Çin’de memurlara iPhone yasağı haberlerinin ardından Apple milyarlarca dolar zarara uğradı – Teknoloji

Çin hükümetinin iPhone kullanımını devlet destekli kurum ve şirketleri de içerecek şekilde genişletmeyi planladığına dair haberlerin ardından Apple’ın piyasa değeri son iki günde yaklaşık 200 milyar dolar azaldı.

Apple hisseleri, çarşamba günü son bir ayın en büyük günlük düşüşünü yaşarken, perşembe günü de Dow Jones Endüstriyel Ortalaması içinde en kötü performans sergileyen şirket konumuna geriledi.

Çin, resmi ajanslar ve devlete ait şirketler dahil olmak üzere tüm devlet kurumlarında iPhone kullanımını yasakladı. Bu gelişmelerin ardından Apple hisselerinde %4’e varan bir değer kaybı yaşandı.

Wall Street Journal’ın bilgi sahibi kişilere dayandırdığı haberine göre, Çin hükümeti merkezi hükümet kurumlarında çalışan yetkililere iPhone ve diğer yabancı markalı cihazları iş için kullanmama ve ofise getirmeme talimatı verdi.

Ayrıca Bloomberg, isimsiz kaynaklara dayandırdığı haberinde, Pekin’in bu kısıtlamayı devlete ait işletmeler ve hükümet kontrolündeki diğer kuruluşları da kapsayacak şekilde daha geniş bir alana yaymayı planladığını aktardı.


Haber Kaynağı www.aykiri.com.tr

Haber Kaynağı ulusal24.com