Scroll to top
© 2019, 1CONN Creative 1CONN, Tüm hakları saklıdır.
Share

Türkiye’de dijital reklam Yatırımları ilk 6 ayda 3 milyar 479 milyon TL oldu

Türkiye’de Bilgi Medya ve Reklam Yatırımları 2020 Yılı İlk 6 Ay Raporu paylaşıldı. Rapora göre, toplam medya Yatırımları 6 milyar 294 milyon TL olarak gerçekleşti. Yine bu toplam medya ve reklam Yatırımlarının tutarı, 7 milyar 867 TL olarak açıklandı. Rapor, Reklamcılar Derneği (RD), Reklamverenler Derneği (RVD), İnteraktif Reklamcılık Derneği (IAB), Açıkhava Reklamcıları Vakfı (ARVAK), Ulusal Radyo Yayıncıları Derneği (URYAD) ve Mobil Mecralar Araştırma Pazarlama ve Reklamcılık Derneği (MMA TR) adına Deloitte tarafından hazırlandı.

Covid-19 salgını, medya ve reklam Yatırımlarını direkt olarak etkiledi

Paylaşılan raporla Covid-19 salgınının, Türkiye medya ve reklam Yatırımlarının üzerinde direkt olarak etkili olarak geçtiğini söyleyebiliriz. Bu süreçte reklamverenler öncelikli bilinirliğinin için, daha sonra da satış odaklı kampanyalar gerçekleştirdi. Birçok reklamveren de evde geçirilen zamanın artmasıyla doğru orantılı olarak ev içinde daha çok tüketilen mecralara yöneldiler. Covid-19 Tahmin reklamları üzerinde üzerinde etkisi en çok bu yılın ikinci çeyreğinde tıslandı. TV ve dijital diğer mecralar, pandeminin olumsuz hale daha az yaşarken, sinema ve açıkhava medya Yatırımlarında büyük düşüşler gerçekleşti.

TV medya Yatırımlarında yüzde 4,9 artış

Başlayan medya yatırımları yüzde 34,7 oranında paya sahip olan TV medya Yatırımları, bu yılın ilk altı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 4,9 artarak 2 milyar 186 milyon TL’ye yükseldi. Pandemi öncesi global TV reklam harcamalarında, 2020 yüzde 2,5 büyüme beklenirken pandemi etkisi sonrasında ise yüzde 13,8’lik küçülme ile sonuçlanması bekleniyor.

Türkiye’de pandemi döneminde evde geçirilen zamanın artması ile toplam TV izleme süreleri yükseldi. Mart-Mayıs döneminde tematik kanal izlenmesi daha hızlı artarken kısıtlamalar tatlıların iptali, ana kanallarda tekrar yazıları zorunlu kıldı. Perakende, finans ve özellikle e-ticaret sirketlerinde günün şartlarını adresleyen kampanyalar ile hareketlilik bazı reklamverenler özellikle prodüksiyondaki zorluklar nedeniyle önemli ölçüde kampanyalarını iptal ettiler veya ertelediler. Bu bazen hızlı televizyon reklam Yatırımları beklenenin altında büyüdü.

Dijital Medya Yatırımları bu yılın ilk 6 ayında 3 milyar 479 milyon TL’ye ulaştı

Amerikan Medya Yatırımları yüzde 55,3 dolar paya sahip dijital medya Yatırımları, bu yılın ilk 6 ayında 3 milyar 479 milyon TL ulaştı. Bu arama motoru, video reklamları ve sosyal medyanın dijital reklamlarından aldıkları paylarda önceki yıllara göre artış yaşandı. Mobilin, dijital reklam yatırımlarından öde, önemli ölçüde yükselerek yüzde 71,6’ya ulaştı, programatik yöntem ile satın alınan Yatırımların payı ise yüzde 81,4’e çıktı.

Dijital reklam yatırımlarının özellikle okula dönüş ve Kasım-Aralık dönemindeki online satış kampanyalarının etkisiyle 2020’nin ikinci yarısında artış göstereceği; Diğer yandan pandeminin günlük yaşama başka azalması sonucu ilk yarıda Yatırım ve buna bağlı ödeme yatırımların artmasıyla, dijitalin toplam reklam Yatırımlarından ilk yarıda hesap değişebileceği öngörülüyor.

Mobil reklam Yatırımları 2 milyar 491 milyon TL’ye ulaştı

Mobil reklam Yatırımları, 2020’nin ilk 6 ayında 2 milyar 491 milyon TL’ye ulaştı. Mart ayı s, e-ticaret verilerinin yükselmesi, haberleşmek için yoğun olarak mobil haberleşme teknolojileri ve sosyal medyanın başında, özellikle müzik, eğlence, yemek tarifleri, spor, hobilere yönelik içerikler ve dizi tekrarı içeriklerinin yoğun olarak mobil ortamlardan tüketilmesi reklamverenlerin de ilgisini artırdı. Pandemi döneminde mobil oyunlarda günlük kullanıcı sayısında yüzde 15 artış görülerek bazı oyunların, Türkiye’de günlük kullanıcı sayıları 5 milyon seviyelerine ulaştı. Bu vesileyle oyun içi reklamlarda da artış yaşandı.

Basılı medya Yatırımları yüzde 37,3 azaldı

Baskı medya yatırımları toplamda yüzde 2,9’luk paya sahip yazılı basın medya Yatırımları, bu yılın ilk 6 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre, yüzde 37,3 oranında azalarak 185 milyon TL oldu. Pandemiden sınırlamalar incelendiğinde tüketici mecra alışkanlığı sert bir değişim gösterdi; gündem haber portalları ve televizyona evrildi.

Açıkhava medya Yatırımlarında yüzde 26,7’lik düşüş

Üretim medya yatırımları toplamda yüzde 4,6 oranında bir payı açıkhava medya Yatırımları, bu yılın Ocak-Haziran döneminde, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 26,7 oranında azalarak 289 milyon TL olarak gerçekleşti. Düzenli büyüme gözlemlenen açıkhava mecrasının ilk kez bu denli küçülme yaşaması beklenmeyen bir sonuç. 2020 kadar ilk yarıyıldaki küçülmeyi tamamen telafi edebilme de hızla toparlanması öngörülüyor.

Radyo medya Yatırımları yüzde 17,1 düştü

Başlangıç ​​medya yatırımları toplamda yüzde 2,1 oranında bir paya sahip olan radyo medya Yatırımları, bu yılın ilk 6 ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 17,1 düşüş göstererek 130 milyon TL olarak gerçekleşti.

Sinema medya Yatırımları yüzde 54,1 oranında azaldı

Başlangıç ​​medya yatırımları toplamda yüzde 0,4 oranında bir paya sahip olan sinema medya Yatırımları, bu yılın ilk 6 ayında, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 54,1 oranında ciddi bir düşüş göstererek 25 milyon TL’de kaldı. Pandemi küresel sinema reklam Yatırımlarında, 2020 yılında yüzde 5,0 büyüme beklenirken pandemi etkisi ile bu mecrada yüzde 31,6 küçülme bekleniyor. Sinemaların Mart başlangıcı kapatılması ve Ağustosun katı sınırlamalar ile açılması, mecranın yaşadığı en önemli sorunların başında geliyor. Kısıtlamalarınız gerek Hollywood gerekse de Türk yapımcıların yapımını tamamen durdurması, reklam Yatırımlarının ilk altı ayda sert bir düşüş gösterdiği ifade ediliyor.


Haber Kaynağı webrazzi.com

Related posts

Post a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir