()

Geçtiğimiz günlerde sizlerle Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia’ya uygulanan erişim engelinin ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna karar verdiği haberini paylaşmıştık. Neyse ki beklenen oldu ve 29 Nisan 2017’den beri ülkemizde kullanıma kapalı olan platform, 2,5 yılın sonunda açıldı. Geçtiğimiz mayıs ayında Wikipedia, Türkiye’yi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikayet etmişti. 

AİHM’e başvuran Wikimedia Foundation, site üzerindeki engelin ifade özgürlüğü hakkını ihlal ettiğini belirtmişti. Yapılan başvuruyu gözden geçiren Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu ise sitenin tamamına erişimin engellenmesinin, ifade özgürlüğünün ihlali olduğuna karar vermişti. Söz konusu ihlal kararı, 6’ya karşı 10 üyenin oyuyla alındı. Hatırlatmak gerekirse Wikipedia, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından 29 Nisan 2017 tarihinde erişime engellenmişti. Oy çokluğuyla yasağın ifade özgürlüğünü ihlâl ettiğine karar veren Anayasa Mahkemesi, erişim engeli kararı veren sulh ceza hakimliğinden yasağın kaldırılmasını istedi.

Anayasa Mahkemesi’nin Wikipedia’ya ilişkin kararı da Resmi Gazete’de yayımlandı.

Konuyla ilgili olarak Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, İstanbul’da çekilmiş bir fotoğraf eşliğinde “Tekrar hoş geldin Türkiye!” diye tweet atmıştı.

Welcome back, Turkey! pic.twitter.com/txeAnBMpLE

— Jimmy Wales (@jimmy_wales) December 26, 2019

Anayasa Mahkemesi’nin kararı sonrası ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Wikipedia’yı yeniden kullanıma açtı. 2,5 yıl boyunca farklı şekillerde bir şekilde erişim sağladığımız Wikipedia engelinin kalkması, son dönemde yaşanan en sevindirici gelişmelerden biri oldu diyebiliriz. 

Wikipedia’ya artık wikipedia.org adresinden erişim sağlayabilirsiniz. Son olarak şunu da demeden geçmeyelim: “Yeniden hoş geldin Wikipedia!”
Source link

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: