Elon Musk, X’i (Twitter) Avrupa’da erişime kapatabilir – Teknoloji

Elon Musk, X’i (Twitter) Avrupa’da erişime kapatabilir – Teknoloji

Business Insider’ın iddiasına göre, geçen yıl 44 milyar dolar karşılığında Twitter’ı satın alan milyarder Elon Musk’ın, uygulamanın bölgedeki kullanılabilirliğini kaldırmayı ya da Avrupa Birliği’ndeki kullanıcıların uygulamaya erişimini engellemeyi düşündüğü ifade edildi. Bu durumun gerçekleşmesi halinde, Threads gibi Twitter’ın eski adı olan X de Avrupa’da erişime kapatılabilir. Dijital Hizmetler Yasası (DSA), geçtiğimiz Ağustos ayında yürürlüğe girmiş olup, X gibi büyük çevrimiçi platformların yanlış, yanıltıcı ve zararlı içerikleri denetlemesi ve kaldırması için etkili ve şeffaf sistemlere sahip olmalarını gerektiriyor. 

AB KOMİSYONU AÇIKLAMASI

AB Komisyonu Üyesi Thierry Breton, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Komisyon’un Twitter’ın yeni yasaya uyumunu “incelediğini” ve platformdaki zararlı veya yanıltıcı bilgileri azaltma ve kaldırma faaliyetleri hakkında resmi olarak detaylı bilgi talep ettiğini belirtti. İsrail-Hamas çatışmasına ilişkin yanlış bilgi paylaşımlarının Twitter’da hızla yayılmasıyla birlikte platformun DSA’yı ihlal ettiği vurgulandı.

X’E CEZA KESİLEBİLİR

X’in nakit sıkıntısı yaşaması durumunda, DSA ihlali tespit edilirse, şirket para cezalarıyla karşı karşıya kalabilir. Komisyon, bir şirketin küresel gelirinin yüzde 6’sına kadar “periyodik ceza ödemeleri” veya para cezaları uygulayabilir.

ELON MUSK’UN İDDİASI

Ayrıca, Elon Musk’ın X’in erişimini büyük ölçüde sınırlama fikrini ilk kez ortaya atmadığı belirtildi. Öte yandan Musk’ın şirketi satın aldıktan hemen sonra maliyetleri azaltmak amacıyla X’in faaliyetlerini sadece ABD ile sınırlandırmayı önerdiği iddia edildi. İddiaya göre Musk, o dönemde henüz Twitter olarak bilinen platformun yalnızca en popüler olduğu ülkelerde, yani ABD, İngiltere ve Japonya’da faaliyet göstermesi gerektiğini de öne sürmüştü.

Apptopia’nın verilerine göre, Avrupa, X’in küresel aylık aktif kullanıcı tabanının yaklaşık %9’unu oluşturuyor. Ancak son üç ayda günlük kullanım oranları bölge genelinde %10 ila %40 arasında önemli ölçüde azalarak düşmüş durumda. Uygulamanın faaliyet gösterdiği hemen her ülkede indirme ve kullanım oranları düşüş gösterdi. Elon Musk, henüz X’i herhangi bir ülkede kapatmamış olsa da, Paris, Madrid ve Berlin’deki ofislerin kapalı olduğu ve bu nedenle Avrupa’da aslında hiçbir çalışanın kalmadığı belirtildi.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın