Casper En Yeni Üst Segment Ürünlerini “Casper Tech Vision Day” Etkinliğinde Tanıttı

Casper En Yeni Üst Segment Ürünlerini “Casper Tech Vision Day” Etkinliğinde Tanıttı

Türkiye’nin 33 yıldır önde gelen teknoloji markası Casper, 20 Şubat tarihinde gerçekleştirdiği “Casper Tech Vision Day” etkinliğinde en yeni ürünlerini tanıtarak, 2024 yılı hedeflerini açıkladı. 3 alt markası olan Excalibur, Casper Nirvana ve Casper VIA ile teknoloji sektörüne yön veren Casper, 2024 yılında 15 yeni üst segment ürünü tüketiciyle buluşturacak. Küresel teknoloji ve yerli üretimi bir araya getirerek, sektördeki öncü rolünü koruyan Casper’ın gelecek vizyonunun yansıtıldığı “Casper Tech Vision Day” etkinliğinde, Excalibur G911, Casper Nirvana Z100 ve Casper VIA X40 ürünleri tanıtıldı. 

Türkiye’nin yerli teknoloji markası olarak 33 yıldır sektöre öncülük eden Casper, 20 Şubat Salı günü yoğun bir katılımla “Casper Tech Vision Day” etkinliğini gerçekleştirdi. 3 alt markasıyla hem bireysel hem de kurumsal alanda çözümler sunarak, sektörün liderlerinden biri olan Casper, etkinlikte Excalibur, Casper Nirvana ve Casper VIA ailelerinin en yeni üyelerini tanıttı. 

“33 Yıldır Türkiye’nin Öncü Teknolojisi Markasıyız”

Casper Tech Vision Day etkinliğinde ana konuşmacı olarak yer alan Casper Operasyondan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Feray Karaman, konuşmasına Casper’da geçen 23 yıllık kariyer yolculuğundan bahsederek başladı. Uzun yıllardır çalıştıkları global iş ortaklarıyla olan güçlü bağları ile küresel pazarla etkileşim içinde kalarak, iş süreçlerini bu doğrultuda planladıklarını açıklayan Feray Karaman, hem kişiye özel üretim hem de seri üretim avantajlarının Casper’ı sektörde   istisnai hibrid bir model olarak öne çıkardığını açıkladı. Karaman, “Casper, 33 senedir bilgisayar teknolojileri gibi global bir alanda, global know-how ile yerel işgücü ve üretimini birleştirerek dünya çapında istisnai bir örnek oluşturuyor. Her sene üzerine koyarak geliştirdiğimiz ürünler, global trendlerin üzerine Türk tüketicisinin beğenileri göz önünde bulundurularak özelleştiriliyor. 3 alt markamız olan Excalibur, Casper Nirvana ve Casper VIA ile Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük ediyoruz.” açıklamasında bulundu. 

2024’te 15 Yeni Ürün Modeli Sunacak, AR-GE Yatırımlarını 2 kat Artıracak

Son 2 senedir, piyasaya sundukları ‘Yeni Nesil Casper Ürünleri’ stratejisine devam ettiklerini ve bu sene bu ivmeyi daha premium ürünlere çekerek büyümelerini devam ettireceklerini açıklayan Karaman, “2024’te sektördeki dinamiklere ve müşteri beklentilerindeki değişime bağlı olarak, yeniliklerimizi sürdüreceğiz. Yapay zeka teknolojisiyle hız kazanan sektörümüzde, bu gelişmelerle uyumlu yeni ürünlerimiz ve hayata geçireceğimiz çalışmalarımızla, bu yıl yüzde 40 büyüme hedefliyoruz. Bu yönde, ürün gamımızı daha premium line’a çekmek, oyun ve performans bilgisayarlarımızı artırarak uzun ömürlü kullanım performanslarını desteklemek adına gereken araştırma, geliştirme çalışmaları için de AR-GE yatırımlarımızı 2 kat artıracağız. Tüm bu çalışmaların sonucunda 15 yeni üst segment ürünü Türk tüketicisinin karşısına çıkaracağız. En büyük odak noktalarımızdan biri tüketici deneyimini iyileştirmek üzerine. Bilgisayarlarımızda NPU’nun entegre olmasıyla birlikte, yapay zekanın daha optimize ve akıcı bir deneyim sağlamasını hedefliyoruz. 2024 sonunda cihazlarımızın %30’unun yapay zeka destekli olacağını, 2025’te bu rakamın NPU’ların devreye girmesi ile %70’lere çıkacağını öngörüyoruz.” dedi.

Türkiye’nin Tüketiciye Özel Üretim Yapma Becerisi Olan Bilgisayar Üreticisi

Türkiye’de tüketiciye özel üretim yapma becerisi olan bilgisayar üreticisi olarak, kullanıcılarına binlerce tasarım seçeneği arasından dilediğince konfigürasyon yapabilme imkanı tanıdıklarını dile getiren Feray Karaman, “Üretim gücümüzle, ürün tutkumuzu birleştirerek tüketiciye ihtiyaçları olan teknolojinin en iyisini sağlamayı ilke edindik. Her gün 500’den fazla çalışanımızla iş planlarımızı bu yönde güncelliyoruz. AR-GE yatırımlarımızı artırarak, servis operasyonlarımızın odağına koşulsuz müşteri memnuniyetini alıp, kalite değerlerimizi günden güne yükselttik ve yükseltmeye devam edeceğiz. Son teknolojiye ve kaliteye verdiğimiz önemle, 8 şehirdeki 9 noktamızda, 1 saatte hizmet garantisi vererek fark yaratıyoruz. Yenilediğimiz servis operasyonumuzla müşteri memnuniyet oranlarımızı sektör ortalamasının çok üzerine çıkardığımızı söyleyebiliriz.” açıklamasında bulundu.

Yüksek Performans, Yenilikçi Teknoloji: VIA X40

VIA ailesinin yeni üyesi Casper VIA X40 ile yüksek performansın ve yenilikçi teknolojinin geniş kitlelere ulaşmasını sağlayacaklarını belirten Karaman, “VIA ailesinin X serisi extra performans, extra güç anlamına geliyor. Casper’a özel 3D glass tasarımı sayesinde Casper VIA X40, pürüzsüz görünümü tamamlayan ince metalik çerçeveleriyle premium bir görüntü sunuyor. 6.67’’ FHD+ AMOLED ekranıyla dizi/film, video izlerken ve oyun oynarken daha canlı ve daha parlak görüntüler sunarak alınan keyfi artırıyor. Arcsoft yapay zeka yazılımı ile güçlendirilmiş 24MP ön kamera canlı, parlak ve net özçekimler çekilmesini sağlarken, 50MP+5MP+2MP arka kamerası ile de yüksek çözünürlükte canlı ve kaliteli fotoğraflar çekilebiliyor. 3 farklı renk, 3 farklı şık tasarım sunduğumuz Casper VIA X40’ın bu renkleri “Gece Siyahı, Gece Mavisi ve Casper’a özel Casper VIA Beyazı.” diyerek sözlerine son verdi.

Yeni Ürünleriyle Sektörde Standartları Yeniden Belirleyecek

Türk toplumuna 33 yıldır hizmet vermenin kazandırdığı tecrübe ve öngörüyle kullanıcıların ihtiyaçlarını iyi bir şekilde analiz ettiklerini ifade eden Casper PC Satın Alma ve Tedarik Zinciri Müdürü Yunuscan Fakılı, “Casper olarak yüzde yüz yerli AR-GE çalışmalarımız ile ürettiğimiz Casper Nirvana Z100 ve Excalibur G911 ürünlerimizle kurumsal ve oyun bilgisayarı alanında sektörde yeni standartlar belirleyeceğiz.” ifadelerini kullandı. 

“Casper Nirvana Z100, Ürettiğimiz En Hafif ve En İnce Dizüstü Bilgisayarı”

Satışa sundukları Nirvana ailesinin en yeni üyesi Casper Nirvana Z100 dizüstü bilgisayar modeli ile iş profesyonellerinin tüm beklentilerini karşılayacaklarını belirten Yunuscan Fakılı, “Casper Nirvana Z100, firmamızın bugüne kadar ürettiği en hafif ve en ince dizüstü bilgisayarı. 14.9 mm inceliğe ve %89 ekran gövde oranına sahip olan Casper Nirvana Z100, yalnızca 1,25 kilogram hafifliğiyle gün içerisinde dizüstü bilgisayarını yanından ayırmayan iş profesyonelleri için yüksek bir mobilite sağlıyor. Canlı görseller sunmanın yanı sıra opsiyon olarak eklenen OLED dokunmatik ekran, ‘Anti-Damage’ cam ekranı ile hem dayanıklı hem de şık bir tasarım sunuyor. Casper Nirvana Z100, içerisindeki 50 Whr bataryasının sağladığı minimum 12 saatlik pil ömrü ile kullanıcılarına uzun bir kullanımı alışkanlık haline getirecek. Batarya, Type-C hızlı şarj özelliğindeki Nirvana Z100 adaptörü ile tam kapasiteye sadece 2 saatte ulaşırken, sadece yarım saat şarj ile yaklaşık 4 saatlik kullanım imkanı tanıyacak.” dedi.

Intel’in en güçlü 14. Nesil HX İşlemcisiyle Yenilenen Excalibur G911

Excalibur G911’in Intel’in en güçlü 14. Nesil HX işlemcisiyle yenilendiğini ifade eden Fakılı, “Hem oyunlar hem de profesyonel kullanımlar için üstün performans sağlayan Excalibur G911, core gamerler, mimarlar, mühendisler, yazılımcılar gibi profesyonel kesime ve öğrencilere hitap ediyor. Performans/oyuncu dizüstü bilgisayarlarını diğer standart dizüstü bilgisayarlardan ayıran birçok teknoloji mevcut olsa da işlemci ve ekran kartı büyük önem taşıyor. Excalibur G911, dünyanın mobil plaformda en yüksek performansına sahip işlemci ekran kartlarıyla donatıldı. G911’i, Nvidia’nın Ada Lovelace mimarisine sahip RTX4000 ekran kartlarından en güçlü, en üst seviye modellerinden RTX4070 8GB ve RTX4090 16GB ile donattık. Nvidia’nın yenilenmiş teknolojisi DLSS 3.5 yani deep learning süper sampling teknolojisi ile eski teknolojide olan ekrandaki her bir pikselin sadece ışın izleme metoduyla değil, günümüz yeni teknolojisi yapay zeka ile yapılması sonucunda oyuncular için daha efektif ve daha sürükleyici, profesyoneller içinse daha verimli ve üretken bir kullanım vadediyor. Bir diğer performans bileşenimiz ise Intel işlemci. Excalibur G911, Intel’in RaptorLake refresh mimarisindeki 24 çekirdekli Core i9 14900HX işlemcisi ile üretildi. HX işlemciler, standart H işlemcilere göre daha yüksek TDP değeri ile birlikte %50’ye varan daha fazla performans sağlıyor. Excalibur G911’i gamerların hem odaklanabileceği hem de en fazla zevk alabileceği optimal ekran boyutu olan 16” ekran boyutunda tasarladık. Yanı sıra Excalibur G911, 240 Hz yenileme hızı ile en zorlu oyunlarda dahi yüksek FPS değeriyle, oyun tutkunlarına oyun deneyiminin hazzını sonuna kadar yaşatıyor.   Excalibur G911 ile kullanıcıları Türkiye’de ilk kez maksimum performans sağlayan Intel Wifi 7 teknolojisi ile buluşturuyoruz.” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Haber Kaynağı www.sektorel.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Akıllı gözlükler yaygınlaşmaya devam ediyor: Ödül almaya Apple Vision Pro ile çıktı! – Teknoloji

Akıllı gözlükler yaygınlaşmaya devam ediyor: Ödül almaya Apple Vision Pro ile çıktı! – Teknoloji

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı DJ Ödülü”nü kazanan Doğuş Çabakçor, ödül törenine Apple Vision Pro ile çıkarak dikkatleri üzerine çekti.

Sahneye çıktığında ödüllerde yapacağı konuşma için akıllı gözlüğünde açtığı pencereden destek alan Çabakçor, DJ’liğin yanı sıra içerik üreticiliği de yaptığını ve işinin teknolojiyle iç içe olduğunu belirtti.

Ödülünü alan Çabakçor, “Bir ödülü ödül yapan şey ödülü alanlar değil, ödülü verenler” sözleriyle aldığı ödül için salondakilere teşekkür ettikten sonra sahneden indi.

İşte o görüntüler:

Doğuş Çabakçor, İTÜ Ödülleri’nde “Yılın En Başarılı DJ Ödülü”nü almak için sahneye Apple’ın akıllı gözlüğü ile çıktı.


— Aykırı (@aykiricomtr) February 11, 2024

Kaynak: aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Apple Vision Pro’nun altın kaplama versiyonu duyuruldu – Teknoloji

Apple Vision Pro’nun altın kaplama versiyonu duyuruldu – Teknoloji

Apple’ın bir süre önce tanıttığı ve fiyatıyla eleştirilen Vision Pro’su için lüks bir versiyon geldi. Daha önce pek çok Apple ürününü lüks mücevher ve altın kaplama ile buluşturan Caviar, şimdi de karma gerçeklik başlığı için 18 ayar altın, siyah titanyum ve deri malzemelerin bir araya getirildiği versiyonu duyurdu. 

Tasarımıyla kayak gözlüğüne benzetilen ve ağır yapısıyla uzun süreli kullanımda sorun çıkartabileceği söylenen Vision Pro, altın detayının eklenmesiyle oldukça ‘pahalı’ görünüyor. Bu lüks versiyonun ön kısmında açılar kapanır bir aparat bulunuyor. Altından oluşan bu yapı sayesinde Vision Pro’nun takan kişinin dışarıya yansıyan gözleri kapatılabiliyor. 

Bildiğiniz üzere Vision Pro’da yer alan bu özellik dışarıdan bakan kişiyle cihazı takan kişi arasında göz teması kurulması için eklenmişti. Açıklanan fiyatı 3 bin 499 TL olan cihazın Türkiye fiyatı belli olmasa da mevcut kur ile 140-150 bin TL gibi çok yüksek bir fiyata çıkması söyleniyor. Hatta bu fiyatın daha da artması gündemde olduğu için Türkiye pazarına getirilmeyebilir de deniyor.

Altın malzemeli olan bu lüks versiyonun ise 39 bin dolar gibi bir fiyattan satışa çıkması bekleniyor. Türk Lirasına çevirdiğimizde ise karşımıza yaklaşık 1 milyon 16 bin TL(30 Haziran-güncel kur ile) çıkıyor. Markanın diğer Apple cihazları gibi, üründen sınırlı sayıda üretilecek ve 2024 yılından önce satışa çıkmayacak. Söylendiği kadarıyla 24 adet üretilecek. 

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Mark Zuckerberg, Apple Vision Pro hakkında konuştu: “Bizim sunamadığımız bir şeyi sunmuyor” – Teknoloji

Mark Zuckerberg, Apple Vision Pro hakkında konuştu: “Bizim sunamadığımız bir şeyi sunmuyor” – Teknoloji

Apple’ın WWDC23 etkinliğinde tanıttığı yeni Vision Pro cihazı, birçok tartışmayı beraberinde getirdi. Bu tartışmalardan biri de Meta CEO’su Mark Zuckerberg’in fikirleri oldu. Zuckerberg, uzun süredir şirketini artırılmış gerçeklik başlıklarına odaklandırmış ve Apple’ın Vision Pro’sunu beğenmediğini belirtti.

Meta CEO’su Mark Zuckerberg, cihaz hakkında şu açıklamaları yaptı: “Apple sonunda başlığını duyurdu, bu yüzden biraz ondan bahsetmek istiyorum. Ne duyuracaklarını gerçekten merak ediyordum. Henüz görmemiş olsam da, incelemeye başladığımızda neler olduğunu ve insanların nasıl kullandığını daha iyi anlayacağız.”

“İlk olarak gördüklerimden anladığım kadarıyla, iyi haber şu ki, bizim ekiplerimizin düşünmediği veya keşfetmediği bir sihirli çözüm bulunmuyor. Onlar daha yüksek çözünürlüklü bir ekran tercih etmişler ve bununla birlikte birçok teknolojiyle birlikte 7 kat daha fazla maliyetli ve büyük bir enerji tüketimi gerektiriyor. Bu tasarım seçimini yapmışlar ve düşündükleri kullanım senaryoları için mantıklı olabilir.”

“Ancak benim düşünceme göre, sunumlarının gerçekten de şirketlerimizin vizyonu ve değerleri arasındaki farkı önemli bir şekilde ortaya koyduğunu düşünüyorum. Biz ürünlerimizi mümkün olduğunca erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirmek için inovasyonlar yapıyoruz ve bu, yaptığımız birçok şeyin temelinde yatıyor. Ve 10 milyonlarca Quest satmış durumdayız.”

“Daha da önemlisi, bizim metaverse için vizyonumuz ve varlığımız temel olarak sosyal bir temele dayanıyor. İnsanların yeni yollarla etkileşimde bulunmaları ve birbirlerine daha yakın hissetmeleriyle ilgili. Bizim cihazımız ayrıca aktif olmayı ve bir şeyler yapmayı teşvik ediyor. Oysa Apple’ın sunumlarında, her demoda bir kişinin tek başına bir koltukta oturduğu bir durum gördük.”

“Tabii ki, bilgisayarların geleceği açısından potansiyeli olabilir, ancak benim istediğim gelecek bu değil. Bizim yaklaşımımızda gerçekten felsefi bir fark var. Onların sunduğu ürün ve nasıl rekabet edeceklerini görmek beni olumlu bir şekilde daha da heyecanlandırdı. Yaptığımız şeyin bir anlamıve başarılı olacağına inanıyorum. Ancak bu yolculuğun eğlenceli olacağına da inanıyorum.”


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Apple Vision Pro’nun tahmin edilen Türkiye fiyatı belli oldu – Teknoloji

Apple Vision Pro’nun tahmin edilen Türkiye fiyatı belli oldu – Teknoloji

ABD’li teknoloji şirketi Apple, WWDC 2023 (Worldwide Developers Conference) adlı geliştirici etkinliğinde iOS 17 güncellemesi, 15-inç MacBook Air, M2 Ultra çipi gibi ürün ve güncellemelerin arasında bulunduğu yeni teknolojilerini paylaştı.

Şirket bu etkinlikte uzunca bir süredir beklenen karma gerçeklik gözlüğünü tanıttı. 

Vision Pro, Apple’ın ilk karma gerçeklik cihazı olma özelliğini taşırken şirketin ‘ilk uzamsal bilgisayarı’ oldu. Vision Pro aynı zamanda Apple’ın 2014’ten bu yana ilk yeni ana ürün serisi unvanını kazandı.

Şirketin CEO’su Tim Cook, yıllardır geliştirdikleri Vision Pro’yla ilgili, “Doğru kullanımda iletişim ve çalışma şeklini tamamen değiştirecek bir yenilik” ifadelerini kullandı.

SADECE ‘BAKMANIZ’ YETERLİ

Vision Pro, yeni visionOS adlı işletim sistemine sahip ve Spatial Audio gibi özelliklerle birlikte geliyor.

Vision Pro öncelikle bir artırılmış gerçekçilik cihazı olarak konumlandırılsa da bundan çok daha fazlasını vadediyor. Kumandasız cihazda, uygulamaları açmak için kullanıcının onlara bakması yeterli.

Bunun yanında seçmek ve kaydırmak için hafif dokunuşlar yapılabiliyor. Vision Pro’da sesli komut opsiyonu da var.

TAHMİNİ TÜRKİYE FİYATI CEP YAKACAK

Apple’ın yeni oyuncağının kendisi kadar fiyatı da merak konusu oldu. Apple, Vision Pro fiyatını 3.499 dolar olarak açıkladı. 2024’ün başlarında piyasaya girecek olan ürün ilk etapta sadece ABD özelinde satışa sunulacak. Bu nedenle Vision Pro bir süre “niş” ürün olarak hayatını sürdürecek.

Ürünün 2024 yılı içinde Türkiye dahil diğer ülkelerde de satışa sunulması bekleniyor. Bu bağlamda Vision Pro Türkiye fiyatı için hesaplanması gereken bazı vergi oranları bulunuyor.

Türk vergi sisteminde sanal gerçeklik gözlükleri ve artırılmış gerçeklik gözlükleri birden fazla mevzuata ve dilimlere girebiliyor. Bunun için bazı emsallere bakmak gerekiyor.

Donanım Haber’e göre; Vision Pro’dan gümrük vergisi, ÖTV ve KDV vergileri alınacak. Bunlar göz önüne alındığında Apple Vision Türkiye fiyatı 142.921 TL yapıyor.

Ancak Apple Türkiye’ye özgü bir fiyatlamaya da gidebilir veya Türkiye’ye gelene kadar farklı bir vergilendirme sürecine tabi olabilir.

Apple Vision Pro: 3499 dolar 

Gümrük fiyatı: 75.100 TL

Gümrük vergisi (%20): 15.020 TL

TRT Bandrolü (%12): 10.814 TL

ÖTV (%20): 20.816 TL

KDV (%18): 21.801 TL

Apple Vision Pro Türkiye satış fiyatı: 142.921 TL

Yukarıdaki bilgiler geçmiş vergi hesaplamalarına göre hesaplanmış olsa da Vision Pro’nun Türkiye’ye gelişine kadar mevzuat değişiklikleri ve oran değişiklikleri olabilir. Aynı zamanda Apple’ın Vision Pro’yu tam olarak hangi tarihte Türkiye’ye getireceği de belli değil.


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Yeni tanıtılan Apple Vision Pro’nun özellikleri ve fiyatı belli oldu – Teknoloji

Yeni tanıtılan Apple Vision Pro’nun özellikleri ve fiyatı belli oldu – Teknoloji

Apple’ın yeni Vision Pro’su tanıtıldı. Cihaz büyük ilgi görse de içinde yer alan teknolojiler 8-10 yıl önce tanıtılan cihazlardaki özelliklerin geliştirilmiş halleri yani pek çoğu ‘yeni’ değil bu haliyle teknoloji çevresinde eksikleri olan bir cihaz olarak nitelendirilen Vision Pro, temelde farklı ve iyi yaptığı şeylerle ön plana çıkmak istiyor. 

APPLE VISION PRO NELER SUNACAK, NELER SUNAMAYACAK?

Cihaz öncelikle tasarım olarak klasik Apple çizgisinde yer alıyor. Elastik kafa bandı ve crown tuşuyla Apple Watch’a gönderme yapan cihaz, önden akıllı bir ekrana sahip kayak gözlüğü gibi görünüyor. Yandan bakıldığında ise Meta Quest’lere benziyor. Ancak bakıldığında Quest’ten ayrılan yönleri var. Örneğin Vision Pro’da oyun oynamak isterseniz PlayStation kontrolcüsüne ihtiyacınız var. Vision Pro’nun hedefleri arasında da oyun deneyimini üst düzeye taşımak yok zaten sol taraftan sarkan bataryası buna pek de izin verecek gibi durmuyor. 

Oyun tarafındaki en büyük destek şaşırtmayacağı üzere Apple Arcade tarafına geliyor. Apple’ın oyun platformu için hazırlanan mobil oyunları destekleyen cihaz, Xbox ve PlayStation kontrolcüleriyle oyun oynatabiliyor.

Açıklandığı kadarıyla bu batarya ile cihazı kablosuz kullanmanın süresi 2 saat. Yani tanıtımda da olduğu gibi film izlemek isterseniz 2 saati geçmeyen bir film olmalı. Eğer çalışan biriyseniz ve tüm gün görüşmeleri buradan yapmayı hedefliyorsanız bu da mümkün olmayacak zira 2 saat sonra ya batarya değiştirilmesi gerekecek ya da şarj edilmesi gerecek, yani tercih edilirse kablolu bir şekilde şarj olurken kullanmak gerekecek.

Yine de cihazda yer alan yüksek çözünürlüklü ekran hem cihazlarınızdaki uygulamaları tek bir yerde topluyor hem de eğer dışarıdan birisiyle iletişim kurmanız gerekirse göz teması kurmanıza olanak tanıyor. EyeSight sistemine dayanan bu özellik temelde cihazı takan kişinin gözlerinin dışarıdan görünmesini sağlıyor. 

Birden fazla sanal ekranı tek bir cihazdan görmeye imkan sağlayan Vision Pro’nun arayüzü ışığa karşı doğal şekilde de uyum gösteriyor. 

Uygulamalar arasında yalnızca bakarak gezinmeyi de mümkün kılıyor. Kıstırma el hareketleriyle hareket ettirilen sanal ekranı ile pek çok uygulama aktif bir şekilde çalışacak deniyor. 

Apple etkinlikte aynı zamanda Unity temelli oyunları ve uygulamaları da başlığa uyumlu hale getireceğini söyledi ancak bunların detayları henüz belli değil. Optic ID adı verilen biyometrik güvenlik sistemi yer alıyor ve bu iris odaklı bir sistem.

Aynı şekilde FaceTime gerçekleştirdiğinizde ise büyük bir ekrandan görüşmeyi yapmak mümkün oluyor. 

Microsoft’un HoloLens’inin açtığı yoldan ilerleyen ancak kendi içinde farklılaşmaya çalışan Apple, bu noktada gelişmiş kamera sistemlerini cihaza eklemiş. Cihaz bu haliyle aktarıldığı kadarıyla 3D videolar çekebiliyor, istenirse de yüksek kalitede fotoğraflar çekebiliyor. Cihazda yer alan kameralar ise ZEISS ile ortaklık sonucu ortaya çıktı. 

Cihazda benzer cihazlarda olduğu gibi yerleşik bir hoparlör sistemi bulunuyor. Bu sayede izlenen ya da görüntülenen içeriğin sesini net bir şekilde almayı sağlıyor.

Apple’ın bu cihazda en büyük iddialarından biri de düşük gecikmeyle çalışması. 

Vision Pro, yıllardır geliştirilen donanım ve yazılım süreçlerinin bir sonucu olsa da beğenenler olduğu gibi beğenmeyen ve eksikleri olduğunu söyleyenler de oldu. Cihazın tanıtımdaki bütün özellikleri şu an için ‘kağıt üzerinde’ geçerli gibi olsa da 2024 yılının başlarından itibaren kullanıcılara ulaşmaya başlayacak. 3 bin 499 dolar gibi çok yüksek bir fiyattan satışa çıkan ürünün Türkiye pazarında yer alıp almayacağı hakkında bir açıklama yok, bilindiği kadarıyla ilk çıkışı ABD pazarında yapacak ve birkaç ay içinde belirli ülkelerde ve bölgelerde satışa çıkacak. 


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com