()

WhatsApp’ın kullanıcı verilerini toplayıp bunları işleyip Facebook iştirakleri ile paylaşacağını açıklamasının ardından tüm dünya karıştı. Kullanıcılar WhatsApp hesaplarını silip alternatiflere yönelmeye başladı.

Bu süreçte dünya çapında Telegram ve Signal indirme oranlarında büyük bir patlama yaşadı. Peki, WhatsApp Telegram Signal ve yerli uygulamamız olan BiP hangi verileri topluyor?

WhatsApp’ın topladığı veriler Telefon numarası Rehber Cihaz kimliği Yaklaşık konum bilgisi Tam konum bilgisi Satın alma geçmişi Performans verileri Telegram’ın topladığı veriler Telefon numarası Rehber Cihaz kimliği Signal’in topladığı veriler BiP’in topladığı veriler Telefon numarası Rehber Cihaz kimliği Yaklaşık konum bilgisi Tam konum bilgisi Satın alma geçmişi Performans verileri Fotoğraflar/Videolar Ses verileri

Signal görmüş olduğunuz üzere en güvenilir mesajlaşma platformu konumunda. Signal’i Telegram takip ediyor. WhatsApp, fotoğraf ve videoları işlemezken BiP, fotoğraf ve videoları hatta ses verilerini bile topluyor.

Yerli ve milli BiP mesajlaşma uygulaması güvenlik konusunda maalesef ki sınıfta kalıyor diyebiliriz. Eğer güvenliğinize önem veriyorsanız WhatsApp yerine Signal’i kullanmanızda fayda var.

Ancak WhatsApp’ı silmek tek başına fayda etmiyor. Verilerinizi korumak istiyorsanız, Facebook, Messenger, Instagram ve WhatsApp dörtlüsünü komple telefonunuzdan kaldırmanız gerekiyor. 

Son olarak WhatsApp verilerinin Avrupa Birliği ülkelerinde işlenmediğini belirtelim. Umarız en kısa sürede devletimiz de WhatsApp için sert yaptırımlar uygular ve verilerimiz Türkiye’de kalır.


Haber Kaynağı www.teknolojioku.com

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: