Mars’tan son mesajını gönderdi – Ulusal24 Haber Merkezi

Mars’tan son mesajını gönderdi – Ulusal24 Haber Merkezi

Ingenuity, NASA’nın Perseverance adlı keşif aracıyla 18 Şubat 2021’de Mars’a iniş yapmıştı. İlk uçuşunu 19 Nisan’da gerçekleştiren Ingenuity, yaklaşık 3 metre yükselerek 39 saniye havada kalmıştı. Mühendisler tarafından mini helikopterin 30 günlük bir görev çerçevesinde Mars’ta 5 uçuş yapması planlanmıştı.

Doğrudan iletişim kuramıyor

Ancak helikopter beklentilerin çok ötesinde sonuç vererek, toplam 72 uçuş gerçekleştirdi. Mars’ta planlanandan 14 kat daha uzağa uçan 1.8 kilogram ağırlığındaki Ingenuity, 2 saat 8 dakika uçuş gerçekleştirerek, toplam 17 kilometre mesafe kat etti. Ingenuity, son uçuşunu ocak ayında gerçekleştirdi.

Araç, şu anda Jezero Krateri’nde adını J.R.R. Tolkien’ın Yüzüklerin Efendisi serisinden alan Valinor Tepeleri’nde kırık kanadıyla duruyor. Ingenuity, doğrudan NASA ile bağlantı kuramıyor ancak Perseverance’ı bir baz istasyonu olarak kullanıyor. Ancak, Perseverance’ın Mars üzerinde ilerlemesi nedeniyle bir süre sonra iletişimleri kesilecek.

Çalışanlara teşekkür etti

Ingenuity, veda mesajında görevde çalışan herkesin ismini sıraladı. Görevde yer alan çalışanlara teşekkür eden mini helikopter, Mars’ta veri toplamaya devam edecek.

Ocak ayında bir kaza geçirerek rotor kanatlarından birini kırsa da, birçok bileşeni hala çalışıyor. NASA ekibi, Ingenuity’nin yaklaşık 20 yıllık veriyi depolayabilecek kapasitede olduğunu söyledi.

Proje yöneticisi Teddy Tzanetos, “İnsanlık, Valinor Tepeleri’ne ne zaman giderse gitsin (keşif aracı, yeni bir hava aracı ya da gelecekteki astronotlarla) Ingenuity son hediyesi olan veriyle bekliyor olacak” dedi.

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın