti. Zira şu anda Spotify’ın herhangi bir Türkiye temsilcisi bulunmuyor. Hatırlatsanız şirket, 2018 yılında Türkiye ofisini kapatmış ve operasyonları yurt dışından yöneteceğini söylemişti. Hem RTÜK yasası hem de muhatap bulunamaması da dijital müzik platformuyla ilgili endişeleri beraberinde dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde Sabah Gazetesi’nden Burak Çelik’in Haberinde Spotify anlaşmasının tamamlandığı söylenmiş olsa da RTÜK’ten konuyla ilgili net bir bilgi paylaşılmamıştı. Nitekim, hem RTÜK’ün hem de İlhan Taşcı’nın açıklamalar açıklamalar Spotify’ın 72 saatlik sürenin bitmesine 4 saat kala lisans başvurusunda başvurunu ortaya koyuyor.

RTÜK’ün açıklaması şu şekilde:

Mevzuatımız gereği müzik alanında isteğe bağlı yayın yayın hizmeti veren uluslararası bir kuruluş olan Spotify yasal süre ‘müracaatını yapmış ve lisanslama süreçleriyle ilgili hazırlıklara başlamıştır. Uluslararası medya kuruluşları ile daima yasal çerçevede yapıcı ve diyaloga açık bir iletişim yürüten üst kurulumuz bundan sonra da aynı tavrını korumaya devam edebilir. Görsel ve işitsel medyaya destek misyon edinen RTÜK, yayıncılara rehber olmayı daima sürdürecektir.
Haber Kaynağı webrazzi.com

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir