Bitcoin’de 4 yıllık bekleyiş son buluyor – Teknoloji

Bitcoin’de 4 yıllık bekleyiş son buluyor – Teknoloji

Bitcoin ağında ortalama her 10 dakikada bir blok üretiliyor. Üretilen her blok sonrası ise madencilere ödül veriliyor. Ödül yarılanması ise Bitcoin ağında her 210 bin blokta bir, blok başına verilen ödüllerin yarı yarıya düşmesi olarak biliniyor.

Bitcoin madencisi olarak adlandırılan kişiler, karmaşık matematik problemleri çözerek ağa yeni bloklar ekliyorlar. Süreç sonunda eklenen her blok için ise madencilere ödüller veriliyor. “Halving” olarak da adlandırılan bu süreç ilk olarak 2012 yılında gerçekleşti. O zamana kadar Bitcoin madencilerine blok başı ödül olarak 50 Bitcoin veriliyordu. Bu tarihten sonra 25 olan ödül, 2016 yılında 12,5’e düştü. 2020 yılında ise 6,25 olarak güncellenen blok başı ödüller, şimdiye kadar sayıyla devam etti. Ancak 20 Nisan gece yarısı gerçekleşmesi planlanan yarılanma sonrası ödüllerin 3,125 olması bekleniyor.

Bitcoin’de arzın yarı yarıya azalmasıyla ilerleyen zamanlarda fiyata olumlu etki edeceği tahmin ediliyor. Geçmiş dönemlerde ‘Halving’ sonrası fiyatlarda düşüş yaşansa da fiyat hızlı bir şekilde toparlanarak tarihi zirvelerini yapmıştı.

 

Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Bitcoin’de 4 yıllık bekleyiş son buluyor – Teknoloji yazısı ilk önce Ulusal24 Haber Merkezi üzerinde ortaya çıktı.

Haber Kaynağı ulusal24.com

Bir Cevap Yazın