()

Son zamanlarda piyasaya sürdüğü bütçe dostu akıllı telefonlarla adından çokça bahsettiren Xiaomi piyasa değerini 100 milyar dolara yükseltti. Firmanın kurucusu Lei Jun bu hedefi 2018 yılında gerçekleştirmeyi hedeflemişti. 

Şirket iki yıl gecikmeli de olsa bu hedefine ulaşmış oldu ve piyasa değerini iki yılda neredeyse iki katına çıkarmayı başardı.

Xiaomi hisse değerlerinde rekor kırıyor!

Gelirinin önemli bir kısmını akıllı telefonlardan kazanan Xiaomi, 2018 yılında 100 milyar dolar hedefini açıklamıştı. Ancak o dönemde şirketin piyasa değeri 55 milyar civarındaydı. Bugünse firmanın hisseleri Hong Kong borsasında yüzde 9.1 yükselerek rekor kırdı. Böylece Hang Seng endeksindeki on üçüncü şirket sıralamasına yükseldi ve şirketin piyasa değeri 100 milyar doların üzerine çıktı.  

Şirketin hisse değerinin yükselişi Ağustos ayında Hang Seng endeksine dahil edileceği haberlerinden sonra başlamıştı. Ağustos ayından bu zamana kadar şirketin değeri neredeyse ikiye katlandı. Çin’deki alışveriş festivalleri de bu artışa oldukça destek oldu. Hang Seng’deki firmalar bu festivaller sırasında yüzde 5 ile yüzde 8 arasında değer kazandı.

Ayrıca Xiaomi Kasım ayında son iki yılına göre en hızlı çeyrek büyümesini açıkladı. Böylece şirket 2018 yılındaki hedefine geç de olsa ulaşmış oldu.

Sizce piyasa değerinin yükselmesinde bütçe dostu akıllı telefonlarının etkisi ne kadar olmuştur? 


Haber Kaynağı www.teknolojioku.com

Bu yazıyı yararlı buldunuz mu?

Oy vermek için yıldızlara tıklayın.

Ortalama Puanı / 5. Oy Sayısı:

Şu ana kadar oylanmamış! Bu gönderiye ilk oy veren siz olun.

As you found this post useful...

Bizi Sosyal Medyada da Takip Edin.

Bir Cevap Yazın

All rights reserved 1CONN Creative.

%d blogcu bunu beğendi: