Toyota, manuel vitesli elektrikli otomobilini satışa sunacak! – Teknoloji

Japon otomobil üreticisi Toyota, ilk kez bir elektrikli otomobilde manuel şanzıman kullanmak için çalışmalara başladı.

Toyota’nın Başkanı Akio Toyoda, 2021 yılında markanın elektrikli spor otomobili Toyota GR modeli hakkında açıklamalarda bulunmuştu. Toyoda, “Benzin kokusunu alamasanız bile” ve “Motor sesine sahip olacak” ifadelerini kullanarak elektrikli otomobil deneyiminde sürücülerin duyusal tatminini önemseyen bir yaklaşım benimsediklerini belirtmişti.

Elektrikli otomobiller içten yanmalı motorlulara kıyasla motor gücünün tamamını çok kısa sürede tekerleklere iletebilirken içten yanmalı motorlar ise tüm gücünü ancak maksimum devire ulaştıklarında verebiliyorlar. Bu da elektrikli otomobilleri özellikle anlık hızlanmalarda çok daha sportif hale getiriyor.

Ancak henüz çoklu dişli sistemine ya da sürekli değişken oranlı bir şanzımana sahip olmayan elektrikli otomobillerin bu nedenle son hızları motor güçlerine oranla düşük kalıyor ve motor sesi olmaması nedeniyle bu araçların tepkilerini anlamada sürücüler zorluk yaşıyordu.

Toyoda bu açıklaması ile elektrikli otomobillerde yeni sayfanın açılacağının sinyalini vermişti.

MANUEL VİTESLİ SÜPERSPOR

Toyota’nın lüks bölümü olarak bilinen Lexus da kendi sıfır emisyonlu spor araç konseptini geçtiğimiz aylarda tanıttı. Electrified Sport Concept adı verilen bu aracın ise V10 motorlu LFA’nın elektrikli yeni bir versiyonu olduğu ifade ediliyor.

Lexus’un Electrified Sport Concept’inin, üçüncü bir pedal ve bir devir saatiyle donatılmış manuel bir şanzımana sahip olacağı kesinleşti. Bu özellik, sürücülere daha fazla kontrol ve bağlantı hissi sağlayarak geleneksel sürüş deneyimini yansıtmayı hedeflemektedir.

Lexus, bu yeni konseptin 0-100 km/sa hıza 2 saniyenin altında bir sürede ulaşabileceğini ve 700 kilometre üzerinde bir menzile sahip olabileceğini iddia etti. Toyota ve Lexus’un açıkladığı bu yeni teknolojiler ile elektrikli araçlar kısa süre içinde yeni bir boyuta ulaşacak.

Haber Kaynağı ulusal24.com