()

Çin’in Wuhan kentinde 2019’un sonunda ortaya çıkan ve 2020 yılımızı mahveden koronavirüs salgını, hala etkilerini göstermeye devam ediyor. Dünyanın dört bir yanında süren koronavirüs aşı çalışmaları ise nihayet geçtiğimiz aylarda meyvesini vermişti. Önümüzdeki aylarda ise tüm dünyada aşılama sürecine geçilecek. Faz çalışmaları biten koronavirüs aşısı için bugün Sağlık Bakanlığı, Aşıla isimli uygulamayı indirime sundu.

iOS ve Android platformlarında indirime sunulan Aşıla uygulaması, kişinin koronavirüs aşısı vurulması için büyük önem taşıyor. İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, vatandaşların koronavirüs aşısını vurulmak için ya E-Nabız üzerinden ya da Aşıla uygulaması üzerinden işlem yapabileceğini açıkladı.

Türkiye’deki Koronavirüs süreci Aşıla uygulamasından yönetilecek!

Şimdilik App Store, Play Store ve AppGallery mağazalarında yer almayan Aşıla uygulamasını buradan indirebilirsiniz. Bildiğiniz gibi Android’e APK. olarak uygulama yüklenebiliyor. Bunun önce Ayarlar bölümünden bilinmeyen kaynaklara izin vermeniz gerekiyor.

Aşıla

iPhone tarafında ise uygulamayı yükleyebilmek için iPhone’unuza profil yüklemeniz gerekiyor. iPhone’a Aşıla uygulamasını yüklemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

1. Adım: Kullanıcılar Apple cihazlarında “İndir” butonuna tıkladıktan sonra;“mobilmarket.saglik.gov.tr” şunu yüklemek istiyor: “Uygulama Adı” ifadesinin yer aldığı bir bilgi ile karşılaşacaktır. Burada “Yükle” butonuna basarak kurulumu gerçekleştirebilmektedirler. Kurulumun bittiğine dair, cihazda herhangi bir bildirim yapılmamaktadır. Cihazda uygulama listesi kontrol edilerek indirildiği görülebilmektedir.

2. Adım: Cihaza indirilen uygulamaları açmaya çalışırken“Güvenilir Olmayan Kurumsal Geliştirici” uyarısı ile karşılaşırsanız; uygulamayı açmadan önce, T.C. Sağlık Bakanlığı kurumunun yayınladığı uygulamalar için, cihazınızın güvenli kuruluş doğrulamasını yapmanız gerekmektedir. Bu işlem için Apple cihazlarda; Ayarlar > Genel > Profiller ve Aygıt Yönetimi (bazı modellerde “Profiller” veya “Aygıt Yönetimi” olarak geçmektedir) sayfasında, “KURUMSAL UYGULAMA” başlığı altında bulunan“T.C. SAGLIK BAKANLIGI” ifadesine tıklanır. Açılan sayfada “Güven: “T.C. SAGLIK BAKANLIGI”butonuna basıldığında karşımıza çıkan ifadede “Güven” butonu tıklanarak cihazınızda, kuruma ait tüm kurulu uygulamalara güvenli olarak erişmeniz sağlanır.

3. Adım: Cihazınızda uygulama listesine giderek indirdiğiniz uygulamayı güvenli şekilde çalıştırabilirsiniz.

Uygulama şimdilik vatandaşlara açılmadı. Sadece Aile Hekimi, Hekim ve Sağlık Personeli girişi mevcut. 


Haber Kaynağı www.teknolojioku.com

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: