Daron Acemoğlu’ndan yapay zeka uyarısı – Teknoloji

Daron Acemoğlu’ndan yapay zeka uyarısı – Teknoloji

Dünyaca ünlü ekonomist Daron Acemoğlu, İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Financial Times’a verdiği röportajda teknolojik gelişmeler hakkında konuştu.

John Bates Clark Madalyası’nı kazanan ve Nobel Ödülü için aday gösterilen Acemoğlu, 30 yıldan fazla bir süredir teknoloji üzerine düşündüğünü ve bu alanı siyaset, ekonomi, demokrasi, çatışma gibi konularla birlikte analiz ettiğini belirtti.

YAPAY ZEKA UYARISI

Acemoğlu, yapay zekanın çalışanları işleriyle tehdit ettiği bir dönemde dikkat çeken bir açıklama yaptı:

“Önceliğimiz çalışanların söz sahibi olduğu bir ortam yaratmaktır. Marangozlar, bahçıvanlar, elektrikçiler ve yazarlar gibi meslek sahiplerinin becerileri, insanlığın en büyük başarılarındandır ve bu becerileri ve katkıları artırmak için çaba göstermeliyiz. Teknoloji bu sürece yardımcı olabilir, ancak amacımız teknolojiyi insanların yerini almak ya da görevleri otomatikleştirmek için kullanmak değil, onlara daha iyi araçlar, daha iyi bilgi ve daha iyi organizasyon sağlayarak üretkenliklerini artırmaktır.”

Acemoğlu, yapay zekanın popüler hale gelen bir teknoloji olduğunu ve öğretmenlerin her öğrenci için bireysel ders planları oluşturmak veya hemşirelerin hastalık teşhisinde daha büyük bir rol üstlenmek gibi alanlarda kullanılabileceğini hayal ediyor.

“Niçin hemşireler ilaç yazamıyor? Niçin doktor çağırmak zorunda kalıyorsunuz, bu çok hiyerarşik bir yaklaşım değil mi? Bugün hastalarla en çok zaman geçirenlerin doktorlar değil, hemşireler olduğunu ve aynı zamanda en az ücret alan ve en az değer verilen kişiler olduklarını görüyoruz. Bu tür çalışanları güçlendirmek için teknolojiyi kullanmak, genel üretkenliği ve sağlık hizmetlerinin kalitesini yükseltecektir.”

Ünlü ekonomist, teknolojiyi ele almasının sebebini ise şu sözlerle açıkladı:

“Aslında, 30 yıldan fazla bir süredir teknoloji üzerine düşünüyorum. Daha sonra siyaset, ekonomi, demokrasi, çatışma gibi konuları da inceleyebileceğimi fark ettiğimde, akademik araştırmam biraz farklı bir yön aldı.”


—-advertisement—

loading…

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın