()

Alman otomotiv devi olan Volkswagen, 2020’nin sonlarında doğru Türkiye’ye yatırım yapacağını açıklamıştı. Hatta Manisa’ya fabrika kuracağı bile söylenen Volkswagen, sürpriz bir şekilde bu yatırım kararından vazgeçtiğini duyurdu.

Ancak otomotiv devi Volkswagen, yatırım kararından neden vazgeçtiğini açıklamamıştı. Bugün ise Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın açıklaması ile yatırım kararının neden iptal edildiği gün yüzüne çıktı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; “Volkswagen’in resmi açıklamasında sebep net bir şekilde belirtilmiyor. Ama bu şirketlerin yönetim kurullarına baktığınızda yerel yönetimlerin yani eyaletlerin burada etkisi var, sendikaların ortaklığı var, yabancı ortaklar var. Tüm bu dengeleri tutarak yatırım kararları alıyorlar. Tabii ki burada siyaseten bu işi istemeyenlerin olduğunu biliyorduk.”

Volkswagen’in CEO’su Herbert Diess ise “Ben Türkiye’de fabrika açılması taraftarıydım ve hala da öyleyim, Türkiye’de yeni fabrikayı açabilirdik ve orada koşulların düzelmesine katkımız olabilirdi. Türkiye jeo-stratejik açıdan Avrupa’nın vazgeçebileceği bir ülke değil.” şeklinde konuşmuştu.

Volkswagen Türkiye Fabrika

Muhtemelen iki ülke arasındaki siyasi gerginlikten dolayı bu yatırım kararı bir süre ertelenecek. Ancak iş gücü olarak düşünüldüğünde Volkswagen’in Türkiye’yi kısa zamanda tercih edebileceğini söyleyebiliriz. Çünkü Volkswagen, vasıfsız bir işçiyi Türkiye’deki fabrikasında 300 Euro’ya (asgari ücret) çalıştırabilecek.

Volkswagen’in Türkiye pazarını es geçmeyeceğini düşünüyoruz. 2021 yılı içerisinde siyasi sorunlar çözülüp Volkswagen’in Manisa’da fabrika açacağını tahmin ediyoruz.


Haber Kaynağı www.teknolojioku.com

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: